Dodatkowy sterownik eko duo 25- kilka pytań

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dodatkowy sterownik eko duo 25- kilka pytań

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75406
      Karm3L
      Uczestnik

      Witam, posiadam kocioł red eko duo 25 kw. Nosze się z zamiarem montażu listwy ( sterownik w kotłowni, siłowniki na zaworach ) + regulatory pokojowe ( bezprzewodowe). Mam kilka pytań do osób które posiadają takie rozwiązanie, mianowicie kiedy nastawie temperaturę w pokoju np 23 C, regulator wyślę info do sterownika a ten wyłączy pompę CO i zakręci zawory na listwie w odpowiednich strefach lecz co sie dzieje z piecem ? Nadal bedzie spalać Ekogroszek ? Czy przejdzie w tryb PODTRZYMANIA aż do momentu kiedy temperatura spadnie w pokoju aby ponownie mógł wejść w tryb PRACA ?
      Następna zagadka dla mnie to czy sa sterowniki obsługujące podłogówki i grzejniki jednocześnie ( jedna listwa w kotłowni ) ?
      Kolejna rzeczą jaka mnie interesuje to czy dodatkowe sterowniki reguluja praca CWU ? Czyli w momencie kiedy spadnie temperatura na bojlerze, sterownik uruchomi dogrzanie wody ? Jesli tak to skąd ma w ogóle wiedzieć czy dany boler traci temperaturę ?
      Proszę rowniez o informacje jakie sterowniki bezprzewodowe polecacie do kotła Red eko duo 25 oraz informacje na co zwrócić uwagę kupując dodatkowa listwę sterująca ? Pozdrawiam !

    • #75415
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zamykanie zaworów na podłogówce nie jest zbyt ciekawym rozwiązaniem – podłoga się wychłodzi i ponowne nagrzewanie potrwa pół dnia (po zamknięciu zaworu podłoga nadal oddaje ciepło podnosząc temperaturę w pomieszczeniu).
      Kocioł po zadziałaniu termostatu wyłącza pompę i w związku z brakiem odbioru ciepła osiąga temperaturę zadaną i przechodzi do podtrzymania. Kocioł cały czas jest nagrzany i czeka w gotowości na odbiór ciepła (CWU, instalacja grzewcza).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75414

      Karm3L pisał o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym za pomocą termostatu pokojowego i zaworów z siłownikami. Jest to jak najbardziej ciekawe rozwiązanie. Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd, że podłoga w takim układzie się wychładza, a potem nagrzewa pół dnia. Będzie tak tylko w wypadku dużego wzrostu temperatury zewnętrznej przez dłuższy okres (wtedy rzeczywiście podłoga może się wychłodzić), ale takie zachowanie jest jak najbardziej oczekiwane – zapobiega przegrzaniu pomieszczenia.

    • #75413
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli zawór na pentlę się zamknie to podłoga traci temperaturę – z fizyką można się liczyć lub nie.
      W przypadku, gdy termostat ponownie otworzy zawór po kilku godzinach to podłoga nie grzeje(czyli nie podnosimy temperatury w pomieszczeniu), ponieważ w pierwszej kolejności podgrzewamy beton w podłodze do żądanej temperatury.
      Nie spotkałem się z sytuacją, żeby podłoga nie traciła temperatury po wyłączeniu ogrzewania (jeżeli tak by było to po co w ogóle byłoby ogrzewanie – wystarczyłoby podgrzać podłogę raz przed zimą i cały czas byłaby ciepła – bo jeżeli w 3 godziny temperatura na podłodze nie spadnie to dlaczego miałaby spaść w ciągu 3000 godzin).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75412
      Karm3L
      Uczestnik

      Witam

      Zamykanie zaworów na podłogówce nie jest zbyt ciekawym rozwiązaniem – podłoga się wychłodzi i ponowne nagrzewanie potrwa pół dnia (po zamknięciu zaworu podłoga nadal oddaje ciepło podnosząc temperaturę w pomieszczeniu).
      Kocioł po zadziałaniu termostatu wyłącza pompę i w związku z brakiem odbioru ciepła osiąga temperaturę zadaną i przechodzi do podtrzymania. Kocioł cały czas jest nagrzany i czeka w gotowości na odbiór ciepła (CWU, instalacja grzewcza).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      To w takim wypadku jak regulować temperaturę w pomieszczeniach na dole gdzie mam wszędzie podłogówkę ? Instalatorzy zamontowali mi na rozdzielaczu w kotłowni zwykły termostat grzejnikowy i mam ponoć tym regulować temperaturę na podłogówce w pomieszczeniach. Wszystko pięknie ale w salonie mam 25C, głowica w kotłowni jest skręcona jedną kropkę przed minumum a w pokoju upał. Jak zakręcę ja całkowicie to podlogowka nie grzeje. Paradoksalnie jak temperatura na dworze spadnie tak np do -10 i daje na głowicy np na 3 to podloga lekko sie nagrzewa a temperatura w salonie to ok 21C. Ciekawe co bedzie jak dojdzie do -20 ? Kolejne pytanie jakie mi sie nasuwa to jaki jest sens montowania głowicy termostatycznej w kotłowni gdzie temperatura sięga 28,29C ? Moze sie mylę ale jego zadaniem jest odcięcie dopływu wody kiedy w pomieszczeniu podniesie sie temperatura, wiec jest to błędem koło bo w kotłowni jest upał, głowica nie otwiera sie bo jest gorąco w kotłowni a w domu zimno, lub strasznie gorąco ( jak temp.na zewnątrz jest ok 0C)
      Prosze o odpowiedz czy takie rozwiązanie ( dodatkowy sterownik ) wyeliminuje problem z temperatura w pomieszczeniach z podlogowka, lub jakie inne roziwazanie zastosować ?

