Głośna praca motoreduktora podajnika pelletu

Strona główna Forum Pomoc techniczna Głośna praca motoreduktora podajnika pelletu

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #78864
   Fenr1r
   Uczestnik

   Kocioł One 15kW, montowany jesienią 2020r

   Motoreduktor 4IK25GN-CPT/4GN180K

   Problem z głośną pracą podajnika istniał niemalże od początku pracy kotła. Przez 2 sezony przerobiłem już kilka różnych sposobów wyciszenia jego pracy. Najczęściej pomagało lekkie poruszenie podajnikiem, lecz po pewnym czasie pracy problem wracał. Słyszalne dźwięki to wibrujące blachy, ogółem rezonował cały kocioł, dźwięki słyszalne w całym domu. Im paliwa w zbiorniku mniej, tym gorzej, ale też nie jest to regułą. Postanowiłem przyjrzeć się problemowi bliżej i zamiast próbować minimalizować skutki – odnaleźć przyczynę. Po wyjęciu podajnika i jego pracy poza kotłem czuć jego wibracje. Po odłączeniu rury podajnika i ślimaka nadal pracujący motoreduktor buczy i wibruje. Sama przekładnia pracuje cicho, słychać lekki szum zębatek. Przyczyną okazał się silnik, który nawet podczas pracy bez jakiegokolwiek obciążenia brzęczy, dźwięk niczym buczenie transformatora na słupie elektrycznym siarczystą zimą. Kładąc go na jakiejkolwiek powierzchni wszystko od niego rezonuje.

   Tutaj więc pytanie – te silniki tak mają, czy kupiłem kocioł z wadliwym egzemplarzem? Czy mogę wysłać na gwarancję sam silnik lub motoreduktor? A jeśli te silniki tak mają – czy są jakieś inne modele silników lub kompletnych motoreduktorów, które będą pracowały cicho? Chciałbym w końcu słyszeć z kotła dźwięk płomieni, spadającego pelletu czy wentylatora, a nie buczenie i brzęczenie co kilka sekund podczas podawania paliwa.

  • #78881
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Napisz zgłoszenie na serwis z opisem tak jak w tym poście. Serwis wymieni motoreduktor.

  • #78886
   Fenr1r
   Uczestnik

   Zgłoszenie wysłane.

   Przy okazji mała uwaga – w formularzu serwisowym na liście wyboru brakuje poprzednich wersji kotłów ONE, są tylko nowe wersje ONE Plus. Dodatkowo w archiwum z plikami nie ma możliwości pobrania do poprzednich wersji instrukcji obsługi.

  • #78887
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Dzięki za uwagi. Przekazuję do obsługi strony.

  • #78901
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Już poprawione.

  • #78923
   Fenr1r
   Uczestnik

   Motoreduktor wymieniony na nowy. Jest zdecydowana poprawa głośności pracy i generowanych przez silnik wibracji.

   Pełne zadowolenie z rozwiązania problemu 🙂

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.