HT One 15kw+ HT tronic rooms duże spalanie

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem HT One 15kw+ HT tronic rooms duże spalanie

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #72049

      Stary dom, dwie kondygnacje, 120 m dół, 80 m góra.W tamtym roku kapitalny remont dołu. Podczas remontu dogrzewanie tylko dmuchawą. Od kwietnia,jak również w tej chwili ogrzewanie tylko dołu ( podłogówka + trzy grzejniki), góra jeszcze nie zrobiona. Dom ocieplony styropian 16 cm biały, dach 18 cm wełna. Kocioł stoi w kotłowni, która jeszcze nie jest niczym ocieplona ( w pomieszczeniu jest zimno). W domu ustawione 21 stopni. Bojler 200 litrów. Na dzień dzisiejszy kocioł spala 30 kg, pomimo braku zimy. Ustawienia na kotle : USTAWIENIA OGÓLNE:KOCIOŁ: 67 STOPNICWU: 43 STOPNIEPOWRÓT: 55 STOPNIZAWÓR: 40 STOPNI MENU SERWISOWE:USTAWIENIA CWU:Tryb pracy CWU: ZimaPriorytet CWU: wyłączonyHistereza: 15 stopniDezynfekcja CWU: WyłączonyUSTAWIENIA ZAWORU:Tryb pracy zaworu mieszającego: normalny grzejnikowyTermostat pokojowy mieszacza: ZałączonyWyłączenie pompy zaworu od termostatu: TakObniżenie nastawy zaworu od termostatu: 0 stopniCzas pełnego otwarcia zaworu: 82sekundUSTAWIENIA PALNIKA:OGÓLNE:Wydajność podajnika: 15,5kg/hKaloryczność paliwa:5,2kWh/kgMaksymalna temperatura palnika: 80 stopniROZPALANIE:Dawka paliwa do rozpalenia:100%Wydajność dmuchawy – Rozpalenie: 15%Czas pracy z mocą minimalną:4 minPRACA:Moc maksymalna: 15.0kWNadmuch – moc maksymalna: 81%Wzrost obrotów dmuchawy: 5%PODTRZYMANIE:Maksymalny czas pracy w podtrzymaniu: 0 minutCZYSZCZENIE:Czyszczenie prewencyjne palnika: 3HSONDA LAMBDA OPS:Praca z sondą Lambda: ZałączonyZakres korekty nadmuchu: 30%Kalibracja sondy Lambda: NieUSTAWIENIA KOTŁA:Histereza kotła: 20 stopniMinimalna temperatura kotła:50 stopniMaksymalna temperatura kotła:75 stopniTemperatura załączenia pomp:50 stopniUSTAWIENIA POMPY KOTŁA:Tryb pracy pompy kotła: Ochrona powrotu

    • #72062

      Jeszcze raz ustawienia, może będzie przejrzyściej 
      USTAWIENIA OGÓLNE:*KOCIOŁ: 67 STOPNI*CWU: 43 STOPNIE*POWRÓT: 55 STOPNI*ZAWÓR: 40 STOPNI MENU SERWISOWE:USTAWIENIA CWU:*Tryb pracy CWU: Zima*Priorytet CWU: wyłączony*Histereza: 15 stopni*Dezynfekcja CWU: WyłączonyUSTAWIENIA ZAWORU:*Tryb pracy zaworu mieszającego: normalny grzejnikowy*Termostat pokojowy mieszacza: Załączony*Wyłączenie pompy zaworu od termostatu: Tak*Obniżenie nastawy zaworu od termostatu: 0 stopni*Czas pełnego otwarcia zaworu: 82sekundUSTAWIENIA PALNIKA:OGÓLNE:*Wydajność podajnika: 15,5kg/h*Kaloryczność paliwa:5,2kWh/kg*Maksymalna temperatura palnika: 80 stopniROZPALANIE:*Dawka paliwa do rozpalenia:100%*Wydajność  dmuchawy – Rozpalenie: 15%*Czas pracy z mocą minimalną:4 minPRACA:*Moc maksymalna: 15.0kW*Nadmuch – moc maksymalna: 81%*Wzrost obrotów dmuchawy: 5%PODTRZYMANIE:*Maksymalny czas pracy w podtrzymaniu: 0 minutCZYSZCZENIE:*Czyszczenie prewencyjne palnika: 3HSONDA LAMBDA OPS:*Praca z sondą Lambda: Załączony*Zakres korekty nadmuchu: 30%*Kalibracja sondy Lambda: NieUSTAWIENIA KOTŁA:*Histereza kotła: 20 stopni*Minimalna temperatura kotła:50 stopni*Maksymalna temperatura kotła:75 stopni*Temperatura załączenia pomp:50 stopniUSTAWIENIA POMPY KOTŁA:*Tryb pracy pompy kotła: Ochrona powrotu

