Heiztechnik - Producent kotłów

HT Daspell LuxGL - pomoc w wyborze

6 miesiąc 2 tygodni temu #11773 przez Osa
Jeśli wiecie że występują takie problemy z winy komina lub podłączenia komina i nie macie tak jak np. Defro wentylatora wyciągowego by wspomagał wyjście spalin powinno być w DTR kotła taki komin a nie inny takie podłączenie a nie inne. To na starcie bym wiedział że nie ma co brać tego kotła. Jak u mnie nie działa to co dopiero w kotłowni ze starym murowanym kominem. Tylko jakby była taka informacjo to sprzedaż pewnie by poleciała. lepiej sprzedać może się uda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

6 miesiąc 2 tygodni temu #11776 przez SERWIS1
Witam

W DTR jest opisane podłączenie kotła do komina. Jest tabela ze wskazaniem średnicy wylotu spalin oraz wymaganym minimalnym podciśnieniu. Jest pogrubionym drukiem zapis o konieczności doboru komina do kotła i zamontowaniu komina przeznaczonego do niskiej temperatury spalin. Wszelkie dane są wyszczególnione.

Problem tkwi w tym, że projektując budynek czy adaptując go do źródła ogrzewania niektóre elementy są dobierane na zasadzie "taki element będzie dobry bo zawsze takie były dobre" - w tym wypadku nie chodzi o twój przypadek ale o ogólny problem.
Większość gotowych projektów domów ma zaprojektowaną kotłownię gazową i w takim wypadku należy zrobić adaptację do innego źródła ogrzewania - na tym etapie projektant nanosi nowe wytyczne na projekt pod konkretne urządzenia (kocioł na paliwo stałe, komin, napowietrzenie itp). W przypadku, gdy adaptacja jest zrobiona to zazwyczaj wszystko pasuje, gorzej gdy nie robi się adaptacji tylko dobiera elementy według nieokreślonych fizyką zasad.

W naszym interesie (producenta) jest, aby zainstalowany kocioł pracował prawidłowo dlatego w DTR dostępnej na stronie internetowej umieszczamy wszelkie niezbędne informacje, które firma instalacyjna analizuje przed montażem.

Rozwój technologiczny narzucony przez prawodawstwo ograniczające ilość szkodliwych spalin komplikuje urządzenia (kotły, samochody, itp) i tym samym montażem kotłów zajmują się wyspecjalizowani instalatorzy a nie tak jak kiedyś firmy ogólnobudowlane.
Uzyskiwanie wysokich sprawności (powyżej 90%) przez nowoczesne kotły w porównaniu do kotłów poprzednich generacji z zasypem ręcznym (sprawnościami rzędu 40-50%) wymaga dopasowania elementów kotłowni do montowanego urządzenia.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

6 miesiąc 1 tydzień temu #11779 przez Osa
Witam na jakiej temperaturze chodzą w czasie pracy te palniki?
W postoju temperatura palnika ok 16 stopni czy to normalne?
Czy w czasie pracy temperatura palnika powoli rośnie czy powinna osiągnąć stała temperaturę w krótkiej chwili i się nie zmieniać?
Czy ciśnienie ciągu kominowego 18 Pa minimalne ma mieć jak komin jest zimny czy podczas pracy nominalnej?

6 miesiąc 1 tydzień temu #11780 przez Markus
Witam,
Ja mam palnik Pelas XMini 35, więc może mieć inną charakterystykę.
Ale na postoju palnik ma około 16-17 stopni.
I w trakcie pracy stopniowo dochodzi około 35 stopni (czasami do 40), potem przy wygaszaniu spada i potem lekko odbija do góry i stopniowo schodzi do temperatury postoju. Wykres w załączeniu.
Ciąg raczej mierzony jest na ciepłym kominie, ale nich lepiej wypowiedzą się fachowcy.

Pozdrawiam
Markus

Q PELLET DUO 25 kW, Xmini, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW
Załączniki:

6 miesiąc 1 tydzień temu #11781 przez Osa
Tak wyglada na mocy max 18 kw i nadmuchu zwiększonym do 39. Jakieś sugestie ?
Załączniki:

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #11782 przez Markus
Palnik ma teraz temperaturę 53 stopni, więc jest lepiej niż poprzednio.
Nadmuch jest ciut za duży bo wyrzuca niedopalony pellet i ogień jest krótki urwany.
Czy udało się zrobić Tobie zdjęcie ślimaka z góry od strony rury?
I czy zgarniacz w trybie ręcznym wysuwa się?
I druga sprawa, masz bardzo niską temperaturę powrotu ( 26 stopni).
Czy kocioł nie pracuje w za niskiej temperaturze?

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #11783 przez Osa
Ale doszedł do 68 stopni i tak wiec tak czy siak końcowa temperatura podobnie, zapomiałem o zdjęciu następnym razem zrobię, nie wiem ale jak sprawdziłem rynnę to czysta w miarę i była pod nią mała kupka w palenisku wiec raczej się wysówa. A z Założyłem dzisiaj strażaka na komin myślałem ze pomoże. A z powrotem to dochodz później do ponad 50 stopni kocioł ma zadana 70. Mam zawór 3D z siłownikiem na grzejnikach (póki co tylko 1) a reszta to podłogowa z zaworem mieszającym.

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #11784 przez Markus
Nie wiem jak masz zorganizowaną ochronę powrotu, ale u mnie temperatura powrotu wygląda jak w załączonym wykresie ( oznaczony jest jako mieszacz 2)

Załączniki:

6 miesiąc 1 tydzień temu - 6 miesiąc 1 tydzień temu #11785 przez Osa
Masz pompę jako ochrona czy zawór 3D?

6 miesiąc 1 tydzień temu #11786 przez Markus
Mam zawór 3D, ale on nie zapewnia ochrony powrotu. Zawór reguluje temperaturę wody idącej na grzejniki. Stąd po zastosowaniu zaworu 3D na powrocie do kotła byłaby temperatura rzędu 25-35 stopni. Mam dodatkową pompę kotłową. Załączam schemat mojej instalacji.

Załączniki: