One Basic 11 kW

Strona główna Forum Pomoc techniczna One Basic 11 kW

Oglądasz 139 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #64326
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Witam
      Od pewnego czasu jestem posiadaczem tego kotła. Jak na razie załamka. Ma przyjechać serwisant to zobaczymy. Po wizycie napiszę coś więcej. Ma ktoś ten kociołek?

    • #64466
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Na czym polega załamka napisz coś więcej bo to był moj faworyt któremu bardzo kibicuje i ciekawy jestem czy to trafiłeś słaby egzemplarz czy jakiś błąd przy podłączeniu etc… koniecznie daj znać

    • #64465
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Mam ten kociołek od dwóch dni także też szukam o nim informacji na różnych forach ale nie ma nic kompletnie. Ja jestem pozytywnie zaskoczony bezobsługową pracą tego kotła tym bardziej że wcześniej miałem 15 lat piec miałowy który trzeba było rozpalać i czyścić raz na dobę. U mnie wybór padł właśnie na niego bo z tego co się orientowałem HT tylko ma tak mały kocioł jeżeli chodzi o gabaryty i masę. Ogrzewam nim piętro kamienicy częściowo ocieplonej 90m2 także moc 11kW idealna. Też chciałbym go wyregulować bez pomocy serwisu ale jak się nie uda to będę musiał.
      Może, ktoś na forum już ma odpalony i skonfigurowany to chętnie się dowiem np jakie ma spalanie ?
      U mnie wygląda to tak:
      Piec jest podłączony do istniejącej instalacji , obsługuje bojler 100 l, obieg kaloryferów na zaworze mieszającym oraz drugi obieg kaloryferów na zaworze mieszającym termostatycznym.
      Problem mam ze spalaniem bo przez dwa dni, na dobę ” zjadł ” 30 kg pelletu mimo że 95% czasu chodził na mocy 4.5 – 5 kW
      Ustawiłem na razie tylko temperatury 60 st na kotle i 55 na powrocie . Na jeden obieg kaloryferów mam ustawione 30 stopni przy + 10 na drugi stałe 40 . Efekt jest taki że piec rozpalił się na najwyższej mocy 11 kW i bardzo ładnie doszedł do wartości 57 stopni zasilanie i 51 powrót i na tym stanął, utrzymuje te wartości z różnicą 1-2 stopni przy mocy podanej na wyświetlaczu 4.5 -5kW wentylator w tym czasie chodzi na 12-17%. Ze względu na wysokie zużycie mam kilka pytań:
      – mam wrażenie że przy 11 kW jak i przy 5 częstotliwość załączania się podajnika jest taka sama czy sterownik sam to dobiera do mocy czy muszę gdzieś to ustawić?
      – czy w tym modelu muszę też dokonać sprawdzenia wydajności palnika?
      – fabrycznie mam moc maksymalną wentylatora ustawioną na 60% co daje mi zmiana w górę lub w dół tej nastawy?
      – fabrycznie jest ustawiona kaloryczność pelletu na 5kWh/h czy tą nastawę też mogę zmienić i co daje skoro na worku z pelletem też mam 5kWh/h ?
      – pellet raczej mam dobrej jakości wziąłem na próbę kilka worków dwóch innych producentów raz wsypałem 30 kg jednego raz 30 drugiego. Popiołu z tego niewiele może łącznie łyżeczka mała. Gdzieś wyczytałem że popiół powinien być jasnej barwy u mnie jest taki szaro – brązowy . Czy to świadczy o jakiejś nieprawidłowości?
      Będę wdzięczny za odpowiedzi. Trochę się rozpisałem ale w przyszłości może to pomoże też innym nowym użytkownikom tego modelu bo na pewno jest to niezła alternatywa dla użytkowników takich jak ja co chcą mieć źródło ogrzewania bezobsługowe, czyste a nie mają dostępu np do gazu z sieci oraz możliwości zamontowania pompy ciepła

    • #64464
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć.
      Dużo Ci nie pomogę z tym piecem ale zawsze coś.
      Jak zmieniasz paliwo to bezwzględnie powinieneś wykonać przeważnie.
      Jeden towar będzie Ci się spał z wydajnością 12kg a inny z 19kg więc mimo, że pięć pokazuje ci 11kw to faktycznie może to być 15kw albo coś innego.
      Do paliwa powinieneś także dobrać nadmuch. Może o 1% a może o 5%. Ciężko podać dokładnie ile.
      U mnie nadmuch ustawiam na oko obserwując kolor płomienia. Celuje w żółty kolor języków płomienia. Centrum cię nie interesuje, a test robi się na szybko aby lewe powietrze nie wpłynęło na obserwacje.
      No chyba, że masz sondę lambda. Ale to jest drogi interes i raczej nie jest w standardzie.

      Kaloryczność paliwa jest mało istotną. Choć w tych piecach jest automatyczne obliczanie podawania paliwa względem mocy maksymalnej, kaloryczność paliwa oraz wydajności podajnika. Więc im bliżej rzeczywistości te ustawienia są tym dokładniej będziesz miał ustawiony pięć i te 11kw pokazywane na piecu będzie prawie odpowiadało 11kw.
      To co producent pisze na workach jest nie do końca zgodne z rzeczywistością. Te 5kw po badaniach wychodzi na 4.8kw lub coś zbliżonego. Staraj się kupować Pellet z oznaczeniem DIN plus a1. Jest droższy ale masz pewność, że spełnia normy.

      Częstotliwość uruchamiania podajnika jest stała. U mnie wynosi 20sekund na co składa się czas pracy podajnika plus czas postoju. U ciebie prawdopodobnie jest tak samo.

      Reszta to kwestia ciągu komina i ilości ciepła odbierane przez twój dom. Jak masz słabe ocieplenie to te 30kg nie jest aż tak strasznym wynikiem.

      Popiuł powinien być raczej popielaty i drobny jak pyłek. Brązowy i zbrylony jak tania kawa rozpuszczalna występował u mnie przy słabym paliwie.

      Trochę to chaotyczne ale może Ci coś podpowie.

      A i możesz poczytać forum. Wielokrotnie walkowany był temat poprawnego spalania ale większość ustawień tyczy się pięć z ręczna konfiguracja sterownika.

      Pozdrawiam

    • #64463
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Cześć. Każda podpowiedź jest dla mnie dobra. Spalanie na poziomie 30 kg na dobę jest dla mnie niedopuszczalne. To koszt za ogrzewanie 90 m2 miesięcznie w granicach 1200 zl. Zamieniając piec z mialowego który zuzywal około 2 ton na sezon liczyłem że pelletu nowy zuzyje około 2,5 -3 tony. Zważę jutro wydajność podajnika aktulnie jest ustawiona 13.5 kg/h. Zastanawiam się nad tą częstotliwością pracy podajnika piszesz że u Ciebie trwa to z postojem 20 sekund u mnie wygląda to tak że czas między wrzutem peletu który trwa 1-2 sekundy jest jakieś 4-5 sekund przerwy i tak podajnik pracuje całą dobę. Dlatego tu mam pytanie:przy pelnej mocy jak i przy minimalnej moj podajnik z przerwami pracuje z taką samą częstotliwością a nie powinien

    • #64462
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć. Każda podpowiedź jest dla mnie dobra. Spalanie na poziomie 30 kg na dobę jest dla mnie niedopuszczalne. To koszt za ogrzewanie 90 m2 miesięcznie w granicach 1200 zl. Zamieniając piec z mialowego który zuzywal około 2 ton na sezon liczyłem że pelletu nowy zuzyje około 2,5 -3 tony. Zważę jutro wydajność podajnika aktulnie jest ustawiona 13.5 kg/h. Zastanawiam się nad tą częstotliwością pracy podajnika piszesz że u Ciebie trwa to z postojem 20 sekund u mnie wygląda to tak że czas między wrzutem peletu który trwa 1-2 sekundy jest jakieś 4-5 sekund przerwy i tak podajnik pracuje całą dobę. Dlatego tu mam pytanie:przy pelnej mocy jak i przy minimalnej moj podajnik z przerwami pracuje z taką samą częstotliwością a nie powinien

      Spalanie zależy od wielu czynników i powinno być mierzone w dłuższym czasie.
      Pierwsze dni po uruchomieniu pięć musi nagrać spore ilości wody więc spali więcej. Potem to się powinno stabilizować.
      Tu dużo zależy od odbiorów domu, temperatury zewnętrznej i pewnie masy innych czynników.

      2,5 – 3t to normalne spalanie w domu o powierzchni 150m2 z dość dobrym ociepleniem. Pamiętaj, że Pellet jest mniej kaloryczne niż węgiel.
      1kg pellet to około 5kw, więc jak dom potrzebuje 5kw/h aby utrzymać temperaturę to prosto licząc piec powinien spalić 24kg na dobę.

      W moim piecu i wielu innych cykl pracy 20 sekund jest ok. Ustawia się pięć w taki sposób aby dawka podawana w tych 20 sekundach wystarczyła na utrzymanie bieżącoej mocy pieca. Dawki są bardzo małe więc trzeba stałe dokładać paliwa na palnik.

      Nie wiem co wymlodzilo ht w twoim piecu. Raczej to jest stale ale możesz sprawdzić w ustawieniach serwisowych w konfiguracji palenia palnika.
      Zanim coś tam przestawia skonsultuj to z serwisem.

    • #64461
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. Dam mu więcej czasu na dostosowanie się. Wczoraj późnym wieczorem osiągnął temperaturę 60 st . Wyłączył się, wyczyścil i po ostygnięciu pieca do temperatury zadanej histerezy 15 st czyli 45 st rozpoczął prace automatycznie. Czas jaki stał to około 30 min. Czy histereza nie powinna być krótsza? Jednak mocno się wychodził ja tego nie odczułem na kaloryferach ale piec musiał później to nadganiac jakiś czas. Czy mam ustawić jakiś czas podtrzymania żeby się nie wylaczał? Aktualnie wynosi on 0

    • #64460
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. Dam mu więcej czasu na dostosowanie się. Wczoraj późnym wieczorem osiągnął temperaturę 60 st . Wyłączył się, wyczyścil i po ostygnięciu pieca do temperatury zadanej histerezy 15 st czyli 45 st rozpoczął prace automatycznie. Czas jaki stał to około 30 min. Czy histereza nie powinna być krótsza? Jednak mocno się wychodził ja tego nie odczułem na kaloryferach ale piec musiał później to nadganiac jakiś czas. Czy mam ustawić jakiś czas podtrzymania żeby się nie wylaczał? Aktualnie wynosi on 0

      Z podtrzymanie się na razie nie baw. To jest dość skomplikowane i na tym etapie nie szedł bym w to.
      Czy ten pięć nie powinien pracować do 70 stopni? Wszystkie piece, które pojawiły się na forum takie mają zalecenie.
      Histereza powinna być ustawiona na 15 stopni.

      Zapomnialem zapytać.
      Na kaloryfer h masz termostaty? Powinny być.
      Nie wiem czy masz ale fajnie by było zainstalować termostat pokojowy i na przykład wyłączać pięć jak temperatura w pomieszczeniu referencyjnym została osiągnięta. W tym pomieszczeniu raczej nie powinno być termostatu na kaloryferze.

      Inna sprawa to twoja instalacja.
      Czy nie występuje tam grawitacyjne krążenie.
      W sytuacji gdy wylanczasz tylko pompę obiegowa od termostatu wtedy Cyrkulacja grawitacyjna odbierze ciepło z pieca i piec będzie się często uruchamiać.

    • #64459
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Na kaloryferach mam termostaty wszędzie i na jednym i na drugim obiegu. Instalacja jest na jednym poziomie i wykonana zgodnie ze sztuką łącznie z zaworami zwrotnymi za każdą pompą. O grawitacyjnym przepływie nie ma mowy. Teoretycznie powinien pracować na 70 stopniach ale mam możliwość zjechania do 60 także z tego korzystam. Piec miałowy miałem ustswione na 55 st i nawet w największe mrozy dawał radę.Dzisiaj po pracy przyjrze mu się bardziej. Najważniejsze to zmierzyć muszę ilość podawanego paliwa przez podajnik.
      Dziękuję

    • #64458
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Na kaloryferach mam termostaty wszędzie i na jednym i na drugim obiegu. Instalacja jest na jednym poziomie i wykonana zgodnie ze sztuką łącznie z zaworami zwrotnymi za każdą pompą. O grawitacyjnym przepływie nie ma mowy. Teoretycznie powinien pracować na 70 stopniach ale mam możliwość zjechania do 60 także z tego korzystam. Piec miałowy miałem ustswione na 55 st i nawet w największe mrozy dawał radę.Dzisiaj po pracy przyjrze mu się bardziej. Najważniejsze to zmierzyć muszę ilość podawanego paliwa przez podajnik.
      Dziękuję

      To super.
      Nie możesz porównywać pieca mailowego do pellet-owego. Przy miał trzymałem temperaturę 55 stopni z minimalna histereza i to było bezpieczne.
      W przypadku pelletu korzystasz z dużej histerezy i automatycznego rozpalania. To powoduje, że musisz zakończyć grzanie na tyle wysokiej temperaturze aby po odjeciu histerezy nie zejść znacznie poniżej 55 stopni gdzie zaczyna ci się pociąć piec w komorze spalania. To powoduje przyspieszone korozję oraz kondensat w kominie itp. Czyli niekorzystne warunki dla pieca.

      Zalecane jest ustawienie 70 stopni z 15 stopniowa histetezą.

      Przewaz pellet. Ustaw sugerowane temperatury i obserwuj parę dni.

      Pierwsze dni grzania zawsze zjadają więcej paliwa. Do tego jak wieje także zjada więcej.
      Masz może regulator ciągu kominowego? Tak zwane rck.

