Heiztechnik - Producent kotłów

Problem ze skroplinami w kominie

2 miesiąc 2 tygodni temu #12044 przez Adam.S
Witam. Od sierpnia 2018 posiadam piec HT Daspel GL 30kW ze sterownikiem HT tronik 850. Piec został zamontowany w miejsce starego węglowego i wykorzystany został stary komin z cegły 14x26cm. Dom wysoki ok 14metrów.

Pierwszy problem. Gdzieś w okolicach września października z ślimaka palnika zaczął wydobywać się dym, instalator zalecił wyjęcie kilku sprężyn z góry kotła i w sumie pomogło, jednak w szczytowym momencie miałem ich wyjętych połowę aby się nie kopciło. W tym czasie instalator z dwa razy ustawiał parametry pieca bez większych rewelacji. Instalator mówił że słaby ciąg, w styczniu kominiarz stwierdził cytuje "zaj....sty ciąg" ale podła tylko 1,4m/s przy wyjętej spirali i 0,7 m/s przy włożonych, badanie robił anemometrem. Pożyczyłem urządzenie do badania podciśnienia i maksymalne jakie mi się udało zmierzyć to 12pa (zalecane 20pa) badane w wyczystce choć nie jestem pewien co poprawności pomiaru.

To był pierwszy problem, następnym było pojawianie się dużej ilości spieków na palniku gdzie dwa razy w tygodniu trzeba było je usuwać a w okolicy grudnia w piecu zaczęło pojawiać się dużo czarnej sadzy. Postanowiłem zmienić pellet na inny gdyż uznałem że to wina zanieczyszczeń. Po zakupie pelletu przeważyłem dla ciekawości stary 14,6 na nowym pellecie 11. W piecu ku mojemu zdziwieniu ustawione domyślne 10,2 (instalator przy pierwszym uruchomieniu ważył pellet i podobno wprowadzał, czy odłączenie zasilania pieca mogło spowodować wyzerowanie ustawień?) Na nowym pellecie sadza się już nie osadza i brak jest tak dużej ilości spieku choć nadal on występuję jednak nie jest tak twardy jak na starym pellecie.Wypale stary pellet i będę kombinował na nowym. Zobaczymy.

I teraz problem trzeci komin jest murowany z cegły brak wkładu i zauważyłem że na górnym piętrze przy styku sufitu z kominem pod dachem zaczęły pojawiać się brązowo czarne przebarwienia, zakładam że kondensat, opierzenie komina było robione 2 lata temu i wygląda dobrze a brunatne wykwity pojawiają się z obu stron komina pod sufitem w miejscu usytuowania komina od pieca, sam komin ma jeszcze po bokach 3 ciągi wentylacje i odpowietrzenie kanalizy i tam nie występują żadne plamy. Z tego co wyczytałem na forum to niska temperatura spalin ale w piecu na pellet tak jest, jak ugryźć ten temat? W sumie na tym najbardziej mi zależy.

Piec ładnie dogrzewa, z samym paleniem nie ma problemu poza rozpalaniem jak nazbiera się spieków. Ustawienia pieca:

Max moc nadmuchu 47%
Czas podajnika max 10,5sek

Średnia moc nadmuchu 38%
Czas podajnika śred. 6,5sek

Min moc nadmuchu 31%
Czas podajnika min. 3,3sek

Histereza H1 5 stopni
Histereza H2 10 stopni
Histereza kotła 15 stopni

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12045 przez Osa
A jak wyglada u Ciebie temperatura palnika podczas pracy bo ja mam problem z tym w podobnym kotle?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12046 przez Osa
Co do wykwitów pewnie będziesz musiał włożyć wkład ze stali kwasoodpornej. W tych kotłach jest niska temperatura spalin zwłaszcza wyżej dlatego pojawia Ci się to o czym piszesz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12047 przez Adam.S
Nigdy alarm od zbyt wysokiej temperatury sie nie zgłaszał.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12048 przez Osa
A masz możliwość w trakcie pracy sprawdzenia jaka jest temperatura podczas pracy bo u mnie teraz podchodzi bardzo wysoko i zwalnia i się potrafi w ciągu pracy ponownie rozpalić

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu - 2 miesiąc 2 tygodni temu #12049 przez MateuszZurek
Cześć,
Tak jak Osa napisał. Piec 5 klasy ma niska temperaturę spalin i nie jest w stanie poprawnie nagrać takiego komina co kończy się słabym ciągiem i kondensacji.
Gdizes czytałem, że przy takich komina h wykwity pojawiają się z powodu niedokladnego ocieplenia albo uszczelnienia komina.
Dymienie może wynikać z wielu czynników. Na przykład brak napowietrzenia korlowni. Tak zwanej Zetki.
Także ciąg komina jest tu ważny.

