W czasie globalnego zagrożenia zanieczyszczenia środowiska, ekologiczne rozwiązania grzewcze stają się obowiązkowe. Zastosowanie pelletu jako paliwa przyczynia się do ochrony środowiska, w którym żyjemy. Jeżeli ktoś posiada stary piec, który chciałby wymienić i jest to zbyt drogie rozwiązanie, może wykonać modernizację pieca i zastosować różne palniki na pellet.
Jak działa palnik na pellet?
Palnik jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego spalania pelletu. Pracą palnika steruje odpowiednio zaprogramowana automatyka. Palniki na pellet wyposażone są w automatyczną zapalarkę, system napowietrzania komory spalania oraz układ podawania paliwa. Firma Heiztechnik stworzyła innowacyjny palnik PellHard PLUS, który przeznaczony jest do automatycznego spalania pelletu.
Konstrukcję charakteryzuje unikalny kształt komory spalania oraz sposób dystrybucji powietrza. Palniki produkowane są w szerokim zakresie mocy – od 14 do 700kW. Palnik wyposażony jest w automatyczną zapalarkę, układ optyczny, zgarniacz szlaki, może być wyposażony w tlenową sondę Lambda.
Pracą palnika steruje automatyka pogodowa HT- tronic 900 – indywidualnie zaprogramowana do mocy kotła, która posiada autoregulację HT -Logic III. Automatyka w sposób modulowany steruje mocą kotła, w zależności od temperatury zewnętrznej może dobierać parametry pracy instalacji grzewczej. Ważnym udogodnieniem jest zastosowanie mechanicznego oczyszczania palnika. Podczas spalania pelletu powstaje popiół oraz tak zwana szlaka.
Dzięki zastosowaniu automatycznego zgarniacza palniki pelletowe są w stanie samoistnie usuwać zanieczyszczenia, przez co ich użytkowanie jest dużo łatwiejsze.
Palniki do pieca na pellet – zalety użytkowania
Wśród zalet palników pelletowych możemy wyróżnić:
- zautomatyzowany system rozpalania oraz czyszczenia
- ciągła praca przez cały rok, niezależnie od warunków termicznych
- precyzyjne zarządzanie mocą, w trybie modulacji, poprzez algorytm HT -Logic III
Oferowane palniki pelletowe to najnowocześniejsze rozwiązania na rynku. Palniki na pellet pracują automatycznie pobierając paliwo ze zbiornika. Sterownik zarządza automatyczną pracą palnika i dobiera odpowiednią dawkę paliwa do spalania – kocioł pracuje w trybie modulacji mocy. Temperatura utrzymywana jest na właściwym poziomie, minimalizuje to ilość zużytego paliwa.
Dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań konstrukcyjnych w produkowanych palnikach, osiągnięto dużą sprawność spalania, a co za tym idzie więcej energii zostanie przekazanej do instalacji grzewczej, przy jednoczesnej redukcji straty ciepła.
Paliwem jakie należy stosować w palniku jest pellet z drewna o średnicy 6 – 8 mm klasy A1, A2, i B zgodnie z normą PN-EN ISO 17225 -2:2014 dopuszca się stosowanie paliw zastępczych, ale moc palnika może być niższa.
Palniki pelletowe – cena
Palniki na pellet wraz z automatykami sterującymi pracą i ich ceny zawarte są w cenniku.
Szybka modernizacja pieca
Chcąc w szybki sposób zmodernizować piec, najprostszym rozwiązaniem będzie podłączenie palnika pelletowego do pieca. Po podłączeniu takiego palnika, obsługa starego pieca staje się łatwa i mało pracochłonna. Pellet jest paliwem bardzo ekologicznym, spala się bardzo czysto, dlatego nie trzeba się martwić o normy dotyczące emisji spalin. Piec na pellet jest niemalże zerowym emiterem gazów cieplarnianych CO2.