      Jakość paliwa także ma duże znaczenie, choć nie należy przesadzać w drugą stronę.

      Daj znać jak to wszystko wygląda po zmianach i paru dniach obserwacji.

      A i nie zapomnij dostosować nawiewu.

      Pozdrawiam

    • #64457
      Markus
      Uczestnik

      Witam

      Między kotłem a grzejnikami, wg Twojego opisu masz mieszacze. Więc one są odpowiedzialne za właściwą temperaturę puszczaną na grzejniki.
      Natomiast kocioł jest rezerwuarem ciepła. Stąd jak masz wyższą zadaną temperaturę na kotle powiedzmy 70 -75 stopni to uzyskasz dłuższe postoje kotła .
      A na grzejniki pójdzie tyle ile jest ustawione na mieszaczu, a jak instalacja wyposażona jest w czujnik temperatury zewnętrznej i na mieszaczu siłownik, to regulator uwzględniając pogodówkę będzie sam zmieniał nastawy.

      I tak przy okazji, jeśli zadana temp kotła wynosi 60 stopni i histereza 15 to jak zabezpieczyć powrót na poziomie 55?

      Pozdrawiam

      Markus

    • #64456
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dziękuję za sugestie. Macie rację po dluzszym zastanowieniu jeżeli ustawie wyższą temperaturę na kotle to piec będzie dłużej w postoju. Trochę byłem w błędzie bo pierwszym parametrem który zjechalem była temperatura kotła i powrotu. Ustawie dzisiaj 70 stopni na kotle. A powiedzcie mi jeszcze co z temperaturą powrotu? Bo ją też mogę ustawiać .Na jaką wartość ją ustawić? Jakie ma zadanie w regulacji procesu bo jest regulowana także musi mieć a nie jest tylko do odczytu

    • #64455
      Markus
      Uczestnik

      Przynajmniej u mnie w DTR było napisane, że dla otrzymania dłuższej gwarancji firma HT zaleca powrót 55 stopni.

    • #64454
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Już jestem trochę mądrzejszy po waszych sugestiach. Zmierzyłem wydajność podajnika i wyszło 12.6 kg/h a miałem ustawione 13.4 kg/h.
      Piec chodził na nastawach 70/55 i bardzo ładnie się modulował. Ale musiałem go wyłączyć ponieważ pojawił się mały problem, którego wcześniej nie powiązałem i tu ciekawostka: podczas pierwszego uruchomienia zauważyłem,że przy pewnych mocach komin, którego nie wymieniałem po starym piecu ( bo w sumie jest prawie nowy z kwasówki izolowowany) wchodzi w takie dziwne buczenie, rezonans aż cała kotłownia drżała myslałem z początku że to od wiatru bo wieje w sumie od kilku dni ostro ale po przeczytaniu odpowiedzi Jack – „Reszta to kwestia ciągu komina i ilości ciepła odbierane przez twój dom” zacząłem czytać o tym zjawisku. Wyszło na to,że to typowe objawy zbyt dużego ciągu komina. Muszę zająć się najpierw kominem ale wiem już w jakim kierunku iść .
      Dziękuję za podpowiedzi. Jutro pogadam z kominiarzem i jak go doprowadzę do odpowiednich parametrów to dam znać .

    • #64453
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W kotłach ONE palnik jak i cały wymiennik jest zupełnie inny od naszych kotłów pelletowych z palnikiem nadmuchowym.

      Podajnik wykonany jest w postaci sztywnego ślimaka więc wydajność nie jest tak zmienna jak w przypadku spirali.

      W przypadku tego modelu nie unikniemy montażu napowietrzenia kotłowni – w palniku brak powietrza objawi się wzrostem ilości paliwa co spowoduje spalanie gazów poza komorą spalania i emisję hałasu przypominającego dudnienie (w palnikach nadmuchowych brak napowietrzenia pogarszał spalanie i pellet mógł spaść niespalony z palnika – tutaj nie spadnie bo nie ma na to miejsca).

      Spalania nie da się wyregulować po kolorze płomienia, ponieważ nie jest to tak widoczne jak w palniku nadmuchowym. Są wprowadzone fabryczne nastawy, które można delikatnie skorygować (nadmuch) w zależności od ciągu kominowego.

      Regulacja nadmuchu nie przyniesie spektakularnych efektów – zarówno na małym jak i dużym tlenie w spalinach sprawność jest podobna ze względu na niską temperaturę spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64452
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Dziękuję za odpowiedź.
      Mam w kotłowni zrobione odpowiednio napowietrzanie. Pracy pieca i wentylatora prawie nie słychać duży hałas generuje sam komin. Kominiarz podsunął mi gotowe rozwiązanie mojego problemu muszę zamontować regulator ciągu kominowego, który można regulować w zakresie 10-30 Pa powinno pomóc. Dam znać w poniedziałek.
      Przesyłam też zdjęcie palnika po cyklu pracy. Czy kolor popiołu jest prawidłowy? 20181025_165803.jpg

    • #64451
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam

      W kotłach ONE palnik jak i cały wymiennik jest zupełnie inny od naszych kotłów pelletowych z palnikiem nadmuchowym.

      Podajnik wykonany jest w postaci sztywnego ślimaka więc wydajność nie jest tak zmienna jak w przypadku spirali.

      W przypadku tego modelu nie unikniemy montażu napowietrzenia kotłowni – w palniku brak powietrza objawi się wzrostem ilości paliwa co spowoduje spalanie gazów poza komorą spalania i emisję hałasu przypominającego dudnienie (w palnikach nadmuchowych brak napowietrzenia pogarszał spalanie i pellet mógł spaść niespalony z palnika – tutaj nie spadnie bo nie ma na to miejsca).

      Spalania nie da się wyregulować po kolorze płomienia, ponieważ nie jest to tak widoczne jak w palniku nadmuchowym. Są wprowadzone fabryczne nastawy, które można delikatnie skorygować (nadmuch) w zależności od ciągu kominowego.

      Regulacja nadmuchu nie przyniesie spektakularnych efektów – zarówno na małym jak i dużym tlenie w spalinach sprawność jest podobna ze względu na niską temperaturę spalin.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Czy jest jakaś prezentacja jak ten piec działa, jak działa palnik w tym piecu itp?

    • #64450
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Radku
      Bardzo dobry pomysł z montażem regulatora ciągu kominowego (RCK).
      Na forum jest mnóstwo tematów o RCK możesz w wolnej chwili poczytać .
      Dodam tylko ze podczas dużych wiatrów bez RCK moj kocioł 15kw potrafił wciągnąć nawet 60 kg na dobe byłem w ciężkim szoku ale co się dziwić jak się ma kocioł 15 KW i komin o średnicy 200mm

      Po montażu RCK nie ma tak dużych przepalow wiec mogę stwierdzić ze jest to dobra inwestycja
      Niestety w moim przypadku ani hydraulicy ani kominiarze z okolicy nie chcieli się podjąć takiego zadania i musiałem zrobić to sam

    • #64449
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Co do opisu Serwisu to wydaje sie że kocioł może ma mniej możliwości regulacji ale uważam to za zaletę
      😉

    • #64448
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Co do opisu Serwisu to wydaje sie że kocioł może ma mniej możliwości regulacji ale uważam to za zaletę
      😉

      Wydaje się, że do naszych pięć dało by się przygotować oprogramowanie w taki sposób aby prawie wszystkie ustawienia zależał od wydajności podajnika, kaloryczność paliwa oraz maksymalnej mocy pieca.
      Nadnuchy trzeba by samemu ustawić i oczywiście nastawy CWU i CO.

      Fajnie także by było przygotować jakieś prezentacje jak dany kocioł działa.
      Prościej było by zrozumieć co się dzieje.

    • #64447
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Witam
      Kocioł nie zawsze się sam odpala. 26.10. był serwisant na pierwsze uruchomienie. Jaka może być przyczyna. Załączam zdjęcie alarmów. Dodam jeszcze że nie mam uruchomionego modułu o nazwie „zawór 3” 1540562684934740601290.jpg

    • #64446
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Rolf ja ci nie pomogę bo ja dopiero jestem w trakcie poznawania pieca. Mi raz zabrakło paliwa podczas rozpalania ale nie wyrzucił żadnego błędu bo byłem w pobliżu może coś z paliwem. Miałeś pelet na palniku jak ten błąd wywalił? Napisz proszę jakie masz spalanie i jaki metraż ogrzewasz?

    • #64445
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Pelet na palniku był bo potem go wywalił do popielnika. Ogrzewam około 120 m2 o zużyciu to trudno mi coś powiedzieć bo ciągle się ten piec wyłącza i jak nie ma nikogo w domu to nie grzeje.

    • #64444
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dzisiaj zamontowałem regulator ciągu niestety to nic nie dało, komin hałasuje dalej tak jak wcześniej. Nawet ani razu regulator się nie otworzył a był nastawiony na 10 Pa. Jak go otwierałem ręcznie to czuć było spaliny także to nie raczej problem ciągu 🙁 Dodatkowo jak go odpaliłem dzisiaj i raz wcześniej to miałem wrażenie jakby za mocno się „rozkręcił” – przez szkło rewizyjne nie było nic widać tylko ogień, gdzie wcześniej widziałem języki płomieni z palnika. Przy tym słyszałem jakby na początku wymiennika takie skwierczenie jakby woda zaczynała wrzeć . Czy to normalne?
      Jakie jest prawdopodobieństwo zagotowania pieca na pellet?
      Jak go wyłączyłem podczas pełnej mocy to wyłączył pompy i przeszedł w tryb wygaszania , czy nie powinien dalej podtrzymywać pomp aby wystudzić wymiennik?

    • #64443
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dzisiaj zamontowałem regulator ciągu niestety to nic nie dało, komin hałasuje dalej tak jak wcześniej. Nawet ani razu regulator się nie otworzył a był nastawiony na 10 Pa. Jak go otwierałem ręcznie to czuć było spaliny także to nie raczej problem ciągu 🙁 Dodatkowo jak go odpaliłem dzisiaj i raz wcześniej to miałem wrażenie jakby za mocno się „rozkręcił” – przez szkło rewizyjne nie było nic widać tylko ogień, gdzie wcześniej widziałem języki płomieni z palnika. Przy tym słyszałem jakby na początku wymiennika takie skwierczenie jakby woda zaczynała wrzeć . Czy to normalne?
      Jakie jest prawdopodobieństwo zagotowania pieca na pellet?
      Jak go wyłączyłem podczas pełnej mocy to wyłączył pompy i przeszedł w tryb wygaszania , czy nie powinien dalej podtrzymywać pomp aby wystudzić wymiennik?

      Nie wiem czy to normalne ale nie zdziwił bym się jakby woda na styku z blacha pieca zaczynała się gotować w sytuacji gdy masz duża moc na palniku.
      Z tego co widziałem w tym piecu jest mało wody.
      U mnie się to praktycznie nie zdaża ale przypominam sobie, że ktoś pisał o bulgotaniu w piecu z rusztem wodnym, tam też chyba była kwestia za dużej mocy.

    • #64442
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      To było podczas rozpalania.Moc podawana na wyswietlaczu 5.6 kW nawet pompy obiegowe jeszcze nie ruszyły.Nic nie było widać tylko ogień, gdzie wcześniej mogłem obserwować sam płomień z palnika.

    • #64441
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      To było podczas rozpalania.Moc podawana na wyswietlaczu 5.6 kW nawet pompy obiegowe jeszcze nie ruszyły.Nic nie było widać tylko ogień, gdzie wcześniej mogłem obserwować sam płomień z palnika.

      A nie miałeś alarmu o nie rozpaleniu?
      Może dawka paliwa do rozpalania poszła jakąś większą i zamiar paru gram miałeś spory stoisk.

    • #64440
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Też miałem problem z buczeniem w kominie i miałem zamontować regulator ale żeby sprawdzić czy to coś da wyjąłem drzwi wyczystki i nie było żadnej zmiany. Wczoraj zadzwoniłem do serwisu i serwisant przez telefon podał mi jakie ustawienia zmienić teraz jest o 90% lepiej. Można powiedzieć że już wcale nie hałasuje.

    • #64439
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Pamiętasz co to za ustawienia? Jeszcze raz przeczytałem odpowiedź serwisu o napowietrzaniu kotłowni i przy jego braku o wzroście paliwa na palniku i wypalaniu w dalszej części pieca. To by się zgadzało. Dzisiaj jeszcze to sprawdzę.

    • #64438
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Został zwiększony minimalny nadmuch wentylatora do 18% w menu serwisowym praca. Tylko to nie w tym menu do którego wchodzisz przez hasło 3456 tylko w tym drugim. Najlepiej skontaktuj się z serwisem bo nie wiem jakie masz inne ustawienia. Był u Ciebie serwisant na pierwszy rozruch?

    • #64437
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dzięki. Nie serwisanta nie było na razie sam chcę swoich sił spróbować. Też jestem serwisantem ale w drugą stronę od chłodu:) Nie ma tu filozofii z uruchomieniem a takie kwiatki, które wychodzą np z tym kominem to sobie poradzę. Od czego jest internet. Powiedz mi tylko czy serwis jak był u Ciebie to mierzył zawartość tlenu? I czy przy uruchomieniu też piec tak dudnił? Masz zrobione napowietrzanie kotłowni? Ja myślę że dzisiaj rozwiąże problem. Mam bardzo malą kotłownię 2×2 m z wentylacją grawitacyjną wyciagową przy suficie i napowietrzaniem też na tej wysokości. Poczytalem trochę i tu jest błąd ściagam dzisiaj kanał napowietrzający na poziom 30 cm od posadzki i problem powinien ustąpić.

