Heiztechnik - Producent kotłów

Skaczący Parametr Płomień w HTDassPell 20

8 miesiąc 3 tygodni temu #9833 przez PiotrP
Witam,

Od długiego czasu czytam forum, ale przez długi czas się nie udzielałem bo miałem problemy z zalogowaniem. Dziś w końcu udało mi się rozwiązać problem i oto jestem :-)
Ale wracając do tematu, jestem posiadaczem HTDassPell Lux GL 20. Od pewnego czasu zauważyłem dziwną rzecz, a mianowicie skaczący parametr płomień. Kiedyś piec w czasie pracy miał płomień na 100%, teraz zauważyłem, że przy 100% mocy zazwyczaj jest ok, przy 50% coś czasami mu zjedzie raz na jakiś czas do ok 70%, ale wraca po chwili do setki. Najgorzej jest przy 30% mocy. Piec pracuje do 71st , a przy 68 przechodzi na 30%. I często jest tak, ze nie jest w stanie dociągnąć tych ostatnich 3 st. bo płomień zaczyna szaleć i skakać nawet do 50%. i tak cały czas oscyluje między 50-70%. Temp kotła obniża się , wskakuje na 50%mocy, podnosi temp dochodząc do zadanej, przy 68-69st zaczyna obniżać moc i znów to samo. Przy 6KW jedzie z płomieniem na 60%. Czym to może być spowodowane. Piec czyszczony regularnie, pellet cały czas ten sam. Czy to kwestia nadmuchów? wcześniej było ok, mogło mu się zmienić coś. Nadmuch w dół czy w górę? Więcej pelletu mu podać?

Czym spowodowane mogą być takie skoki płomienia?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

8 miesiąc 3 tygodni temu #9834 przez MateuszZurek
Cześć,
To może być wszystkiego po trochu.
Ten parametr skacze z powodu:
1) syfu na palniku
2) zbyt małego nadmuchu
3) zbyt małej ilości paliwa
4) dużego wiatru powodującego zbyt szybkie wypalanie się paliwa.

Jak często czyścisz palnik to 1 odpada i problem raczej nie występuje na 100% mocy
W przypadku 2 zauważyłbyś albo dymienie albo pozostałości nie wypalonego pelletu na palniku. Testowo możesz zwiększyć nadmuch. Jak się nie poprawi to nie to.
W przypadku 3 faktycznie piec miałby problemy z dojściem do temperatury zadanej i obserwowane skoki w pokazywaniu % płomienia.
W przypadku 4 miałbyś sytuację tego typu, że duże podmuch wiatru zwiększały by ciąg w kominie i tym samym zwiększały szybkość wypalania się pelletu co także skutkowało by skokami w % płomienia a także problemy z dojściem do zadanej temperatury.

Na punkt 4 trzeba zamontować regulator ciągu (RCK) jeżeli jeszcze go nie masz.
Zacznij od przeważenia podawania pelletu i popraw ustawienia podawania.

Według mnie raczej to będzie problem ze zbyt małą ilością paliwa podawanego na poszczególnych progach.
Ty widzisz na wyświetlaczu, że ma być 6KW a może faktycznie być 3KW.

Pozdrawiam

8 miesiąc 3 tygodni temu #9835 przez PiotrP
RCK posiadam. Ustawiony na ok. 12
Pellet przeważałem w weekend i nic się nie zmieniło.
Testowo najpierw zwiększę trochę powietrze i zobaczę co i jak.
Jak nie zadziała to na 30%mocy zwiększę ilość paliwa.
W końcu jakiś powód musi być.

8 miesiąc 3 tygodni temu #9836 przez MateuszZurek
Przypomniała mi się podobna sytuacja.
Miałem Pellet, który spał się ją głupi. Wydajność rzędu 19kgh.
W takiej sytuacji czas podawania na 30% był tak krótki, że zdarzały się cykle, w których paliwo się nie sypało.
Wystarczyło dwa takie pod rząd i wskazania % płomienia leciały.
Wystarczyło zwiększyć czas podawania na mocy 30% i było ok.

Nie podałeś ustawień wiec więcej nie wywnioskuję.

Sprawdź także ustawienie kaloryczności paliwa.
Jak masz ponad 5kw to może ci dość dużo przeklamywać.
Ja mam z premedytacją ustawione 5.2kw, tylko moc na 30% mam tak ustawioną, że w najgorszej sytuacji mam na tym progu minimalnie ponad 5kw.

A i jesz ze jedno.
To co obserwujesz może wynikać także z zasypywania czunika.
Po prostu masz tyle materiału na palniku, że czujnik przestaje widzieć płomień.
To nie tłumaczy spadku mocy ale wyjaśniał by obserwacje na wyzszy h progach.

Jak bedziesz miał czas to otwórz piec w czasie pracy na poszczególnych progach i sprawdź czy to co widzisz odzwierciedla sytuacje rejestrowaną przez czujnik.

Pozdrawiam