    • #75411

      Nie wiem co chcieli uzyskać Twoi instalatorzy, ale popełnili błąd. Termostat powinien być w pomieszczeniu, w którym chcesz regulować temperaturę i powinien regulować obwód odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury w tym pomieszczeniu (ewentualnie całym domu, ale wtedy niektóre pomieszczenia mogą być przegrzane a inne niedogrzane).

      U siebie mam termostaty w każdym pomieszczeniu gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Termostaty sterują siłownikami na zaworach rozdzielaczy. W ten sposób możesz regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie – np, 23-24oC w łazience, 18oC w sypialniach.
      Ale tu uwaga – poszukaj rozwiązań dedykowanych do ogrzewania podłogowego. Wydaje mi się, że mają zaszytą w sobie „logikę”, która bierze pod uwagę dużą bezwładność cieplną ogrzewania podłogowego. U mnie termostaty przy temperaturze w okolicach zera otwierają zawory na kilkanaście/kilkadziesiąt minut, po czym zamykają się. Raczej nie jest możliwe, żeby otwarcie zaworu na tak krótki czas spowodowało wzrost temperatury w pomieszczeniu o np 1 stopień. Wydaje mi się, że sterownik sprawdza przyrost temperatury w dłuższym okresie i w zależności od tego zwiększa bądź zmniejsza czas otwarcia zaworu. Wbrew twierdzeniom serwisu zawory nie są zamykane na kilka godzin (chyba, że nastąpi ocieplenie lub zmniejszę nastawę termostatu).

    • #75410
      Karm3L
      Uczestnik

      Nie wiem co chcieli uzyskać Twoi instalatorzy, ale popełnili błąd. Termostat powinien być w pomieszczeniu, w którym chcesz regulować temperaturę i powinien regulować obwód odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury w tym pomieszczeniu (ewentualnie całym domu, ale wtedy niektóre pomieszczenia mogą być przegrzane a inne niedogrzane).

      U siebie mam termostaty w każdym pomieszczeniu gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe. Termostaty sterują siłownikami na zaworach rozdzielaczy. W ten sposób możesz regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu niezależnie – np, 23-24oC w łazience, 18oC w sypialniach.
      Ale tu uwaga – poszukaj rozwiązań dedykowanych do ogrzewania podłogowego. Wydaje mi się, że mają zaszytą w sobie „logikę”, która bierze pod uwagę dużą bezwładność cieplną ogrzewania podłogowego. U mnie termostaty przy temperaturze w okolicach zera otwierają zawory na kilkanaście/kilkadziesiąt minut, po czym zamykają się. Raczej nie jest możliwe, żeby otwarcie zaworu na tak krótki czas spowodowało wzrost temperatury w pomieszczeniu o np 1 stopień. Wydaje mi się, że sterownik sprawdza przyrost temperatury w dłuższym okresie i w zależności od tego zwiększa bądź zmniejsza czas otwarcia zaworu. Wbrew twierdzeniom serwisu zawory nie są zamykane na kilka godzin (chyba, że nastąpi ocieplenie lub zmniejszę nastawę termostatu).

      Jestem tego prawie pewny ze popełnili błąd dlatego nie chce mieć juz z nimi nic do czynienia. Szukam na własna rękę rozwiązania i na tym forum doczytałem ze niezbędny jest zawór mieszajacy ( miałem taki w zestawie ze sklepu ale pan instalator stwierdził ze po co mi to..) aby podlogowka sie nie przegrzewala. Teraz szukam informacji na temat sterowników które będą współpracowały z piecem red eko duo ht 25, Mlozo możesz mi napisać jakiej firmy masz stserownik ? Dobrze on współpracuje z piecem red ? Czy ten sterrownik ( listwa centralna ) jest podłączony do pieca i w jakiś sposób sie z nim komunikuje czy tylko on steruje pompa co ?
      Pytanie kieruje rozniez do Pana z serwisu co moze polecić ze sterowników dodatkowych ?

    • #75409
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli posiadasz kocioł z automatyką HT tronic 520 to posiada od możliwość sterowania siłownikiem zaworu mieszającego. W przypadku, gdy zamotujesz zawór z siłownikiem i podłączysz czujnik zewnętrzny to sterownik będzie zmieniał temperaturę na podłogówce w zależności od temperatury na zewnątrz.

      Mlozo pisze o sterowniku sterującym poszczególnymi pętlami podłogówki. Sterownik ten będzie pracował niezależnie, ponieważ sterownik kotła nie skomunikuje się z nim.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75408

      Posiadam piec DasPell, a sterowanie podłogówki jest firmy KAN-therm. Mieli w ofercie dwa rodzaje listew sterujących podłogówką – z przekaźnikiem mogącym wyłączyć pompę CO lub bez takiego przekaźnika. Ja mam wersję bez możliwość sterowania pompą.

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.