Ogólne doświadczenia z ogrzewaniem

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Ogólne doświadczenia z ogrzewaniem

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #75099
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam.
      Czy ktoś z kaloryferami w instalacji może napisać jaka krzywa i przesuniecie stosuje? Jaka temperature wody puszczać na kaloryfery i jak sobie pięć z tym radzi?
      Co robicie w przypadku temperatury powyżej zera? Wyłączacie pompę, piec czy obniżać temperaturę na Mieszacz?
      Czy macie podłogowe? A jeżeli tak to na osobnym Mieszacz czy ba tym samym obiegu co kaloryfery ale z termostat ami na powrocie?

      Próbuje dojść do ładu i skladu z moja instalacja.
      Mam kaloryfery plus podłogowe na jednej pompę.
      Pogodówka steruje Mieszaczem z krzywa 1 i przesunięciem 3.
      Termostat pokojowy obniża temperaturę mieszczą o 10 stopni.
      Wszystko działa ale jest to dość kosztowne rozwiązanie.
      Dodam jeszcze, że w domu jesteśmy praktycznie między 19ta a 6:20 oraz w piątek i weekendy i zastanawiam się nad optymalizać tego rozwiązania.

      Zapomniałem dodać, że mam pięć na pellet Q PELLET DUO 15kw.

      Z góry dziękuję za odpowiedzi

    • #75125
      Patrol
      Uczestnik

      Mam 8 kalafiorów i 2 pętle OP na zaworach RTL (napędzane tą samą pompą) – krzywa 0,9 + korekta 3st (bo ecoster koryguje nastawy w odniesieniu do 20st) w każdym razie na grzejniki idzie teraz 45C – to u mnie max wartość zadana w ustawieniach serwisowych mieszacza, a jak jest cieplej to okolice 38-40C, a minimum 35C (jak chcę same podłogi lekko podgrzewać może być jeszcze mniej)
      Testowałem wyłączanie pompy i to już sprawa najbardziej indywidualna, bo zależy jakie straty będą do uzupełnienia po jej załączeniu. Ostatecznie z różnych powodów zrezygnowałem z tego (chociaż była jakaś mała oszczędność samego paliwa) i na chwilę obecną jedynie głowice na grzejnikach ogarniają temat.
      Plan na przyszłość to montaż elektronicznych głowic.

    • #75124
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam Patrol,
      Właśnie takiej odpowiedzi szukałem.
      Mam podobną sytuację. Kaloryfery plus 4 podłogi.
      na razie ograniczyłem temperaturę na mieszaczu do 55 stopni ale zawsze ja obniżam o 10 od termostatu więc jego istnienie nie ma sensu.

      Prze konfiguruje sobie tak jak ty masz. U mnie to tez będzie miało sens.
      Też mam termostaty, są to standardowe i mam wrażenie, że bardzo wolno reagują.
      Mam także jeden elektroniczny z Lidla i bardzo fajnie działa. Trochę go w nocy słychać ale idzie się przyzwyczaić. Więc może kiedyś także wymienię na elektroniczne.

      Danfos ma bardzo fajny system Danfoss Link, który w jednej z wersji można połączyć z systemem Fibaro.

    • #75123
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      A właśnie, Jakie spalanie obecnie obserwujesz?
      Ja mam chyba jakiś słaby pellet. Przy ustawieniach jak u ciebie piec ma problem z utrzymaniem się na 50% mocy. Temperatura powoli spada a potem dopiero wchodzi na 100% aby się odkuć.

      Możliwe, że powinienem jeszcze zmienić nastawy. Wrócić do zadanej 70 stopni i histerezy 15. Oraz H2 9 i H1 4. czy coś w tym stylu.

