Przerwany ślimak ?

Strona główna Forum Pomoc techniczna Przerwany ślimak ?

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #61339
   Norbert
   Uczestnik

   Dzień dobry,

   Jestem tu pierwszy raz. Witam wszystkich. Posiadam kociol na ekogroszek Ht Duo 25kw.Zostawiłem go na kilka dni. Po powrocie był wygaszony. Paliwo w podajniku jest. Dowiedziałem z forum się że może ukręciła się zawleczka od podajnika gdy ślimak napotkał jakies ciało obce. Zdjāłem osłonę. Faktycznie zawleczka była ścięta. Poruszałem trochę kluczem i ślimak napotykał opór. Trudno było go „przeforsować”.oproznilem zasobnik w ekogroszek i wyjąłem z miejsca gdzie wsypuję się do ślimaka największe kawalki. Włączyłem podajnik/slimak w trybie manualnym i zauważyłem że w miejscu gdzie widać go z zasobnika się rusza. Natomiast część w palenisku która jest w wianku już nie. Czy tak powinno być czy ślimak się zerwał ? Kocioł użytkuje od 2 lat.

  • #61343
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Warto wykonać przegląd palnika.

   Odkręć motoreduktor i zdejmij go z rury podajnika. Wyciągnij ślimak wysuwając go z rury podajnika. Zweryfikuj czy ślimak jest cały – w wersji obrotowego palnika na końcu ślimaka są „widełki” którymi ślimak przekazuje napęd obrotu paleniska.

   Możesz też bez rozbierania układu wybrać węgiel z paleniska i zobaczyć czy ślimak obraca się w palenisku.

    

  • #61342
   Norbert
   Uczestnik

   Ok. Dzięki. Wygrzebałem właśnie węgiel z paleniska i tamta część się nie obraca tak jakby był przerwany ślimak. Mam wersję z obrotowym paleniskiem.

  • #61341
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Ślimak prawdopodobnie jest przepalony. Możesz wymienić sam ślimak, zmontować układ i go uruchomić. Jeżeli palnik będzie się obracał to znaczy, że nic więcej się nie wydarzyło. W przypadku, gdy będą zrywane zawleczki to może to oznaczać większe uszkodzenia.

   Przepalenie ślimaka świadczy o zaniżaniu się żaru w palenisku. Przyczyną takiego zjawiska jest zbyt duża ilość powietrza (zbyt duży nadmuch) w stosunku do ilości podawanego paliwa.

   Nadmuch powinien być tak ustawiony aby żar na palenisku tworzył kopiec o wysokości kilku cm powyżej płaszczyzny paleniska.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.