HT EKO DUO

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77381
      kmoryl
      Uczestnik

      Witam,

      od dwóch miesięcy jestem nieszczęśliwym użytkownikiem kotła HT EKO DUO. Piec został odpalony na ustawieniach sugerowanych przez producenta. Od początku były problemy z osiągnięciem temperatury zadanej, po konsultacji z serwisem i potwierdzeniem ustawień zalecono zmianę Eko groszku na inny. Dopaliłem Czecha i kupiłem tonę polskiego eko groszku. Po zmianie okazało się ze jest jest gorzej niż było, piec obecnie osiąga temperaturę około 40 stopni. Dodatkowo przy serwisowych czasach przerwy pracy podajnika pozostaje ogromna ilość niedopalonego węgla zacząłem więc wydłużać czas przerwy, spowodowało to lepsze dopalanie węgle ale pozostaje problem b.niskiej temperatury osiąganej przez kocioł. Może forumowicze mają jakiś pomysł co może być przyczyną ewentualnie może serwis się wysili i zaproponuje jakieś inne możliwości – na razie jedyne co od nich słyszę to rada żeby zmienić eko groszek na inny.

    • #77420

      Mialem (mmam) podobnie. Na razie nie mam termostatow. Grzejniki otwarte na max. Regulacja obecnie jest wykonana zmniejszonym przeplywem (ustawienia hydraulika). Instalacja odpalona 1 m-c temu na potrzeby wygrzania i prac wykonczeniowych wewnatrz.
      Z poczatku mialem ekogrosek niby 26MJ, temp pieca ustawiona 60 stopni. Piec dawal rade do 55. Wiekszej nie osiagal. Kupilem tani groszek i temp spadla do 38-40% czyli w jakis sposob ma to znaczenie ale kupilem kilka workow z innego zrodla niby lepszego i temp znowu jest na poziomie 50-55 ale zalozonej temp na piecu 60stopni w dalszym ciagu nie osiaga.
      Hydraulik twierdzi ze jak wszystko bedzie zainstalowane (termostaty, czyjniki, silowniki na podlogowke itp) i dom jak bedzie juz wygrzany to bedzie wszystko inaczej i lepiej. Zobacze i dam znac co z tego wyszlo.

    • #77419

      do wiadomosci powyzej. Mam Q EKO 15 kw

    • #77418
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Szanownych kolegów!

      Po pierwsze to wydaje mi się, że zaczynanie postu od wyrażania swej ogromnej dezaprobaty do dokonanego zakupu bez uprzedniej próby nawiązania choćby małej nici porozumienia z serwisem jest według mnie nie na miejscu.
      Mając kiepskiej jakości węgiel mogłeś podnieść moc kotła poprzez zwiększenie ilości paliwa, a osiąga się to poprzez skrócenie czasu przerwy podawania paliwa. Jednak oprócz ilości podawanego paliwa, która to przekłada się wprost na moc kotła należy dokonywać korekt ilości powietrza na taką, jaka pozwoli na całkowite spalenie podawanego paliwa, ale również na tyle małą, aby jego nadmiar nie powodował wychładzania kotła i nie powodował powstawania spieków, tzw. szlaki.
      Co do zmiany paliwa na paliwo o lepszej jakości (lepszej kaloryczności jak domniemam) należałoby zwiększyć ilość powietrza (obroty dmuchawy), które dla spalania dawki paliwa o gorszej jakości było wystarczające, ale nie dla paliwa dobrej jakości.
      Reasumując, w celu ustawienia większej mocy należy skrócić przerwę podawania paliwa w celu zwiększenia ilości paliwa do spalania i dokonania korekty obrotów dmuchawy w celu uzyskania optymalnej jakości płomienia.
      Jeżeli będziecie mieli problemy proszę o kontakt telefoniczny i dołożymy wszelkich starań w celu pomocy w zakresie regulacji waszych urządzeń.