    • #64436
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Zawartości tlenu w spalinach nie mierzył. Piec przy uruchomieniu też tak dudnił serwisant kombinował we wszystkie strony i w końcu stwierdził że to przez napowietrzenie. Kotłownie mam taką samą jak Ty napowietrzenie na wysokości ponad 2 m. Serwis też mówił że powinienem zrobić zetkę. A wiesz może którędy piec zasysa powietrze do palnika? Bo jeżeli jest wentylator wyciągowy to jakoś musi to powietrze napływać do palnika.

    • #64435
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zawartości tlenu w spalinach nie mierzył. Piec przy uruchomieniu też tak dudnił serwisant kombinował we wszystkie strony i w końcu stwierdził że to przez napowietrzenie. Kotłownie mam taką samą jak Ty napowietrzenie na wysokości ponad 2 m. Serwis też mówił że powinienem zrobić zetkę. A wiesz może którędy piec zasysa powietrze do palnika? Bo jeżeli jest wentylator wyciągowy to jakoś musi to powietrze napływać do palnika.

      Jeżeli dobrze widzę na schemacie w instrukcji obsługi to zaciąga powietrza jes na plecach pieca koło wyjścia do komina.
      Tam powinna być kratkowana cześć obudowy.
      Może także pobierać powietrze z pod spodu.

    • #64434
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Wentylator jest zamontowany na czopuchu na dole pieca widoczny po zdjęciu obudowy bocznej prawej.Zaciąga tak jak Mateusz napisał z tyłu przez perforacje w obudowie. A gdzie dalej zasysa do palnika to jeszcze nie doszedlem. U mnie dudnienie największe pokrywa się z pełną komorą ognia także na pewno brakuje tlenu bo na palniku jest za duża dawka paliwa która się nie wypala a dosypywane jest nowe. Tak się zastanawiam czy te ustawienie u Ciebie mocy wentylatora na 17% nie jest doraźnym rozwiązaniem. Jak zmieni się wiatr lub ciśnienie to problem może wrócić. Ja montuje dzisiaj właśnie zetke z wyjsciem z tyłu pieca. Dam ci znac czy pomogło.

    • #64433
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Wentylator jest zamontowany na czopuchu na dole pieca widoczny po zdjęciu obudowy bocznej prawej.Zaciąga tak jak Mateusz napisał z tyłu przez perforacje w obudowie. A gdzie dalej zasysa do palnika to jeszcze nie doszedlem. U mnie dudnienie największe pokrywa się z pełną komorą ognia także na pewno brakuje tlenu bo na palniku jest za duża dawka paliwa która się nie wypala a dosypywane jest nowe. Tak się zastanawiam czy te ustawienie u Ciebie mocy wentylatora na 17% nie jest doraźnym rozwiązaniem. Jak zmieni się wiatr lub ciśnienie to problem może wrócić. Ja montuje dzisiaj właśnie zetke z wyjsciem z tyłu pieca. Dam ci znac czy pomogło.

      W moim palniku wentylator jest pod spodem palnika.

      U was jest wentylator wyciągów więc jest raczej na końcu wymiennika ale przed przyłącze do komina tak aby pracować w jak najniższej temperaturze. Tu musi się Serwis1 wypowiedzieć bo nie mam przekroju i tego nie widzę.

      Jak zmieni się wiatr lub ciśnienie to problem może wrócić.

      Jeżeli masz regulator ciągu kominowego (rck) to problem nie powinien wrócić. Przy nadmiernym cisnieniu/ciągu powinien się otworzyć i dopuścić lewego powietrza do komina co zmniejszy ciąg idący przez pięć.

    • #64432
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Zgłupiałem już całkowicie. Zamontowałem zetke zgodnie ze wszystkimi wytycznymi i dalej nic się nie zmieniło. Komin rezonuje ,a w komorze spalania zamiast języków ognia,które były przy silnym wietrze jest teraz jeden wielki ogień. Dzwoniłem do kolegi od kominów i na szybko obliczył,że jednak mam za mały ciąg w kominie. RCK też się ani razu nie otworzył. Strasznie wrażliwy jest ten kocioł. Stary nawet przy 16kW nie miał problemu z ciągiem. Jak mogę obliczyć ciąg komina ? Ktoś z was to robił?
      Rolf czy możesz już coś o spalaniu powiedzieć ?

    • #64431
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zgłupiałem już całkowicie. Zamontowałem zetke zgodnie ze wszystkimi wytycznymi i dalej nic się nie zmieniło. Komin rezonuje ,a w komorze spalania zamiast języków ognia,które były przy silnym wietrze jest teraz jeden wielki ogień. Dzwoniłem do kolegi od kominów i na szybko obliczył,że jednak mam za mały ciąg w kominie. RCK też się ani razu nie otworzył. Strasznie wrażliwy jest ten kocioł. Stary nawet przy 16kW nie miał problemu z ciągiem. Jak mogę obliczyć ciąg komina ? Ktoś z was to robił?
      Rolf czy możesz już coś o spalaniu powiedzieć ?

      Bez specjalnego sprzętu będzie ciężko obliczyć ciąg kominowy.
      Zależy od przekroju, wysokości komina, warunków pogodowych obecnie panujących, temperatury w kominie oraz na zewnątrz i pewnie paru innych czynników.
      Prościej zmierzyć przepływ powietrza. Mam do tego anemometer dostępny na allegro za niewielkie pieniądze.
      Obliczenia dadzą Ci tylko potencjalne możliwości komina.

      Pytanie czy jak ręcznie otworzysz RCK lub wytrzyszczkę to płomień maleje?
      Nie wiem czy pisałeś ale jaki masz komin? Materiał oraz wymiary.
      Czy z-tka jest w stanie dostarczyć tyle powietrza co komin jest w stanie wyciągnąć? Czyli czy mają podobny przekrój? Oczywiście komin może być mniejszy od przekroju z-taki. A i nie powinna być niczym przyslonieta a na zewnątrz powinna być czerpania nie zmniejszając radykalnie przepływu. Końcowa
      z Aworami napowietrzajacymi nie wystarczy.

    • #64430
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Komin z kwasówki izolowany fi 150 wysokość 4 m zakończony strażakiem ponad kalenicą dachu, do tego podpięty piec poprzez redukcję 150/80 rurą z kwasówki nieizolowaną długości około 1 mb i trzy kolana. Pomiar anemometrem przed chwilą przez 2 minuty wynik od 1m/s do 3m/s w zależności pewnie od pracy strażaka i porywów wiatru. Temperatura wywiewu 20 st temperatura zewnętrzna 15 st .
      Jak otwierałem RCK ręcznie to nic się nie zmieniało w palniku tylko czuć było troszkę spaliny
      Zetka o średnicy fi 160

    • #64429
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Na razie wychodzi że spala trzy worki na cztery dni. Z tym że jeszcze nie wykonał całego cyklu spalania tych trzech worków według ustawień kotła. Ciągle coś przeszkadza to nieudane rozpalanie to znowu tak jak dzisiaj brak prądu przez 14 godzin. Teraz coś o kominie. Komin mam wysoki na 9m wkład stalowy fi 130 mm ocieplony wełną 3m od góry tyle udało mi się wcisnąć.

    • #64428
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Komin z kwasówki izolowany fi 150 wysokość 4 m zakończony strażakiem ponad kalenicą dachu, do tego podpięty piec poprzez redukcję 150/80 rurą z kwasówki nieizolowaną długości około 1 mb i trzy kolana. Pomiar anemometrem przed chwilą przez 2 minuty wynik od 1m/s do 3m/s w zależności pewnie od pracy strażaka i porywów wiatru. Temperatura wywiewu 20 st temperatura zewnętrzna 15 st .
      Jak otwierałem RCK ręcznie to nic się nie zmieniało w palniku tylko czuć było troszkę spaliny
      Zetka o średnicy fi 160

      To wygląda bardzo dobrze.
      U mnie komin ciągnie 1,4 m/s. Przy tym ciągu RCK się nie otwiera. Otworzy się przy większych podmuchach, chyba, że masz nieszczelna komin, wtedy może się w ogóle nie otwierać. Tak było u mnie, ale ja mam komin ceramiczny.

      Proponuję abyś zadzwonił do serwisu oraz do kogoś kto zna się na kominach.

      Ciekawe czy rycerzyk nie jest problemem.
      Z tego co wiem raczej zwiększa ciąg komina zwłaszcza jak wieje.

    • #64427
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Jutro dostanę odpowiedź od kolegi co zna się na kominach. Mi się już pomysły wyczerpały. Najgorsze jest te dudnienie słychać je w całym domu. Dlatego mam piec wyłączony . Serwisu do pieca nie chcę wzywać bo to wina komina i raczej tu mi nie pomogą.

    • #64426
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jutro dostanę odpowiedź od kolegi co zna się na kominach. Mi się już pomysły wyczerpały. Najgorsze jest te dudnienie słychać je w całym domu. Dlatego mam piec wyłączony . Serwisu do pieca nie chcę wzywać bo to wina komina i raczej tu mi nie pomogą.

      Nie chodziło mi o wezwanie serwisu.
      Po prostu do nich zadzwoń.
      Maja bardzo fajne podejście i jeżeli tylko będzie się dało pomogą przez telefon i odpowiedzą na wszystkie twoje pytania.

      Nie bój sie do nich dzwonić. Jak mnie wytrzymał to ty raczej nie będziesz bardziej upierdliwy 🙂

    • #64425
      Patrol
      Uczestnik

      a na jakiej wysokości masz trójnik w kominie?

    • #64424
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Cały komin 150 kończy się na wysokości około 1m od posadzki. Tam jest też wyczystka i odskraplacz. Na tej wyskosci też jest wpiety kocioł przez redukcję. Czyli od kotla do tego miejsca jest rura i 3 kolana fi 80

    • #64423
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dudnienie w kotle i komora paleniskowa wypełniona płomieniami oznacza dużą ilość palących się gazów – duża ilość paliwa i mało powietrza do spalania.

      Może to wynikać z braku napowietrzenia kotłowni lub dużych oporów na kominie. W pierwszej kolejności należy wykluczyć napowietrzenie kotłowni (koniecznie należy je wykonać).

      Wentylator wyciągowy pełni dwie funkcje – zasilanie palnika w powietrze i wyciąganie spalin. Fabryczne ustawienia są dostosowane do prostego standardowego komina o gładkich ściankach.
      W przypadku, gdy opory na przewodzie odprowadzającym spaliny są dużo większe od założonych – np. wiele kolan 90 stopni należy zwiększyć wydajność wentylatora.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64422
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Czy zmiany sugerowane przez Serwis1 pomogły?

      A tak przy okazji. Czy twój kolega co zna się na komina h chciałby odpowiedzieć na parę pytań w związki z moim kominem?
      Dzisiaj ciężko znaleźć kogoś kto faktycznie zna się na rzeczy a nie chcę podejmować decyzji nie kondultujac się z kimś kto się faktycznie zna na temacie.

      Z góry dziękuję

    • #64421
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Jutro poprawiam komin. Wywalam wszystkie kolana montuje jedno 45 st i wydluzam komin główny o 1m. Jak to nie pomoże to sprobuje pobawić się wentylatorem.
      Mateusz napisz pytania i prześle do niego. Jak będzie wiedział to odpowie

    • #64420
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      A i dziękuję serwisowi za odpowiedź. Wszystko wskazuje na to że mam problem z powietrzem i kominem tym bardziej że spod pieca wpłynęło mi takie coś? To też świadczy o zlym spalaniu. Tylko pytanie skąd? W popielniku i komorze spalania było sucho. Jest w wymienniku jakiś spływ kondensu lub coś podobnego?

      Attachments:
    • #64419
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A i dziękuję serwisowi za odpowiedź. Wszystko wskazuje na to że mam problem z powietrzem i kominem tym bardziej że spod pieca wpłynęło mi takie coś? To też świadczy o zlym spalaniu. Tylko pytanie skąd? W popielniku i komorze spalania było sucho. Jest w wymienniku jakiś spływ kondensu lub coś podobnego?

      A gdzie masz doprowadzony kondensatu z komina?

      Skoro masz tyle kolan to mogło to popłynąć gdzieś na łoczeniu kolana. Ten pięć ma wyjście spalin na dole pieca więc tam bym szukał.
      Wytrzyszczkę też bym sprawdził.

    • #64418
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mateusz napisz pytania i prześle do niego. Jak będzie wiedział to odpowie

      Kwestia jest następująca.
      Mam komin o przekroju kwadratu o nolo 200mm wykonany z wkładów ceramicznych owinietych wełna. Komin kończy się poniżej kalenicy.
      Pytanie czy z tym coś robić. Zamontować końcówkę regulujacacciag jak smartflow czy wysunąć jakiś wkład z nierdzewki?

      W sumie komin jest z duży do pieca na Pellet i zdaje się, że jego nagrzewanie zajmuje sporo czasu i szybko się wychładza. To są tylko moje założenia. Nie mam jak tego sprawdzić.

      Z kominkiem mam inny temat. Komin kończy się ponad kalenica i nie ma problemu z ciągiem. Tylko jak mocno wieje mam wrażenie, że wwiewa mi do komina i trochę rozwiewa płomień.
      Może tu zastosować strażaka?

      Dziękuję i pozdrawiam

    • #64417
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kondensat może wylewać się na połączeniach komina przy samym kotle. Świadczy to o znacznym wychłodzeniu i tak już zimnych spalin.

      Sprawdź połączenia komina od wentylatora wyciągowego do komina.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64416
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam. Nie miałem czasu zająć się piecem w tym tygodniu, zrobię to w poniedziałek i dam znać . Mateusz dopiero dzisiaj znalazłem czas żeby napisać do kominiarza także jak tylko odpisze to zaraz Ci prześlę odpowiedź.
      Ten kondensat cieknie w okolicy palnika, ale w samym palniku i w komorze na popiół jest sucho. Sprawdziłem połączenie rury przy wentylatorze i tam jest sucho

    • #64415
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam. Nie miałem czasu zająć się piecem w tym tygodniu, zrobię to w poniedziałek i dam znać . Mateusz dopiero dzisiaj znalazłem czas żeby napisać do kominiarza także jak tylko odpisze to zaraz Ci prześlę odpowiedź.
      Ten kondensat cieknie w okolicy palnika, ale w samym palniku i w komorze na popiół jest sucho. Sprawdziłem połączenie rury przy wentylatorze i tam jest sucho

      Spokojnie, to i tak jest plan na przyszły rok.
      Dziękuję.

    • #64414
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dzisiaj cały dzień walki z poprawą komina i dalej to samo, tzn dużo ciszej ale piec dalej w niekontrolowany sposób za mocno się rozpala, już wątpię czy to wina komina
      Pytanie do serwisu: chcialbym umówić się na uruchomienie i dostrojenie pieca. W jaki sposób mogę to zrobić? Macie niedaleko do Gdańska 🙂
      Dziękuję

    • #64413
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Witam
      Zadzwoń do serwisu i oni to załatwią. Cena jest jednakowa około 500 zł. U mnie czasami też jeszcze huczy ale nie mam „zetki” chociaż nie bardzo chce mi się wierzyć żeby miało to pomóc. Jeżeli otworzę drzwi zewnętrzne na oścież to chyba powinno pomóc ale tak się nie dzieje. Ten piec to nowość i może nie do końca dopracowany myślę o piecu 11 kW.

    • #64412
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dzięki. Jutro zadzwonię. Ja dzisiaj zetke zrobilem taką fi 160 az na dół pieca moim zdaniem to nie w tym tkwi problem. A powiedz mi jak piec się rozkręci to czy widzisz przez szkło wyraźny płomień i palnik i komorę palnika czy tylko jeden wielki ogień? U mnie jak był wiatr duży to fajnie było widać tam język ognia teraz nic i po wylaczeniu po 15 minutach pracy wszystko jest osmolone. Tak jakby coś było zapchane i ten ogień się kumuluje ale z komina sie dymi. Cholera sam już nie wiem. Moze pellet mam jakis wadliwy ale mam zasypane teraz w sumie najlepszym.

    • #64411
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Przez szybkę widać płomienie jak piec pracuje z mniejszą mocą to płomienie są mniejsze a jak z większą to są większe ale zawsze są to płomienie i widać też jak pelet wpada. Pelet miałem z różnych firm i zawsze było tak samo. Jutro kupuję większą ilość peletu ze stelmetu. Wydaje mi się że ten będzie najlepszy. Popiół z niego jest najbardziej zbliżony do ideału w wodzie tonie i rozpada się bardzo szybko. Dym z komina jest praktycznie niewidoczny.

    • #64410
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Dziękuję za odpowiedź. O to mi chodziło. U mnie już 10 min po rozpaleniu zaczyna być pełna komora ognia nie widać nic tylko ogień przez szkiełko. Wydaje mi się że za małe obroty są wentylatora przy rozpalaniu, a częstotliwość podawania jest taka sama. Piec ciągle podaje paliwo i to się nawarstwia gdzie jeszcze poprzednia porcja nie została spalona. Cos jest nie tak u mnie z odprowadzeniem spalin i to nie jest wina komina. Jakby się coś zapchalo. Chciałem zobaczyć do wymiennika od góry po odkreceniu tych 3 śrub na imbus czy tam nie jest nic zapchane ale nie wiem czy czegoś nie uszkodze. Nie ma żadnej instrukcji jak to zrobić a na pewno jest to rewizja do czyszczenia kanałów.

    • #64409
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Czyszczenie tego kotła to chyba horror. Jeszcze tego nie robiłem ale zadyma w kotłowni będzie chyba nie zła. A tak na marginesie to producent mógłby zmontować jakiś filmik instruktażowy dotyczący obsługi tego wynalazku.

    • #64408
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy kocioł jest uruchomiony z napowietrzeniem kotłowni i prawidłowym podłączeniem do komina to podczas spalania powstanie jedynie szary pył. Płomienice oczyszczane są za pomocą systemu automatycznego w kotłach ONE lub ręcznego w ONE Basic więc pył spadnie do komory paleniskowej i komory za popielnikiem.
      Czyszczenie polega na opróżnianiu komory popielnicowej (około 1 raz na tydzień – w zależności od ilości popiołu) oraz komory za popielnikiem (co kilka miesięcy – w zależności od ilości popiołu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64407
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy kocioł jest uruchomiony z napowietrzeniem kotłowni i prawidłowym podłączeniem do komina to podczas spalania powstanie jedynie szary pył. Płomienice oczyszczane są za pomocą systemu automatycznego w kotłach ONE lub ręcznego w ONE Basic więc pył spadnie do komory paleniskowej i komory za popielnikiem.
      Czyszczenie polega na opróżnianiu komory popielnicowej (około 1 raz na tydzień – w zależności od ilości popiołu) oraz komory za popielnikiem (co kilka miesięcy – w zależności od ilości popiołu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64406
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam. Już zamówiłem serwis.
      Myślałem ze po odkreceniu tych 3 śrub dostanę się do kanałów żeby je czyścić. Czyli tam nie ma potrzeby zaglądania?
      20181113_193835.jpg

    • #64405
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Witam
      Tak wygląda popiół chyba dobrze a i tak czasami huczy że nie można wytrzymać. 20181111_194124.jpg

    • #64404
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      U mnie tak na początku wyglądał, teraz podobnie ale komora jest czarna od sadzy. U ciebie to lepiej wygląda. Ale do szarego pyłu to daleko jeszcze. Zauważyłem że huczy w przedziale pracy wentylatora tak mniej wiecej 17-40 % potem już nie.

    • #64403
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Teraz to tak wygląda a kocioł może łącznie przepracował 10 godzin 20181113_204014.jpg 20181113_203956.jpg

    • #64402
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W przypadku, gdy nie możesz sobie poradzić z regulacją zadzwoń do serwisu. Koledzy podpowiedzą co może być przyczyną hałasu i pomogą doregulować spalanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64401
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam.
      Poczekam na serwisanta i dam znać co było przyczyną. Mam nadzieję że regulacja nadmuchu rozwiąże problem.

    • #64400
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam.
      Serwisant był doregulował obroty wentylatora oraz ilość podawanego paliwa. Jest zdecydowanie ciszej i nie ma problemu z nadmiernym, niekontrolowanym rozpalaniem się kotła ( jedno z drugim jest ściśle powiązane ) Pracuje od środy bez przerwy i jestem bardzo zadowolony. Jeszcze od czasu do czasu trochę jest głośniej przy rozpalaniu po dłuższym postoju ale przynajmniej wiem od czego i mi to nie przeszkadza. Pracuje przeważnie na mocy 5 kW i ma czas na czyszczenie i postój ( z tego co zauważyłem to jeden cykl na godzinę : 45 min pracuje / 15 min wygasza się / czyści i postój ) . Do tej pory zasypany był pelletem Lava Plus ( z drzew iglastych) za 1150 zł/tona i spalanie średnie wyszło około 25 kg/doba – jutro zasypię i ustawię kocioł na pellet iglasto- liściasty za 900zł/tona . Dam znać za kilka dni co z tego wyszło, do tego podłączę sam kocioł z pompami do licznika energii. Wygoda jest nieporównywalna z piecem miałowym ale jak na razie to koszt ogrzewania pelletem jest dwukrotnie wyższy od moich założeń.

    • #64399
      One basic 11kW
      Uczestnik

      Witam. A w jaki sposób można regulować ilość podawanego paliwa?

    • #64398
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Przez zmianę parametru wydajności podajnika. Wyszło mi z ważenia 13.08 kg/h , serwisant ustawił 14.4 kg/h ( to tak zwiększał przy pracującym kotle i przy takim ustawieniu był najmniejszy hałas) . U mnie to pomogło bo palnik ma czas na spalenie dawki paliwa które zostało mu podane i nie ma hałasu. Ale….. Muszę pobawić się tym parametrem bo często jest taka sytuacja że piec prawie przygasa ( jasność płomienia spada poniżej 10 ) To wszystko zależy od jakości paliwa. Dlatego jak jutro zasypię go całkiem innym to mam zamiar go tym parametrem regulować. Zwiększając wartość zmniejszasz ilość podawanego paliwa.

    • #64397
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Przez zmianę parametru wydajności podajnika. Wyszło mi z ważenia 13.08 kg/h , serwisant ustawił 14.4 kg/h ( to tak zwiększał przy pracującym kotle i przy takim ustawieniu był najmniejszy hałas) . U mnie to pomogło bo palnik ma czas na spalenie dawki paliwa które zostało mu podane i nie ma hałasu. Ale….. Muszę pobawić się tym parametrem bo często jest taka sytuacja że piec prawie przygasa ( jasność płomienia spada poniżej 10 ) To wszystko zależy od jakości paliwa. Dlatego jak jutro zasypię go całkiem innym to mam zamiar go tym parametrem regulować. Zwiększając wartość zmniejszasz ilość podawanego paliwa.

      Ciekawe,
      Oszukujesz pięć aby myślał, że podajnik ma wyższa wydajność po to aby poprawnie chodził.
      Z tego powodu oblicza mniejszy czas podawania i zamiast dostać normalna dawkę dostaje za mało co może skończyć się wygaszenie pieca.

      Prościej by było mieć ręczny tryb sterowania tak jak to jest w starych sterownikach i w takich przypadkach jak twój można by było lepiej ustawić parametry pracy pieca.

    • #64396
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      No na to wychodzi. Ale nie było innego wyjścia. Tylko w ten sposób został hałas ograniczony.

    • #64395
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Radosław napisz do serwisu, aby podjechał serwisant i wgrał nowy soft.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64394
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Serwisant był 21.11 wgrał nowy soft. Czy coś od tamtej pory zmieniło się w oprogramowaniu? Jak tak to napiszę
      Pozdrawiam

    • #64393
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      To jest „świeży” soft więc w przypadku poprawnie wykonanego komina i napowietrzenia kotłowni kocioł nie powinien wydawać niepokojących dźwięków.
      Dołącz jakieś zdjęcia podłączenia kotła do komina (jaki jest komin – stalowy?).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64392
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Komin jest prosty stalowy izolowany fi 150 4,5 mb zakończony strazakiem 40 cm ponad kalenicą. Wyjscie z pieca 30 cm rury nieizolowanej fi 80 potem łuk 90st i 1mb rury do komina głównego. W kotłowni jest zetka zakonczona 30 cm od posadzki fi 160. Hałas już teraz występuje tylko w momencie gdy kocioł po rozpaleniu osiaga 3,7 kW i obroty went tak 35% i przechodzi na wyższą moc tak do 6 kW. Potem już jest cicsza na wyzszysz i niższych mocach. Zauważyłem że właśnie wtedy jest największy płomień w komorze. Potem już tylko języki ognia.

    • #64391
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Komin i napowietrzenie jest ok.

      Można poprawić jeszcze kilka parametrów ale należy to zrobić poprzez drugie hasło serwisowe – napisz maila na serwis, aby serwisant podjechał okazjonalnie i kilka parametrów jeszcze poprawi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64390
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Dziękuję za odpowiedź. Jutro napiszę do serwisu. Dzisiaj się przyjrzałem w jakich momentach huczy ( ale to nie jest już te huczenie co przed regulacją ). Najgłośniej jest jak przechodzi po rozpaleniu z tak 4 kW na 5.0 -5.7 kW wtedy nie zwiększa przez chwilę obrotów wentylatora tylko jakby zwiększa dawkę paliwa ( słychać jakby więcej pelletu spadało) i wtedy w komorze palnika jest najwięcej ognia. Następnie jak ” przejdzie ” ten etap to do mocy prawie maksymalnej jest cisza i jak piec ” wraca” do mocy minimalnej to też jest cicho., to też pewnie ma związek z temperaturą komina. Myślę że to kwestia regulacji ustawień.
      Poza tym kocioł rewelacja, spalanie z dnia na dzień spada .

