Heiztechnik - Producent kotłów

Duża temperatura CWU

4 tygodni 1 dzień temu #13727 przez uhcik
Witam

Mam pytanie odnośnie instalacji CWU przy piecu. Wygląda tak jak w załącznikach.
Na boilerze stale utrzymuje się temperatura ok 60 oC , mimo że ustawienia na piecu wynoszą 40 oC dla CWU.
Rozumiem, że woda podgrzewa się grawitacyjnie i nie mam na to wpływu w tym momencie.
Czy jest rozwiązanie aby zabudować jakieś ograniczenie aby woda nie byla podgrzewana aż tak bardzo i czy jest to w jakikolwiek sposób uzasadnione ekonimicznie? I jest w stanie obniżyc spalanie ?
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13729 przez Markus
Witam
Prawdopodobna przyczyną rozbieżności jest umieszczenie czujników temperatury na różnych wysokościach zasobnika. U mnie różnica wynosi też około 10 stopni. Dlatego mam ustawione w regulatorze kotla 35 a na zasobniku jest 45.
Pozdrawiam
Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13731 przez MateuszZurek
Cześć,
U mnie czujnik jest na górze pojemnika i pokazuje podobną temperaturę co termometr na pojemniku umieszczony w połowie.

Pewnie to Alezy od konstrukcji pojemnika.

Czy w obiegu CWU masz zawór zwrotny?
Bez niego może następować odwrócenie przepływu wymuszone innymi pompami w układzie.

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13732 przez Markus
Masz zasobnik pionowy czy poziomy?
Ja mam pionowy i cały czas ma taką różnicę między wskazaniami termomertru na zasobniku a wskazaniami w regulatorze.
W obiegu CWU mam zawór zwrotny.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13734 przez uhcik
Nie chodzi mi o to że jest różnica na wskazaniach czujników, tylko że woda faktycznie ma 60-70 stopni podczas gdy jest ustawione 40-35.

Zawór zwrotny zamontowany tak jak na wstawionym załączniku, na początku instalacji CWU.

Interesuje mnie czy te ciągłe podgrzewanie wody ( mimowolne bo chyba grawitacyjne ) powoduje duże zwiększenie spalania, i czy jest sens / prosty sposób na to żeby tą sytuację zmienić.

Posiadam boiler poziomy , 140l, widać go na trzecim zdjęciu
Załączniki:

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13737 przez MateuszZurek

uhcik napisał: Nie chodzi mi o to że jest różnica na wskazaniach czujników, tylko że woda faktycznie ma 60-70 stopni podczas gdy jest ustawione 40-35.

Zawór zwrotny zamontowany tak jak na wstawionym załączniku, na początku instalacji CWU.

Interesuje mnie czy te ciągłe podgrzewanie wody ( mimowolne bo chyba grawitacyjne ) powoduje duże zwiększenie spalania, i czy jest sens / prosty sposób na to żeby tą sytuację zmienić.

Posiadam boiler poziomy , 140l, widać go na trzecim zdjęciu

Czy to faktycznie zawór zwrotny?
Wyglada bardziej na jakiś filtr.

Czy pompa cwu jest wyłączana przez pięć?
Może chodzi na okrągło.

Podgrzanie 1m3 wody zużywa 1kw energii.
Wiec podbijanie o parę stopni nie powinno być dużym kosztem.

Inna sprawa to wytrącanie kamienia i to, że woda o tej temperaturze jest niebezpieczna dla domowników.

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13740 przez uhcik
filtr jest umieszczony obok niego, złączka skierowana "ku dołowi"
W załączniku wrzuciłem zdjęcie zaworu zwrotnego ze strony sklepu internetowego, jest identyczny , z tyłu wyczuwam strzałkę więc zakładam że jest ok

Pompa nie pracuje, a woda mimo to jest gorąca
Załączniki:

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13741 przez MateuszZurek

uhcik napisał: filtr jest umieszczony obok niego, złączka skierowana "ku dołowi"
W załączniku wrzuciłem zdjęcie zaworu zwrotnego ze strony sklepu internetowego, jest identyczny , z tyłu wyczuwam strzałkę więc zakładam że jest ok

Fajny ten zaworek.
Mozna go naprawić bez demontażu.

To jeszcze jedno pytanie.
W którą stronę skierowana jest strzałka na zaworze.
Do pieca czy do pompy?

W sumie fajnie by było jakbyś narysował schemat swojej kotłowni.
Pomoże w ustaleniu czy jest poprawnie wpięte zasilanie cwu w wyjście z pieca.

Rozumiem, że pompa cwu steruję piec.
Sprawdzałeś czy ja wyłącza?

4 tygodni 1 dzień temu #13742 przez Markus

MateuszZurek napisał:

uhcik napisał: Nie chodzi mi o to że jest różnica na wskazaniach czujników, tylko że woda faktycznie ma 60-70 stopni podczas gdy jest ustawione 40-35.

Czy pompa cwu jest wyłączana przez piec?
Może chodzi na okrągło.

Jak jest sterowana pompa CWU?

4 tygodni 1 dzień temu #13743 przez uhcik
Strzałka musi być skierowana w stronę instalacji, inaczej nie puszczała by na nią wody. A woda cały czas jest gorąca.

Tak, piec załącza pompę, właśnie byłem tego świadkiem. Tylko że dzieję się to tylko wtedy gdy temperatura na CWU spadnie poniżej wartości zadanej, co w zasadzie nie ma miejsca ( jedynie wieczorem gdy wszyscy domownicy wezmą kąpiel i woda na tyle się wychłodzi ) , bo woda w CWU cały czas ma temperaturę 60+ stopni

Spróbuję jutro naszkicować schemat instalacji