Krótki obieg kotła

Strona główna Forum Pomoc techniczna Krótki obieg kotła

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #62105
   Grzegorz Hupa
   Uczestnik

   Witam i proszę forumowiczów o poradę. W sezonie grzewczym padł kopciuch i nastąpiła szybka wymiana kotła bez modyfikacji instalacji. Po zakończonym sezonie grzewczym mam zamiar co nieco pozmieniać. Na poczatek schematy a później pytania.

    

   Załączniki:
  • #62108
   Grzegorz Hupa
   Uczestnik

   Sorki coś mi się post źle wyedytował. Aktualny kocioł na ekogroszek. Uprzedzając pytania dlaczego taka dziwna instalacja, taka została po kopciuchu który chodził na jednaj pompie. Grzejnik korytarza i łazienki jest na jednej rurze z naczyniem wyrównawczym otwartym. Nie chcę tego przerabiać poniewarz trzeba by rwać płytki w łazience i kuć ścianę z kamienia. Pytania:

   1. Do tej pory aby ogrzać cwu przełączałem ręczny zawór kólowy. Obecnie piec będzie sterował ogrzewaniem cwu ale bojler cwu jest dość daleko od pieca. Czy znaczne wydłużenie przewodu czunika temperatury cwu wpłynie na odczyt temperatury?

   2. Jakie zawory będą potrzebne na krótki obieg kotła i dokładnie w którym miejscu je zamontować. Domyślam się że jakiś zawór jednokierunkowy na wyjściu z pompy i drugi jednokierunkowy na powrocie z co/cwu aby pompa krótkiego obiegu pchała wodę tyko do kotła.

   3. Jako że domek jest mały i piec równierz 9kw 60 litrów pojemnosci wodnej, czy pompa krótkiego obiegu 25/40-180 na pierwszym biegu nie będzie przerzucała za duzo wody? Czy szukać czegoś z płynną regulacją?

   4. Czy potrzebny będzie dodatkowy sterownik z czujnikiem temperatury do obsłużenia krótkiego obiegu? Nie mam podłogówki tylko instalację co i cwu. Sterownik pieca argos pid plus sterowanie: mieszacz, pompy co,cwu,cyrkulacji, czujniki: stb, temperatury mieszacza, kotła, cwu, podajnika.

  • #62107
   SERWIS
   Uczestnik

   Cześć,

   Najpierw od tyłu, pompa na krótki obieg kotłowy będzie w porządku, natomiast jej sterowanie zrobisz z automatyki kotła, ma ona wyjście na taką pompę. Automatyka ma też czujnik temperatury powrotu, który zamocujesz na powrocie z instalacji, ale jeszcze przed wejściem pompy. Chodzi o to aby czujnik mierzył temperaturę czynnika wracającego z instalacji a nie po zmieszaniu.

   Co do zaworów do pompki kotła to powinieneś zamontować dwa odcinające zawory kulowe plus zawór zwrotny.

   Jeśli idzie o czujnik temperatury, to długość i jakość przewodu może wpływać na zwiększenie oporu, a co za tym idzie przekłamanie temperatury w górę. Z tego co pamiętam, to sterownik posiada funkcję kalibracji, czyli możesz go wzorcować według jakiegoś innego termometru.

    

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.