    • #64389
      AR-SERWIS s.c
      Uczestnik

      Witam
      Wczoraj miałem czas żeby usiąść przy piecu i go solidnie poobserwować. Spisałem wskazania sterownika i moje spostrzeżenia kiedy jest największy hałas. Może to komuś pomoże w wyeliminowaniu tego zjawiska. Napiszę krok po kroku od momentu automatycznego rozpalenia w czasie normalnej pracy . Piec chodzi bez przerwy od 21.11 . Między etapami jest dokładnie minuta.
      Etap 1 Rozpalanie wentylator 14% moc kotła 0.0kW
      2 Rozpalanie 18% / 0.0 kW
      3 Praca 35 % / 3.6
      4 praca 39%/ 3.6
      5 praca 42%/5.0
      6 praca 46%/5.0
      7 praca 49%/5.7
      8 praca 53%/ 6.4
      9 praca 56%/ 7.2
      10 praca 60%/ 7.9
      11 praca 63%/ 7.9
      12 praca 60%/ 7.9
      13 praca 56%/ 7.2
      14 praca 53%/ /6.4
      I tak dalej w zależności od obciążenia.
      Hałas jest tylko i wyłącznie między etapem 3 i 6 , potem już cisza bez względu jak długo kocioł pracuje. W tym czasie jest najwięcej ognia w komorze. Do etapu 11 nie licząc rozpalania, jasność płomienia wynosi 100%. Jak kocioł schodzi z mocą od etapu 11 to jasność płomienia waha się w przedziale 9 -100% .
      Mam jeszcze pytanie odnośnie ręcznego czyszczenia wymiennika? Kiedy mam to robić? Podczas pracy ? Postoju? Czyszczenia automatycznego kotła? Z jaką częstotliwością ? Zajrzałem dzisiaj po 5 dniach pracy kotła bez przerwy i w popielniku jest prawie pusto.
      Pozdrawiam

    • #64388
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kocioł należy profilaktycznie kontrolować raz w tygodniu ( w przypadku małej ilości osadów czyszczenie można wykonywać z mniejszą częstotliwością). Kilka razy do roku należy skontrolować czystość płomieniówek (pokrywa na górze korpusu kotła) oraz komorę popielnicową drugiego ciągu ( za komorą popielnika – za szufladą).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #64387
      Konrad
      Uczestnik

      Witam,
      Jestem użytkownikiem tego kociołka od ok. 1 miesiąca. Pracuje z zaworem 3D+pompa, HT Connect, termostat pokojowy bezprzewodowy.
      Urządzenie jest rewelacyjne, proste w obsłudze, kompaktowe ale…
      Czytałem ten wątek i część problemów moich przedmówców jest znana również mi.
      Generalnie mam następujące uwagi lub pytania:

      1. Dudnienie w kominie
      Temat znany mi od pierwszego dnia.
      Posiadam komin systemowy:

      • ceramiczny (fi 20 cm)
      • ocieplony/izolowany
      • wysokości ok. 6,5 – 7 metrów
      • podłączony tylko dwoma kolankami fi 80 mm

      Objawy:
      dudnienie we wstępnej fazie startu/rozpalania pieca

      Diagnoza:
      Zarówno z tego forum jak i z kontaktu z serwisem wiem, że problem tkwi w dużej ilości niespalonych gazów.
      Dostarczenie większej ilości powietrza do kotłowni nie rozwiązuje problemu

      Poszedłem za radą z tego wątku i wartość wydajności podajnika zwiększyłem o 0,5kg/h, co powinno spowodować mniejsze podawania pelletu.
      To pomogło tylko częściowo. Dudnienie jest mniejsze/cichsze i trwa krócej.

      Moim zdaniem problem tkwi w procesie rozpalania. Proszę spojrzeć na plik „HT-ONE-rozpalanie.jpg”
      Pellet wrzucony nie układa się równomiernie/poziomo w palniku. Grzałka znajduje się pod miejscem rzutu i większość pelletu gromadzi się naprzeciw grzałki.
      Przy dawce startowej 100% czasami ilość pelletu jest za mała i nie dociera on do grzałki, co objawiało się bardzo częstym błędem rozpalania.
      Nawet udane rozpalanie z udziałem 100% dawki rozpalania nie zapobiegnie dudnieniu, gdyż większa jego część znajduje się daleko od miejsca rozpalenia (potrzeba dłuższego czasu aby ta część dawki startowej zaczęła się palić).
      Regulator kiedy wykryje płomień zaczyna podawać kolejne dawki, w czasie kiedy zasyp na start jeszcze nie pali się nawet w połowie.
      Finał jest taki, że w pewnym momencie (kilka minut od rozpoczęcia procesu rozpalania; gdzieś ok. mocy 7kW) ilość gazów (wynikająca wprost z ilości paliwa w palniku) jest za duża, co prowadzi do dudnienia.

      Można to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy ręcznie ułożyć pellet bardziej w stronę grzałki. Rozpalenie nastąpi szybciej, stos zajmie się szybciej i w krytycznym momencie gazów będzie mniej. Dudnienie nie wystąpiło. Sprawdziłem.

      I tu pytania do serwisu:

      1. czy można regulować moment kiedy regulator zacznie podawać pellet po rozpaleniu
      2. czy regulator automatycznie opóźnia czas rozpoczęcia podawania pelletu w sytuacji kiedy zwiększam dawkę rozruchową; większa ilość paliwa potrzebuje więcej czasu aby się wypalić
      3. jak należałoby ustawić nadmuch w krytycznym momencie (dużej ilości gazów w czasie rozpalania) lub tuż przed jego wystąpieniem (tuż po zapłonie)

      2. Wygaszanie kotła
      Aktualnie termostat pokojowy mam ustawiony pod zawór mieszacza. Wyłączenie termostatu powoduje wyłączenie pompy mieszacza i obniżenie nastawy zaworu o 20 stopni (dla pewności, że niepotrzebnie nie wychładza pieca.) Niemniej jednak piec i tak włącza się cyklicznie w momencie zejścia poniżej 50 stopni.

      Czy jest możliwość aby termostatem sterować pracą kotła. Innymi słowy nie chciałbym aby kocioł grzał sam siebie jeśli temperatura w pomieszczeniu jest OK.

      3. Funkcja stref czasowych
      Z przykrością stwierdziłem, że regulator nie posiada stref czasowych (np. dla CWU) pomimo tego, że taka funkcjonalność jest opisana w instrukcji.
      Proszę innych użytkowników o potwierdzenie.

      4. Aplikacja Brager Connect
      Najbardziej jestem chyba zawiedziony właśnie aplikacją. Choć w wersji 2 działa lepiej, to ma bardzo ubogą funkcjonalność.
      Z rzeczy, których najbardziej brakuje:

      • historii temperatur/włączeń/wyłączeń pomp/kotła/cwu etc. – bez tego ciężko jest zweryfikować nawet tak prostą rzecz jak częstotliwość uruchomień pieca do zagrzania samego siebie
      • możliwości ustawiania stref czasowych – przydatne zwłaszcza dla CWU, gdyż sam regulator nie posiada takiej funkcjonalności, to rozwiązania z aplikacji wydaje się najłatwiejsze; w tej chwili muszę pamiętać aby zmienić nastawę CWU w aplikacji, aby piec nie rozpalał się i nie grzał CWU w czasie kiedy nikt tej wody nie potrzebuje

      Z góry dzięki za wasze opinie.

      Attachments:
    • #64386
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Bardzo fajna analiza.

      Mam starszy piec i aplikacja mobilna także jest mało użyteczna.
      Większość, jak nie wszyscy, posiadacze modułu internetowego przesiedli się na stronę internetową, która daje wiele więcej możliwości.
      Sprawdź czy to nie będzie lepsze dla ciebie.

      Rzuciłem okiem na dokumentacje sterownika twojego pieca i jedyne co mogło by ci pomóc to wydłużenie czasu przedmuchu po rozpaleniu. Ma to na celu rozniecenie ognia zaraz po rozpaleniu i osiągnięciu wartości ustawionej w progu detekcji płomienia.

      Niestety instrukcja jest bardzo okrojona a nie mam dostępu do takiego pieca.
      Spodziewam się, że u ciebie będzie to w menu „ustawienia serwisowe” -> „Ustawienia ROZPALANIA” -> „Czas nadmuchu po rozpaleniu”.
      Jeżeli to jest to co u mnie nazywa się „Czas przedmuchu po zakończeniu rozpalania” to podniesienie tej wartości powinno wydłużyć pauzę między rozpalaniem a rozpoczęciem podawania kolejnych dawek paliwa pozwalając poprawnie rozpalić się dawce startowej.

      Pozdrawiam

    • #64385
      Markus
      Uczestnik

      I tu pytania do serwisu:

      1. czy można regulować moment kiedy regulator zacznie podawać pellet po rozpaleniu
      2. czy regulator automatycznie opóźnia czas rozpoczęcia podawania pelletu w sytuacji kiedy zwiększam dawkę rozruchową; większa ilość paliwa potrzebuje więcej czasu aby się wypalić
      3. jak należałoby ustawić nadmuch w krytycznym momencie (dużej ilości gazów w czasie rozpalania) lub tuż przed jego wystąpieniem (tuż po zapłonie)
      4. W dokumentacji regulatora HT tronic 900 w bloku Ustawienia ROZPALANIA mamy takie parametry:

        Czas podawania paliwa przy rozpalaniu
        Wydajność dmuchawy podczas rozpalania
        Maksymalny czas rozpalania
        Wydajność dmuchawy po rozpaleniu
        Czas nadmuchu po rozpaleniu
        Czas rozgrzewania grzałki
        Czas pracy z mocą minimalną

        Możesz popróbować Czas nadmuchu po rozpaleniu, a zwłaszcza Czas pracy z mocą minimalną

        Pozdrawiam

        Markus

      5. #64384
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Borbet7 – bardzo ciekawa analiza.

        Postaram się w kolejności odpowiedzieć na zagadnienia:
        1) Soft jest dopasowany do standardowego połączenia kotła – komin stalowy 150 mm i połączenie przechodzące ze średnicy 80 mm na 150 mm. Składając połączenie pomiędzy kotłem, a kominem z rury o średnicy 80 mm z kolanem 90 stopni generuje dodatkowe opory przepływu, które trzeba zbilansować większą wydajnością wentylatora wyciągowego.
        Optymalne byłoby połączyć kocioł z kominem (min 150 mm) rurą o średnicy 150 mm (warunkowo 120 mm).

        Parametry rozpalania w serwisie umożliwiają wydłużenie czasów rozpalaniu jednakże w starszych konfiguracjach jest to ograniczone. W przypadku nowej wersji menu możliwości regulacyjne są większe (wstępne nastawy rozpalania są również inaczej ustawione).

        W celu poprawieniu parametrów w serwisie zadzwoń na serwis i koledzy pomogą Ci w poprawieniu nastaw ( w trybie serwisowym).

        2) Sterowanie termostatem ma umożliwić sterowanie instalacją przy jednoczesnej ochronie kotła przed niską temperaturą – kocioł na paliwo stale nie może pracować na temperaturach poniżej 45 stopni C ze względu na korozję niskotemperaturową.

        3) Sterownik HT tronic 900 nie posiada stref czasowych do CWU i zaworu.

        4) Aplikacja jest cały czas rozwijana. Wszelkie uwagi są mile widziane.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      6. #64383
        Konrad
        Uczestnik

        Witajcie,

        Dziękuję za odpowiedzi.
        W tej chwili tematy zredukowały się do dwóch:

        1. Dudnienie w kominie

        Oto wersje mojego softu (jest to starsza czy nowsza konfiguracja??):
        Wersja zasilacza
        Z.HT900TO v2.03 Jul 2 2018
        Wersja modułu internetowego
        HT Connect V2.02 Aug 13 2018

        W menu serwisowym (3456) -> Menu palnika -> Rozpalanie mam tylko następujące opcje:

        • Dawka paliwa do rozpalania (aktualnie 125%)
        • Wydajność dmuchawy podczas rozpalania (standardowe 12%)
        • Czas pracy z mocą minimalna (standardowe 3 min.)

        Być może opcje, o których piszą MateuszZurek i Markus są dostępne w „bardziej serwisowym” menu.
        Skontaktuję się z serwisem, ale to pewnie nie wcześniej jak pod koniec tygodnia.

        2. Funkcjonalność aplikacji Brager Connect / Cloud Brager Connect

        Ze względu na brak stref czasowych w regulatorze zaimplementowanie tej funkcji w aplikacji byłoby może jeszcze wygodniejsze.
        Mogę służyć jako beta tester 🙂
        A tak poważnie to liczę, że producent wraz z twórcą regulatora i aplikacji postara się ją bardziej rozwinąć. A jest co poprawić/dodać np. w porównaniu z EcoNET.

        Podsumowując jeszcze raz temat Brager Connect:

        • historia/wykres temperatur dla wszystkich zainstalowanych czujników
        • historia/wykres włączeń/wyłączeń kotła, pomp i zaworów
        • możliwości ustawiania stref czasowych dla kotła, pomp, zaworów etc., czyli zautomatyzowanie tego, co w te chwili wielu wykonuje manualnie w aplikacji lub poprzez chmurę

        BTW
        Czy regulator HT-tronic®Rooms może tworzyć strefy czasowe nawet jeśli sam regulator kotła ich nie posiada?

      7. #64382
        AR-SERWIS s.c
        Uczestnik

        Witam.
        Fajnie to opisałeś. Wszystko zgadza się w 100% jak u mnie . Kocioł rewelacja bez zastrzeżeń ale ma tą jedną wadę- dudnienie. U mnie też występuje tylko w początkowej fazie, ja obstawiałem to że komin musi się rozgrzać ale nie pasowała mi ta duża ilość ognia na początku, Twoja analiza to wytłumaczyła. Ale to wydaje mi się w tym momencie nie kwestia ustawień a konstrukcji samego palnika. Ja już nie mogę zwiększyć wydajności podajnika bo zaraz mi będzie gasł kocioł. Trzeba rozwiązać problem nierównomiernego zasypywania podczas rozpalania. Ja czekam na serwis także może coś pomoże.
        Dodam,że ja ani razu nie miałem błędu nieudanego rozpalania .
        Co do termostatu pokojowego nie podpowiem Ci , ja mam na pogodówce i nawet nie myślę zmieniać , tak ustawiłem temperatury ,że bez względu na temp zewnętrzną mam stałą w domu . Ale ja mam słabe ocieplenie i szybko zmieniająca się temp. na zewnątrz przy termostacie pokojowym to bym miał duże wahania. Spróbuj na pogodówce pojechać kilka dni, wydaje mi się że jest dużo precyzyjniejsza ale trzeba ją ustawić, mi to zajęło kilka dni

      8. #64381
        AR-SERWIS s.c
        Uczestnik

        Ja mam wersję
        Z.HT900TO v2.09 Oct 26 2018
        i ustawienia :
        dawka paliwa 90%
        wydajność dmuchawy 14%
        czas pracy z mocą minimalną 4 min
        i jeszcze wydajność dmuchawy przy mocy maksymalnej 70% oraz ograniczenie mocy do 9.9 kW.
        Po tych ustawieniach, które wprowadził serwis HT dudnienie zostało zredukowane praktycznie o 90%

      9. #64380
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Witajcie,

        Dziękuję za odpowiedzi.
        W tej chwili tematy zredukowały się do dwóch:

        1. Dudnienie w kominie

        Oto wersje mojego softu (jest to starsza czy nowsza konfiguracja??):
        Wersja zasilacza
        Z.HT900TO v2.03 Jul 2 2018
        Wersja modułu internetowego
        HT Connect V2.02 Aug 13 2018

        W menu serwisowym (3456) -> Menu palnika -> Rozpalanie mam tylko następujące opcje:

        • Dawka paliwa do rozpalania (aktualnie 125%)
        • Wydajność dmuchawy podczas rozpalania (standardowe 12%)
        • Czas pracy z mocą minimalna (standardowe 3 min.)