    • #72061
      SERWIS
      Uczestnik

      Czy termostat pokojowy rozłącza ogrzewanie? To znaczy czy temperatura w pomieszczeniu jest osiągana? Jeśli tak to jak długo po osiągnięciu temperatury 21 stopni w pomieszczeniu temperatura spada i ogrzewanie ponownie się załącza?
      Co do samego budynku, to fakt że nie ogrzewasz góry nie znaczy że na górze jest zimno, czyli formalnie ogrzewasz prawie 200 m2.
      Jak wygląda komora spalania i popiół. Zrób proszę zdjęcia i po tym można będzie określić jakość spalania.

    • #72060

      Temperatura ustawiona na 21 stopniTemperatura na dworzu 0 stopni, śnieg

        [*]O 11.10 – 21,2 stopnia[/*][*]O 12.10 – 21,0 stopni[/*][*]O 12.50 – 20,8 stopni – ciepło puszczone[/*][*]O 13.50 – 21,0 stopni[/*][*]O 15.35 – 20,8 stopni – ciepło puszczone[/*]
      

      Temperatura w pomieszczeniu zostaje osiągnięta. Ogrzewanie ponownie się załącza po niecałych 2 godzinach. Piec ostatnio czyszczony w czwartek. Na dzień dzisiejszy tak to wygląda. Spieki – po lekkim ściśnięciu, rozpadają się.

    • #72059

      jpg1.jpeg received_2853466178275827.jpeg received_2931711973729842.jpeg 

    • #72058
      Markus
      Uczestnik

      W popielniku masz wyrzucony pellet i robią się spieki. Spróbuj zmniejszyć moc maksymalną nadmuchu np. do 70% i zobacz czy się coś zmieni.

    • #72057
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Jeszcze raz ustawienia, może będzie przejrzyściej 
      USTAWIENIA OGÓLNE:*KOCIOŁ: 67 STOPNI*CWU: 43 STOPNIE*POWRÓT: 55 STOPNI*ZAWÓR: 40 STOPNI MENU SERWISOWE:USTAWIENIA CWU:*Tryb pracy CWU: Zima*Priorytet CWU: wyłączony*Histereza: 15 stopni*Dezynfekcja CWU: WyłączonyUSTAWIENIA ZAWORU:*Tryb pracy zaworu mieszającego: normalny grzejnikowy*Termostat pokojowy mieszacza: Załączony*Wyłączenie pompy zaworu od termostatu: Tak*Obniżenie nastawy zaworu od termostatu: 0 stopni*Czas pełnego otwarcia zaworu: 82sekundUSTAWIENIA PALNIKA:OGÓLNE:*Wydajność podajnika: 15,5kg/h*Kaloryczność paliwa:5,2kWh/kg*Maksymalna temperatura palnika: 80 stopniROZPALANIE:*Dawka paliwa do rozpalenia:100%*Wydajność  dmuchawy – Rozpalenie: 15%*Czas pracy z mocą minimalną:4 minPRACA:*Moc maksymalna: 15.0kW*Nadmuch – moc maksymalna: 81%*Wzrost obrotów dmuchawy: 5%PODTRZYMANIE:*Maksymalny czas pracy w podtrzymaniu: 0 minutCZYSZCZENIE:*Czyszczenie prewencyjne palnika: 3HSONDA LAMBDA OPS:*Praca z sondą Lambda: Załączony*Zakres korekty nadmuchu: 30%*Kalibracja sondy Lambda: NieUSTAWIENIA KOTŁA:*Histereza kotła: 20 stopni*Minimalna temperatura kotła:50 stopni*Maksymalna temperatura kotła:75 stopni*Temperatura załączenia pomp:50 stopniUSTAWIENIA POMPY KOTŁA:*Tryb pracy pompy kotła: Ochrona powrotu

