HT ONE 15KW + HT Tronic 900 Touch – duże spalanie

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT ONE 15KW + HT Tronic 900 Touch – duże spalanie

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72125
      Arek Koboj
      Uczestnik

      Dobry wieczór,

      Od stycznia jestem posiadaczem kotła ONE 15KW. Od września mieszkam w domu i regularnie palę. Dom nowy 150 m2 z poddaszem plus garaż. Na obydwu kondygnacjach ogrzewanie podłogowe. Dom ocieplony 20cm styropianem, strop ocieplony 15cm styropianem. W domu ustawione 21 stopni, ale niestety pomimo braku zimy kocioł spala 25 kg pelletu na dobę. U mojego kolegi w identycznym domu, choć gorzej ocieplonym, starszy piec HT i starszy sterownik spalają 15 kg na dobę. Czy możliwe jest, że problem leży po stronie ustawień kotła? .  Jakie powinny być nastawy nadmuchu przy rozpalaniu i podczas pracy? Pellet przeważony, kaloryczność wpisana z etykiety. Gdzie szukać rozwiązania ?

    • #72135
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dobry wieczór,

      Od stycznia jestem posiadaczem kotła ONE 15KW. Od września mieszkam w domu i regularnie palę. Dom nowy 150 m2 z poddaszem plus garaż. Na obydwu kondygnacjach ogrzewanie podłogowe. Dom ocieplony 20cm styropianem, strop ocieplony 15cm styropianem. W domu ustawione 21 stopni, ale niestety pomimo braku zimy kocioł spala 25 kg pelletu na dobę. U mojego kolegi w identycznym domu, choć gorzej ocieplonym, starszy piec HT i starszy sterownik spalają 15 kg na dobę. Czy możliwe jest, że problem leży po stronie ustawień kotła? .  Jakie powinny być nastawy nadmuchu przy rozpalaniu i podczas pracy? Pellet przeważony, kaloryczność wpisana z etykiety. Gdzie szukać rozwiązania ?

      Cześć,
      Jedyne co mogę Ci poradzić to sprawdzenie wydajności podajnika (przeważenie) ale to i tak znacznie nie zmieni spalania. 
      Piec będzie podawał ci tyle ciepła ile potrzebuje twój dom. 

      To jest twój pierwszy sezon grzewczy i jako taki nie nadaje się do mierzenia spalania. 
      Dom trzeba wygrzać co może zająć cały sezon.  

      Możesz jeszcze sprawdzić ustawienia podłogówki. Uzależnić temperaturę w układzie od temperatury zewnętrznej i dodatkowo wprowadzić obniżenie temperatury od termostatu pokojowego. 

      Możesz coś więcej napisać o tym jak sterujesz temperatura w domu i w podłodze? 

      Rozumiem, że masz odpowiedni komin do tego pieca z regulatorem ciągu RCK oraz napowietrzenie kotłowni w postaci zetki? 

      A, i zapytaj kolegi jakie miał spalanie w pierwszym sezonie. Jeżeli to był nowy dom. 

      I jeszcze jedno. Grzejesz wodę użytkowa? Do jakiej temperatury i z jaką histereza oraz jak często? Jak duży zbiornik? 
      CWU potrafi „zjeść” parę kilo paliwa. 

    • #72134
      SERWIS
      Uczestnik

      Tak jak wspomniał kolega Mateusz, pierwszy rok ogrzewania, to często dwukrotnie większe zużycie paliwa niż w kolejnych sezonach. Z jednej strony to nagrzanie budynku, z drugiej to odparowanie wilgoci, która jest w ścianach, stropach itp.
      Zauważmy, że w czajniku wodę gotujemy dwie, trzy minuty, ale aby odparować całą wodę (wygotować) to trzeba może i całej godziny.

    • #72133
      Arek Koboj
      Uczestnik

      Witam serdecznie, dziękuję za odpowiedź.
      Doprecyzuję trochę jeśli chodzi o pracę kotła bo się mało szczegółowo wyraziłem. Od września mieszkam w domu i kocioł pracuje na temperaturze rzędu 21 stopni wewnątrz budynku. Natomiast sama praca kotła i wygrzewanie budynku trwają już prawie rok bo od 20 stycznia 2020 roku z tym że temperatura była utrzymywana na poziomie powiedzmy 14-15 stopni.
      Jeśli chodzi o RCK to niestety go nie posiadam.
      CWU jest ustawiona na stałe na 40 stopni i histerezę 5 stopni.
      Dotychczas miałem dmuchawę w trybie praca na 70% czy to mogło być przyczyną wysokiego spalania?

    • #72132
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Witam serdecznie, dziękuję za odpowiedź.
      Doprecyzuję trochę jeśli chodzi o pracę kotła bo się mało szczegółowo wyraziłem. Od września mieszkam w domu i kocioł pracuje na temperaturze rzędu 21 stopni wewnątrz budynku. Natomiast sama praca kotła i wygrzewanie budynku trwają już prawie rok bo od 20 stycznia 2020 roku z tym że temperatura była utrzymywana na poziomie powiedzmy 14-15 stopni.
      Jeśli chodzi o RCK to niestety go nie posiadam.
      CWU jest ustawiona na stałe na 40 stopni i histerezę 5 stopni.
      Dotychczas miałem dmuchawę w trybie praca na 70% czy to mogło być przyczyną wysokiego spalania?

