Czyzby problem z dmuchawa?

Strona główna Forum Kotły zasypowe Czyzby problem z dmuchawa?

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60003
   konrad960229
   Uczestnik

   Gdy wlacze dmuchawe na sucho, to nie leci powietrze przez kanaliki tylne wgl nie dmuchaja(sa przetkane w dzisiejszym dniu) tylko od dolu
   Piec ma 3 tygodnie

  • #60010
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Napisz mi jaki masz kocioł, czy podczas próby dmuchawy miałeś wsypane paliwo i jakie paliwo to było oraz czy przy włączonej dmuchawie czułeś podmuch powietrza w popielniku, bo jeśli nie to świadczyłoby o problemie z dmuchawą.
   Jeżeli sprawdzałeś drożność dysz powietrza wtórnego przy braku paliwa, zwłaszcza miału który stawiałby opór dla przepływu powietrza przez ruszt to dyszami nic nie poleci.
   Powietrze z dmuchawy najpierw idzie pod ruszt a następnie pod wpływem oporu część idzie przez palenisko a część prowadnicami do dysz na tylnej ścianie kotła.

   Pozdrawiam

  • #60009
   konrad960229
   Uczestnik

   Podczas próby kocioł był pusty i dmuchalo tylko od popielnika z tylu ani drgnie.

   I pytanie jak pale drzewem(dębowym) piec ustawiony jest na 55 C obroty dmuchawy na 1 maxymalne na 6 a czas przedmuchu 10 czas pomiedzy przedmuchem 5 i nie uzyskam wiekszej temperatury niz 49 C a pali sie ładne pare godzin. Jest tak jak by uciekało cale ciepło do komina. Ale jak dam mniejsze obroty dmuchawy to nie chce sie rozpalic. Jak otworze popielnik to temperatura w oczach rośnie

   A jak bym dorobił zamykanie komina np taką wajche z tylu pieca lub cos w tym stylu? Zdało by to egzamin pomogło by cos?

   Kociol to Q plus 25kw nr urzadzenia 645808 Typ dmuchawy Wpa 117 Regulator pracy kotła HT tronic 200.Piec ma 3 tygodnie ale rok produkcji 2010

  • #60008
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Czyli z nadmuchem jest wszystko w porządku.
   Co do osiągania temperatury to sprawdź, co będzie się działo gdy ustawisz na kotle temperaturę 70 stopni. Kocioł w tym czasie powinien nagrzać się do około 60 – 65 stopni.
   To o czym piszesz to efekt modulacji. Kocioł dochodząc do temperatury zadanej zmniejsza obroty dmuchawy po to, aby nie uzyskać zadanej temperatury i nie wejść w przedmuchy. Działa to podobnie jak zasada PID. Kocioł optymalizuje spalanie i dzięki temu zasyp wystarcza na dłużej.
   Rzeczywiście na otwartych drzwiach jest błyskawiczne spalanie ale byłoby one o około 30% krótsze. Zawsze wyścigówka spali więcej paliwa niż normalne auto podczas ekojazdy.

   Pozdrawiam

  • #60007
   konrad960229
   Uczestnik

   A oborty sa dobre? I czy z tym zamykaniem komina to ma jakis sens?

  • #60006
   SERWIS
   Uczestnik

   Obroty są dobre.
   Szybry, czyli zamykanie komina miało sens w momencie braku regulacji na dopływie powietrza.
   Jeżeli według Ciebie kocioł nie osiągałby temperatury to wręcz przeciwnie musiałbyś zwiększyć dopływ powietrza, a zasłaniając komin zmniejszyłbyś zaciąganie powietrza do spalania i w efekcie zmniejszyłbyś moc kotła.
   Zamykanie komina ma sens w przypadku gdy kocioł przegrzewa się na skutek nadmiernego ciągu kominowego co powoduje przegrzewanie kotła a nie odwrotnie.

   Pozdrawiam

  • #60005
   konrad960229
   Uczestnik

   dzieki za szybką i dobrze sprecyzowaną pomoc:D

Oglądasz 6 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.