    • #75122
      Patrol
      Uczestnik

      Mam testowo 10 worków nowego towaru i od 07.01 do 09.01 przez 51h wciągnął na oko 54kg (min było -12, a dziś już cieplej). Po podłogach 220m2 (z tego odpada garaż grzejnik off, spiżarnia i kotłownia- łącznie odpadnie 30m2)
      Co do głowic to w miarę korzystnie cenowo wypada ten system:
      https://www.conrad.pl/Zestaw-startowy-eq-3-MAX%21,-LAN-Cube,-2x-G%C5%82owica-term%2e-%2899017%29-,-2x-czujnik-okienny.htm?websale8=conrad&pi=806616&ci=SHOP_AREA_17200_0812043

    • #75121
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja narazić pale jakiś syfem.
      Możesz napisać jakiego typu pelleted palisz?
      Ja mam sosen z dodatkiem zboża po 650zł.
      Lokalny dostawca i jeszcze transport w moim zakresie.
      Teraz zamówiłem z netu po 750 zł z transportem.
      Niby tez sosna ale jakieś badania ma.
      Mam też dębowy i swiekowy na próbę po 5 worków ale ten material zaczyna się od 840 zł z dostawą.

    • #75120
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Mam testowo 10 worków nowego towaru i od 07.01 do 09.01 przez 51h wciągnął na oko 54kg (min było -12, a dziś już cieplej). Po podłogach 220m2 (z tego odpada garaż grzejnik off, spiżarnia i kotłownia- łącznie odpadnie 30m2)
      Co do głowic to w miarę korzystnie cenowo wypada ten system:
      https://www.conrad.pl/Zestaw-startowy-eq-3-MAX%21,-LAN-Cube,-2x-G%C5%82owica-term%2e-%2899017%29-,-2x-czujnik-okienny.htm?websale8=conrad&pi=806616&ci=SHOP_AREA_17200_0812043%5B/quote%5D
      Spalanie wygląda świetnie.
      Tylko zastanawia mnie jakim cudem przy temperaturze 45 stopni na mieszaczu udało ci się osiągnąć taki wynik.
      Piec musiał cały czas chodzić na 30% mocy i przy bardzo małym podawaniu.

      U mnie jak temperatura na mieszaczu jest większa w okolicy 39 stopni to piec skacze między 30% a 50% mocy i ma problemy z utrzymaniem się na 30% mocy.
      Przy 45 stopni na mieszaczu piec trzyma się 50% i od czasu do czasu wchodzi na 100%.

      Mam wrażenie, że najgorsze są zmiany nastaw zaworu 4d przez siłownik. Jak on zacznie kręcić to temperatura skacze i piec musi wejść na wyższe obroty.
      Ustawiłem nieczułość mieszacza na 1.5 stopni aby nie czekał tak długo z reakcją na temperaturę.

      Czy po zmianie pelletu trzeba zrobić przeważenie?

    • #75119
      Patrol
      Uczestnik

      u mnie jest sporo wygaszeń (nawet kilkanaście na dobę), palnik najczęściej na 100% (a właściwie to mniej, bo kocioł 15kW, ale max moc ograniczona do 12) sama instalacja jest na wymienniku płytowym; sterownik podał w momencie odczytu poziom 60% ze 150kg (trochę zawyżył, bo fizycznie poszło mniej niż 4 worki 15kg);
      przeważenie to podstawa i powinien to być wstęp do każdej regulacji czasów podawania.

      Pytałeś o pellet – teraz testuję noname w cenie 640zł za 975kg. Niby 95% iglak i 5% odpadu stolarskiego.
      Wcześniej pellet lokalnego producenta, z certyfikatem (za 2tony płaciłem 1200zł wraz z transportem)
      Ten pierwszy o dziwo mniej zasyfia kocioł (jest jasnoszary ładny popiół) i sprawia wrażenie bardziej kalorycznego (szybsze dochodzenie kotła do temp. zadanej), minusem są jednak pojawiające się luzem (niesprasowane) odpadki stolarskie.

