Heiztechnik - Producent kotłów

Daspell GL 15kw - pomoc z nastawami

2 tygodni 4 dni temu #13992 przez MateuszZurek

iFreakZz napisał:

Markus napisał: W sumie zrobiłbym dwie.

1. Usprawniłbym ochronę powrotu (większy przekrój rur + termostat przylgowy).

2. Na wyjściu na instalacje CO, przed pompą CO wprowadziłby zawór 3D z siłownikiem podpiętym do regulatora kotła i z czujnikiem temperatury zewnętrznej.
Oczywiście zawór 3D ma też swój czujnik temperatury. Zazwyczaj zamontowany za pompą CO.

Co to daje. Siłownik na podstawie podanych przez Ciebie parametrów (krzywa pogodowa lub temperatury w pkt kontrolnych - to jest zależne od regulatora kotła) ustawia w zależności od warunków pogodowych temperaturę wody na grzejniki, dodatkowo termostat pokojowy (który posiadasz) obniża temperaturę na mieszaczu (zaworze 3D), jeżeli w pomieszczeniu jest osiągnięta zadana temperatura. Pompa CO chodzi cały czas. Ja mam elektroniczną i pobiera 7W.

Kocioł pracuje sobie w zadanym zakresie np 60-75 czy też 55-70, a na grzejniki idzie tyle ile potrzeba w zależności od zapotrzebowania domu. A to przekłada się na czasy postoju kotła, a to na zużycie pelletu.

Dobrze to zrozumiałem? Tak jak na obrazku?

Cześć,
Poniższy link prezentuje przykładową instalację.
Zawór 3D nie powinien odcinać ochrony powrotu.
To powinno być obejście całego układu bez możliwości zamknięcia przez któryś z zaworów.
www.heiztechnik.pl/images/schematy_insta...DF/HT_tronic_900.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

2 tygodni 4 dni temu #13993 przez iFreakZz
Ok dzięki za pomoc ;) Wszystko wyjaśnione.

2 tygodni 4 dni temu - 2 tygodni 4 dni temu #13994 przez Markus
No, nie zupełnie dobrze jest umiejscowiony na Twoim zdjęciu zawór 3D

Załączam zdjęcie z zaznaczonymi 5 punktami ( to jest moja propozycja, na podstawie tego co mam zrobione u siebie, też nie odbyło się bez poprawek, wprowadziliśmy zdaje się że zawór zwrotny aby woda z pompy kotłowej nie wchodziła przez powrót do gałązki CWU)

pkt. 1 pompa kotłowa - przekrój rury taki sam jak na zasilaniu przed pompą CO (czyli z pkt 3, bez zbędnych redukcji przed i za pompą), włączana przez termostat przylgowy zamontowany na ostatnim odcinku rury powrotnej wchodzącej do kotła.
pkt. 2 - główna rura zasilająca od której odchodzą 3 gałązki ( nr. 5. pompa CWU, nr 1. pompa kotłowa oraz gałązka na której znajdować się będzie zawór 3D (pkt 3) i pompa CO pkt.4)
pkt. 3 - w tym miejscu powinien znaleźć się zawór 3D z siłownikiem . Tutaj brakuje miejsca dla zaworu 3D, który mamy dwa wejścia i jedno wyjście:
- jedno zasilanie z głównej rury zasilające (z pkt.2),
- drugie zasilanie chłodną wodą z powrotu ( tak jak biała strzałka przy pkt.3) tej rury nie ma, trzeba by ją doprowadzić (z dodatkowego trójnika na
powrocie, ale jak najdalej od kotła od miejsca gdzie wchodzi woda gorąca z pompy kotłowej, żeby ją nie zaciągało )
- wyjście w kierunku pompy CO (pkt. 4))
pkt. 4 - to pompa CO, która może być cały czas włączona (prędkość pompy do weryfikacji, ale może być jak najmniejsza, aby tylko zapewnić dopływ do najdalszych grzejników) , za tą pompą powinien być zamontowany czujnik od zaworu 3D.
pkt. 5 - to pompa CWU

To tak widzę w twojej instalacji, w między czasie już Mateusz podrzucił schemat, to teraz będziesz miał o czym myśleć.

Pozdrawiam

Markus

_______________________________________________________________________________________________________________________
Q PELLET DUO 25 kW, Xmini 35, RControl EM892, moduł B, ecoNET 300, SMARTFLOW, RCK, AURATON 2005 TX PLUS

Załączniki: