Ustawienie EkoDuo 35kW

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Ustawienie EkoDuo 35kW

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #76188
      ogrzewacz
      Uczestnik

      Witam,
      Posiadam piec ekoduo 35kW. Ogrzewa on trzy domy o łącznej powierzchni 300 m2.
      Kotłownia znajduje się w domu nr1 (pow.100m2), a do domu nr2 (pow.140m2) i nr3 (pow.60m2) C.O. poprowadzone jest rura proizolka. Do domu nr 2 rura ma ok 40mb, a do domku nr 3 rura ma ok 10mb. Domy są słabo ocieplone.
      Instalacja jest wykonana jaka trzy oddzielne obwody (każdy obwód ma swoja pompę). Przy piecu znajduje się zawór czterodrożny sterowny siłownikiem. Zawór pracuje w trybie pogodowym C.O.
      Oprócz sterownika przy piecu HT-tronic, mam też sterownik pomp C.O. do którego podłączone są czujniki temperatury (po dwa dla każdego domu: temp powrotu instalacji C.O. i temp wewnątrz). Sterownik pomp włącza i wyłącza pompę dla danego domu po przekroczeniu zadanej temp wew, dodatkowo dodane jest zabezpieczenie przed zbytnim wychłodzeniem instalacji (pompy zostają włączone jeśli temp w instalacji spadnie poniżej zadanej temperatury).
      Sterownik pomp przeciwdziała także zbytniemy wychlodzeniu się pieca (np gdy dostanie duzo chłodnej wody z dwóch obiegów), wszystkie pompy wylączają się gdy temp pieca spada poniżej 70st

      Poniżej podaje ustawienie serownika pieca.
      term. pok.kotla – nie
      term. pok.zaworu – nie
      tryb pracy dm. – 0
      algorytm pracy – 2
      histereza CO – 2
      nastawa CO max – 85
      nastawa CO min – 35
      czas pracy pod – 10
      czas pauzy pod – 45
      czas dmuchawy podt. – 5
      krotn.podawania – 3
      czas oczekiwania – 14min
      obroty dmuchawy – 4
      obr.dmuch.podt – 2
      tryb pracy zaworu – pogodowy CO
      nastawa -10 – 57
      nastawa 0 – 52
      nastawa +10 – 47
      czas pracy zaworu – 7
      czas pauzy zaworu – 20
      histereza zaworu – 2
      amplituda zaworu – 6

      Temp wew_Maxi, po której wyłącza się pompa w domu nr 2 – 21.4
      Temp wew_Maxi, po której włącza się pompa w domu nr 2 – 20.4
      Temp inst.CO_Maxi, po której włącza się pompa w domu nr 2 – 26 (działa do temp instalacji 27)

      Temp wew_Mini, po której wyłącza się pompa w domu nr 3 – 21
      Temp wew_Mini, po której włącza się pompa w domu nr 3 – 20
      Temp inst.CO_Mini, po której włącza się pompa w domu nr 3 – 26 (działa do temp instalacji 27)

      Do całości dokładam wykresy wszystkich temperatur oraz stanów pomp. Układ w domu nr1 na razie jest odłączony.

      Dmuchawa jest otwarta na ok 2cm (WPA06)
      Gdy chcę zwiększyć moc pieca (poprzez zmniejszenie czasu pauzy np do 35sek to w popielniku mam mnóstwo niespalonego groszku, bez znaczenie od ustawień mocy dmuchawy)

      Proszę o pomoc w ustaleniu optymalnych ustawień.
      Przy tych ustawieniach nie mogę osiągnąć zadanych temp w domach, a piec bardzo szybko się wychładza i powoli do temp zadanej dla pieca.

      Temp zadana dla pieca to 72’c.

      Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

    • #76193
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Napisz mi odpowiedzi na kilka pytań:
      – ile czasu masz kocioł
      – czy masz stałą czy obrotową retortę
      – jeżeli stałą to czy doszczelniony został palnik
      – węgiel masz czeski czy polski

      Pozdrawiam

    • #76192
      ogrzewacz
      Uczestnik

      1) 3 miesiace, (ale wczesniej pracowal on okolo roku w innym domu na ok 220 m2 )
      2) retorta jest obrotowa, aczkolwiek nie jestem pewien czy się obraca, dodatkowo jakby spojrzeć na retortę od góry i podzielić ją jakby to był tort to tak na 1/6 groszek nie jest podawany, np. gdy miałem za krótki czas pauzy podajnika to w jednej części popielnika miałem niespalony węgiel a pod tą 1/6 praktycznie zero popiołu lub groszku. Spód palnika był czyszczony.
      3)węgiel polski

      Pozdrawiam

    • #76191
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      W odniesieniu tego co napisałeś nasuwa się tylko jedna propozycja, wykonanie przeglądu serwisowego.
      Chodzi tu zarówno o sprawdzenie poprawności działania jak i poprawności montażu poszczególnych elementów, takich jak przekazania obrotu.

      Pozdrawiam

    • #76190
      ogrzewacz
      Uczestnik

      Witam,
      Po Twojej sugestii, postanowiłem rozebrać cały piec (pojemnik, ślimak i palnik). Okazało się, że w palniku brakuje zabieraka ?!. Po prostu go nie było przez co retorta nie obracała się.
      Aktualnie zostało to naprawione i piec działa rewelacyjnie.
      Za kilka dni podrzucę nowe wykresy z pracy pieca i wtedy znowu będę prosił o pomoc w optymalizacji ustawień.

      Pozdrawiam i dziękuje za fachową pomoc.

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.