      Pozdrawiam

    • #77417
      slavi
      Uczestnik

      kmoryl napisał:

      Witam,

      Od dwóch miesięcy jestem nieszczęśliwym użytkownikiem kotła HT EKO DUO. Piec został odpalony na ustawieniach sugerowanych przez producenta. Od początku były problemy z osiągnięciem temperatury zadanej, po konsultacji z serwisem i potwierdzeniem ustawień zalecono zmianę Eko groszku na inny. Dopaliłem Czecha i kupiłem tonę polskiego eko groszku. Po zmianie okazało się ze jest jest gorzej niż było, piec obecnie osiąga temperaturę około 40 stopni. Dodatkowo przy serwisowych czasach przerwy pracy podajnika pozostaje ogromna ilość niedopalonego węgla zacząłem więc wydłużać czas przerwy, spowodowało to lepsze dopalanie węgle ale pozostaje problem b.niskiej temperatury osiąganej przez kocioł. Może forumowicze mają jakiś pomysł co może być przyczyną ewentualnie może serwis się wysili i zaproponuje jakieś inne możliwości – na razie jedyne co od nich słyszę to rada żeby zmienić eko groszek na inny.

      Proponuje posłuchać się serwisu. Mam od dwóch miesięcy Q eko duo 25 KW – sterownik HT tronik 500. Poczatkowo paliłem węglem o kaloryczności 22 MJ. Teraz ten węgiel mieszam z miałem (sam miał nie chce wpadać do podajnika:(). Jest większa moc, mniej schodzi, ale więcej popiołu. W pierwszym roku ogrzewania podobno tak jest, że dużo schodzi. Mam jeszcze w zapasie ekogroszek 25 MJ. W tych piecach reguluje się dwoma parametrami: czas pauzy podajnika i moc dmuchawy. Wszystko pozostałe to ustawienia firmowe Za duża moc dmuchawy to duże wychłodzenie pieca. Z ustawień instalatora obroty dmuchawy 3 mam ustawione na 1 przy WPA 6. Czas podawania w zależności jaką chcę mieć temperaturę na piecu. Gdy nie miałem termostatów na kaloryferach to jedyny sposób nie przegrzewania domu to obniżanie temperatury pieca, czyli dłuższe przerwy w podawaniu paliwa nawet do 100s (najmniej 55 przy 22MJ paliwie – w okresie przymrozków). Temperatura w domu 21-22 stopnie przy 240 m kw. Obecnie uruchomiłem cwu i lepiej jest jak piec jest gorący, zwiększyłem temperaturę pieca z 55 st na 60, cwu z 45 na 50. Jak używam wody cwu to piec szybko schodzi do 52 st ale szybko odrabia. Czas podawania 50 sekund i co jakiś czas piec mi się wyłącza po osiągnięciu rządanej temperatury pieca. Mam wynienik płytowy, więc nie mam problemów ze zbyt niską temperaturą przy powrotach. Myślę, że rozwiązanie z wyniennikiem płytowym zamiast zaworu trójdrożnego było świętnym rozwiązaniem. Jeszcze raz moja rada. Używanie dwóch parametrów o których wyżej wspomniałem, ale nie jednocześnie, pozwoli na dobranie odpowiedniego ustawienia. Resztę można wyczytać na forum:)

    • #77416
      kmoryl
      Uczestnik

      Ciągła walka, poinformuje gdy uda mi się dojść do lepszych ostawień.

    • #77415
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Mam prośbę, nie próbuj sam tylko zadzwoń do nas, a wydaje mi się, że dużo szybciej dojdziesz do żądanych efektów.
      Musisz widzieć jedno, jeżeli chcesz zwiększyć moc musisz zwiększyć ilość paliwa, a następnie aby to paliwo dopalić musisz podać odpowiednią dawkę powietrza.

      Pozdrawiam

    • #77414
      kmoryl
      Uczestnik

      Wczoraj była osoba która montowała instalacje, popróbowała poustawiać piec, po ustawieniu odpowiedniego czasu podawania i ilości powietrza udało się jej uzyskać CAŁE 40 stopni Celsjusza, przez weekend postaram się jeszcze to jakoś przetrwać a po nowym roku w razie niepowodzenia będę ponownie dzwonił do serwisu.

    • #77413
      SERWIS
      Uczestnik

      Na szbko, napisz mi jaki masz czas pauzy podawania, obroty dmuchawy, typ dmuchawy z tabliczki znamionowej, i wielkość swego domu.
      Zwiększumy ilość węgla i kocioł uzyska bez problemu zadaną temperaturę.

      Pozdrawiam

    • #77412
      panar
      Uczestnik

      Witam Wszystkich użytkowników oraz Serwis!

