Heiztechnik - Producent kotłów

HT Daspell LuxGL - pomoc w wyborze

2 miesiąc 4 tygodni temu - 2 miesiąc 3 tygodni temu #10027 przez HOUK
Witam.
Jest to mój pierwszy post wiec chciałbym Wszystkich forumowiczów przywitać .
Jestem na etapie wyboru kotła , zastanawiam się nad HT Daspell LuxGL 12kw lub 15 kw.
Projekt chmielniki małe 15 z antresolą.
W projekcie podali kocioł na paliwo stałe 24 kw , z cieplowlasciwie.pl/wynik/4eul wyszło 12kw , instalator radzi 15 kw i można moc zmniejszyć .
Bedzie kocioł HT , bufor 500 l , bojler 220 l , sonda lambda i regulator ciągu, dodatkowo żona chce sterowanie w każdym pomieszczeniu osobno (tech)
Ogrzewanie piwnica - podłogówka, parter- podłogówka , piętro 3 grzejniki reszta podłogówka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 4 tygodni temu #10030 przez SERWIS1
Witam

Moc wyliczona opiera się na teoretycznych danych - czy budynek będzie wykonany tak dokładnie jak w teorii?
W przypadku budynku energooszczędnego dla kotła na paliwo stałe (pompę i kocioł gazowy dobierany jest inaczej) zazwyczaj przyjmuje się 0,6-0,8 kW/ 10 m2 plus kilka kW na podgrzewanie CWU.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 4 tygodni temu #10031 przez HOUK
Witam.
Dom ocieplany bedzie materiałami o lepszych współczynnikach przenikalności niż w projekcie.
Przeczytałem prawie całe forum i nie chciałbym kupować kotła przewymiarowanego , czym więcej czytam tym mniej wiem , stąd moje zapytanie.
Każdy kocioł ma najlepszą sprawność przy swojej mocy nominalnej (wydaje mi się że dobrze zrozumiałem) to jak kupie o większej mocy i zmniejsze mu moc to jego sprawność spadnie. Dlatego też zdecydowałem się na bufor 500 l ponieważ kocioł moze go ładować z maksymalną swoją mocą . Doczytałem że kocioł 12 kw ma palnik 14 kw a kocioł 15 kw ma palnik 20 kw.Czy ten zapas mocy jest możliwy do wykorzystania ?

2 miesiąc 3 tygodni temu #10033 przez SERWIS1
Witam

Sprawność większości naszych kotłów na mocy nominalnej to 90-94%, a na mocy 30% 88-90% - czyli w rzeczywistości prawie niezauważalna różnica.
Kotły mają większe palniki ze względu na sprawność kotła - do uzyskania 12 kW na kotle potrzebujemy (przy sprawności 91%) 13,2 kW z palnika.
Rozsądnie jest jak firma instalacyjna dobierze kocioł po oględzinach budynku (najlepiej kamerą termowizyjną) - najważniejsza jest jakość wykonania, która nie zawsze idzie w parze z założeniami. Po wykonaniu wizji lokalnej firma dokonująca doboru bierze za to odpowiedzialność.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 2 tygodni temu #10049 przez HOUK
Witam.
Większość osób z którymi rozmawiałem (wraz z moim instalatorem) przekonują mnie do kotła 15 kW. I tak też chyba zostanie, chociaż cały czas po głowie chodzi 12 kW.
Teraz zadam inne pytanie odnośnie bufora.
Czy (przypuśćmy) jak kocioł naładuje bufor do zadanej temperatury 80 stopni i się wyłączy na dłuższy czas tak że temperatura na kotle spadnie poniżej 50 stopni , a nawet do 20. Czy takie użytkowanie będzie miało negatywny wpływ na kocioł.
Wiem że w kotle HT LUX GL 15 kW jest palnik 20 kW. Czyli po przeliczeniu pelletu będę ustawiał wszystko do mocy 15 czy 20 kW.

2 miesiąc 2 tygodni temu #10052 przez SERWIS1
Witam

Sterownik kotła nie pozwoli na spadek temperatury na kotle poniżej minimalnej temperatury (nastawa - histereza kotła).
Bardzo ważne znaczenie ma wielkość zbiornika buforowego (500, 1000, 2000 l?).
Nastawy w kotle są już ustawione (ustawiona moc) na 15 kW. Wielkość palnika wynika ze sprawności kotła.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 2 tygodni temu #10064 przez HOUK
SERWIS 1 dziekiza odp.
Popraw mnie jak źle zrozumiałem , czyli jak kocioł naładuje bufor do powiedzmy 80 stopni , to kocioł i tak będzie się rozpalał aby jego temperatura nie spadła poniżej np : 50 stopni. Bo myślałem że jak kocioł naładuje bufor to podłogówka ( w zależności od temp.) bedzie pobierała sobie wodę z bufora np: przez 1 dobę (przy odpowiedniej temp), a kocioł bedzie czekał i może dojść do wystudzenia.
Bufor ma być 500 l - proszę o podpowiedź w tym temacie.

Pozdrawiam

2 miesiąc 2 tygodni temu #10067 przez SERWIS1
Witam

Kocioł będzie utrzymywał temperaturę powyżej minimalnej będąc w gotowości do ładowania bufora.

Przy 500 l wody w buforze ładowanie będzie częstsze niż raz na dobę - zależnie od zapotrzebowania ciepła przez budynek.

W przypadku, gdyby kocioł w okresie zimowym będzie wystudzał się do niskiej temperatury po ładowaniu bufora to każde nagrzewanie od niskiej temperatury może inicjować korozję niskotemperaturową wymiennika.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik