Jakie ustawienia Eko 15 na lato

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Jakie ustawienia Eko 15 na lato

  • Ten temat ma 37 odpowiedzi, 6 odpowiedzi, a ostatnio został zaktualizowany 7 lat temu przez SERWIS1.
Oglądasz 37 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77955
      Pawel
      Uczestnik

      Witam posiadam kociol eko 15kW i chcialem zapytac jak dobrze ustawic go zeby zeby byla podgrzewana tylko sama woda i spalal malo wegla.
      Sterownik Ht tronic 500
      Palinik obrotowy
      Zasobik CWU 100l
      Pokrywa dmuchawy w 90% zaslonieta
      Obr dmu 2
      Obr dmu pod 8
      Czas dmu 10s
      Obr dmu wzro 2
      Pauza 80s
      Czas pracy 12s
      Czas oczekiwania 9min
      Krotnosc 2
      Temp zadana 60
      Temp CWU zadana 48
      Czy takie ustawienia na samo grzanie wody sa dobre?

    • #77993
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Poniżej podaję wstępne nastawy:
      Pokrywa dmuchawy w 90% zaslonieta
      Obr dmu 0
      Obr dmu pod 1
      Czas dmu 10s
      Obr dmu wzro 1
      Pauza 60s
      Czas pracy 10s
      Czas oczekiwania 10min
      Krotność 3
      Temp zadana 60
      Temp CWU zadana 50

      Jeśli nie będzie przepalało węgla w całości to wydłuż pauzę do 70 sekund

      Pozdrawiam

    • #77992
      Pawel
      Uczestnik

      A mam pytanie na co maja wplyw obroty dmuchawy w pracy i podtrzymaniu ze zaproponowal Pan takie malutkie?
      I czy czasem krotnosc 3 nie bedzie za duza i czy nie wygasnie w piecu? To moj pierwszy piec i centralne i dlatego sie nie znam za bardzo.
      A jezeli temp zadana kotla jest 60 to ile powinno byc na kotle mniej wiecej?

    • #77991
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Obroty dmuchawy ściśle powiązane są z ilością powietrza do spalania. Jego niedobór powoduje niewłaściwe spalanie, wytrącanie sadzy i niedopalanie węgla co wpływa jednoznacznie na spadek sprawności kotła.
      Równie niebezpieczny jest nadmiar powietrza. Powoduje on po pierwsze rozrzedzanie spalin i stratę z powodu niepotrzebnego nagrzewania nadmiaru powietrza z temperatury otoczenia do temperatury spalin oraz wychładzanie paleniska i wytwarzanie sadzy. Po drugie nadmiar powietrza (tlenu) powoduje zaniżanie paleniska, wciąganie żaru do środka palnika i wynikające z tego uszkodzenie termiczne palnika.
      Co do krotności i możliwości wygaśnięcia kotła to na podstawie doświadczeń wiem, że nawet po ośmiu godzinach bez prądu kocioł odpala się ponownie. W związku z tym nie obawiaj się wygaśnięcia kotła.

      Pozdrawiam

    • #77990
      Pawel
      Uczestnik

      A czy przy grzaniu samej wody mozna ustawic tak piec zeby byl caly czas w podtrzymaniu i nie wchodzil w tryb pracy?Czy trzeba tak ustawic go zeby raz na jakis czas przeszedl w tryb pracy.I jeszcze chcialem zapytac o ta temperture kotla. Jezeli jest Tep nast na 60 to lepiej jest jak temp kotla bedzie tez 60 czy np 68

    • #77989
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie można zrobić tak by kocioł w podtrzymaniu produkował tyle ciepła aby nagrzać cwu. Pomyśl, co stałoby się po nagrzaniu cwu, co zrobiłbyś z nadmiarem ciepła po nagrzaniu cwu.
      W podtrzymaniu kocioł nie powinien produkować ciepła, ale ze względu na to aby nie wygasł jest ciepło szczątkowe i kocioł się tak bardzo nie wychładza.
      Temperatura kotła 60 stopni jest wystarczająca.

      Pozdrawiam

    • #77988
      seba
      Uczestnik

      ustaw sobie parametry :
      takie jak podaje serwis a potem je zwerytfikuj z tymi jak podaj uŻytkownicy.