      Mieszkam w domu z początku lat 70, powierzchni do ogrzania mam ok. 220 m2 na trzech kondygnacjach plus nieogrzewany strych (poddasze), stropy ocieplone, ściany nie.
      We wrześniu 2011r. zakupiłem piec HT EKO DUO 25 kW, wentylator WPA 06.
      Palnik retortowy obrotowy, czujnik pogodowy założony, sterownik HT tronic 520, CWU z oddzielną pompą ogrzewa 300 l wody.
      Instalacja CO stara, grzejniki nowe wraz z głowicami termo na kondygnacji drugiej i trzeciej, na pierwszej na poziomie kotłowni grzejniki stare żeliwne bez głowic termo.
      W pokoju gdzie było najchłodniej (na trzeciej kondygnacji) założyłem termostat pokojowy sterowany jako termostat pokojowy zaworu.
      Nastawa ekonomiczna 20 stopni średnio od godz. 8 do 16 oraz od 23 do 6.
      Nastawa komfortowa 20,5 stopnia od godz. 6 do 8 oraz od 16 do 23.

      Wszystko jest dla mnie jasne, generalnie interesuje mnie ta tematyka i mam świadomość jak wszystko działa, ale nie wiem do końca jak ustawić przysłonę na wentylatorze aby groszek spalał się do końca (w miarę możliwości) oraz jak ma wyglądać prawidłowy płomień?
      Czy ma palić się dynamicznie, tak aby iskry wirowały w piecu (np. jak przy otwartej przysłonie), czy spokojnie (przy domkniętej).

      Zdaję sobie sprawę, że trzeba to zweryfikować z prędkością wentylatora, ale co daje większe lub mniejsze otwarcie przysłony wentylatora?

      W tej chwili temp. na piecu ustawiona jest na 70 stopni:
      – czas pauzy 38s,
      – obroty 2,
      – przysłona otwarta na ok. 20%,
      – prędkość wirowania pompy CO na średnim poziomie,
      – nastawa CWU 45 stopni,
      – inne parametry sugerowane przez serwis,

      W tej chwili spalanie na poziomie 25-30 kg dziennie, ekogroszek workowany marki PRESTIGE.
      Na poziomie nr 2 mam kominek kaflowy, który ogrzewa mi cały poziom, więc piec ma do ogrzania dwie kondygnacje. W kominku palę teraz średnio raz-dwa dni w tygodniu i w weekendy.

      Moim celem jest uzyskać spalanie rzędu 30-35 kg dziennie, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie i będzie się utrzymywać poniżej zera ale czyję, że będzie ciężko – być może ktoś ma jakiś pomysł co jeszcze można zmienić, jak wykorzystać wysoką kaloryczność groszku który kupiłem (mogłem wziąć ze składu spod chmurki).

      Czekam na propozycje i pozdrawiam życząc pomyślności w Nowym 2012 roku!

    • #77411
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wydaje mi się, że spalanie co do ilości masz chyba nie najgorsze.
      Co do przysłony na dmuchawie to jest ona głównie do przymykania jej podczas spalania na ruszcie po to, aby kocioł się nie wzbudzał.
      Ponadto w przypadku zbyt dużego ciągu kominowego i braku możliwości regulacji z poziomu automatyki proponujemy przydławienie przysłoną i wtedy regulacja obrotami staje się skuteczna.
      Jeżeli idzie o ustawienie optymalnego spalania to robisz to tylko ilością powietrza. Ilość powietrza do spalania powinna być jak najmniejsza, ale na tyle duża, aby spalanie było prawie zupełne.
      Lepiej jest, gdy w popielniku znajdziemy kilka kawałków niespalonego węgla, niż nadmiarem powietrza chłodzimy od środka kocioł.
      Niedobór powietrza widzimy w postaci dużej ilości sadzy w górnej części kotła i dużej ilości niespalonego węgla w popielniku. Nadmiar powietrza objawia się wytopioną szlaką i w postaci pozlepianych grudek.

      Pozdrawiam i również życzę wszystkiego najlepszego.

    • #77410
      kmoryl
      Uczestnik

      Witam wszystkich po dłuższej przerwie.