        Być może opcje, o których piszą MateuszZurek i Markus są dostępne w „bardziej serwisowym” menu.
        Skontaktuję się z serwisem, ale to pewnie nie wcześniej jak pod koniec tygodnia.

        2. Funkcjonalność aplikacji Brager Connect / Cloud Brager Connect

        Ze względu na brak stref czasowych w regulatorze zaimplementowanie tej funkcji w aplikacji byłoby może jeszcze wygodniejsze.
        Mogę służyć jako beta tester 🙂
        A tak poważnie to liczę, że producent wraz z twórcą regulatora i aplikacji postara się ją bardziej rozwinąć. A jest co poprawić/dodać np. w porównaniu z EcoNET.

        Podsumowując jeszcze raz temat Brager Connect:

        • historia/wykres temperatur dla wszystkich zainstalowanych czujników
        • historia/wykres włączeń/wyłączeń kotła, pomp i zaworów
        • możliwości ustawiania stref czasowych dla kotła, pomp, zaworów etc., czyli zautomatyzowanie tego, co w te chwili wielu wykonuje manualnie w aplikacji lub poprzez chmurę

        BTW
        Czy regulator HT-tronic®Rooms może tworzyć strefy czasowe nawet jeśli sam regulator kotła ich nie posiada?

        Z instrukcji wynika, że te opcje powinny być dostępne. Możliwe, że oprogramowanie jest w wersji dedykowanej do twojego pieca.

        Czy wchodząc w menu ustawienia serwisowe musiałeś wprowadzać kod?
        Czy jest tam menu z nazwą typu: ustawienia zaawansowane?
        Czy masz możliwość połączenia się z piecem przez stronę internetową? I jeżeli tak to co widać w menu ustawienia serwisowe.

        Podrzuć jakieś zrzuty ekranu.

      10. #64379
        Konrad
        Uczestnik

        @Kujawski Radosław
        Konstrukcji palnika nie zmienimy, ale myślę że manipulacja:

        • czasem opóźnienia rozpoczęcia podawania paliwa po rozpaleniu w celu lepszego dopalenia dawki rozruchowej
        • mocą nadmuchu w czasie rozpalania

        powinna rozwiązać problem.
        Ja miałem problem z nieudanym rozpalaniem, ale od kiedy przeszedłem na Lavę staram się schodzić niżej z dawką, ale nie wydaje mi się abym mógł zejść do 90%. Może mocniejszy nadmuch to umożliwi…



        @MateuszZurek

        W menu serwisowym wprowadzam 3456; nie ma tam niczego w stylu ustawień zaawansowanych;
        Mam moduł HT Connect i logując się do usługi w chmurze nie ma możliwości edycji jakichkolwiek ustawień (patrz screen).
        cloud-brager-connect.jpg

      11. #64378
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Ale ktoś miał fantazje.
        Wiem, z gusta i się nie dyskutuje ale dla mnie to jest po prostu brzydkie.
        Wrzuciłem parę zrzutów że strony do mojego pieca.
        Jest tam prawie wszystko co można ustawić na piecu.
        Jest takze aplikacja na komurke ale od dawna jej nie używam. Nie widać w niej wszystkiego.

        Co do nastaw. Zadzwoń do serwisu. Ostatnio mieli jakąś aktualizacje oprogramowania do sterownika twojej serii. Może będzie coś do twojego pieca.

      12. #64377
        Markus
        Uczestnik

        W menu serwisowym wprowadzam 3456; nie ma tam niczego w stylu ustawień zaawansowanych;
        Mam moduł HT Connect i logując się do usługi w chmurze nie ma możliwości edycji jakichkolwiek ustawień (patrz screen).

        Witam

        Osobiście używam Econeta, więc nie miałem sposobności działać na Nim
        Ale na zrzucie z ekranu smartfona , w górny lewym rogu, znajduje się kółko (trybik), które standardowo oznacza wejście w ustawienia parametrów.

        Jeśli zaś chodzi o ustawienia regulatora, to parametry dotyczące czasu pracy z mocą minimalną i inne są opisane na stronie 16 dokumentacji
        dostępnej na stronie HT.

        Pozdrawiam

        Markus

      13. #64376
        Konrad
        Uczestnik

        Witajcie,

        Jeśli chodzi o dudnienie to mam ogólną wiedzę, co należy zmienić.
        Mam w planie skontaktować się z serwisem.
        W międzyczasie zszedłem jeszcze z dawką na rozruch do 120%, aby sprawdzić czy nie będą pojawiać się błędy rozpalania.

        W kwestii funkcjonalności aplikacji/chmury to:
        – aplikacja BragerConnect2 bez zmian w kwestii szaty; dodano dodatkowe info o palniku
        – usługa cloud.bragerconnect.com zmieniła się od strony graficznej i delikatnie w funkcjonalności:
        w ustawieniach CWU można wł./wył. priorytet CWU oraz tryb zima/lato/automatyczny
        w ustawieniach zaworu zmienić tryb pomiędzy podłogowy, grzejnikowy etc.

        I to by było chyba na tyle. Załączniki poniżej.
        Z zazdrością patrzę na zrzuty od MateuszZurek.

        Pozdrawiam
        Konrad

      14. #64375
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Minęło już kilka miesięcy odkąd użytkuje ten kocioł i na razie nie ma żadnych rewelacji a wręcz przeciwnie. Kocioł mimo że nie osiągnął temperatury zadanej przechodzi w tryb rozpalanie następnie w tryb czyszczenia i się wyłącza. Pojawia się błąd „nieudane rozpalanie”. W popielniku jest znikoma ilość peletu. Przez czas rozpalania i czyszczenia zapalarka jest załączona. Chyba w czasie czyszczenia nie powinna być załączona? Często jeżeli już powiedzie się rozpalanie piec rozpoczyna pracę z mocą 5-6 kW następnie obniża moc do minimalnej i ponownie podnosi. Jeszcze nie zdażyło się żeby piec pracował dłużej niż trzy dni. Wracam z pracy i nie wiadomo czy w domu będzie ciepło czy zimno. Jak na razie uważam że kocioł ten to porażka.

      15. #64374
        AR-SERWIS s.c
        Uczestnik

        Witam.
        Masz coś namieszane w ustawieniach. Napisz do serwisu na pewno Ci pomogą. Ja nie mam zastrzeżeń do pracy kotła, zaglądam do niego raz na trzy dni po to żeby dosypać paliwa, ani razu nie miałem błędu rozpalania. Może to wina pelletu? Próbowałem wielu producentów i stanęło na Sylwa z Wiela. Jakby dudnienie na nim było mniejsze, w ogóle nie ma popiołu i spalanie na poziomie 15 kg/doba. W środę przyjedzie do mnie serwis w celu wgrania nowego softu mogę spisać ustawienia jakie ma mój piec i ci podać. Zapalarka podczas czyszczenia na pewno nie chodzi, tylko wentylator na 100%. Dodatkowo mam zamontowany licznik energi na piecu z 4 pompami i srednie dobowe zużycie to 2.7 kW.
        Pozdrawiam

      16. #64373
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Do serwisu pisałem dostałem odpowiedź że sprawa jest zgłoszona do realizacji. Było to około dwa tygodnie temu i na razie cisza. Ustawienia mam takie jakie ustawił serwisant przy pierwszym rozruchu zmieniłem jedynie ilość podawanego paliwa przy rozpalaniu ze 100% na 120% i nadmuch minimalny w trybie praca na 30%. Te wartości zmieniłem po konsultacji z serwisem. Pelet mam Lava Stelmetu.
        Pozdrawiam

      17. #64372
        AR-SERWIS s.c
        Uczestnik

        Witam
        Pellet masz bardzo dobry. Ustawienia mocno różnią się od moich. Dawka paliwa przy rozpaleniu 90% , Minimalny nadmuch 15%. Może ci gaśnie podczas pracy bo masz za duże obroty i wtedy wyrzuca błąd rozpalania? Ja też na serwis czekałem dluzej tym razem ale trzeba być wyrozumialym bo są pewnie teraz w szczycie sezonu.
        Pozdrawiam

      18. #64371
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Mam ochotę zresetować ustawienia do fabrycznych. Nie wiem które ustawienia zmienił serwisant. Różnie myślę może to wina podajnika w pewnym momencie podaje za mało peletu. Podajnik chodzi dosyć głośno takie głośne buczenie.

      19. #64370
        Marek Bubul
        Uczestnik

        Witam. Mam ten piec w wersji One 11. Miałem problem z dudnieniem do momentu wgrania przez serwis nowej aktualizacji. Samo dudnienie powstaje w komorze spalania i jest spowodowane zbyt dużą dawką niespalonego peletu podczas rozpalania. Jeżeli cały pelet się nie wypali, wtedy podczas pracy wychodzą głośne dźwięki. Można do sprawdzić np. Podczas ”dudnienia” i pracy pieca jeżeli otworzy się drzwiczki blokując czujnik, dudnienie ustaje kiedy piec dostaje powietrza. Nowa aktualizacja ma jakąś poprawkę która eliminuje problem niewypalonego peletu.
        Mam pytanie do serwisu. Piec według mnie spala za dużo.
        1. W jakich mocach powinien pracować palnik żeby piec spalał jak najmniej pelletu?
        U mnie mimo ustawień mocy maksymalnej 11kw, piec pracuje w różnych trybach: po rozpaleniu są to moce od 3,5kw do max 7, 8kw. Nigdy nie osiąga 11kw. Czy mam obniżyć wagę pelletu mimo przeważenia żeby piec pracował na wyższych mocach i szybciej osiągał zadaną temperaturę i przechodził w stan postoju? Czy mam zmienić jakiś inny parametr?
        2. Jak dobrze rozumiem termostat pokojowy po osiągnięciu zadanej temp. wyłączy pompę zaworu trójdrożnego na podłogówkę, natomiast piec będzie dalej pracował? Tylko że szybciej będzie osiągał zadaną temp i częściej przechodził w stan postoju. W momencie jak spadnie temp. w domu, piec znowu załączy pompę i tak na okrągło.
        3. Czy mogę wydłużyć czas postoju pieca? Tzn. żeby piec się załączał jak temp na piecu spadnie do 45stopni, a do tego momentu żeby był w stanie postoju i sie nie palił? Czy tak to działa?

      20. #64369
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Sprawność kotła w zakresie 30-100% jest mniej więcej podobna (sprawność spada poniżej 30% mocy nominalnej).

        Sterownik ustala moc poprzez modulację, która zmniejsza moc 10 stopni od temperatury zadanej (czym wyższa temperatura tym niższa moc). Przejście do postoju nie gwarantuje mniejszego spalania (każde rozpalanie i wygaszanie to strata).

        W trybie podłogowym termostat zmniejszy nastawę na zaworze mieszającym – wyłączanie podłogi mija się z celem ze względu na dużą bezwładność.

        Kocioł nie może pracować poniżej 45 stopni C ponieważ jest to granica poniżej której woda skrapla się na ściankach i kocioł się zaklei sadzą i smołą. Spalanie paliwa jest uzależnione od odbiorów ciepła więc regulować należy temperaturą na obiegach grzewczych oraz termostatami w pomieszczeniach.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      21. #64368
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Dzisiaj kocioł wyłączył się już dwa razy około 4-tej i 11-tej

      22. #64367
        Marek Bubul
        Uczestnik

        Miałem Kocioł 11One nie Basic. Piec miał ciągłe problemy z nieudanym rozpalaniem. Praca kotła to głośne dudnienie i wycie. Po wizycie serwisanta piec zaczął pracować jeszcze gorzej i się nie palił tylko wędził. Zasmolił się w taki sposób że nie można było wyrwać zawirowywaczy z płomieniówek. Potrzebny był łom i kątówka. Zdjęcia w załączniku. Poprosiłem o wymianę pieca i otrzymałem nowy piec trochę o większej mocy 15kw. Niestety 15kw też ma problemy. Pierwszy to taki że pellet nie zsypuje się do końca i nie wpada do komory spalania tylko zostaje w rurce gumowo plastikowej, przez co dawkowanie nie jest odpowiednie, a piec się dobrze nie pali. miałem jeszcze jakieś błędy wentylatora. Raz podczas wystąpił błąd wentylatora a piec się przegrzał. Straciłem cierpliwość do Heiztechnik One. Przecież to dwa nowe produkty, skąd takie problemy od samego początku, dosłownie po dwóch tygodniach palenia w 15kw, a w 11 od początku problemy z hałasem i nieudanymi rozpaleniami. Albo ja mam pecha do tych kotłów, albo coś jest z nimi nie tak. Nie robię tu antyreklamy. Jestem tylko zdruzgotany tym co się dzieje po krótkim czasie użytkowania ht One

      23. #64366
        Konrad
        Uczestnik

        Witajcie,

        Witam
        Do serwisu pisałem dostałem odpowiedź że sprawa jest zgłoszona do realizacji. Było to około dwa tygodnie temu i na razie cisza. Ustawienia mam takie jakie ustawił serwisant przy pierwszym rozruchu zmieniłem jedynie ilość podawanego paliwa przy rozpalaniu ze 100% na 120% i nadmuch minimalny w trybie praca na 30%. Te wartości zmieniłem po konsultacji z serwisem. Pelet mam Lava Stelmetu.
        Pozdrawiam

        Błędy rozpalania i głośna (głośniejsza niż normalnie) praca podajnika mogą wskazywać na trociny zalegające na dnie zasobnika. Z tego co pamiętam, to przed Lavą używałeś innego pelletu. Poczekaj aż zasobnik będzie pusty i dokładnie wyczyść spód zbiornika – miejsce, w który ślimak pobiera pellet. Ja zrobiłem to odkurzaczem. Zmagałem się z tym problemem na początku, gdy użytkowałem przez tydzień pellet „no name” choć z certyfikatem. Miał tendencję do kruszenia się (słabo sprasowany?).