      Cześć
      Przede wszystkim trzeba przeglądnąć konfigurację.
      Zalecana temperatura zadana pieca to 70 stopni.
      Histereza pieca 15 stopni.

      Zawsze warto sprawdzić wydajność podajnika. 15.5 kg/h to dość dużo. Czy wykonywałeś przeważenie podawania?
      Kaloryczność 5.2 kWh/kg jest nie osiągalne. W sterownikach HT Tronic 900 służy do obliczenia dawki paliwa więc warto wprowadzić to w miarę dokładnie. Jak nie znasz kaloryczności to wpisz to co jest na worku lub coś z zakresu 4.6 – 5 kWh/kg.
      Warto w miarę dokładnie ustawić wydajność i kaloryczność aby piec był w stanie dokładnie dobrać ustawienia do pożądanej mocy.

      Czas pełnego otwarcia zaworu: 82sekund – to wygląda dziwnie. Musisz odczytać wartość z siłownika. 
      Tak jam Markus pisał. Nawiew jest do zmniejszenia gdyż masz spieki oraz popiół wszędzie oprócz popielnika.
      Wygląda na to, że masz sondę lambda. Tu warto zapytać serwisu jak to powinno się ustawić.
      Czy masz regulator ciągu kominowego RCK?
      Jaki masz komin?

      Pozdrawiam

    • #72056

      Drodzy PanowieJestem kobietą. Potrafię rozładować, ponosić i poukładać 5 ton pelletu. Potrafię wyczyścić i zasypać kocioł. Potrafię zmienić ustawienia na kotle i sterowniku, jeżeli ktoś mi poda na jakie. Ale to by było na tyle moich umiejętności jeśli chodzi o kotły. Komin mam ceramiczny brata fi 200, ze strażakiem na końcu( zdjęcie). Kaloryczność pelletu mam na worku, stąd takie ustawienie ( zdjęcie). Oczywiście mogę to zmniejszyć. ****”Zawsze warto sprawdzić wydajność podajnika. 15.5 kg/h to dość dużo. Czy wykonywałeś przeważenie podawania?”Odp.Nie wiem jak wykonać przeważenie podawania.***”Czas pełnego otwarcia zaworu: 82sekund – to wygląda dziwnie. Musisz odczytać wartość z siłownika”Odp. Tak ustawił pan ustawiający piec. Nie wiem gdzie znajduje się ten siłownik.

      received_166608291481007.jpeg received_2699670160285745.jpeg

    • #72055
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Drodzy PanowieJestem kobietą. Potrafię rozładować, ponosić i poukładać 5 ton pelletu. Potrafię wyczyścić i zasypać kocioł. Potrafię zmienić ustawienia na kotle i sterowniku, jeżeli ktoś mi poda na jakie. Ale to by było na tyle moich umiejętności jeśli chodzi o kotły. Komin mam ceramiczny brata fi 200, ze strażakiem na końcu( zdjęcie). Kaloryczność pelletu mam na worku, stąd takie ustawienie ( zdjęcie). Oczywiście mogę to zmniejszyć. ****”Zawsze warto sprawdzić wydajność podajnika. 15.5 kg/h to dość dużo. Czy wykonywałeś przeważenie podawania?”Odp.Nie wiem jak wykonać przeważenie podawania.***”Czas pełnego otwarcia zaworu: 82sekund – to wygląda dziwnie. Musisz odczytać wartość z siłownika”Odp. Tak ustawił pan ustawiający piec. Nie wiem gdzie znajduje się ten siłownik.

