Dodatkowy ruszt na ruszt wodny.

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dodatkowy ruszt na ruszt wodny.

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77036
      Wojtol
      Uczestnik

      Witam.
      W dniu dzisiejszym zakupiłem dodatkowy ruszt do mojego Q ECO DUO 25KW. Gdyż przy spalaniu drewna większość żaru przelatuje przez szczeliny w ruszcie wodnym. Mam pytanie czy ruszt będę musiał za każdym razem wyciągać przy przejściu na eco groszek, czy wystarczy tylko przeczyszczenie szczelin po spaleniu drewna ?. Ruszt będzie miał jedno centymetrowe szczeliny. Będzie miał wymiar 47×34 cm.
      Drewnem będę przepalał w dzień a wieczorem eco.
      Proszę o info

      [/URL]

      Uploaded with ImageShack.us

    • #77042
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Oczywiście zakładając ten ruszt niczym nie ryzykujesz. Na początku możesz go nie wyciągać, chyba że zauważysz, że zaczyna się wichrować i nadpalać.
      Sprawdź jedynie, jeżeli nie będziesz go wyjmował do palenia w palniku, czy nie będziesz musiał zwiększyć obrotów dmuchawy ze względu na zwiększony opór przepływu spalin.

      Pozdrawiam

    • #77041
      Wojtol
      Uczestnik

      Witam. Jeszcze mam takie pytanie. W zeszłym roku wygaszałem palenisko eco przed paleniem na ruszcie awaryjnym. Czy coś się stanie jak doładuję drzewa na ruszt paląc jednocześnie groszkiem ? Czy jest to dopuszczalne ? Kolega w swoim piecu tak robi i wszystko mu chula. Piec jednak nie jest cheiztehnika. Widziałem też piec firmy witkowski który jest podobny do Q ecko duo i niby w nim można palić na dwóch paleniskach. Bardzo proszę o poradę.

    • #77040
      SERWIS
      Uczestnik

      Oczywiście w naszym kotle możesz palić jak w kotłach innych producentów.
      My jednak znając się na rzeczy świadomie informujemy, że jest ono mało skuteczne. Zauważ, że z palnika (przy założeniu że mamy spalanie odpowiedniej sprawności) wydostają się spaliny z małą ilością tlenu. Paliwo znajdujące się nad palnikiem i odgazowuje na skutek działania wysokiej temperatury lecz nie spala się z powodu braku tlenu.
      Reasumując spalanie jednoczesne powoduje spalanie na ruszcie ze sprawnością około 20% a to można nazwać raczej utylizacją drewna niż spalaniem.
      Niestety inni albo o tym nie wiedzą albo świadomie kłamią co byłoby jeszcze gorsze.

      Pozdrawiam

    • #77039
      nowek
      Uczestnik

      Odnośnie jenoczesnego palenia ekogroszkiem w retorcie i palenia i na ruszcie to przekonuje mnie odpowiedź że spalanie paliwa na ruszcie będzie niefektymne z powodu braku odpowiedniej ilosci tlenu. Natomaiast wg mnie powinno być w pełni efektyne gdy zpewnimy dopływ ptlenu przez uchyloną klapkę w drzwiczkach (lub uchylimy drzwiczki w razie braku klapki). Proszę o komentarz.

    • #77038
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak, masz rację. Zwrócę jednak uwagę, że jeżeli uchylisz drzwiczki to musisz kontrolować kocioł aby się nie zagotował.

      Pozdrawiam

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.