Heiztechnik - Producent kotłów

Daspell GL 15kw - pomoc z nastawami

4 tygodni 1 dzień temu #13756 przez iFreakZz
no na to wychodzi że o takiej samej temperaturze jaka jest w kotle czyli z 75 stopni podaje wodę aż na kotle zejdzie do 40 stopni. Potem piec się rozpala i po osiągnięciu 45 stopni znowu puszcza wodę do obiegu. Dlatego się pytam czy taka wartość ma być (40-45 stopni)
czy lepiej podnieść do 50-55, wtedy grzejniki będą cieplejsze a kocioł będzie miał mniej do nagrzania.

No chyba że źle rozumiem prace kotła

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13757 przez Markus
To może powiem jak chodzi moja instalacja
Kocioł pracuje w zakresie temperatur 77 - 61 . Spadek poniżej 61 uruchamia palnik. i tak cały czas.
Teraz na grzejniki idzie woda o temperaturze ustalonej przez mieszacz (obecnie około 35C)

Mam trzecią pompę tzw. kotłową , która przetłacza gorącą wodę z zasilania na powrót, tak aby na powrocie temperatura oscylowało około 55C

Dołączam schemat mojej instalacji i wykres temperatur z Econet300 ( od góry Kotła, powrotu, mieszacza na grzejniki, w pomieszczeniach)
Małe wyjaśnienie wykresu, na mieszaczu nr 2 mam ochronę powrotu , a na temperaturze spalin - temperaturę w pomieszczeniu.
W niektórych cyklach temperatura kotła spada mocniej, jest to związane z pracą pompy CWU.

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

Załączniki:

4 tygodni 1 dzień temu #13758 przez iFreakZz
ładnie to u Ciebie wygląda z tego wynika że u mnie piec chodzi od 75 do 40 stopni ( spadek poniżej uruchamia palnik )
temperaturę na mieszaczu 1 mam ustawione na 40 stopni.

Teraz tak się zastanawiam że jeżeli mam kocioł ustawiony na 70 stopni i Histereza kotła - 15 stopni to kocioł nie powinien pracować w temperaturach od 55 do 70 stopni?

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13759 przez Markus

iFreakZz napisał: no na to wychodzi że o takiej samej temperaturze jaka jest w kotle czyli z 75 stopni podaje wodę aż na kotle zejdzie do 40 stopni. Potem piec się rozpala i po osiągnięciu 45 stopni znowu puszcza wodę do obiegu.

Dlaczego kocioł rozpala sie dopiero po spadku temperatury do 40 stopni, przecież masz ustawioną histerezę kotła na 15 C?
Może masz coś ustawione od termostatu pokojowego?

Pompy ruszają przy 45C bo prawdopodobnie taka jest temperatura załączenia pomp

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13760 przez iFreakZz
W termostacie pokojowym mam tylko podaną temperaturę w dzień i w nocy, oraz godziny kiedy dzień noc.
Sterownik TECH ST-290 v3

Też się właśnie nad tym zastanawiam dlaczego tak jest.

Według moich nastaw piec powinien chodzić w następujący sposób

od 40 do 55 stopni - 100% mocy
od 55 do 65 stopni - 50% mocy
od 65 do 70 stopni - 30% mocy

To by wyjaśniało dlaczego piec chodzi w większości na 100% mocy skoro temperatury na piecu podczas gdy jest włączona pompa podająca wodę do kaloryferów wahają się od 40 do 45 stopni, tylko dziwne jest to dlaczego pompa się nie wyłącza poniżej 55 stopni (histereza 15) tylko pcha wodę aż do 40..

4 tygodni 1 dzień temu #13761 przez Markus
Termostat pokojowy przekazuje do regulatora kotła tylko jedna informacje - osiągnięto zadana temperaturę bądź nie.

To w sterowniku kotła ustawiana jest reakcja na tę informację.

Sprawdź ustawienia kotła w parametrach użytkownika jak i serwisowych.

Jaki masz regulator kotła?

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13762 przez iFreakZz
HT-tronic 850

www.heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE%...R_PL_wydanie_1.1.pdf

strona numer 9
3.wartość temperatury zmierzonej kotła ( w tym miejscu spada do 40 stopni )

W sterowniku kotła zmieniam tylko tryb termostat i nic więcej nie ruszałem, tam chyba nawet nic nie ma co zmiany w tym zakresie.

W instrukcji sterownika wyczytałem coś takiego:

148.16Ustawienia obiegu mieszacza Ustawienia pierwszego obiegu mieszaczowego znajdują się wmenu: Menu →Ustawienia mieszacza1Ustawienia dla pozostałych mieszaczy znajdują się na kolejnych pozycjach menu i są identyczne dla każdego z obiegów.Ustawienia mieszacza bez czujnika pogodowego Należy nastawić ręcznie wymaganą temperaturę wody w obiegu grzewczym mieszacza za pomocą parametru Temp. zadana miesz., np. na wartość 50°C. Wartość powinna być taka, aby zapewnić uzyskanie wymaganej temperatury pokojowej.Po podłączeniu termostatu pokojowego należy ustawić wartość obniżenia temperaturyzadanej mieszacza od termostatu(parametry Term. pokojowy miesz.)np. na wartość5°C. Wartość tą n ależy dobrać doświadczalnie.Termostatem pokojowym może być termostat tradycyjny (zwierno-rozwierny) lub panel pokojowy.Po zadziałaniu termostatu,temperatura zadana obiegu mieszacza zostanie obniżona, co przy prawidłowym doborze wartości obniżenia będzie powodować zahamowanie wzrostu temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu.

Ja mam ustawioną temperaturę mieszacza 1 na 40 stopni. To może być powód dla którego temperatura kotła spada do takiego poziomu?

4 tygodni 1 dzień temu #13763 przez Markus

iFreakZz napisał:
W sterowniku kotła zmieniam tylko tryb termostat i nic więcej nie ruszałem, tam chyba nawet nic nie ma co zmiany w tym zakresie.

To zmień to na wyłączone, chyba ze masz inne możliwości, to napisz jakie.

4 tygodni 1 dzień temu - 4 tygodni 1 dzień temu #13764 przez iFreakZz
Muszę mieć na włączone żeby termostat pokojowy działał. Innych możliwości tam nie ma.

Termostat to nie jest dobry trop. Tam tylko ustawiam jaką chcę mieć temperaturę w pomieszczeniu i to tyle.

4 tygodni 1 dzień temu #13765 przez Markus
Termostat ma być włączony w parametrach mieszacza. Nie w parametrach kotła