Heiztechnik - Producent kotłów

HT Daspell LuxGL - pomoc w wyborze

2 miesiąc 4 tygodni temu #11560 przez MateuszZurek

Osa napisał: Witam,

musisz pewnie przeważyć pellet jak masz takie spalanie. U mnie był serwis w sprawie wysokiej temperatury palnika kotła, kazał wyciągnąć zawirowacze. Stwierdził po konsultacji z kominiarzem że to wina słabej zetki bo mam przekrój w prostokącie odpowiednik rury fi 100 i mam podłączony kocioł do komina za pomocą czopucha w kształcie prostokąta i stwierdzili że to jest przyczyna i będzie problem. Twierdzą że trzeba podłączyć kocioł bezpośrednio do komina co uważam za jakąś bzdurę ponieważ większość kotłów podłącza się w taki sposób różni się tylko kształt tego czopucha. Powietrze dochodzące co prawda tylko fi 100 ale zawsze jakieś jest. Na początku jeszcze twierdził że to wina komina bo jest z ceramiki ocieplonej a te się podobno nie nadają do tych kotłów wkład musi być z blachy co po konsultacji z producentem komina uważa że to jakaś bzdura bo te kominy są przystosowane do takich kotłów. Pomocy może ktoś ma jakiś pomysł odnośnie przegrzewania się palnika. na mocy minimalnej dochodzi do ok 40 st a na mocy max przy temperaturze kotła ok 50-55 st. dochodzi do 74-76 st. i zwalnia po czym rozpala się na nowo lub bez odpalania działa dalej po jakiejś chwili jak palnik się schłodzi o ok 2 stopnie. Informacyjnie nie mam jeszcze żadnych drzwi wewnątrz budynku czy to może jakoś wpływać na napowietrzenie kotłowni?

Cześć,
Ztka faktycznie ma za mały przekrój.
Tu niestety nie wystarczy jakąś Ztka. Musi mieć minimum fi 160 aby zapewnić konieczna ilość powietrza do spalania.
Mniejszy przekrój spowoduje duszenie płomienia i przy okazji nie będzie czym chodzić palnik.
Może nawet dojść do odwrócenia ciągu wentylacji a nawet, przy niekorzystnych warunkach, zaciągania spalin opadajacych z komina.
Brak drzwi jedynie odsowa moment, w którym braknie powietrza, nadal musi zostać skądś zaciągnięte.

Komin także ma znaczenie.
Ceramiczny, ocieplany stosuje się do piecy na węgiel lub drewno gdyż ich spaliny maja wysoka temperaturę pozwalająca wygrać taki komin i osiągnąć potrzebny ciog a także zapobiec wytracaniu kondensat.

Piece na Pellet 5 klasy maja bardzo niska temperaturę spalin, która nie wystarczy do osiągnięcia pożądanych parametrów ciągu komina. Nie jest w stanie wygrać komina co skutkuje wytracaniu się kondensat a w finale smołą w kominie.

Komin z nierdzewki wymaga dużo niższej temperatury spalin aby osiągną parametry pracy potrzebne dla pieca na Pellet.

Przekrój komina nie powinien mieć większego znaczenia, choć okrągły wydaje się lepszy. Ważniejsza jest ilość kolan przy połączeniu gdyż one ograniczają ciąg.

Wyciągnięcie zawirowywaczy jest jakimś rozwiązaniem. Zmniejszy opór przepływu spalin ale także nieznacznie zmniejszy się sprawność pieca.

Jak wygląda to podłączenie kotła za pomocą czopuchu? Chodzi o taki co można zamknąć?

Mam jak ty komin ceramiczny ocieplany ale mój piec jest 3/4 klasy gdzie spaliny maja wyższą temperaturę.
Jakoś to działa ale zastanawiam się nad jakąś nasadka jak spartflow lub wsunoeciem nierdzewki.

Masz może okno w kotłowni? Do testów możesz je otworzyć i sprawdzić czy problem zostanie rozwiązany. Ewentualnie uchylić jakieś drzwi na zewnątrz tak aby był niezakłócony przepływ powietrza do kotłowni.
Jeżeli problem zniknie to najprościej będzie powiększyć ztke do minimum fi 160.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 4 tygodni temu #11561 przez HOUK

MateuszZurek napisał:

HOUK napisał: Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

Pozdrawiam.

