HT ONE 8 + Kominek z płaszczem wodnym.

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT ONE 8 + Kominek z płaszczem wodnym.

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61236
   HTONE
   Uczestnik

   Witam czy da się podłączyć kominek bez wielkich kosztów jako drugie żródło ogrzewania z tym kotłem wiem że kocioł ma pełną hydraulikę w sobie proszę o krótki opis z góry dziekuje za odp.

  • #61266
   Patrol
   Uczestnik

   Jedna z opcji to wymiennik płytowy, fajnie by się bufor sprawdził, ale jak liczy się niski koszt (przy kominku to z reguły na początku jest frajda a potem raz w roku odpalany) to był już taki temat na sąsiednim forum: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/978-schemat-co-kominek-i-piec-na-w%C4%99giel/

  • #61265
   HTONE
   Uczestnik

   Dzięki za odpowiedź po niedzieli będę miał już kocioł to napewno jeszcze nie raz o coś zapytam jak każdy przyszły i nowy właściciel mam nadzieję najlepszego kotła na pellet.

  • #61264
   Patrol
   Uczestnik

   no ta na pewno czytałeś już niejeden wątek tutaj i pierwsze przykazanie to sprawdzenie wydajności podajnika, potem z parametrami pracy już z górki, powodzenia przy rozruchu instalacji

  • #61263
   HTONE
   Uczestnik

   O właśnie co do wydajności nie mógł by jakiś szczęśliwy posiadacz wypisać wszystkiego jaka waga na jakim pelecie Barlinek tyle i tyle lava tyle i ile to by zaoszczędziło kłopotu z ważeniem podejrzewam że mało kto będzie palił peletem no name

  • #61262
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Nikt tego nie może zrobić.

   Podawanie będzie się różnić praktycznie przy każdej dostawie a nawet przy każdym zasypie, choć w tym przypadku różnice będą niewielkie. Ilość pyłu, który powstał przy przerzucaniu worków czy nawet kont ustawienia podajnika ma znaczenie.

   Najlepiej zrobić ważenie przy wsypaniu nowej dostawy i powinno być ok.

   I nie zapomnij co jakiś czas wyczyścić podajnika z pyłu a także za popielnikiem jest dojście do rury dymnej, która też trzeba  czyścić.

   Piec ma mało wody więc nie nastawiaj się na długie postoje.

   Ważne też abyś miał poprawne napowietrzenie kotłowni w postaci z-tki fi 160mm. Oszczędzi ci to problemów z rozpalaniem i dziwnymi dźwiękami przy rozpalaniu.

   Zamontuj RCK na kominie aby ustrzec się wiatru i nadmiernego ciągu.

   A i ważne aby komin był dobrany do pieca. Ceramiczny 200x200mm nie jest dobrym rozwiązaniem. Piec nie będzie w stanie go poprawnie rozgrzać.

   Odprowadzenie skroplin do kanalizacji może być potrzebne. Nie powinno ich być dużo ale trzeba się liczyć z tym, że się pojawia. Piec ma niską temperaturę spalin.

   W sumie chyba tyle.

  • #61261
   HTONE
   Uczestnik

   Dziękuję  za wyczerpującą  odp dobrze że znalazłem to forum  wszystko jest tak jak opisujesz i ten nieszczęsny w tym wypadku komin ale jak budowali dom musieli dać te 200 na 200 bo nie wiadomo było jaki będzie czopuch co prawda wejście zaczyna się od wysokości ponad  2 metrów i do tej wysokości będzie poprowadzony fi 120 tak jak wychodzi z kotła może to wystarczy żeby kocioł nie wariował to co najbardziej mnie teraz nurtuje to połączenie w jedną całość instalacji z tym wodnym kominkiem ile będę zdrowszy jak to wszystko już będzie działać narazie przeżywam jak stonka wykopki jeszcze raz wszystkim dzięki .

  • #61260
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Niestety to nie wystarczy.

   To nie łącznik musisz wygrzać a sam komin aby zaczął zasysać.

   Skontaktuj się z jakąś firma montująca kominy. W taki przekrój da się wsunąć komin nierdzewny z izolacją.

   Możesz także zadzwonić do serwisu, wyjaśnia jaki komin jest wymagany do tego pieca.

  • #61259
   HTONE
   Uczestnik

   Noi już nic nie rozumiem wygrzać komin żeby zasysał tam jest taki cug na zimnym że głowę urywa poza tym kocioł na pellet  ma chyba niska temp spalin i na wyjściu jest chyba że 140 stopni to na wejściu do komina po tych moich 2metrach fi 120 będzie miał z 50 pisze tak z obserwacji starej kozy na wyjściu 250 a na wejściu do komina około 120 stopni no zobaczymy jak będzie coś nie tak to zrobię jak piszesz zawsze można wsadzić 2 w tą 200 setkę

  • #61258
   Patrol
   Uczestnik

   W Twoim przypadku duży komin wyciąga ciepło z kotła, więc rck będzie tu pomocny w ograniczeniu strat. Za mały ciąg to już inne problemy.