        Diagnoza:
        Średnica ślimaka jest mniejsza niż średnica wewnętrzna rury podajnika. Jeśli duża ilość trocin zalega na dnie to:

        • blokuje ona dostęp pelletu do ślimaka
        • trociny w większości nie będą w stanie wydostać się (przy pomocy ślimaka) ze zbiornika, bo ciągle przesypują się na dno
        • to powoduje że nadal pozostają na dnie i dalej blokują pellet

        Efekt jest taki, że proces palenia przebiega prawie normalnie (pewnie dawka jest mniejsza), ale właśnie proces rozpalania odbywa się ze znacznie mniejszą dawką rozruchową. Podobnie doznania dźwiękowe z podajnika wskazują, że na dnie są trociny. Im mniej dociążona śruba/podajnik (ze względu na trociny a nie granulki pelletu) tym głośniej daje o sobie znać. Łatwo to sprawdzić. Kiedy zasypiesz pełny zbiornik przyciśnij pellet rękami, a usłyszysz że będzie pracował delikatnie ciszej.

        W tej chwili też używam Lavę Stelmetu i nie mam już błędów rozpalania.
        Ciągle obniżam dawkę na rozruch i w tej chwili jest to 110% przy delikatnie podniesionym nadmuchu minimalnym do 15%.

        Reasumując moje tematy.
        1. Dudnienie w kominie
        Niestety nie miałem czasu skontaktować się z serwisem, ale widzę z tego wątku w którym kierunku idą ich zmiany ustawień.
        Pytanie do serwisu czy aktualizacja softu realnie wpływa na rozwiązanie/zminimalizowanie problemu dudnienia?

        Moje aktualne ustawienia mające wpływ na ilość niespalonych gazów:

        • dawka rozruchowa 110% (cyklicznie zmniejszam)
        • nadmuch min. 15%.
        • wydajność podajnika 14.4kg

        2. Funkcjonalność aplikacji Brager Connect / Cloud Brager Connect

        Niestety nic w tym temacie już się nie dzieje…

      24. #64365
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Wyczyściłem kocioł z trocin nie było tego wiele może garść. Ponownie przeważyłem pelet wyszło o 0.4 kg/h mniej niż wcześniej ale już kiedyś ważyłem też dwa razy i wychodziły odchyłki do 0.5 kg/h. Następnie wyłączyłem kocioł żeby go zresetować. Włączyłem go i czekam na rezultat.

      25. #64364
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Ekonomia pracy jest najwyższa, gdy kocioł pracuje z jak najmniejszą liczbą wyłączeń.

        Ilość spalanego paliwa reguluje się odbiorami na instalacji – utrzymywanie żądanych temperatur, nie przegrzewanie pomieszczeń.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      26. #64363
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Mam zaktualizowany program. Po tej czynności wszystkie nieprawidłowości w pracy kotła przeszły do historii. Nie występuje dudnienie przy rozpalaniu i w trakcie pracy piec się już nie wyłącza i nie ma problemu z rozpalaniem. Jednym słowem super. Teraz dopiero można powiedzieć że jest to kocioł bezobsługowy (no nie licząc czyszczenia)

      27. #64362
        AR-SERWIS s.c
        Uczestnik

        Witam.
        U mnie serwis zaktualizował oprogramowanie przed świętami. Od tamtej pory jedyne zastrzeżenie jakie miałem do pracy kotła czyli dudnienie podczas rozpalania zostało wyeliminowane. Rolf czyściłeś już kocioł odkręcając wyczystki za popielnikiem i od góry wymiennika? Dużo tam było popiołu? Mój kocioł pracuje bez przerwy od dwóch miesięcy i zastanawiam się czy warto tam zaglądać? Do tej pory od czasu do czasu ręcznie czyszczę wymiennik tą wajchą i raz na dwa tygodnie odkurzę komorę palnika i opróżnię popielnik ale nie ma tam tego dużo ledwo na dnie popiołu.

      28. #64361
        One basic 11kW
        Uczestnik

        Witam
        Jeżeli chodzi o czyszczenie kotła to tej pokrywy od góry nie odkręcałem a pokrywę za popielnikiem odkręcałem raz ale nie było tam wiele popiołu trochę po kątach. Wajhą ruszam ze trzy cztery razy dziennie. Ostatnio jak był serwisant to pytałem się go jak często odkręcać tę klapę z góry i czyścić wymiennik to stwierdził że raz na sezon wystarczy. Palę peletem Lava Stelmetu.

      29. #64360
        Konrad
        Uczestnik

        Witajcie,

        Po Waszych wypowiedziach widzę, że nie obędzie się bez serwisu. Zdołałem zredukować dudnienie, ale wciąż występuje.

        W kwestii czyszczenia, to do tej pory raz odkręcałem pokrywę za popielnikiem (po ok. 6 tygodniach) i było tam sporo popiołu.
        Podobnie zresztą jak w za wyczystką komina.
        Kolejnym razem wrzucę fotografie z czyszczenia.

        ps
        Palę Olimpem. Różni się od Lavy.

        Konrad

      30. #64359
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Aktualizacja oprogramowania wygładza spalanie jednakże problem wynika z oporów po stronie komina.

        Podłączenie kotła do komina należy zrealizować poprzez jak najkrótsze odcinki i za pomocą jak najmniejszej ilości kolan 90 stopni (maks. 2). Przyłącze należy wykonać z rury o średnicy 120-150 mm – wykonanie z rury 80 mm stwarza dodatkowe nieprzewidziane opory, które trzeba pokonać. Komin do którego podłączany jest kocioł powinie być wykonany ze stali ze względu na bardzo niską temperaturę spalin ( średnica minimalna 150 mm).

        Kotła nie można uruchamiać w przypadku braku napowietrzenia kotłowni – odcięcie powietrza do spalania skończy się zasmoleniem wymiennika wraz z zawirowywaczami.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      31. #64358

        I jak – nadal sprawuje się bez problemów ? bo chcę taki nabyć

      32. #64357

        Witam
        Mam zaktualizowany program. Po tej czynności wszystkie nieprawidłowości w pracy kotła przeszły do historii. Nie występuje dudnienie przy rozpalaniu i w trakcie pracy piec się już nie wyłącza i nie ma problemu z rozpalaniem. Jednym słowem super. Teraz dopiero można powiedzieć że jest to kocioł bezobsługowy (no nie licząc czyszczenia)

        I jak nadal wszytko ok. ?

      33. #64356
        req17
        Uczestnik

        Witam wszystkich. Posiadam ten piec, palę nim pierwszą zimę i jestem zadowolony, w zasadzie oprócz okresowo zacinającego się zgarniacza, któremu trzeba pomóc w zamknięciu się, to piec jest bezobsługowy. Nie chce rozpoczynać nowego wątku na temat spalania, ale chciałbym się od Was dowiedzieć, jakie realne spalanie uzyskujecie.
        My posiadamy dom ok 150metrów, parterowy z poddaszem użytkowym, ściany gazobeton 25cm + 15cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe, poddasze ocieplone wełną – 30cm, temp. w domu 21 – 23.5st., plus ogrzewanie wody, w całym domu rozprowadzone tylko ogrzewanie podłogowe, rodzina 2+1 i osoby, które lubią wygrzać się w wannie i pod prysznicem 😉
        Spalanie jakie uzyskałem tej zimy to ok 1,5 worka na dobę. W porywach przy cieplejszych dniach schodzę do 1worka na dobę. Pellet za każdym razem przeważony. Palę pelletem lava i olimp ze stelmetu. Obecnie w okresie zimowych ustawiłem piec na 0,5godzinny okres podtrzymania.
        Nie potrafię określić, czy to dużo, czy mało pelletu. Rodzina, która pali śmieciuchami łapie się za głowy, gdy pytają o cenę palety pelletu.
        Podzielcie się proszę Waszymi wynikami.
        Pozdrawiam serdecznie.

      34. #64355
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Witam wszystkich. Posiadam ten piec, palę nim pierwszą zimę i jestem zadowolony, w zasadzie oprócz okresowo zacinającego się zgarniacza, któremu trzeba pomóc w zamknięciu się, to piec jest bezobsługowy. Nie chce rozpoczynać nowego wątku na temat spalania, ale chciałbym się od Was dowiedzieć, jakie realne spalanie uzyskujecie.
        My posiadamy dom ok 150metrów, parterowy z poddaszem użytkowym, ściany gazobeton 25cm + 15cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe, poddasze ocieplone wełną – 30cm, temp. w domu 21 – 23.5st., plus ogrzewanie wody, w całym domu rozprowadzone tylko ogrzewanie podłogowe, rodzina 2+1 i osoby, które lubią wygrzać się w wannie i pod prysznicem 😉
        Spalanie jakie uzyskałem tej zimy to ok 1,5 worka na dobę. W porywach przy cieplejszych dniach schodzę do 1worka na dobę. Pellet za każdym razem przeważony. Palę pelletem lava i olimp ze stelmetu. Obecnie w okresie zimowych ustawiłem piec na 0,5godzinny okres podtrzymania.
        Nie potrafię określić, czy to dużo, czy mało pelletu. Rodzina, która pali śmieciuchami łapie się za głowy, gdy pytają o cenę palety pelletu.
        Podzielcie się proszę Waszymi wynikami.
        Pozdrawiam serdecznie.

        Cześć,
        Przy waszych upodobaniach to spalani wygląda sensownie.
        Pytanie czy podobnego komfortu nie uzyskacie przy niższej temperaturze. Podłogówka powinna wam na to pozwolić.
        Duże zapotrzebowanie na gorąca wodę użytkowa robi swoje.
        Zastanowił się czy nie zainwestować w panele fotowoltaiczne o grzałkę. Może w krótkim czasie obniżyć koszt paliwa.

        Mi przy podobnej powierzchni, tylko większość kaloryfery zasilane niska temperatura wody, wychodzi podobnie. Choć obstawiam, że do 30% to są straty wynikające ze sprawności pieca i innych czynników.

        Rodzina, która pali śmieciuchami łapie się za głowy, gdy pytają o cenę palety pelletu.

        Niestety mają rację.
        Przy obecnych cenach pelletu taniej było by ogrzewać dom gazem i do tego piec jest tansz i nie wymaga tyle pracy.
        Jak zaczynałem przygodę z pelletem tona dobrej klasy pelletu kosztowała 700 zł a teraz krzyknęli mi 1100 zł.

      35. #64354
        req17
        Uczestnik

        Dzięki za szybką odpowiedź. Myślałem nad fotowoltaiką, ale póki co to przed zimą się wprowadziliśmy i sporo rzeczy bieżących przed nami. A niestety samo się do portfela nie nasypie 😉
        Co do cen pelletu, to niestety jeżeli chodzi o ten certyfikowany, to nie ma szans dostać palety poniżej tysiaka. Dramat.

      36. #64353
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Dzięki za szybką odpowiedź. Myślałem nad fotowoltaiką, ale póki co to przed zimą się wprowadziliśmy i sporo rzeczy bieżących przed nami. A niestety samo się do portfela nie nasypie 😉
        Co do cen pelletu, to niestety jeżeli chodzi o ten certyfikowany, to nie ma szans dostać palety poniżej tysiaka. Dramat.

        Dokladnie.
        Do tego nigdy nie ma pewności czy paliwo nie sprawi problemów i czy faktyczne da tyle energii co deklaruje producent.
        Ostatnia partia przyszła mi jakąś walnieta i do tego nie to co zamawiałem.
        Dowiedziałem się o tym prawie rok po dostawie ale chyba uda się je wymienić.

        U mnie panele zainstalowali dwa tygodnie temu i w lutym wyprodukowała 144 kwh przy instalacji 5.12kw

        Jak byś się decydował na panele to polecam zastanowić się nad przyszłością i zrób więcej niż wynika z bieżącego zapotrzebowania.

        Planuję instalacje pompy ciepła. Krótkoterminowo zamontuje grzałkę do pojemnika cwu.

        IMG_20200224_222021.jpg

      37. #64352
        SERWIS
        Uczestnik

        Cześć,

        Co do zużycia paliwa to pierwsze i zasadnicze pytanie brzmi – czy jest to nowy dom?
        Jeśli tak to wynik jest można powiedzieć super, bo w jakiś sposób musiałeś wysuszyć ściany….
        Jeśli nie to jest poprawnie.

      38. #64351

        czy mogę się dowiedzieć o co chodzi z tym ważeniem ?

      39. #64350
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        „Przeważanie pelletu”.