      W przypadku mojego pieca udało się znaleźć przyczynę złego działania pieca. Okazało się ze osoba instalująca piec nie uszczelniła silikonem przestrzeni wokół palnika stałego w związku czym dmuchawa nie działała prawidłowo ponieważ dostawało się lewe powietrze. Aktualnie węgiel spala się bardzo dobrze, płomień jest bardzo silny przy najniższych obrotach dmuchawy.
      Moje aktualne ustawienia:
      Dom 210m2, ocieplony 10cm styropian, piętro 100m2 nieogrzewane, dach nieocieplony. Dol, grzejniki + podłogówka w kuchni i łazience.

      Nastawa na piecu 54 stopnie
      Czas pauzy podajnika 30sek
      Długość podawania 15 sek
      Obroty dmuchawy 1
      Histereza 3 stopnie

      Ogień pali się dosyć stabilnie, płomień jest stabilny, nie wykonuje gwałtownych ruchów i nie ma iskier jak przy wyższych nastawach dmuchawy.

      Wydaje mi się ze po okresie nadzoru zbyt długo trwa osiągniecie temp. zadanej. Moze jakieś sugestie odnośnie nastaw?

    • #77409
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Na wstępie cieszę się, że w końcu udało się ogarnąć temat i możesz być w miarę szczęśliwym użytkownikiem kotła naszej produkcji :). Ale poważnie.
      Z tego co piszesz masz bardzo duże podawanie i wydaje mi się, że węgiel, jaki posiadasz jest węglem brunatnym.
      Co do długiego czasu uzyskiwania zadanej temperatury to uważam że wręcz jest to bardzo dobra praca kotła. Kocioł to nie formuła 1. Jeżeli kocioł osiągałby błyskawicznie zadaną temperaturę to podobnie jak szybko rozpędzający się pojazd spalałby w tym czasie dużo paliwa. Kocioł ma powoli osiągać zadaną temperaturę i być jak najkrócej w podtrzymaniu. W podtrzymaniu kocioł też spala węgiel (odgazowanie następuje bez udziału dopływu powietrza) tylko beztlenowo wydzielając sadzę nie dając energii cieplnej.
      Dlatego najlepszym ustawieniem byłoby wprowadzenie takich parametrów, które sprawiłyby, że kocioł zbliża się do temperatury zadanej, ale nigdy jej nie osiąga. Niestety nie da się tego osiągnąć.
      W przypadku dalszych pytań służę pomocą.

      Pozdrawiam

    • #77408
      kmoryl
      Uczestnik

      Witam,

      jaka powinna byc wysokość plomienia?? Czy jezyki ognia moga dotykac rusztu wodnego? czy bardizej preferowana jest taka wysokosc ktora bedzie ponizej poziomu „dzwonu”.

    • #77407
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Płomień powinien opływać deflektor i w zależności od ustawionej mocy panika dochodzić lub nie do rusztu.

    • #77406

      A jaka jest rola deflektora. Tak na oko wydaje sie ze wlasnie deflektor tlumi troche przekazywanie ciepla do rusztu. Jego brak chyba przyspieszalby dochodzenie do zadanej temperatury pieca.
      Jak czesto nalezy oczyszczac z sadzy gore pieca? Wydaje mi sie ze raz w tygodniu musze przeczyscic bo jest ok 0,5-1,0cm osadzonej sadzy. Czy to jest normalne?

    • #77405
      fomicz
      Uczestnik

      Sadzy masz duzo. Pewnie kipski groszek.

    • #77404
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj Kryst!

      Wydaje mi się, że ten nadmiar sadzy to przez niedobór tlenu.
      Zwiększ obroty dmuchawy o jedną jednostkę, a najlepiej to napisz jakie masz podawanie i obroty dmuchawy oraz w jakim stopniu masz otwartą przysłonę na dmuchawie.

      Pozdrawiam

    • #77403

      Ustawienia takie jak ostanio otrzymalem info z forum na temat duzej ilosci spieklin a malo popiolu i wtedy podobno mialem za duzo powietrza to zmienilem na obroty dmuchawy 3 WP-7, czas podawania 80 sek, przeslona otwarta na maksa. Sadze i spiekliny oraz brak popiolu mam caly czas. Spikelin z jednego zbiornika mam pelne 2 wiadra 10 litrowe.
      Ekogroszek Prestige 26-28 MJ. Caly czas testuje i szukam optymalnego rozwiazania.

