Strona główna › Forum › Pomoc techniczna › HT DASPELL LUX 15 KW ustawienia
- Ten temat ma 10 odpowiedzi, 3 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 8 miesięcy temu przez Piotr Pluchrat.
-
AutorWpisy
-
-
11 stycznia 2024 o 17:13 #81864Piotr PluchratUczestnik
Witam.
Stałem się użytkownikiem kotła na pellet jak w temacie. Instalacja zaopatrzona w zawór czterodrożny, czujkę zewnętrzną, pompę CO oraz pompę powrotną oraz CWU. Automatyka kotła HT-tronic 900 sensor oraz termostat pokojowy ht-tronic Rooms wireless. (obecnie wyłączony).W ciągu 7 dni użytkowania spalił około 300 kg pelletu. To jednak trochę dużo. Dom jednorodzinny 17 letni, około 150 m2, piętrowy, niepodpiwniczony, ocieplony, ogrzewanie kaloryferami. Trochę mało czasu na eksperymentowanie z ustawieniami. Może ktoś pomoże i doradzi. Będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam i czekam.
-
11 stycznia 2024 o 18:52 #81865Piotr PluchratUczestnik
Dodam jeszcze że temperatura na poziomie 20-21 stopni C
-
12 stycznia 2024 o 07:02 #81866Mateusz ŻurekUczestnik
Cześć,
Podstawa to przeważnie podawania paliwa i wprowadzenie poprawnej wydajności podajnika do sterownika. Do tego ustawiasz moc maksymalna pieca, nadmuch oraz temperaturę żądaną przy -10 i +10.
Z piecem wiele więcej nie zrobisz. Spalanie wynika z bieżących odbiorów w domu.
Uruchomienie termostatu pokojowego na pewno pomoże. Do tego termostaty na kaloryferach dodatkowo by ograniczyły odbiory w poszczególnych pomieszczeniach.
Piszesz o 300kg na 7 dni, ale przy jakiej temperaturze?
U mnie, przy podobnym metrażu, przy -20 schodzi 30 – 40 kg dziennie. Też mi się to nie podoba ale ta energia magicznie nie znika. Odbiera ja dom, trochę tracę w kominie i kotłowni.
Trzeba się liczyć z tym, że przy -20 nasze domy będą potrzebować między 100 a 150 kWh energii.
-
12 stycznia 2024 o 08:22 #81868Piotr PluchratUczestnik
Pellet był przeważony. Około 13,5 kg wg. testu. Na kaloryferach termostaty. Ustawienie między 3 a 4. Jestem świadomy że ciepło nie bierze si z niczego. Przeraża mnie tylko ilość ustawień w tym piecu. W dniu wczorajszym przy temperaturze zewnętrznej około 0-2 stopnie, spalanie na liczniku pokazało około 36 kg. Coś jest nie tak. Liczę że ktoś mi podrzuci ustawienia na swoim piecu tego typu, abym wyeliminował błędy ustawień i miał podstawę do dalszego eksperymentowania. Rozumiem że dom domowi nie równy i zużycie może się różnić. Będę dalej próbował. Dzięki za zainteresowanie.
-
12 stycznia 2024 o 09:51 #81869Mateusz ŻurekUczestnik
U ciebie jest sterownik HT Tonic 900. W nim masz minimum konfiguracji.
Spalanie na liczniku jest obliczane na podstawie podawania. Raczej jest obarczona błędem. Najlepiej sprawdzać spalanie na podstawie tego co wyspałeś do pieca.
Ja sobie w pojemniku zaznaczyłem poziomy po wsypaniu kolejnego worka pelletem więc teraz mniej więcej widzę ile mi zeszło.
Skoro to jest dom 17 letni to poprzednio był inny piec. Czy zmodernizowano instalacje i komin? Głównie chodzi o wyeliminowanie obiegu grawitacyjnego.
Zmierzam do tego, że ustawienia pieca nie wystarcza do optymalizacji zużycia paliwa. Pozwolą ci optymalnie spalać pellet ale na to ile dom potrzebuje ciepła już tymi ustawieniami nie wpłyniesz. Pomyśl o tym tak, że piec to czarna skrzynka, która na wyjściu daj ciepłą wodę. Na wejściu ma paliwo i wodę wracająca z układu CO lub CWU. To ile zużyje pelletem zależy od temperatury wody na wejściu, rządnej temperatury wody na wyjściu oraz szybkości przepływu wody.
Spróbuj przeglądać cały dom pod kątem stałe otwartych kaloryferów. Sprawdź czy układ CO ma zawory zwrotne. Sprawdź czy CWU nie jest zbyt często grzane itd.