  • #61257
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Nie jestem ekspertem więc może mi być ciężko to wyjaśnić.

   Komin musi osiągnąć parametry pracy. Przewód kominowy musi być ciepły aby powstał stabilny ciąg w kominie.

   Piece 5 klasy mają temperaturę spalin w okolicy 100 stopni co nie jest wystarczające aby poprawnie rozgrzać komin o dużej pojemności cieplnej jak komin ceramiczny.

   Nie dostosowanie komina do pieca to proszenie się o problemy. Jak będzie wiało będziesz miał za duży chwilowy ciąg co szybko wypali paliwo na palniku. Jak będzie stabilni to może będzie pracował poprawnie. A w sytuacjach nie korzystnych będą się dziwy działy.

   Koza sobie radzi z takim kominem, ale zauważyłeś co się dzieje przy rozpalaniu? Niekiedy ciągnie jak głupi, innym razem nie chce. Jak zamkniesz drzwiczki to zadymi. Podobnie dzieje się z innymi źródłami ciepła.

   U sąsiada palącego drewnem często leci gęsty dym i tak jakby z komina nie chciało lecieć, a po jakimś czasie idzie porządnie.

   Polecam telefon do serwisu. Oni się na tym znają i wyjaśnia co i jak.

  • #61256
   HTONE
   Uczestnik

   Dokopałem się do instrukcji jest napisane komin stalowy min 150 jest też wentylator wyciągowy czyli jakoś funkcję pełni  oraz rozmawiałem z kominiarzem stwierdził że jak jest rck powinno być ok a gdyby nie kazał założyć na szczyt komina tzw strażaka i ma być dobrze wszystko się okaże po montażu .

  • #61255
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Jak tam chcesz.

   Ostrzegałem.

   Problem z przewymiarowane kominem jest częsty przy tych piecach.

   Twierdzenia kominiarza traktuje jak latanie dziury zamiast od razu rozwiązać problem. Poza tym strażak pogłębi problem zbyt dużego ciągu a przy większych wiatrach spowoduje, że RCK sobie nie poradzi.

   Niestety wielu specjalistów kompletnie nie zna się na piecach na pellet a po instalacji zostawia klientów samych sobie.

  • #61254
   HTONE
   Uczestnik

   Może zastosować tzw szyber  jak w starych piecach domowych przymykało się i już jak komin się nagrzał .

  • #61253
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   No, tak. Można na full odkręcić ogrzewanie a jak będzie ci gorąco to odpalić klimę.

   Możesz też zamontować smartflow i inne wynalazki.

   Zastanów się nad tym spokojnie i na prawdę proponuje zadzwonić na serwis. Rozwieją wątpliwości.

   Weź jeszcze pod uwagę to jak dostępni są specjaliści. Dzisiaj masz instalatora a jutro cię oleje bo kasę wziął.

   Zawsze prościej wstawić wkład do komina jak masz wszystko rozgrzewanie.

   Ten komin masz chociaż ocieplony?

  • #61252
   HTONE
   Uczestnik

   Nie dawało mi to spokoju internet daje dużo możliwości więc  dotarłem do właściciela HTONE 15 kw i zacytuje jego słowa <span style=”color: var(–yt-spec-text-primary); font-size: 1.4rem; white-space: pre-wrap; background-color: transparent; font-family: Roboto, Arial, sans-serif;”>Leier 200. Wysokość 805 cm. Działa to idealne. kilometr ode mnie ten sam piec działa w starym ceglanym kominie bez rur i bez ceramiki to latem przy rozpalaniu trochę dymi. Ale tylko do momentu rozpalenia. Później dymienie ustaje.</span>

  • #61251
   HTONE
   Uczestnik

   Tak komin jest nowy i ocieplony bo to nowy budynek w stylu jak ten Leier tylko inny producent wysokość 7m.Zobacz obraz źródłowy

  • #61250
   Patrol
   Uczestnik

   Jesteś wśród 80-90% właścicieli z kominem większym niż potrzeba, bo tak u nas wygląda budowa – wstawia się większe średnice tak jakby ktoś planował co najmniej 25kW pod 140m2. Dasz rck i strażaki sobie daruj. Jeśli to prawda co wyżej pisałeś to temu kominiarzowi podziękuj za takie rady jeśli strażakiem chce zmniejszać ciąg.