    • #77402
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Chyba pomyliłeś oznaczenia, nie czas podawania, a pauzy masz 80 sek.
      Zasugerowałbym zmianę pauzy na 50 sek i obroty dmuchawy na 4.
      Jeśli możesz to zrób zdjęcia z górnej części wymiennika i z popielnika przed zamiarem czyszczenia.

      Pozdrawiam

    • #77401

      Witam
      Mam problem z osiągnięciem temperatury zadanej pieca.Od dwóch dni piec nie osiąga temperatury powyżej 40stopni,wacha się pomiędzy 36-39.
      Użytkuję piec pierwszy sezon do dnia wczorajszego nie miałem problemu z temperaturą,ale jak przyszły mrozy to się zaczeło.Zdaje sobie sprawę z tego że musze zmienić ustawienia ale nie bardzo wiem jak nastawić tak aby było dobrze.
      Palę czeskim eko groszkiem.
      Bardzo proszę o podpowiedź.Mam piec o mocy 17kw.
      Pozdrawiam

    • #77400
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Po pierwsze czeski groszek to nie ekogroszek, a węgiel brunatny.
      Fajnie się spala, bo daje ładny sypki popiół, ale niestety trudniej go ustawić.
      Aby zwiększyć moc zwiększ podawanie węgla poprzez zmniejszenie pauzy podawania, na początek o 10 sek.
      Zwiększ też, jeżeli węgiel się nie będzie dopalał ilość powietrza, czyli zwiększ obroty o jeden.

      Pozdrawiam

    • #77399

      Pomogło dziękuję za poradę.

    • #77398
      SERWIS
      Uczestnik

      Ja również się cieszę.

      Pozdrawiam

    • #77397

      Witam
      Złamała mi się śruba od podajnika tak że nie można jej wybić aby zamontować nową.
      Proszę o pomoc jak mogę ją usunąć , czy trzeba wymienić jakąś część.
      Pozdrawiam

    • #77396
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie jest to łatwe, musisz spróbować nieznacznie cofnąć ślimak kluczem, tak jak byś próbował obrócić ślimak do przodu. po tej operacji spróbuj wybić lub w ostateczności przewiercić.
      Jeżeli Ci się nie uda to zadzwoń do naszego serwisu i może któryś z naszych techników do Ciebie podjedzie.

      Pozdrawiam

    • #77395

      Witam
      Proszę o pomoc .
      Mam problem z osiągnięciem temperatury na piecu .nastawiony jest na 70. Do tej pory wszystko działała jak należy . Kupiłem węgiel z czech palił się ale było dużo popiołu i szybko sie spalał. teraz kupiłem ekogroszek o kaloryczności 25-27 . Oby dwa paliły się do tej pory. Dwa dni temu wymieszałem te dwa paliwa i zaczął się problem . podajnik podaje nie ma ogniska , wygasa i tyle z palenia.
      moje nastawienia :
      obroty dmuchawy 1
      podajnik: pauza 50 sekund,
      krotność podawania 2
      Dziękuję
      Asia

    • #77394
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności nie mieszaj różnych paliw ponieważ nie jesteś w stanie stworzyć mieszaniny jednorodnej co spowoduje, że czasami trafi się więcej lepszego węgla i będzie przesypywał paliwo, a innym więcej czeskiego i będzie zaniżał się żar w palenisku.

      Do węgla kamiennego ustaw nastawy:
      Czas pauzy podajnika – 50s
      Obroty dmuchawy – 2 (przysłona na dmuchawie otwarta na 1,5-2cm)
      Czas oczekiwania – 10 min
      Krotność podawania – 2

      Do węgla czeskiego:
      Czas pauzy podajnika – 42s
      Obroty dmuchawy – 2 (przysłona na dmuchawie otwarta na 1,5-2cm)
      Czas oczekiwania – 7 min
      Krotność podawania – 2

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77393

      Witam
      Piec ustawiłem według zaleceń do węgla kamiennego i wszystko się unormowało ,osiąga temperaturę nie wygasa się.
      Zrobiłem parę zdjęć, proszę zerknąć fachowym okiem . Robią się duże spieki może można zaradzić temu.
      Dziękuje
      Pozdrawiam
      Marek

    • #77392
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Te spieki wyglądają jak szlaka, której nie da się już spalić więc możesz jeszcze zmniejszyć obroty dmuchawy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77391