Cześć,
Dziwne masz to spalanie. 60kg/doba to coś między 250 a 300kw. Nawet przy buforze wymagało by to abt piec pracował praktycznie cały czas.
U mnie nawet przy bardzo słabym pellecie spalanie nie przekroczyło 40kg/doba przy - 20 stopni na zewnątrz.
Też byłem wtedy w fazie testów.

Pewnie już to słyszałeś ale dla pewności zrób przeważnie podawania.
Twój sterownik sam powinien dobrać podawanie na poszczególnych progach.

A jeszcze napisz w jak masz skonfigurowane ładowanie bufora. Może ladujesz go do wysokiej temperatury i potem masz dłuższy postój.

Jak syerujesz temperatura w domu?

Co do temperatury palnika.
Spiek na palniku będzie miał wpływ na jego temperaturę, chc mi się jeszcze nie zdążyło przekroczyć 40 Stopni.

A i jeszcze jedno. Jaka powieszchnie ogrzewsz? Nie pamiętam czy pisałeś coś o ociepleniu.

Cześć.

Mam bardzo duże rozbiory dlatego tyle pali tak myśle. Dom jest ocieplony ale dach jeszcze nie , grzeje bo osuszacze nie chciały pracować.
Czekam aby wszystko wyschło i biorę sie za ocieplanie dachu.

Mam już trzeci rodzaj peletu i przy każdym robie przeważenie peletu.
za pierwszym razem wyszło 8,9 kg drygi raz 11,8 kg a dziś wsypałem nowy pellet i wyszło 15,6 kg.

Bufor ładuje do 60 stopni histeryza 10 , temperatura kotła teraz 70 stopni.

Sterowanie termostaty TECH plus listwa sterująca ale jeszcze nie podłączone.

Dzisiaj wyczyściłem kocioł i temperatura palnika 71 stopni. Nadmuch 31%.

Dom to projekt CHMIELNIKI MAŁE 15 pow parter i poddasze 137 m2 salon z antresolą plus 90 m2 piwnica .
Wszystko w podłogówce , na poddaszu 3 pokoje z grzejnikami (jeszcze nie podłączone).

Mam moduł sondy lambda jednak nie mogę zrobić kalibracji.
Sprawdziłem i wydaje mi się że sona nie steruje nadmuchem , cały czas parametry są takie same czy moduł sony jest włączony czy wyłączony.
Dzisiaj po wyczyszczeniu i odpaleniu kotła spaliny wahają sie w granicach 5-6%. Gdzie wcześniej było 7-8%.
Dzisiaj zauważyłem że w testach wyjść nie mogę sprawdzić wentylatora ( nawet nie ma ikonki na sterowniku czy pracuje.

Pozdrawiam

2 miesiąc 4 tygodni temu #11562 przez MateuszZurek

HOUK napisał:

MateuszZurek napisał:

HOUK napisał: Od czasu zmiany nadmuchu jest ok . Dzisiaj zmieniłem nadmuch na 33 % bo podchodził niebezpiecznie do 75 stopni a przy 76 stopniach się chłodził ( nie podawał pelletu) i rozpalał. Tylko teraz spaliny są na poziomie 6-7%. Mam ustawiony nadmuch maksymalny 33% a sonda reguluje 5%. Zauważyłem ,że jak kocioł jest wyczyszczony to też tak mocno się nie grzeje.
A jeszcze jedno , pellet daje szlakę i nawet jak 2 dni nie zgarnąłem to się nie grzał. Z palnika wystawał język szlaki bo zgarniacz go przesuwał. Na razie jestem w fazie testów pelletu a pali jak smok 60 kg na dobę.

Pozdrawiam.

Cześć,
Dziwne masz to spalanie. 60kg/doba to coś między 250 a 300kw. Nawet przy buforze wymagało by to abt piec pracował praktycznie cały czas.
U mnie nawet przy bardzo słabym pellecie spalanie nie przekroczyło 40kg/doba przy - 20 stopni na zewnątrz.
Też byłem wtedy w fazie testów.

Pewnie już to słyszałeś ale dla pewności zrób przeważnie podawania.
Twój sterownik sam powinien dobrać podawanie na poszczególnych progach.