    • #75118
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ten pellet, który mam mam przeważony.
      Bardziej chodziło mi o moment zmiany pelletu na inny. Pewnie też będzie wymagał zmiany nastaw więc warto bęzie zrobić przeważenie,
      Konfigurację mam mniej więcej 15/8.1/5.8 kw. I piec w zależności od temperatury zadanej na mieszaczu chodzi na 30 lub 50 procent mocy i czasami na 100%. Praktycznie się nie wygasza.
      Zmieniłem ostatnio nadmuch. Wydawało mi się, że zbyt szybko wypala dawkę paliwa.

      Ja mam zawór 4d i on w momencie podnoszenia temperatury w układnie domieszuje trochę wody z pieca z wodą w układzie i to powoduje szybki spadek temperatury na piecu, którego uzupełnienie jest nie możliwe na mocy 30% (chyba słaby pellet).
      Przy 45 stopniach w układzie piec piec skacze miedzy 50 a 100%.

      Możesz mi napisać jak masz skonfigurowany piec.
      Zastanawiam się jak przy obecnych mrozach twój piec może się wygaszać. To tak jakby na 30% mocy nadal miał jej za dużo w porównaniu do zapotrzebowania.

      Zastanawiam się także nad powrotem do temperatury zadanej 70 stopni (histereza 15) i niższego H2. Obecnie mam 14 stopni na H2 i 4 na H1.

      Czy jest to możliwe, że mając temperaturę zadaną 75 stopni te 30% może nie być w stanie podnieść temperatury z 71 do 75 stopni a będzie w stanie podnieść od 66 do 70 stopni?

    • #75117
      Patrol
      Uczestnik

      idąc od końca to tak jest to możliwe;
      niektórzy ważą pellet z jednej dostawy co każdy pełen zasyp zasobnika, przy nowej dostawie to już obowiązek;
      u mnie zadana 70C, H15, moc min 5,7kW, max 12kW;
      (obliczeniowo przy-18C wystarczy ok 10,7 kW, żeby uzyskać wewnątrz 22C, do tego trzeba dodać CWU; daje to okolice 60W/m2), mniej niż -13C jeszcze nie odnotowałem w tym roku;
      dzięki wymiennikowi mam niewielką różnicę między Tzadaną kotła, a powrotem.
      z ostatnich zmian – zmniejszałem czas przedmuchu przed rozpaleniem z 30sek na 10sek (żeby nawiew 100% zbytnio nie wychładzał kotła)

    • #75116
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Czyli masz bardzo zbliżone zapotrzebowanie do mojego.
      Jaką masz moc na 50% i jakie H1 i H2 stosujesz?

      Dziękuję.

    • #75115
      Patrol
      Uczestnik

      histerezy odpowiednio 4 i 8, a moc ok 7,5kW, przy czym nie mam pewności co do kaloryczności nowego paliwa, więc to orientacyjna wartość (do sterownika nie wbijam więcej jak 4,8 kWh/kg);
      jak wrócę do starego paliwa to z ciekawości porównam temp. spalin na tych samych progach mocy

    • #75114
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Z tego wychodzi że jak na dworze powyżej zera to najlepiej było by ustawić H1=H2=3 albo 4

    • #75113
      mirody
      Uczestnik

      Ja narazić pale jakiś syfem.
      Możesz napisać jakiego typu pelleted palisz?
      Ja mam sosen z dodatkiem zboża po 650zł.
      Lokalny dostawca i jeszcze transport w moim zakresie.
      Teraz zamówiłem z netu po 750 zł z transportem.
      Niby tez sosna ale jakieś badania ma.
      Mam też dębowy i swiekowy na próbę po 5 worków ale ten material zaczyna się od 840 zł z dostawą.

      mozesz napisac jaki dostawca tego debowego? dzieki

    • #75112
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Panowie
      Jak kupujecie na całą zimę czy w mniejszych ilościach ja mam w swojej okolicy 2 dostawców po ok 600zl/ tona jeden na 6mm drugi 8mm do tego trzeba doliczyć z 200 zł za transport no i za tę kasę jednym autem pojedzie 6 ton…. Oczywiście układać muszę sam….Inaczej się nie opłaca…. Do kotłowni wchodzi mi niecałe 6 ton….