  • #61249
   HTONE
   Uczestnik

   Tak to już w Polsce jest żeby od inwestora wyciągnąć kase cugu na pewno nie zmniejszy  ale po montażu  zasobność portfela już tak .

  • #61248
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Tu jest jeszcze inna kwestia.

   Mało kto budując swój pierwszy dom wie czym będzie ogrzewał a tym bardziej jaki komin postawić.

   Ciężko o ekipę, która doradzi więc stawia się komin w sumie jaki bądź.

   Potem przychodzi instalator i mówi weź Pan 25kw i będzie git a potem są same problemy.

   Mało, który instalator, głównie starszej daty, ogarnia temat nowinek technologicznych a kominiarze to nawet nie wiedzą co to RCK.

   U mnie nie potrafili poprawnie kabelków od siłownika mieszacza podłączyć. Hydraulika jak najbardziej ok, ale sterownik to już czarna magia.

   Jak masz taki komin i wiesz, że piec nie daleko ciebie z nim działa to masz duże szanse, że u ciebie też będzie działać, a komin daje mozliwosc ewentualnego wstawienia nierdzewki.

   Jest jeszcze coś takiego jak smartflow. Końcówka komina, która ma stabilizować warunki w kominie. Osobiście nie mam. Jeden z forumowiczów to ma ale nie kojarzę aby pisał, że to daje jakieś radykalne efekty.

   Można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych kotłowni. To co u kogoś innego działa u ciebie może się nie sprawdzić, choćby nawet z powodu innego usytuowania komina względem dachy i kierunku wiatru i pewnie wielu innych czynników.

   Osobiście wolę ostrzec i polecić kontakt z serwisem niż twierdzić, że wszystko będzie ok.

   Sam mam komin 200x200mm, na szczęście ocieplony i piec 3 klasy jakoś sobie z nim radzi, ale bez RCK było ciężko. Przy orkanie Xawery piec potrafił ciągle pracować przez trzy dni.

    

  • #61247
   HTONE
   Uczestnik

   Mam już kocioł może ktoś wie gdzie szukać sondy lambda bo gdzieś jej nie mogłem znaleźć w pudełkach tylko instrukcja ops lambda i takie malutkie białe jak paczka zapałek pudełeczko co to jest bo w instrukcji ta sondę wtyka się w kruciec wylotu spalin

  • #61246
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   To małe to prawdopodobnie czujnik temperatury zewnętrznej. Tak zwana pogodowa.

   Sonda lambda może być zamontowana w piecu.

   Najprościej sprawdzić czy w sterowniku jest podpięta. Nie pamiętam, w które wejście. Powinno być w instrukcji.

  • #61245
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Moduł od sondy jest umiejscowiony obok sterownika a sama sonda z tyłu korpusu kotła – dostęp pod zbiornikiem paliwa.

  • #61244
   HTONE
   Uczestnik

   Czyli trzeba odkręcić tylną  osłonę  z blachy żeby się tam dostać a czy czyścimy tą sondę i co ile czasu ?

  • #61243
   SERWIS1
   Opiekun forum

   W celu wykręcenia sondy wystarczy sięgnąć ręką za kocioł pomiędzy zbiornikiem (od dołu) a wentylatorem. W starszych konstrukcjach sonda była umieszczona w zagłębieniu pod palnikiem.

  • #61242
   HTONE
   Uczestnik

   Witam ponownie lada dzień uruchamiamy pytanie przy napełnianiu wodą gdzie jest[ szukać ] tzw rury sygnalizacyjnej napełnienia wodą ,będę miał tylko instalacje grzejnikową podłaczam pod zawór z mieszaczem  i cwu poniżej  te pozostałe wyjscia co na samym dole bez pompy  oczewiscie zaslepic korkami ?

  • #61241
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Napełnienie kotła można zweryfikować na odpowietrzniku korpusu.

  • #61240
   HTONE
   Uczestnik

   Ok kocioł gra tylko teraz pytanie czemu nie działa podtrzymanie nastawione mam na 60 min a on wyłącza się na zadanej temp histereza kotła na 20 stopni

    

  • #61239
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Kocioł nie powinien się wyłączyć. Proszę o wersję oprogramowania to sprawdzimy ten przypadek.

  • #61238
   HTONE
   Uczestnik

   Z.HT900TOv2.5.27 oct 18 2021

   Panel HTONE Touch5.Ov1.03 Oct 7 2021 ONE8

   HT-tronic OPS(1)v1.06 Sep 16 2021 z góry dziękuję za pomoc co z tym zrobić .

Oglądasz 29 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.