      Cześć,
      Przepraszam, ciężko połapać się po niku.

      Siłownik zaworu to coś takiego gdzieś na obudowie powinna być tabliczka i na niej informacja o czasie pełnego otwarcia zaworu.

      Sposób pomiaru wydajności podajnika znajdziesz w instrukcji https://heiztechnik.pl/dokumenty/INSTRUKCJE_K/ONE_%26_ONE_BASIC_DTR.pdf na stronie 16 i 18.
      Zanim rozmontujesz podajnik musisz wyłączyć piec tak jak to robisz do czyszczenia.
      Mniej więcej to tak wygląda

      Przed uruchomieniem kotła należy dokonać sprawdzenia wydajności podajnika:• Wsypujemy pellet do zasobnika.
      • Zdejmujemy dolną część łącznika elastycznego pomiędzy palnikiem a podajnikiem i umieszczamy ją w pojemniku
      (np. worek po pellecie).
      • Uruchamiamy podajnik poprzez „test wyjść” w automatyce do czasu uzyskania przesypu przez łącznik
      elastyczny. Czekamy około 3-5 min. aby rura stalowa całkowicie się napełniła. Opróżniamy pojemnik. 
      To raczej jest nie koniczne bo piec już jakiś czas pracował.
      • Uruchamiamy podajnik na 10 min. i czekamy aż pellet przesypie się w tym czasie do pojemnika. Może wymagać wielokrotnego uruchomienia testu. Prawdopodobnie jeden test podajnika trwa 2 minuty
      • Ważymy zawartość pojemnika i uzyskaną wartość mnożymy razy 6 (w godzinie jest 6 cykli po 10 minut).
      • Uzyskaną wartość wpisujemy w Ustawiania serwisowe > Ustawienia palnika > Praca > Wydajność podajnika.

      Komin to temat rzeka. jak masz ceramiczny fi 200mm i nie masz regulatora to będziesz miała czasami/często problem ze zbyt dużym ciągiem komina co utrudnia ustawienie poprawnego nawiewu.
      Strażak na końcu jeszcze będzie to utrudniał gdyż zwiększa ciąg komina.
      Regulator RCK to takie coś  Najczęściej wstawia się go w wytrzyszczkę .

      Pozdrawiam

    • #72054

      Dziękuję bardzo. Biorę się za ogarnianie tego i przestawianie ustawień. Mam jeszcze jedno pytanie, czy to wszystko może mieć wpływ na duże spalanie pelletu, około 30 kg na dobę? Czy coś jeszcze mam przestawić lub poprawić? 

    • #72053
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Dziękuję bardzo. Biorę się za ogarnianie tego i przestawianie ustawień. Mam jeszcze jedno pytanie, czy to wszystko może mieć wpływ na duże spalanie pelletu, około 30 kg na dobę? Czy coś jeszcze mam przestawić lub poprawić? 

      Jak najbardziej może. 

      To jest nowy dom i pierwszy sezon? 
      Jeżeli tak to na pewno będziesz miała zwiększone spalanie z powodu wygrzewania domu. 

    • #72052
      krzysiek808
      Uczestnik

      Że się tak zapytam – to po co w kotle jest sonda skoro trzeba kombinować z nastawami? Czy to nie ona steruje ilością tlenu w spalinach za pomocą wentylatora i/lub podajnika paliwa?

    • #72051
      Mateusz Żurek
      Uczestnik

      Że się tak zapytam – to po co w kotle jest sonda skoro trzeba kombinować z nastawami? Czy to nie ona steruje ilością tlenu w spalinach za pomocą wentylatora i/lub podajnika paliwa?

      Tak, sterownik na jej podstawie steruje a raczej dosterowuje nadmuch aby osiągnąć ustawiony % tlenu w spalinach.
      Ale i tak masz zabawę z podawaniem i nadmuchem bazowym i chyba czymś tam jeszcze.
      Może sobie nie poradzi jak będziesz miał za duży ciąg w kominie. Nie zejdzie do 0% nadmuchu.
      Nie wiem dokładnie bo jej nie mam.

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.