Pelet ze słomy

Strona główna Forum Pomoc techniczna Pelet ze słomy

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60967

   Wiatm, Panowie czy ktoś z was może używa do spalania peletu ze słomy? Wielu producentów oferuje taki produkt za około 800 zł/T (granulacja mieszana 6-8 mm z przewagą 6 mm) jednak nie każdy z nich jest dedykowany typowo do spalania a jako ściółka dla zwierząt hodowlanych. Dzwoniąc pytałem o inne przeznaczenie usłyszałem, że technologia produkcji jest identyczna jak przy plecie z trocin. Nie ma możliwości zakupu mniejszej ilości na próbę. W moim przypadku to 12 T dlatego pytam na forum o doświadczenia związane z takim paliwem. Pozdrawiam.

  • #60971
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   Cześć,

   Masz parametry tego paliwa?

   Technologia produkcji jest ta sama ale przy produkcji wyściółki nie trzeba zachowywać aż takiej czystości jak przy paliwie.

   Kurom czy innym zwierzątkom nie zaszkodzi jak w materiale będzie trochę pisaku a palnik będzie produkował piękne spieki.

   W pierwszym sezonie kupowałem pellet od lokalnego producenta gdzie dodawał trawy a trocina leżała praktycznie na wolnym powietrzu narażona na zanieczyszczenia.
   Bardzo ładnie się spiekał.

   Bez testu nie kupowałbym takich ilości.
   Z toną czy dwoma jakoś sobie poradzisz ale przepalić 12T to będzie jazda i może się skończyć uszkodzeniem pieca.

   A, i pewnie będziesz potrzebował więcej tego pelletu. Z tego co widzę to ma mniejszą kaloryczność.

   Niestety ceny pelletu zmuszają do szukania alternatyw. Może wreszcie obniżą podatek na pellet.
   To jest paliwo ekologiczne ale rząd jakoś tego nie rozumie.

  • #60970
   Patrol
   Uczestnik

   Kaloryczność w okolicy 14MJ, do tego możliwe problemy z rozpalaniem jak i samym spalaniem – wiecej popiołu, a do tego w części na pewno stopionego. Bez testu w takie ilości nie masz co wchodzic.

  • #60969
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Palnik będzie pracował na takim pellecie jednakże maksymalna moc, którą można ustawić to 50% mocy nominalne ze względu na małą kaloryczność i dużą ilość zanieczyszczeń. Nie zalecamy stosowania tego typu pelletu do typowego palnika na pellet – pellet ten dobrze się spala w palnikach na zrębkę drzewną o większym objętościowo palenisku.

   Przeciążenie palnika pelletowego w przypadku takiego pelletu będzie skutkowało jego szybkim zabrudzeniem, koniecznością częstego czyszczenia a w przypadku braku regularnej pielęgnacji finalnie stopieniem łącznika elastycznego a nawet uszkodzeniem paleniska.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.