      Ciekawi mnie czy macie opracowany jakiś system jak np pellet się spieka albo nie chce palić, że np producent zabiera wszystko i sam ładuje i rozładowuje nowy, czy daje Wam jakąś rekompensatę czy jeszcze inaczej?

      Jak to mówią mądry Polak po szkodzie….no i boję się żeby nie był głupi przed i po szkodzie…
      😛

    • #75111
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Ja narazić pale jakiś syfem.
      Możesz napisać jakiego typu pelleted palisz?
      Ja mam sosen z dodatkiem zboża po 650zł.
      Lokalny dostawca i jeszcze transport w moim zakresie.
      Teraz zamówiłem z netu po 750 zł z transportem.
      Niby tez sosna ale jakieś badania ma.
      Mam też dębowy i swiekowy na próbę po 5 worków ale ten material zaczyna się od 840 zł z dostawą.

      mozesz napisac jaki dostawca tego debowego? dzieki[/quote]

      Dostawca z Bochni Pellet stabrawa.
      Jeszcze tym nie paliłem.

    • #75110
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Panowie
      Jak kupujecie na całą zimę czy w mniejszych ilościach ja mam w swojej okolicy 2 dostawców po ok 600zl/ tona jeden na 6mm drugi 8mm do tego trzeba doliczyć z 200 zł za transport no i za tę kasę jednym autem pojedzie 6 ton…. Oczywiście układać muszę sam….Inaczej się nie opłaca…. Do kotłowni wchodzi mi niecałe 6 ton….

      Ciekawi mnie czy macie opracowany jakiś system jak np pellet się spieka albo nie chce palić, że np producent zabiera wszystko i sam ładuje i rozładowuje nowy, czy daje Wam jakąś rekompensatę czy jeszcze inaczej?

      Jak to mówią mądry Polak po szkodzie….no i boję się żeby nie był głupi przed i po szkodzie…
      😛

      Ja dopiero pierwszy sezon palę.
      Nie bardzo mam miejsce na składowanie dużych ilości materiału w kotłowni więc nie kupiłem na całą zimę.
      Tego czym teraz palę kupiłem 1,5 tony i dobrze, że nie więcej. Zapłaciłem po 650 i musiałem sobie go sam przywieźć.
      Za 100 zł więcej kupiłem coś na allegro z dostawą. Za parę dni zacznę tym palić.
      Mam jeszcze parę worków innego do testów.
      Założyłem wątek Pellet – czym palicie? aby dowiedzieć się od innych czym palą i ewentualnie jak testują swój zakup.
      Było tam parę przykładów ale po ostatniej awarii może nie być zdjęć.

      Pozdrawiam

    • #75109
      Mariusz Polus
      Uczestnik

      U mnie piec przez wymiennik grzeje podłogii i kilka kalafiorow. W sumie 10 kaloryferów,jedna pętla na RTL, oraz cały dół domu podłogowa ma mieszaczu.
      Wszystkie kaloryfery na glowicach elektronicznych Lidl – szczerze polecam.
      Do mieszacza podłączony auraton bezprzewodowy. Jak dogrzeje podłogowką dół rozlacza pompę. Wiem,ze są przeciwnicy tego rozwiazania,ale jako bieda sterowanie podłogowką działa. I działa nawet do tego stopnia, że rozważam sens instalacji regulacji strefowej. Trzeba tylko odpowiednio wcześniej wyprzedzić załączenie podłogi. Generalnie miało to chronić przed przegrzaniem dołu i działa wyśmienicie nawet biorąc pod uwagę, że ma to spora bezwładności.
      Jestem do tego stopnia zadowolony z uzyskanego komfortu,ze juz nic nie ruszam. Dom 228m2, ogrzewane około 200.