      Mam tak samo juz od ponad 3 lat. Zmniejszenie obrotow dmuchawy nic nie da. Spowoduje tylk oze wiecej sadzy bedzie w gornej czesci pieca i czesciej trzeba czyscic z tej sadzy.
      Ta szlaka jest uciazliwa w momencie czyszczenia poniewaz objeotsciowo wychodzi jej wiecj niz zwyklego popiolu i za kazdym ladowaniem zbiornika trzeba czyszcic popielnik bo ta szlaka siega az do gornej czesci retory.
      Z moich obserwacji szlaka powstaje z powodu tego ze piec po osiagnieciu zadanej temperatury bardzo dlugo pracuje w trybie podtrzymywania i w tym czasie spala sie caly wegiel na retorze a nawet troche ponizej i tam wlasnie powstaja te spieki (szlaka) i w momencie kolejnej pracy ciaglej pieca ta szlaka zostaje wypchnieta w postaci takich bryl.
      probowalem juz wszystkiego z powietrzem az do calkowitego zamkniecia przeslony i ustawieniu dmuchawy na 0. Nic nie dalo. Piec pracowal dobrze, dogrzewal a spoieki jak byly tak sa.
      Nie zlalazlem innego powodu ani sposobu na ich likwidacje.
      Prawdopodobnie jest zbyt dobry ciąg w kominie i stad te spieki ciagle beda. U mnie w trybie podtrzymania pod dzwiczkami az swiszcze od powietrza ( sa tam takie male dwa otwory ktorymi dostaje sie naturalnie powietrze).
      Dodam jeszcze ze obojetnie czy zima czy lato zawsze mam spieki.
      Moje ustawienia:
      czas podawania 50 s zima (80 s lato)
      obroty dmuchawy 2 zima (0 latem)
      oboty podtrzymywanie 1
      krtonosc podawania 3
      przeslona otwarta na 1cm (dmuchawa WP 7)
      Zuzycie wegla:
      zima przy + temp: 5 workow na 8 dni
      zima jak jest 0 do -10: 5 workow na 6 dni
      lato: 5 workow na 4 tygodnie
      Wegiel polski kupowany bezposrednio kurirerem z kopalni 25-28MJ w cenie 900zl/t Nie jest tanio ale warto.
      P.S. 3 lata bez awarii, zrywania sruby, samoistnego wygaszania (poza czyszczeniem kiedy to sam wygaszam aby dokonac czyszcenia retory i innych elementow). Pelne zadowolenie, poza spiekami ale z tym da sie zyc 🙂
      Jezeli potrzebne dodatrkowe szczegoly lub spostrzezenia

    • #77390
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kryst zmniejsz krotność podawania na 2 przy czasie oczekiwania na 10 min (węgiel w podtrzymaniu będzie podawany co 20 min więc palenisko nie powinno się tak zaniżać).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77389
      Marcin
      Uczestnik

      no właśnie, a jak powinno wyglądać palenisko w trybie podtrzymania? taka sama wysokość, jak w trybie praca?

    • #77388
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W podtrzymaniu kopiec zawsze będzie niższy niż w pracy jednakże nie powinien być płaski, ani się zapadać.W przypadku, gdy nie będzie kopca należy delikatnie skrócić czas oczekiwania (np. na 7-8 min).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77387

      Zmniejszylem krotnosc podawania na 2. Jest troche lepiej, nie ma juz wiekszych bryl ale spieki nadal sie robia. Palenisko chyba tez juz sie nie zapada tak jak wczesniej
      U mnie przy krotnosci 3 palenisko zapadalo sie a w najlepszym wypadku bylo plaskie.
      Teraz zrobilem krotnosc na 1 i bede obserwowal zachowanie paleniska oraz spieki.
      Na poczatku myslalem ze przy zmniejszaniu krotnosci bede mial wieksze zuzycie wegla ale to nie jest prawda gdyz piec dluzej utrzymuje stan podtrzymania.
      Te 2 dodatkowe podania w ciagu 20 min daje wiecej czasu podtrzymania niz 2 obroty podczas normalnej pracy.
      Jezeli krotnosc 1 bedzie znowu dawala lepsze efekty (mniejsze spieki i niezauwazalne zwiekszenie ilosci wegla) to kolejnym krokiem bedzie podczas krotnosci 1 zmniejszenie czasu oczekiwania na 8 min.
      Mysle ze chyba w koncu znalazlem klucz do moich spiekow.
      Jeszcze jedno co przychodzi mi do glowy to chyba zwiekszenie czasu podawania z 50 s na 55 sek w przypadku kiedy bede mial krotnosc 1 ale to juz zostawie sobie na koeljne sprawdzenie.
      Bede informowal jak i co ale nie szybciej niz co 1,5 tygodnia bo w tej chwili mam taki cykl uzupelniania zbiornika do pelna i dopiero po takim cyklu sprawdzam stan popiolu.

