Kotły gazowe – jak działają i jakie są ich typy?

Budowa domu to proces, w którym podejmujemy wiele ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór kotła, który z jednej strony będzie działał ekonomicznie i skutecznie, z drugiej zaś będzie wykazywać się jak najbardziej ekologicznym działaniem i niską emisją toksycznych spalin. Jednym z tego rodzaju urządzeń są kotły gazowe. W ofercie Heiztechnik znajdują się tego rodzaju urządzenia grzewcze. Ich nowoczesna i przemyślana technologia oraz rodzaj stosowanego paliwa sprawiają, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest maksymalnie niski.

Jak działają kotły gazowe?

Kotły gazowe wykorzystują jako paliwo najczęściej gaz ziemny. Na rynku można znaleźć wersję konwencjonalną tych urządzeń oraz kondensacyjną. Pierwszy rodzaj kotła skonstruowany jest w taki sposób, że pracuje z medium grzewczym w sposób stały, wysokość temperatury na powrocie to około 35–40⁰C. Jednak obecnie coraz bardziej popularne są kotły gazowe kondensacyjne, ponieważ wyróżniają się większą ekonomią działania. Są zbudowane w taki sposób, aby miała miejsce kondensacja.

Kondensacja polega na schładzaniu powstałych podczas spalania paliwa spalin do tzw. temperatury punktu rosy (skroplenie na wymienniku kotła). Produktem spalania gazu jest woda. W kotle tego typu para wodna ulega kondensacji i przekazuje swoje ciepło. Jednak, aby doszło do tego procesu, spaliny powinny być mocno schłodzone – ich temperatura musi spaść do nie więcej niż 56°C.

Dla porównania, w kotle tradycyjnym woda zmiania się w parę i wydostaje się przez komin. A zatem różnicą pomiędzy 2 typami kotłów jest to, że kondensacyjne kotły gazowe wykorzystują ciepło zawarte w parze wodnej gorących spalin. Kocioł działający na zasadzie kondensacji, jeśli jest prawidłowo ustawiony, wykazuje wytwarzanie spalin o temperaturze prawie dwa razy niższej niż w konwencjonalnych kotłach.

Typy kotłów gazowych

Powiedzieliśmy już o dwóch podstawowych typach kotłów gazowych – tradycyjnym i kondensacyjnym, które różnią się o0d siebie pod względem sposobu działania. Innym wyróżnikiem są wykonywane przez nie czynności.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – to taki, który może współpracować jedynie z instalacją centralnego ogrzewania. Ogrzewa on wodę jedynie w krążącą w CO, ale nie wodę użytkową. Firma Heiztechnik produkuje tego typu kotły, np. HT GAS 1.1.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny – podgrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania oraz wodę użytkową. Co ważne użytkownik takiego kotła nie musi instalować dodatkowych zbiorników na wodę, przez co zajmuje mniej przestrzeni w domowej kotłowni. Tego rodzaju urządzeniem jest kocioł gazowy HT GAS 2.2-24 firmy Heiztechnik.

Innym wyróżnikiem kotłów może być sposób montażu. Urządzenie tego rodzaju można zawiesić, np. łazience lub kuchni, ponieważ nie jest on dużych rozmiarów, a jego wygląd jest estetyczny. Kocioł gazowy może być także stojący. Są to zazwyczaj większe urządzenia, przeznaczone do umieszczenia w oddzielnej kotłowni.

Firma Heiztechnik produkuje kotły każdego rodzaju. Ich duży wybór umożliwia dostosowanie kotła do potrzeb budynku i jego mieszkańców.