Nieudana próba rozpalenia

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Nieudana próba rozpalenia

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #73120

      Witam,
      Od dwóch tygodni mam piec na pellet z podajnikiem 20kW i automatyką HT tronic 900 (szczegółowa charakterystyka na zdjęciu w załączniku).
      Niestety od samego początku piec ma problem z rozpaleniem.
      Rozpala sie czasem za trzecią próbą, choć czasem jemu sie zdarza że rozpali sie za pierwszym razem.
      Na zdjęciu zamieściłem ostatnie 10 alarmów. Zmieniałem już dawkę pelletu na rozpalenie jak i moc nadmuchu wentylatora.
      Wszystkie zmiany na nic sie zdały.
      Kocioł jest ustawiony tylko na grzanie CWU w lato.
      Co może być przyczyną nieudanych prób rozpalenia?
      Pozdrawiam

    • #73139
      Patrol
      Uczestnik

      Obserwuj co się dzieje w trakcie rozpalania (m.in. temp. palnika). Sprawdź też ile faktycznie pelletu zleciało na palenisko w fazie rozpalania. Może to problem z czujnikiem płomienia lub po prostu za duży 'przeciąg’

    • #73138

      Temperatura palnika podczas rozpoczęcia rozpalania wynosi 21 stopni C i jak już sie rozpali to jest 23-24 stopnie,
      maksymalną wartość tem. palnika którą widziałem to wynosiła chyba 30 stopni.
      Własnie kocioł sie rozpala to potwierdzę info.
      Pellet według mnie spada poprawnie i poprawna ilość ponieważ jak zmieniam dawki to widzę różnice w ilości pelletu.
      Czujnik płomienia też raczej poprawnie działa choć z trzy razy zdarzyło się że płomień już był i miał jasność 30%, a po chwili pieć zaczął się wygaszać i wyskakiwał alarm nieudane rozpalenie.
      o co chodzi z przeciągiem? (komin czy otwarte okna)?

    • #73137
      Patrol
      Uczestnik

      myślałem o kominie, inne opcje to sam pellet (np wilgotny), no i jeszcze zostaje kwestia czystości palnika (drożność otworów), zalegający pył drzewny/’trociny’ też może zmniejszyć dawkowanie paliwa

    • #73136

      Co do temperatury palnika podczas rozpalania 21-23 a podczas pracy temp. max 30 stopni to dobrze.
      kominiarz jest w stanie zmniejszyć przeciąg komina?
      Wydaje mi się że pellet nie jest za wilgotny bo znajomy używa ten sam pellet i nie ma problemu z wilgotnością.
      Kocioł jest nowy i kilka razy już go czyściłem wiec bardzo wątpliwe że przez brud sie nie rozpala ponieważ od pierwszego dnia tak robił

    • #73135
      Markus
      Uczestnik

      Witam.
      Jakie teraz wartości mają parametry:
      Dawka paliwa do rozpalania
      Wydajność dmuchawy–rozpalanie
      Czas pracy z mocą minimalną

    • #73134
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sprawdź czy po zasypaniu dawki do rozpalania jest zakryty otwór od grzałki – otwór powinien być niewidoczny.

      W przypadku dalszych problemów napisz zgłoszenie do serwisu (serwis@heiztechnik.pl).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73133

      Dawka paliwa do rozpalania 140%
      Wydajność dmuchawy–rozpalanie 22%
      Czas pracy z mocą minimalną 2 minuty
      Jedno zdjęcie pokazuje ile pelletu jest na dawce 100% a drugie 140%, jak na moje oko dawki są bardzo podobne i otwór grzałki w dwóch przypadkach jest odkryty.

    • #73132

      własnie spotkała mnie kolejna niepokojąca sytuacja.
      Piec podczas rozpalenia rozpalił się, jasność płomienia była na 100% ale zamiast przełączyć sie na funkcje praca to odpaliła sie funkcja wygaszanie i wyskoczył błąd: nieudane rozpalanie. Dorzucam zdjęcie.

      Attachments:
    • #73131
      Patrol
      Uczestnik

      a w jakim ustawieniu pracuje pompa cwu? masz tryb lato załączony?

    • #73130

      Tak, pompa CWU chodzi w trybie lato

    • #73129
      Patrol
      Uczestnik

      mogło być tak, że zasobnik cwu był ładowany, a kiedy kocioł się rozpalił została osiągnięta zadana temp. cwu i palnik przeszedł do wygaszania

    • #73128

      Może i tak było ale dlaczego od razu alarm o nieudanym rozpaleniu wyskoczył?

    • #73127
      Markus
      Uczestnik

      Jaką masz histereze CWU , bo z raportu alarmu, wynika że dość często kocioł się rozpalal.
      Sprawdź przy jakiej temperaturze CWU i kotła następuje próba rozpalania.

    • #73126
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Cześć,
      Na zdjęciach widać jakby szlakę na palniku pod pelletem.
      Spróbuj wyczyścić palnik tak aby nie było szlaki.

      Jak masz zrealizowane napowietrzenie kotłowni? Masz może ztkę?

      Dawka paliwa wygląda poprawnie. U siebie (piec 15kW) celuję w dawkę około 100 g.

      Sam błąd rozpalania nie powinien występować przy wygaszaniu w związku z ładowaniem z CWU. Takie zachowanie powinno być potraktowane jako normalna praca.

      Same błędy mogą jak najbardziej wynikać z czujnika płomienia choć najpierw wykluczyłbym zasłonięcie wylotu czujnika przez szlakę.

    • #73125
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ze zdjęcia wynika, że nie była sprawdzona wydajność podajnika – dla dawki do rozpalania 100% paliwa na palniku powinno być więcej niż teraz dla 140%.
      Zrób sprawdzenie wydajności podajnika i skoryguj ten parametr w serwisie, następnie ustaw dawkę ponownie na 100%.
      Weryfikacji wydajności podajnika wykonaj w następujący sposób:
      1) Zdejmij łącznik elastyczny z palnika i włóż do pustego worka.
      2) Włącz podajnik na 10 min w teście wyjść.
      3) Zważ wsypaną ilość paliwa i pomnóż wynik razy 6 (10 min x 6 = 60 min, czyli wynik mamy w kg/h).
      4) Wynik należy wpisać w serwisie jako wydajność podajnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73124

      #SERWIS1 Zrobiłem test i mi wyszło 7,5 kg na godzinę, a minimalna wartość do ustawienia 8kg (wczesniej mialem 13kg/h)
      Więc teraz ustawilem dawkę do rozpalania 120%. Jak najodpowiedniej ustawić wydajność wentylatora i czas pracy z mocą minimalną? Obecnie mam 22% i 2 minuty.
      W zalczniku zdjecie z dawką do rozpalania

      Attachments:
    • #73123
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ustaw dawkę do rozpalania na 140%, nadmuch na 25% i nadmuch po rozpaleniu 28%.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #73122

      Dziękuję za pomoc,
      Od czasu jak zrobiłem test wydajności to piec ani razu nie miał problemu z rozpalaniem i ostatni alarm nieudanej próby rozpalanie widnieje 21 sierpnia.
      Na jesień będę pewnie potrzebował pomoc aby ustawić kocioł tak aby jak najbardziej ekonomicznie mi ogrzewał dom.
      Pozdrawiam Karol

Oglądasz 18 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.