    • #77386
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli chcesz korygować czas pauzy podajnika to tylko wtedy, gdy kocioł pracuje w trybie podnoszenia temperatury na kotle – w przypadku, gdy często pracuje w podtrzymaniu lepiej tego nie zmieniać bo nie masz możliwości weryfikacji efektów.

      Ustawianie trybu podtrzymania żaru musisz tak regulować, aby węgla nie było zbyt dużo na palniku. Zbyt duża ilość węgla podczas trybu podtrzymania może powodować przegrzewanie się kotła w przypadku braku odbioru ciepła (na przykład w trybie LATO).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77385

      Zdaje relacje z moich obserwacji i ostatnich ustawien ktore doprowadzily do mojego zadowolenia:
      Ostatecznie zostalo i tak chyba bedzie zawsze zima (moze latem tez ale to bede sprawdzal za kilka miesiecy):
      Krotnosc podawania 1
      Czas pauzy podajnika 50sek (teraz jak sa ujemne temp) i 55-60 sek (jak mamy dodatnie temp na zewn.)
      Obroty dmuchawy 0 (WPA 07)
      Obroty dmuchawy w podtrzymaniu 0
      Przeslona na dmuchawie otwarta na ok 40%-50%

      Logika wskazuje ze mam za niskie obroty dmuchawy ale jak mialem 1-2 to mialem niedopalony wegiel lub spieki koloru czarnego trudne do zgniecenia na skraju retory i potem w popielniku.

      Uzyskalem efekt ktory moge okreslic ze mam 50% popiolu i 50% spiekow bez bryl, zbitej twardej szlaki.
      Piec grzeje super. Zadnego odczuwalnego zwiekszenia zuzycia wegla.

      P.S. posiadam kominek z plaszczem wodnym wspolpracujacy z piecem ale wszysktie testy i ustawienia robie bez palenia w kominku. Jak pracuje razem z kominkiem (szczegolnie w weekendy) to wtedy musze zwiekszyc czas pauzy podawania na jakies 60-70 bo piec w trakcie podtrzymywania osiaga 75-82 stopnie i wlacza sie pompa od CO. Jezeli ktos bedzie chial dowiedziec sie jak to wspolpracuje to zapraszam do pytan. Zasada jest taka ze jak pracuje pompa CO od kominka to przekaznik wylacza pompe od CO od pieca. CWU jest bez przekaznikow ale podzial jest na dwie wezownice w zbiorniu (gorna obsluguje piec a dolna kominek). Super sprawa.
      Jezeli ktos chce wiedziec wiecej to chetnie podziele sie mailowo zeby nie zawalac tutaj informacjami ktore bezposrednio sie wiaza sie z piecami heitztechnik.
      Pozdr. Kryst

    • #77384

      Lekkie sprostowanie. Uzyskalem jeszcze lepsze wyniki (wiecej popiolu mniej spiekow):
      Krotnosc podawania 2
      Czas oczekiwania 7min (standardowo jest 10)
      Obroty dmuchawy 1
      Obrt. dm podtrz. 1
      Przeslona od wentylatra otwarta max.
      Czas pauzy podajnika 50-60 sek. (zmieniam w zaleznosci temp na zewn)

    • #77383
      spider
      Uczestnik

      Ja mam podobnie:

      Krotność podawania 2 (jak mocno wieje zmniejszam czas oczekiwania)
      Obroty dmuchawy 1-2 (zmieniam w zależności od czasu pauzy podajnika)
      Obrt. dm podtrz. 1
      Przesłona wentylatora otwarta w 40 %
      Czas pauzy podajnika 50-60 sek. (zmieniam w zaleznosci temp na zewn)

Oglądasz 38 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.