-
14 stycznia 2024 o 18:06 #81870PatrolUczestnik
Samo przeważnie pelletu i wbicie poprawnej wydajności podajnika nie gwarantowało nigdy wskazania rzeczywistego zużycia opału przez sterownik, dlatego mój patent ze skalą na zbiorniku wypadał zawsze najdokładniej. Termostat pokojowy mógłby pomóc w korekcie krzywej, ale znowu ht900 nie daje takich możliwości jak modele pluma. Jaki masz komin (średnica) i czy montowałeś regulator ciągu kominowego? Mimo wszystko bardziej poszedłbym właśnie w kierunku strat ciepła, bo samym sterownikiem ciężko będzie zbić tak wysokie zużycie. Ile razy dziennie kocioł się rozpala?
-
19 stycznia 2024 o 16:03 #81894Piotr PluchratUczestnik
Komin jest murowany o przekroju około 24×15, wstawiony wkład kominowy z metalowy owalny. W ścianie otwór dopływu powietrza o średnicy 15 cm. Żaden regulator ciągu nie montowany. Obecne ustawienia tryb pracy pogodowo grzejnikowy, temperatura dla -10 st 55 i dla +10 st 40. Termostat pokojowy na 21.
Mam z powyższym pytanie : Czy przy osiągnięciu temperatury zadanej na termostacie nie powinna się wyłączyć pompa zaworu mieszającego? Co ustawić jeszcze aby instalacja dobiła mi do zadanej temperatury?
Na termostacie mimo ustawienia 22 czy 23 stopni, temperatura w pomieszczeniu nie rośnie. Oscyluje około 20,5-21,0 st. Jak obniżę temperaturę na termostacie np. 18 st, na panelu w piecu pokaże się literka T ale pompy nie rozłącza. Piec dalej chodzi po czym przy 70 st. się wyłączy, temperatura trochę wzrasta i po kilkunastu minutach spada do 55 i niżej (40-45) i piec ponownie się rozpala i tak kilkanaście razy w ciągu doby. Pompka zaworu prawie cały czas pracuję. Przestaje pracować tylko przy rozpalaniu zanim nie osiągnie 50 st Po mojemu powinna się wyłączyć po osiągnięciu temperatury zadanej na termostacie.
-
19 stycznia 2024 o 17:44 #81895Mateusz ŻurekUczestnik
Cześć,
Rzuć okiem do instrukcji. Powinno się dać ustawić wyłączenie pompy mieszacza od termostatu. Teraz możesz mieć włączone obniżenie nastawy mieszacza od termostatu.
To, że nie osiągasz temperatury zadanej na termostacie może wynikać z tego, że masz termostat w miejscu gdzie nie dociera ciepło z kaloryferów. Termostat powinien być w miejscu najlepiej odwzorowującym temperaturę w twoim domu lub najzimniejszym ale wtedy najlepiej mieć termostaty na kaloryferach aby ich nie przegrzewać. Tam gdzie masz termostat pokojowy najlepiej nie mieć termostatu na kaloryferze aby nie ograniczał temperatury ponieważ termostat pokojowy może nie osiągnąć zadanej.
-
19 stycznia 2024 o 18:14 #81896Piotr PluchratUczestnik
W termostacie pokojowym miałem ustawiony obieg grzewczy pompa co. Zmieniłem na zawór 1 i działa. Wyłącza pompę gdy temperatura osiągnięta i włącza gdy temperatura spadła. (sprawdzone ręcznie zmieniając nastawę temperatury). Ustawiłem histerezę na 0,02 stopnia. Będę obserwował co się dzieje no i najważniejsze czy dzięki temu spadnie trochę zużycie pelletu. Dzisiaj przez 18 godzin 30 kilo wg licznika. Masakra. Jestem dobrej myśli. Dzięki za porady. Termostat sprawdzałem w różnych neutralnych miejscach w pokoju. temperatur +-0,2 stopnia. Dziwi mnie tylko że termostat pokojowy nie jest zasilany baterią. Wieszać trzeba blisko gniazda bądź ciągnąć kabelki pod listwami podłogowymi (słabe).
-
19 stycznia 2024 o 18:52 #81897Mateusz ŻurekUczestnik
Termostat pokojowy ogólnie pomaga ale to też zależy gdzie go dasz i czy w ogóle będzie w stanie osiągnąć żądaną temperaturę.
Ja mam prostego salusa na baterie i do tego termostaty na kaloryferach z Lidla. Nawet dają radę.
Obserwuj.
Niestety jak dom potrzebuje 100kwh na dobę to cokolwiek byś robił to i tak musisz dostarczyć te 100kwh co się przekłada na konkretną ilość pellet u czy innego paliwa.
Zostają tylko optymalizację zapotrzebowania domu w postaci termostatów i obniżanie temperatury w domu i układzie co. Plus jakieś optymalizację na kominie czy jakości paliwa.
-
22 stycznia 2024 o 21:08 #81902Piotr PluchratUczestnik
Jakby było mało, zaczął się włączać alarm przekroczenie progu awar. kotła. Przegrzanie STB. Serwis przez telefon zaproponował przeważenie pelletu. Dzisiaj patrzałem w ekran jak sroka w gnat, i okazało się że błąd przegrzania STB pokazuje się już przy 76 stopni. Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych. Czekam.
-
-
AutorWpisy
- Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.