A jeszcze napisz w jak masz skonfigurowane ładowanie bufora. Może ladujesz go do wysokiej temperatury i potem masz dłuższy postój.

Jak syerujesz temperatura w domu?

Co do temperatury palnika.
Spiek na palniku będzie miał wpływ na jego temperaturę, chc mi się jeszcze nie zdążyło przekroczyć 40 Stopni.

A i jeszcze jedno. Jaka powieszchnie ogrzewsz? Nie pamiętam czy pisałeś coś o ociepleniu.

Cześć.

Mam bardzo duże rozbiory dlatego tyle pali tak myśle. Dom jest ocieplony ale dach jeszcze nie , grzeje bo osuszacze nie chciały pracować.
Czekam aby wszystko wyschło i biorę sie za ocieplanie dachu.

Mam już trzeci rodzaj peletu i przy każdym robie przeważenie peletu.
za pierwszym razem wyszło 8,9 kg drygi raz 11,8 kg a dziś wsypałem nowy pellet i wyszło 15,6 kg.

Bufor ładuje do 60 stopni histeryza 10 , temperatura kotła teraz 70 stopni.

Sterowanie termostaty TECH plus listwa sterująca ale jeszcze nie podłączone.

Dzisiaj wyczyściłem kocioł i temperatura palnika 71 stopni. Nadmuch 31%.

Dom to projekt CHMIELNIKI MAŁE 15 pow parter i poddasze 137 m2 salon z antresolą plus 90 m2 piwnica .
Wszystko w podłogówce , na poddaszu 3 pokoje z grzejnikami (jeszcze nie podłączone).

Mam moduł sondy lambda jednak nie mogę zrobić kalibracji.
Sprawdziłem i wydaje mi się że sona nie steruje nadmuchem , cały czas parametry są takie same czy moduł sony jest włączony czy wyłączony.
Dzisiaj po wyczyszczeniu i odpaleniu kotła spaliny wahają sie w granicach 5-6%. Gdzie wcześniej było 7-8%.
Dzisiaj zauważyłem że w testach wyjść nie mogę sprawdzić wentylatora ( nawet nie ma ikonki na sterowniku czy pracuje.

Pozdrawiam

Dach to jedno z najważniejszych miejsc do ocieplenia.
Tam najwięcej ucieka.

Z pelletem już tak jest. Co producent to się inaczej sypie i do tego różnej ilości powietrza może potrzebować.
A i przy tak dużych rozbieznosciach podawania warto także przestawić czas podawania paliwa do rozpalania.
Powinno wystarczyć około 100g. U mnie przedstawiam to w menu serwisowym w ustawieniach palnika/rozpalania.

Jeżeli możesz to dla pewności sprawdź czy wszystko jest poprawnie podłączone do sterownika.

2 miesiąc 4 tygodni temu #11570 przez SERWIS1
Witam

Kotły o temperaturze spalin poniżej 160 stopni C należy podłączać do kominów z wkładem stalowym. Montaż kotła o niskiej temperaturze spalin do komina ceramicznego lub murowanego z cegły skutkuje problemami z ciągiem kominowym, kondensacją na ściankach komina oraz przyspieszonym zabrudzeniem komina.

Komin należy dopasować do kotła, a nie odwrotnie.

Do kotłów na paliwa stałe o mocy do 25 kW i średnicy przyłącza 150 mm należy stosować komin dopasowany przez producenta komina na podstawie parametrów spalin (stosowanie komina o średnicy 200 mm do tak małego kotła co jest nagminne jest typowym błędem w sztuce budowlanej).

Kwestia powietrza do spalania:
W przypadku, gdy przez komin "wyrzucamy" 1m3 spalin to do pomieszczenia musimy "wprowadzić" 1 m3 świeżego powietrza. Wentylator kotła nie jest pompą próżniową i nie jest w stanie wytworzyć podciśnienia w pomieszczeniu więc bezwzględnie każde urządzenie spalające paliwo musi mieć zapewnione powietrze z zewnątrz budynku (brak drzwi wewnętrznych nie zmienia sytuacji braku powietrza).

