HT Basic + wężownica schładzająca

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT Basic + wężownica schładzająca

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71157
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      Czy mogę zainstalować wężownice schładzającą i przerobić instalację na układ zamknięty?
      Jaką wężownicę najlepiej zainstalować i co jeszcze będzie potrzebne do tej przeróbki?

      która będzie się nadawać
      http://allegro.pl/wezownica-zabezpieczajaco-schladzajaca-wzs-2-i3602070752.html

      http://allegro.pl/wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-z-wyposazeniem-i3642798428.html

    • #71164
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł na paliwa stałe możesz zainstalować w układzie zamkniętym jeżeli posiada on układ schładzający – wężownicę schładzającą (zazwyczaj montowaną wewnątrz płaszcza wodnego) lub zawór dopustowo – upustowy (np. SYR 5067).
      Jeżeli nabyłeś kocioł bez wężownicy to sugeruję montaż zaworu, który schłodzi kocioł (np. SYR 5067). Dodatkowo musisz zamontować zawór bezpieczeństwa 2 Bary i zapewnić stały dopływ wody (aby schłodzenie w przypadku awaryjnym zadziałało musisz mieć odpowiednie ciśnienie z wodociągu – wykluczone są hydrofory).

      Najbezpieczniejszą formą zamknięcia układu w przypadku kotła na paliwo stałe jest montaż wymiennika ciepła między kotłem, a instalacją grzewczą. Kocioł w takim przypadku pracuje w układzie otwartym, a cała instalacja w układzie zamkniętym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71163
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam

      Dodatkowo musisz zamontować zawór bezpieczeństwa 2 Bary

      Najbezpieczniejszą formą zamknięcia układu w przypadku kotła na paliwo stałe jest montaż wymiennika ciepła między kotłem, a instalacją grzewczą. Kocioł w takim przypadku pracuje w układzie otwartym, a cała instalacja w układzie zamkniętym.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Zawór 2 Bary jest zamontowany, czy potrzebny jest jeszcze jeden?

      Decyduje się zamknąć układ poniewarz jak pisałem w wcześniejszym poście mam
      bardzo małe ciśnienie w instalacji tj. 0,3 Bara i zapowietrzają się grzejniki, nie jest to
      duże zapowietrzanie, ale co 3 -4 dni muszę je odpowietrzać.

      „SERWIS1” sugerował że w piecu robi się podciśnienie czy coś tam i występuje
      „bąbelkowanie” dlatego się zapowietrza. Wymyśliłem sobie że jak zamknę układ
      i będzie np.1 Bar to nie będzie się zapowietrzała instalacja.
      Czy (SYR 5067) to jest jedyny zawór który rekomendujecie?, dodam że jest bardzo drogi
      około 1 tys. zł. , czy można wstawić inny tańszy, czy wężownice zewnętrzną i czy nie stracę gwarancji
      na piec?

      Może istnieje inny sposób, tańszy żeby pozbyć się tego „bąbelkowania” w piecu.

      Dzisiaj zrobiłem test na zagotowanie wody, zasypałem piec węglem i rozpaliłem, po około 2 godzinach zszedłem do kotłowni,
      na piecu było 68 stopni zawór czterodrogowy ustawiony żeby na grzejniki szło 48 stopni, a reszta na powrót do pieca, wyłączyłem pompe i czekałem co się stanie. Przy 72 stopniach miarkownik zamknął dopływ powietrza, po około 20 minutach temp. wzrosła do 75 stopni, poczekałem jeszcze
      20 minut i temp. nadal 75 stopni, nic nie wzrosła. To dowodzi tego że piec jest bardzo szczelny
      i ciężko będzie kiedykolwiek zagotować w nim wodę.
      Pozdrawiam.

    • #71162
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Nie ma potrzeby montowania drugiego zaworu bezpieczeństwa .
      Z doświadczenia wiem, że zawór SYR 5067 działa po wielokrotnym wystąpieniu sytuacji, w której musi interweniować. Na rynku są również tańsze odpowiedniki , które możesz zainstalować. Gwarancji nie stracisz jeżeli zamontujesz urządzenie, które będzie spełniało rolę schłodzenia awaryjnego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71161
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      Czy będzie się nadawał ten zawór (Regulus DBV 1 ZAWÓR DWUFUNKCYJNY SCHŁADZAJĄCY C.O.) link.
      http://allegro.pl/regulus-dbv-1-zawor-dwufunkcyjny-schladzajacy-c-o-i3651348962.html
      kosztuje ok 300zł., czyli będę musiał dodatkowo dokupić reduktor ciśnienia (około90zł) i zawór zwrotny(około10zł), razem około 400zł to jest połowa niż cena za SYR 5067.
      Czy ma pan jakąś wiedze na temat tego zaworu, czy zadziała tak samo jak SYR 5067?
      Rozumiem że zawór ten wkręcam bezpośrednio w króciec 3/4cala z tyłu kotła, Mój piec to red basic 11.
      Pozdrawiam i dziękuje zaporady.

    • #71160
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zawór Regulus DBV1 powinien zapewnić schłodzenie kotła w sytuacji awaryjnej jednakże polecam SYR5067 ponieważ jest mi znany. Regulusa nie widziałem nigdy w akcji. Myślę, że jeżeli decydujesz się na zamknięcie układu i zabezpieczenie go przed przegrzaniem oraz niebezpiecznym wzrostem ciśnienia nie powinieneś szukać tutaj oszczędności. Oszczędzić możesz na grzejnikach lub pompach ale według mnie nigdy na bezpieczeństwie.
      Zawór Regulus DBV1 możesz zamontować w mufie 3/4 cala obok zasilania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71159
      Karo
      Uczestnik

      Też miałem podobny wybór, ale zdecydowałem się na Regulusa. Po co podwójnie przepłacać? SYR jest dobry, ale troszkę bardziej skomplikowany – w budowie i w podłączeniu. DBV1 jest starym i sprawdzonym patentem stosowanym przez naszych południowych sąsiadów (Czechów i Słowaków). Widziałem go w akcji: działa zupełnie przyzwoicie – otwiera się stopniowo, dopuszczając wodę do układu. Zawsze można jeszcze dołożyć dodatkowy zawór na rurze schładzającej i ograniczyć ciśnienie albo zamontować droższy reduktor. I tak wyjdzie taniej niż 5067 z tymi wszystkimi bajerami. DBV1 pozwala na łatwe i tanie zabezpieczenie układu zamkniętego. Warto dodać, że poleca go chociażby czeski VIADRUS. Słyszałem natomiast o problemach z zaworem dwufunkcyjnym Caleffi, który otwierał się za szybko, przy temp. ok. 80-85 st. C. Przy DBV1 i SYR tego nie ma.

      Jak kupowałem Heiztechnika, to zastanawiałem się nad wężownicą schładzającą i zaworem jednofukncyjnym typu JBV1 lub BVTS. Ale płacić ponad 1000 zł za te bajery, jak można to zrobić za ok. 300 zł, byłoby stanowczą przesadą.

      Dlatego bez obaw możesz montować DBV1.

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.