Podłogówka + grzejniki vs termostat

Strona główna Forum Pomoc techniczna Podłogówka + grzejniki vs termostat

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61748
   Artur
   Uczestnik

   Witam szanowne grono forumowiczów.

   Pozwólcie, że przedstawię swoją kolejną zagwózdkę. Posiadam piec Daspell GL Lux 20kw ze sterownikiem ecomax850-p2, regulator na kotle ecoster touch, a w salonie na ścianie wisi sobie grzecznie termostat standardowy euroster 2006. W salonie jest ogrzewanie podłogowe i to nim teoretycznie powinien „zarządzać” termostat.

   Problem w tym, że jak termostat odnotuje niższą temperaturę niż ustawiona – pracuje tylko pompa grzejnikowa, mieszacz i pompa podłogówki stoją w miejscu, a ruszą dopiero, gdy w w ustawieniach serwisowych mieszacza opcję „wyłączenie pompy od termostatu” ustawię na NIE, wówczas robi się za gorąco.

   Temperatura zadana mieszacza to 45 st. z obniżeniem o 5 st. (gdy „pomieszczenie jest nagrzane”), sterownik w informacjach pokazuje, że aktualna zadana temperatura mieszacza to 40 st., czyli tak jakby odczytywał z termostatu, że jest ok i to rozumiem, ale czemu w takim razie pracuje pompa grzejnikowa i kocioł cały czas pracuje?

   Pomyślałem, że sprawdzę, czy podłogówka ruszy, kiedy znacząco podniosę temperaturę na termostacie – okazało się, że podłogówka dalej nie startuje.

   dodam jeszcze ustawienia mieszacza:
   Obsługa mieszacza 1 – włącz.podłog.

   macie jakieś pomysły, bo ja zgłupiałem

    

  • #61754
   Artur
   Uczestnik

   czy może jest możliwość dołożenia drugiego termostatu, który sterowałby pompą grzejnikową? (bezprzewodowy)?
   dołączam jeszcze screeny z ustawień:

    

    

  • #61753
   Artur
   Uczestnik

   Zrzut-ekranu-2021-11-05-120853

   Chyba znalazłem przyczynę, wydaje mi się że źle miałem podłączony termostat do sterownika. Termostat był wpięty w sterowniku jako „termostat pokojowy kotła” – zaciski 28-29, a powinien być chyba wpięty jako „termostat pokojowy mieszacza” 28-30?

   W załączniku pokazałem jak było wpięte (czerwone) i jak przepiąłem (niebieskie).

   Czy dobrze rozumiem, że jak dokupię drugi termostat, umieszczę go w pokoju z grzejnikami i podłączę go pod zaciski 28-29, to w momencie osiągnięcia temperatury ustawionej na termostacie sterownik wyłączy pompę grzejnikową?

   Załączniki:
  • #61752
   Patrol
   Uczestnik

   wrzuć  jeszcze schemat instalacji, bo są różne twory i jeśli odstawienie pompy co/grzejnikowej nie odetnie podłogówki to może by to zagrało,

   a z drugiej strony same głowice termostatyczne na grzejnikach nie są wystarczające? czy musisz wszystkie na raz wycinać? można je podmienić na elektroniczne z harmonogramem

  • #61751
   Artur
   Uczestnik

   schemat jest bardzo prosty, choć nie wiem czemu nie widać tu grzejników

   Zrzut-ekranu-2021-11-05-153051

   owszem mogę ograniczyć głowice termostatyczne, ale w sumie po co ma chodzić pompa co jak nie ma potrzeby?

   potestuję trochę ustawienia o których pisałem wyżej, zobaczymy co będzie.

   takie pytanie (może głupie) co właściwie steruje w tej chwili pompą grzejników? kiedy one się załączą? czy wówczas kiedy kocioł osiągnie temperaturę z ustawienia: „temperatura załączenia pomy co”?

   Załączniki:
  • #61750
   Patrol
   Uczestnik

   Ten schemat nie ma nic wspólnego z rzeczywistością – niezależnie czy masz zawór 3D, 4D, wymiennik płytowy to i tak symbolicznie pokazuje jak na obrazku.. Wracając do sedna skoro przepiąłeś termostat w salonie na styki mieszacza (TM) i jest tam instalacja podłogowa to reguluj jedynie temp. obiegu (można to ożenić jeszcze z czujnikiem temp. zewn./ sterowanie pogodowo) i nie wyłączaj pompy podłogówki.

   Styk TB umożliwia wyłączenie pompy c.o. i przy grzejnikach ma to większy sens tylko pytanie ile masz takich pomieszczeń (z grzejnikami) i czy znajdziesz lokalizację dla termostatu, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie w jednym pokoju będzie ciepło, a pozostałe pomieszczenia wychłodzone. U mnie pompy mieszacza i c.o. zasuwają od 2013r w każdym sezonie grzewczym non stop i nie jest to żadnym problemem, a termostaty pokojowe robią swoje.

   To o czym pisałeś wcześniej „<span style=”color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>Problem w tym, że jak termostat odnotuje niższą temperaturę niż ustawiona – pracuje tylko pompa grzejnikowa, mieszacz i pompa podłogówki stoją w miejscu, a ruszą dopiero, gdy w w ustawieniach serwisowych mieszacza opcję „wyłączenie pompy od termostatu” ustawię na </span><strong style=”-webkit-font-smoothing: antialiased; box-sizing: inherit; color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>NIE<span style=”color: #898989; font-family: 'Open Sans’, sans-serif; font-size: 14px;”>, wówczas robi się za gorąco.” </span>może wynikać z histerezy ustawionej na termostacie pokojowym.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.