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik

2 miesiąc 4 tygodni temu #11580 przez Osa
do HOUK

Cześć jak z twoim palnikiem nadal się grzeje? U mnie po wizycie serwisanta dalej ponad 70 st, dzisiaj był kominiarz i po zbadaniu czujnikami ciągów itp. twierdzi że wszystko ok. Zastanawia się nad budową kanałów dymowych twierdzi że w dziwną stronę są nachylone.

2 miesiąc 3 tygodni temu #11604 przez HOUK
Cześć.
Jeszcze nie rozwiązałem problemu.
Czekam na serwis bo mam jeszcze inne problemy , nie mogę skalibrować sondy ( chyba tylko pokazuje spaliny i nic z tym nie robi) i na postoju jak włącze test wentylatora to nic sie nie dzieje oraz w ustawieniach mam najmniejszy zasobnik pelletu 250 a fizycznie 190.
Dziś zaobserwowałem że RCK się otwiera a mam ustawione na 25 .
Temp palnika przed chwilą 74 , i u mnie też jak dojdzie do 76 to zwalnia i rozpala i chwile działa dalej.

2 miesiąc 3 tygodni temu #11605 przez Osa
U mnie serwis stwierdził że zły nadmuch rura fi 100 dołożyłem w celu sprawdzenia jeszcze fi 160 i lipa dalej tak samo. Serwisant załamał ręce i zadzwonił gdzieś do jakiegoś kominiarza i stwierdził że spaliny się odbijają w czopuchu i mój czopuch skrócił komin o ok 5m i piec trzeba montować bezpośrednio w kominie pod kątem ok 5% frezując wejście , dzwoniąc wychodził generalnie szukał czegoś bym się odczepił. Lokalny kominiarz z wieloletnią praktyką sprawdził mi ciąg kominowy w kominie i w czopuchu wg. niego prawidłowo ( o jakimś odbijaniu i nie montowaniu czopucha bo będą problemy niesłyszał). Twierdzi że jest ok. Generalnie obawiam się że te piece ze sterownikiem 900 touch gdzie nie można nic zmienić w ustawienia oprócz wiatru i mocy kotła i palnikiem ze zgarniaczem szlaki to jakiś niewypał. Oni już o tym wiedzą ale na gwarancji nie chcą nic zrobić. Według mnie ogień z palnika powinien być wypychany dalej bliżej komory spalania to nie byłoby problemu a tak nagrzewa się obudowa gdzie są te czujniki i wentylator. Dlatego tak się to wszystko grzeje. Jak otworzę drzwiczki gdzie są kanały dymowe to ani śladu dymu czyli jest dobry ciąg i odprowadzanie spalin, jakby się ten dym odbijał jak twierdzi Pan serwisant to by było pewnie inaczej. Generalnie nie jestem zadowolony z kotła który kosztował dużo więcej niż odpowiedniki innych producentów.

2 miesiąc 3 tygodni temu #11606 przez HOUK
Nie stasz mnie.
Ja nie mam jeszcze nadmuchu , ale mam szeroko okno uchylone. Instalator mówił że mam przymknąć ba za mocno wieje ,ale wolałem zostawić.
Jak się stoi w kotłowni to po kostkach wieje, myśle że na razie starczy nadmuch. W przyszłym tygodniu będę montował kanał pcv 220x90
A czy miałeś zmieniane oprogramowanie.

2 miesiąc 3 tygodni temu #11607 przez Osa
Nadmuch powinien być ale jak nie masz i masz okno otwarte i tak się dzieje jak u Ciebie to wynika. z tego że zetka jeśli chodzi o palnik nic nie da tak jak u mnie. Ale serwis się na początku do tego przyczepi także przed ich przyjazdem to zrób. W tych kotłach jest jakiś inny problem. Nic mi nie zmieniał też się zdziwiłem próbował w ustawieniach ale zbytnio nic nie dało.

2 miesiąc 3 tygodni temu #11615 przez SERWIS1
Witam

W kotłach nie ma problemu tylko komin należy dopasować do kotła a nie odwrotnie. Montaż komina 200 mm do kotła o mocy poniżej 20 kW to ewidentny błąd. Ponadto kotły o niskiej temperaturze spalin nie podgrzeją komina ceramicznego ani murowanego z cegły i stąd problem z ciągiem kominowym.

Osa podaj jaki ciąg kominowy zmierzył kominiarz, a będziemy mieli odpowiedź.

Pozdrawiam
Serwis Heiztechnik