        Pellet niestety nie jest paliwem jednorodnym i znormalizowanym tak jak na przykład benzyna – na rynku można spotkać pellet z różnych materiałów, różnie sprasowany, różnej średnicy i długości. W związku z tym podajnik nie poda różnego pelletu w tej samej ilości (w tej samej jednostce czasu). Przeważenie ma na celu zweryfikowanie wydajności podajnika na konkretnym paliwie.

        Sterownik kotła wylicza moc (oraz dawkę do rozpalania), którą chcemy uzyskać poprzez ilość podawanego paliwa w czasie. Głównym i niezbędnym parametrem do obliczeń jest właśnie wydajność podajnika, która jest zmienna w zależności od paliwa. Wpisanie nierzeczywistej wydajności podajnika skutkuje pracą na mocy innej niż żądana i wyświetlana na wyświetlaczu.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      40. #64349
        req17
        Uczestnik

        Dom wybudowany w 2018/2019. Piec został założony zeszłej zimy. Pracował przez okres 2/3 długości zimy.

      41. #64348
        Patrol
        Uczestnik

        Witam wszystkich. Posiadam ten piec, palę nim pierwszą zimę i jestem zadowolony, w zasadzie oprócz okresowo zacinającego się zgarniacza, któremu trzeba pomóc w zamknięciu się, to piec jest bezobsługowy. Nie chce rozpoczynać nowego wątku na temat spalania, ale chciałbym się od Was dowiedzieć, jakie realne spalanie uzyskujecie.
        My posiadamy dom ok 150metrów, parterowy z poddaszem użytkowym, ściany gazobeton 25cm + 15cm styropianu grafitowego, okna 3 szybowe, poddasze ocieplone wełną – 30cm, temp. w domu 21 – 23.5st., plus ogrzewanie wody, w całym domu rozprowadzone tylko ogrzewanie podłogowe, rodzina 2+1 i osoby, które lubią wygrzać się w wannie i pod prysznicem 😉
        Spalanie jakie uzyskałem tej zimy to ok 1,5 worka na dobę. W porywach przy cieplejszych dniach schodzę do 1worka na dobę. Pellet za każdym razem przeważony. Palę pelletem lava i olimp ze stelmetu. Obecnie w okresie zimowych ustawiłem piec na 0,5godzinny okres podtrzymania.
        Nie potrafię określić, czy to dużo, czy mało pelletu. Rodzina, która pali śmieciuchami łapie się za głowy, gdy pytają o cenę palety pelletu.
        Podzielcie się proszę Waszymi wynikami.
        Pozdrawiam serdecznie.

        30.11.2019 miałem dostawę 2 ton i od tamtej pory do dnia dzisiejszego poszło jakieś 1600kg co daje średnią ~17,5kg/doba (całkowita pow. po podłogach 220m2, temp. podobne tj. parter 23,3st, góra trochę niżej + cwu dla 2+2); koszt 870/tona lepszego sortu pelletu z transportem, a na lato „drugi sort” za 750

      42. #64347
        req17
        Uczestnik

        No to bardzo dobry wynik. Właśnie mi się wydawało, że moje spalanie szałowe nie jest. W one basic’u w zasadzie nie poszalejesz z ustawieniami. To pierwsza pełna zima, wiadomo, że z tego powodu też są straty. Zobaczymy jak będzie w przyszłym roku, jak będzie podobnie i ceny pelletu będą szły w górę, to przeczucam się na gaz, bo w przyszłym rokunl ciągną nitkę.

      43. #64346
        req17
        Uczestnik

        Witajcie, przyszedł czas na sezon letni, w związku z tym mam pytanie do użytkowników i serwisu, oprócz przestawienia pieca w tryb lato trzeba coś zmieniać w ustawieniach? Np. zwiększyć histerezę CWU? Zmniejszyć temp. pracy kotła (mam ustawione na 75st)?
        Pozdrawiam serdecznie. 

      44. #64345
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Praktycznie nic nie trzeba przestawiać. Po podgrzaniu zasobnika CWU do zadanej temperatury kocioł sam się wyłączy.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      45. #64344

        Witam – czy na każdym etapie pracy kotła można go wyłączyć aby np wyczyścić popiół i czy robię to za pomącą przycisku wyłączania pod pokrywą czy z pozycji wyświetlacza (wersja one)
        Piec mam 1 dzień i na razie wszystko ok.

      46. #64343
        Kamil
        Uczestnik

        Witajcie, przyszedł czas na sezon letni, w związku z tym mam pytanie do użytkowników i serwisu, oprócz przestawienia pieca w tryb lato trzeba coś zmieniać w ustawieniach? Np. zwiększyć histerezę CWU? Zmniejszyć temp. pracy kotła (mam ustawione na 75st)?
        Pozdrawiam serdecznie. 

        Oczywiście, że warto zmienić, też wszystko zależy jaką histerezę miałeś podczas zimy. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu ilości rozpaleń kotła, to ustaw histereze CWU na maxa czyli 15stopni ( niestety więcej się nie da ) 

      47. #64342
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Witam – czy na każdym etapie pracy kotła można go wyłączyć aby np wyczyścić popiół i czy robię to za pomącą przycisku wyłączania pod pokrywą czy z pozycji wyświetlacza (wersja one)
        Piec mam 1 dzień i na razie wszystko ok.

        Cześć,
        Na każdym etapie pracy pieca możesz przerwać jego pracę. Tylko musisz to zrobić z poziomu wyświetlacza.
        Jak piec aktualnie paki to skończy się to przejściem w tryb wygaszania, i niekiedy jeszcze czyszczenia, który musi się zakończyć aby bezpiecznie wyłączyć piec.

        Nie wyłączaj go na twardo. Zostanie na palniku trochę paliwa, które będzie musiało się dopalić lub wygasnąć i może trochę nabrudzić w piecu. Także nie wykonane zostanie poprawne czyszczenie po zakończeniu pracy.
        Oczywiście taka sytuacja może zdarzyć się przy zaniku prądu i z tym piec sobie poradzi.

      48. #64341

        Dziękuję ci bardzo !
        Jeszcze jedno czyszczenie zabrudzonej komory spalania może się odbywać za pomocą jakiejś szczotki drucianej czy tylko np. odkurzacz ?

      49. #64340
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        W przypadku, gdy występuje tylko sypki pył wystarczy odkurzacz. W przypadku, gdy zaobserwujesz osad zalegający na ściankach to najpierw trzeba go zgarnąć ze ścian.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      50. #64339

        Dziękuje. Jeszcze pytanie o samo czyszczenie kotła w wersji basic trzeba czyścić zawirowacze i widziałem na filmie że towarzyszy temu stukot – natomiast w mojej wersji one podczas czyszczenia po wygaszeniu kotła słychać tylko szum, czy wszytko ok.

      51. #64338
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Kocioł ONE w wersji Basic nie posiada motoreduktora, który napędza czyszczenie płomieniówek w wersji ONE. Czyszczenie płomieniówek należy realizować ręcznie dźwignią umieszczoną w górnej części kotła za przednimi drzwiami – zaleca się wykonywanie tej czynności raz dziennie.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      52. #64337

        Czy połączenia kolan i rur powinny być złożone na silikon temperaturowy? Co się będzie działo wtedy z kondensatem? będzie gromadził się gdzieś w kotle przy wyciągu. 

      53. #64336
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Cześć,
        Większość kondensatu pojawia się w kominie i z niego powinieneś mieć odprowadzenie do kanalizacji.

        Jednak dla pewności zrobiłbym odprowadzenie kondensatu z części zaraz za piecem.
        Ten piec ma wyjście spalin na dole więc jakieś szanse na zbieranie kondensatu w tej części istnieją.
        Pamiętam, że ktoś na forum zgłaszał przypadek cieknięcia z rury spalinowej.

        Jakiego silikonu chcesz użyć?
        Mam uszczelniacz do 1500 stopni ale ciągle mi się wykrusza. Może coś źle robię przy nakładaniu.

      54. #64335
        Jacek JJJ
        Uczestnik

        Jak spalanie przebiega optymalnie nie powinno być kondensatu w kotłach na pellet

      55. #64334
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        Jak spalanie przebiega optymalnie nie powinno być kondensatu w kotłach na pellet

        Niestety w klasie 5 kondensat może się pojawić w kominie.
        Piec nie jest kondensacyjny więc w nim kondensat się nie pojawi.
        Co innego w kominie. Przewód łączący piec z kominem powinien mieć jeszcze dość wysoką temperaturę aby nie nastąpiło wytrącanie kondensatu.
        Serwis powinien się tu wypowiedzieć. Ja nie jestem ekspertem.

      56. #64333
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Tak jak pisali koledzy z forum kondensat pojawia się na ścianach komina, ponieważ temperatura spalin spada wraz ze zwiększającą się odległością od kotła (woda skropli się na zimnych ściankach komina). Przyłącze kominowe jest podgrzane przez gorące spaliny więc tam kondensat nie powinien wystąpić.
        Kondensat skraplający się na ściankach komina spłynie do dołu komina poniżej wyczystki kominowej gdzie zostanie odprowadzony do odpływu.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      57. #64332

        No dobrze ,ale kocioł ma wylot spalin na wysokości 10 cm od podłogi sytuacja gdzie skropliny będą spływać do wylotu poniżej wyczystki komina miała by miejsce jedynie w sytuacji gdy kocioł zamontowany byłby
        na piętrze a komin zaczynałby się w piwnicy . Ponieważ trudno jest podłączyć kocioł który ma wyjście spalin tak nisko nie używając kolan ,w których to właśnie powstaje kondensat które płynie w stronę kotła . pytanie czy te skropliny nie zaszkodzą . Moim zdaniem kocioł powinien mieć w najnizszym punkcie jakiś króciec do odprowadzania skroplin. 

      58. #64331
        Mateusz Żurek
        Uczestnik

        No dobrze ,ale kocioł ma wylot spalin na wysokości 10 cm od podłogi sytuacja gdzie skropliny będą spływać do wylotu poniżej wyczystki komina miała by miejsce jedynie w sytuacji gdy kocioł zamontowany byłby
        na piętrze a komin zaczynałby się w piwnicy . Ponieważ trudno jest podłączyć kocioł który ma wyjście spalin tak nisko nie używając kolan ,w których to właśnie powstaje kondensat które płynie w stronę kotła . pytanie czy te skropliny nie zaszkodzą . Moim zdaniem kocioł powinien mieć w najnizszym punkcie jakiś króciec do odprowadzania skroplin. 

        Cześć,
        W sumie ciężko ten piec podłączyć do komina bez dwóch kolan.
        Nie powinieneś montować takiego pieca z połączeniem na wprost bo ewentualne pyły i skropliny mogą zatkać to połączenie. Musisz zastosować dwa kolana.

        Z tego co rozumiem za popielnikiem jest pokrywa, którą możesz się dostać do przewodu dymnego aby oczyścić przewód odprowadzający spaliny więc zastosowanie kolan ie powinno być problemem.

        W teorii przewód łączący piec z kominem powinien osiągać wystarczającą temperaturę aby nie nastąpiła kondensacja w tej części. Jak nastąpi to wypłynie za popielnikiem.

      59. #64330
        SERWIS1
        Opiekun forum

        Witam

        Tak jak pisałem wcześniej kondensat spływa po ściankach komina a nie przyłącza kominowego. Komin jest połączony z przyłączem na pewnej wysokości, a poniżej tego połączenia każdy komin ma wyczystkę. Kondensat płynąc po ściankach komina spłynie w kierunku wyczystki i poniżej do odprowadzenia skroplin.

        Pozdrawiam
        Serwis Heiztechnik

      60. #64329
        Alabastrowa23
        Uczestnik

        Witam wszystkich.

        Uzytkujemy kocioł one 11 jakoś rok. Od początku było coś nie tak. Najpierw padł wentylator potem nie mogliśmy ustawić temperatur, nawet z pomocą serwisantow. Miesiąc temu wprowadziliśmy się, wcześniej kocioł wygrzewal ściany i podłogi. Mamy ogrzewanie tylko podłogowe..  A i 3 grzejniki tylko w lazienkach. Minął miesiąc i padła nam sonda. A najgorsze że piec ocieka sądzą i jest cały zawalony. Paliło się ok. Podłogi były super ciepłe. Nagle odcięła się góra. Podłoga wcale nie grzala, po tygodniu padła i na dole w końcu zgłosiliśmy się do serwisu.  Serwisant wymienił spalona sondę. I zalecił czyszczenie całego pieca. Więc czyscimy go już 3 dzień i nadal nie może się rozgrzać. Zawiesza się, ciągle rozpala lub czyści.  Najgorsze że mamy ciagle tlen 0% a mamy dodatkową wentylacje i wcześniej było dobrze. Nie mamy już pomysłu co się dzieje. Którędy wpada tlen do kotła?

      61. #64328
        SERWIS1
        Opiekun forum

        W przypadku, gdy sonda pracuje prawidłowo a tlen spada do zera to oznacza że kocioł się „dusi” tzn. nie przepływa przez niego prawidłowo powietrze i spaliny. Z jednej strony może to być problem z doprowadzeniem powietrza do kotłowni (kanał zetowy z zewnątrz budynku) z drugiej przyłącze kominowe i sam komin, który musi zapewnić określone podciśnienie. W przypadku, gdy komin nie wygeneruje podciśnienia spalanie na palniku nie będzie zachodziło prawidłowo i odczytywany tlen w spalinach spadnie nawet do zera.

        Warto sprawdzić również drożność przyłącza kotła do komina.

        Sugeruję kontakt telefoniczny z serwisem będąc przy kotle, ponieważ serwisant będzie w stanie na bieżąco zasugerować miejsca do zweryfikowania.

    Oglądasz 139 odpowiedzi wątku
    • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.