Ciągłe rozpalanie

Strona główna Forum Pomoc techniczna Ciągłe rozpalanie

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #61567
      sieba
      Uczestnik

      Witam. Posiadam piec Hit Pellet 25kW + Ht tronic 900. Dom piętrowy z czego na jednej kondygnacji są zakręcone grzejniki. Od jakiegoś czasu gdy piec osiąga moc maksymalną i trochę na niej popracuje, włącza się rozpalanie i za jakiś czas praca znowu w mocy minimalnej. Podczas takiego rozpalania w piecu jest płomień, ale duże zadymienie, przez co jasność płomienia spada do zera. Czasami po dłuższym rozpalaniu przegrzewa się palnik i włącza alarm. Kocioł, palnik, komin wyczyszczone. Kocioł pracuje tylko w dzień. Wieczorem przy wygaszaniu jest góra 54 st.C , zadana 70. Proszę o pomoc, bo brakuje mi pomysłów. Moje nastawienia:

      Palnik:

      moc max. 23kW

      wyd. dmuchawy max. 30%

      histereza przejścia na moc pośrednią 10 st.

      pośrednia moc 15kW

      wyd. dmuchawy moc pośrednia 18%

      histereza przejścia na moc min. 5 st.

      min. moc 8kW

      wyd. dmuchawy moc min. 11%

       

    • #61573
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Na początek wykonaj przeważenie podawania.

      Tego typu sytuacje zdarzają się jak piec przez parę cykli nie dostanie paliwa lub jak ma go tak dużo, że zasypuje płomień i czujnik go po prostu nie widzi.

      Potem zweryfikuj nadmuchu.

      11% przy 8kw i 18% przy 15kw wydaje się mało.

      Najprościej, choć nie wiem czy to będzie widać przy twoim palniku, jest na każdym progu mocy otworzyć, na parę sekund,  drzwiczki z palnikiem i rzucić okiem na płomień. W centralnej części ma być żółty. Jak będzie czerwony i będzie dymił to nadmuch do góry. Jak biały to nadmuch w dół. Co zmiana daj piecu chwilę aby popracował z tym ustawieniem.

      Na początek ustawił bym nadmuchu na  20%, 25%, 30%. Ale to zrób dopiero jak przewazysz podawanie i podglądasz płomień.

      Masz ztke czy inne źródło powietrza w kotłowni?

    • #61572
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Warto zweryfikować jaki jest komin – czy jest to komin stalowy izolowany (taki powinien być do kotła 5 klasy o niskiej temperaturze spalin).

      Zadymienie w komorze spalania ewidentnie wynika z braku ciągu kominowego. Przegrzewanie palnika jest również wynikiem problemów z przepływem powietrza przez palnik – problem z ciągiem kominowym, problem z napowietrzeniem kotłowni lub zabrudzony palnik /kocioł.

    • #61571
      sieba
      Uczestnik

      Witam. Pellet przeważony, nadmuchy 20kW, 34%, 12kW 25%, 7kW 18%. Dom jest cały podpiwniczony, więc jest trochę pomieszczeń, ale zetka w kotłowni też jest. Na tych ustawieniach jest dużo lepiej, ale czasem jest jeszcze niewielkie zadymienie w piecu. Płomień na progach niby ok. Co do komina to nigdy nie był modernizowany( dom ma niecałe 40 lat). Kanał dymny ma ok. 30x20cm. Co jeszcze radzicie? Z góry dzięki za porady.

    • #61570
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,

      Niewielkie dymienie w piecu jest dopuszczalne podczas rozpalania. Podczas pracy nie powinno go być.

      Przy takim wymiarze piec będzie długo rozgrzewał komin. Mam nadzieję, że jest chociaż ocieplony. Inaczej mogą wyjść wykwity na kominie od strony domy.

      Teraz masz następujące opcje:

      • wstawienie wkładu nierdzewnego
      • montaż czegoś w stylu smartflow
      • Wyciągnięcie zawirowywaczyaby podnieść temperaturę spalin i dogrzać piec. To bym traktował jako chwilowe rozwiązanie, jeżeli w ogóle się sprawdzi. Podniesie spalanie.

       

      We wszystkich przypadkach regulator ciągu kominowego RCK jest jak najbardziej wskazany.

      Może serwis będzie mieć jakiś jeszcze pomysł.

    • #61569
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Mateusz praktycznie opisał już co można zrobić. Fakt jest taki, że niska temperatura spalin nie ogrzeje tak przewymiarowanego komina więc i ciągu nie wygeneruje. Optymalne byłoby włożenie wkładu stalowego (najlepiej izolowanego) – warto skonsultować temat z producentem kominów stalowych.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.