Jak ugryźć temat?
Skontaktuj się z kimś kto na prawdę zna się na kominach i jakie stosuje się do takich piecy.
Prawdopodobnie najprościej będzie wsadzić wkład z nierdzewki z regulatorem ciągu na szczycie i na dole i podpiąć odprowadzenie kondensat do kanalizacji lub szamba.
Wazne aby kondensat był doprowadzony. W przeciwnym razie przeniesie problem do kotłowni i cała operacja nic nie da.

Przydomowa oczyszczalnia może sobie z nim nie poradzić ale to skonsultować bym z kimś co się na oczyszczalniach zna.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12050 przez Adam.S
Dziś na jednym cyklu rozpalenia i dogrzania kotła do 70 stopni palnik rozgrzał się do 39 stopni, zimą jak pracuje dłużej pewnie trochę więcej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12051 przez Adam.S
Zetka jest wykonana ok 30cm nad podłogą gdzie stoi piec. wentylacja również. Komin na bank nie jest izolowany bo to stary dom i komin biegnie wewnątrz budynku na jednej ze ścian. Ciąg komina jak pisałem kominiarz podał z anemometru co nie jak nie idzie przeliczyć na paskale (prawie). Z tym odprowadzeniem kondensatu do kanalizy będzie problem, nie można go zbierać do zbiorniczka pod wyczystką ? Mocno jest to szkodliwe? No i jak to wygląda w przypadku wkładu z kwasówki? Są jakieś dane na temat średnicy tej rury która musi cyć dla tego pieca?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12052 przez Osa
Dane masz w dtr kotła na stronie, jak będziesz kiedyś mógł jak piec będzie dłużej chodził to zobacz na temperaturę palnika i daj znać ile wynosi tak po godzinie i więcej pracy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 miesiąc 2 tygodni temu #12053 przez MateuszZurek

Adam.S napisał: Zetka jest wykonana ok 30cm nad podłogą gdzie stoi piec. wentylacja również. Komin na bank nie jest izolowany bo to stary dom i komin biegnie wewnątrz budynku na jednej ze ścian. Ciąg komina jak pisałem kominiarz podał z anemometru co nie jak nie idzie przeliczyć na paskale (prawie). Z tym odprowadzeniem kondensatu do kanalizy będzie problem, nie można go zbierać do zbiorniczka pod wyczystką ? Mocno jest to szkodliwe? No i jak to wygląda w przypadku wkładu z kwasówki? Są jakieś dane na temat średnicy tej rury która musi cyć dla tego pieca?

Ten ciąg szału nie robi ale powinien wystarczyć z tym, że zmiez sobie jaki masz ciąg w piecu na zawirowywaczach.

Ja mam starszy piec z jednym zawirowywaczem i przepływ na postoju osiąga 1m/s.

Z takim kominem na pewno nie będziesz miał spokoju.
Co do wymiarów nowego się nie wypowiem. Nie znam się.
Trochę wymiary masz dziwne, nie wiem czy będzie się w niego dało wprowadzić nowy wkład. Może dało by się przebić na zewnątrz. Skontaktuj się z kimś na codzień montuje kominy.

Kondensat ma odczyn kwaśny. Jakoś strasznie niebezpieczne to nie jest.
Możesz odprowadzić do wiadra tylko zostanie kwestia częstości wnoszenia tego i tego gdzie się tego pozbyć.

Kolega kiedyś mi mówił, że u niego z pieca gazowego kondensacyjnego wychodziło wiadro dziennie.
U ciebie będzie mniej bo to nie jest pięć kondensacyjny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.