      Trochę nisko masz ustawione CWU, ale jak kto lubi.
      Nadmuch/wyciąg na pewno ma znaczenie. większy szybciej wypala paliwo na palniku i nie daje wystarczająco dużo czasu spalinom na oddanie ciepła w wymienniku. Do tego wpływa na powstawanie spieków, choć u ciebie palnik spokojnie powinien sobie z nimi poradzić.
      Wygrzewanie z 14 do 21 stopni też trochę zajmie, choć to się inaczej zachowa w porównaniu z nie ogrzewanym domem.

      Najlepiej jak zweryfikujesz wydajność podajnika i nadmuch. To są pierwsze operacje jakie trzeba wykonać przy jakichkolwiek problemach.
      RCK możesz zamontować do wytrzyszczki.

      A, i jeszcze jedno. Energia cieplna, którą produkuje piec nie znika. Jest oddawana do układu CO, CWU, komina lub wypromieniowana do kotłowni.
      Warto zweryfikować czy wszystkie rury w kotłowni są zaizolowane i nie robią za kaloryfer.
      Ewentualnie masz paliwo, które zamiast 4.8 kW/kg ma 3 kw/kg i musisz spalić go znacznie więcej aby osiągnąć odpowiedni efekt. Ale to by było widać po tym jak pracuje piec. Mógłby nawet nie osiągać temperatury zadanej lub bardzo długo do niej dochodzić.

      Pozdrawiam

    • #72131
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Zapomniałem zapytać czy mas włączona cyrkulację CWU?

    • #72130
      Patrol
      Uczestnik

      podeślij swoje parametry (m.in. temp zadana kotła, histereza, moce, nastawy mieszacza); 25kg to zdecydowanie za dużo jak na nowy dom o tej powierzchni (tak jakbyś miał non stop otwarta okna i ogrzewanie leciało na full)

    • #72129
      Arek Koboj
      Uczestnik

      Dobry wieczór,
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
      Z góry dziękuję za pochylenie się nad tematem i pomoc.
      Poniżej przesyłam wszystkie dostępne z poziomu użytkownika ustawienia pieca.
      W domu działa sterownik pokojowy  SALUS, na którym na stałe jest ustawiona temperatura 22 stopnie w całym domu. Sterownik jest jeden, ale w domu nie czuć, żeby w pomieszczeniach była różna temperatura, Podłogówka umieszczona w całym domu ogrzewa go równomiernie. Pomieszczenia są zazwyczaj otwarte więc powietrze się miesza. Jedynie w dwóch łazienkach są dodatkowo zamontowane grzejniki ustawione na 3 kreski. Poniżej moje ustawienia:

      USTAWIENIAOGÓLNE:
      KOCIOŁ: 70 STOPNI
      CWU: 40 STOPNI
      POWRÓT: 55 STOPNI
      ZAWÓR: 34 STOPNIE
       
      MENU SERWISOWE:

      USTAWIENIA CWU:
      Tryb pracy CWU: Zima
      Priorytet CWU: wyłączony
      Histereza: 5 stopni
      Dezynfekcja CWU: Wyłączony
      USTAWIENIA ZAWORU:
      Tryb pracy zaworu mieszającego: normalny podłogowy
      Termostat pokojowy mieszacza: Załączony
      Wyłączenie pompy zaworu od termostatu: Tak
      Obniżenie nastawy zaworu od termostatu: 0 stopni
      Czas pełnego otwarcia zaworu:120 sekund
      USTAWIENIAPALNIKA:
      OGÓLNE:
      Wydajność podajnika: 12,5kg/h
      Kaloryczność paliwa:4,8kWh/kg
      Maksymalna temperatura palnika: 80 stopni
      ROZPALANIE:
      Dawka paliwa do rozpalenia:100%
      Wydajność  dmuchawy – Rozpalenie: 18%
      Czas pracy z mocą minimalną:2 min
      PRACA:
      Moc maksymalna: 15.0kW
      Nadmuch – moc maksymalna: 70%
      Wzrost obrotów dmuchawy: 5%
      PODTRZYMANIE:
      Maksymalny czas pracy w podtrzymaniu: 0 minut
      CZYSZCZENIE:
      Czyszczenie prewencyjne palnika: 24H
      SONDA LAMBDA OPS:
      Praca z sondą Lambda: Załączony
      Zakres korekty nadmuchu: 30%
      Kalibracja sondy Lambda: Nie
      USTAWIENIA KOTŁA:
      Histereza kotła: 15 stopni
      Minimalna temperatura kotła:50 stopni
      Maksymalna temperatura kotła:85 stopni
      Temperatura załączenia pomp:50 stopni
      USTAWIENIA POMPY KOTŁA:
      Tryb pracy pompy kotła: Ochrona powrotu
       
       

    • #72128
      Patrol
      Uczestnik

      A testowałeś pracę w trybie obniżenia temp. mieszacza od termostatu zamiast wyłączania pompy? Sondę masz od początku? Komin fi200? Dopisz jeszcze ile masz rozpaleń na dobę i jaki jest średni czas postoju kotła po wygaszeniu

    • #72127
      SERWIS
      Uczestnik

      Według mnie wszystko jest w porządku.

Oglądasz 9 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.