    • #75108
      Patrol
      Uczestnik

      a dlaczego nie korzystasz z obniżeń od termostatu tylko wyłączasz pompę podłogówki?

    • #75107
      Mariusz Polus
      Uczestnik

      Bo nie chce aby latała mi cała dobę kolejna pompa 48w. A teraz pracuje tylko około 8h na dobę

    • #75106
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Praca pompy o dodatkowe 16 godzin (16hx0,048 kW = 0,768 kWh) to dodatkowe zużycie 0,768 kWh na dobę czyli przy założeniu że 1kWh kosztuje 50 gr to oszczędzasz 39 gr dziennie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75105
      Jacek JJJ
      Uczestnik

      Bo nie chce aby latała mi cała dobę kolejna pompa 48w. A teraz pracuje tylko około 8h na dobę

      Podłogówka ma tzw. samoregulację warto więc ustawić pompę żeby wciąż chodziła a na mieszaczu obniżenie 1-2 *C od np termostatu choć spokojnie można to wyregulować pogodówką i wyborem jednej z krzywych…..ja mam np teraz wybraną krzywą 0,3 bez obniżeń czy podbić i leci elegancko w chacie 22,8 – 23 *C…..Tak teraz jadę że termostat wciąż obniża krzywą o 1 *C i mam w chacie powyższą temp., bez kominka (palenie raz 2 razy w tygodniu wieczorem dekoracyjnie jedno polanko) więc spokojnie mógłbym ustawić krzywą 0,3 z obniżeniem -1*C
      😉

      PS. Co do pompy od CO do podłogi powinna chodzić przez cały czas ale jak najwolniej u mnie są 3 biegi ręczne i 4 automatyczne pp i cp jadę na drugim od dołu bo na pierwszym nie dogrzewało i tak 2 sezon – pompa wciąż chodzi – zobacz w załączniu zużycie prądu jak pisał Serwis 1 zero zero nic

      Attachments:
    • #75104
      Mariusz Polus
      Uczestnik

      Bo nie chce aby latała mi cała dobę kolejna pompa 48w. A teraz pracuje tylko około 8h na dobę

      Podłogówka ma tzw. samoregulację warto więc ustawić pompę żeby wciąż chodziła a na mieszaczu obniżenie 1-2 *C od np termostatu choć spokojnie można to wyregulować pogodówką i wyborem jednej z krzywych…..ja mam np teraz wybraną krzywą 0,3 bez obniżeń czy podbić i leci elegancko w chacie 22,8 – 23 *C…..Tak teraz jadę że termostat wciąż obniża krzywą o 1 *C i mam w chacie powyższą temp., bez kominka (palenie raz 2 razy w tygodniu wieczorem dekoracyjnie jedno polanko) więc spokojnie mógłbym ustawić krzywą 0,3 z obniżeniem -1*C
      😉
      [/quote]

      Poproszę o wytlumacżenie powyższa bo nie kumam.

      O co chodzi z tymi obnizeniami

    • #75103
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli masz termostat pokojowy i siłowniki na mieszaczach to możesz ustawić obniżenie temperatury zadanej na mieszaczu w przypadku zadziałania termostatu pokojowego. Przykład: nastawa na podłodze 28, przy temperaturze w pokoju 20,5 (ustawiona na 21), po przekroczeniu 21 stopni w pokoju nastawa na mieszaczu obniża się o wartość obniżenia od termostatu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #75102
      Mariusz Polus
      Uczestnik

      Na mieszaczu mam RTL wiec samo się chyba nie obniży. Trzeba wymienić na elektroniczny czy chodzi tylko o obniżenia na pętlach

    • #75101
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obniżenia będą realizowane tylko w przypadku zastosowania mieszacza z słownikiem podłączonego do automatyki kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 25 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.