      ;

    • #77987
      Pawel
      Uczestnik

      A chcialem jeszcze zapytac na ile powienien byc ustawiony parametr wybieg pompy CWU i co to jest za parametr?

    • #77986
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Parametr ten powinien ustawiony być około 1 do 3 minut.
      Parametr te określa nam jak długo po osiągnięciu przez zasobnik cwu zadanej temperatury będzie pracował pompa cwu w celu rozbioru nadmiaru ciepła w kotle.

      A tak na marginesie jak pracuje kocioł, nie przegrzewa się, nie zabrudza sadzą i czy ogólnie wszystko jest OK?

      Pozdrawiam

    • #77985
      Pawel
      Uczestnik

      Kociol narazie pracuje dobrze nie przegrzewa sie nastawiona temp jest na 60 stopni a kociol osiaga temp w granicach 60-67.Co do sadzy to jeszcze nie wiem bo to m oj pierwszy kociol,czyszcze raz na tydzien i raz na tydzien wyrzucam popiol.Zasypalem caly podajnik 28.04 i do dzis ani razu nie wygasl i nie bylo problemow.A wegal jeszcze troche zostalo w zasobniku.

    • #77984
      Pawel
      Uczestnik

      A jeszcze chcialem zapytac o zawor 4-drogowy.Teraz ogrzewam sobie sama wode i czy jest jakas roznica jak zawor ten bedzie ustawiony na 10 albo 0, czy zmienia sie jakos temperatury na kotle?

    • #77983
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Jeżeli przy otwartym zaworze masz zimne grzejniki, czyli że nie masz układu tzw. grawitacyjnego proponuję, abyś zawór mieszający ustawił na połowę.
      Praktycznie wszystkim polecam, aby nie zamykać zaworu mieszającego całkowicie.
      Problem dotyczy ewentualnego przegrzania kotła.
      W sytuacji gdy temperatura kotła wzrośnie nadmiernie automatyka kotłowa ma obowiązek załączyć pompę obiegową. Jeżeli cały układ będziesz miał na zaworze a będzie on zamknięty to nie ma szans na schłodzenie kotła i istnieje ryzyko jego zagotowania.

      Pozdrawiam

    • #77982
      Pawel
      Uczestnik

      A chcialem zapytac jeszcze o ustawienie szybkosci pompy od CWU i CO.Posiada 3 biegi i czy np jak spadnie temperatura CWU i sie zalaczy pompa to zeby jak najszybciej osiagnela zadana temperature to czy lepiej jest jak pompa pracuje na najwiekszym biegu czy najmniejszym?

    • #77981
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Co do pomp to zależy, przy mało pojemnościowej instalacji daje się najmniejszy bieg, zaś dla podłogówki bieg pośredni bądź najwyższy, zależy od wielkości podłogówki, jej powierzchni.
      Ja na zasobniku i grzejnikach mam pierwszy bieg, a na podłodze bieg trzeci.

      Pozdrawiam

    • #77980
      Pawel
      Uczestnik

      No ja mam tylko 5 grzejnikow i 2 pompy.Co i CWU i boiler 100l bez ogrzewania poglogowego.
      A jeszcze teraz chcialem zapytac o palenie na ruszczie zastepczym poniewaz zostalo mi bardzo duzo drewna ktore bylo przygotowane do piecow kaflowych.
      I jakie sa ustawienia do palenia na takim ruszczie?

    • #77979
      SERWIS
      Uczestnik

      Wejdź w MENU PODAJNIK, wyłącz podajnik, wybierz z palnika węgiel, połóż pokrywę palnika i włącz start.
      Przysłoń jeszcze przysłonę na dmuchawie tak aby została tylko centymetrowa szczelina a obroty dmuchawy ustaw na 2 lub 3.
      Reszta bez zmian.

      Pozdrawiam

    • #77978
      Pawel
      Uczestnik

      A chcialem zapytac o NIX – dodatkowy panel regulatora Menuet bo sobie chcialem taki zamontowac w pokoju zeby miec na oku temp pieca i wody. I czy do tego panelu trzeba dokupic jakas obudowe czy juz jest w obudowie.
      I jaka jest mniej wiecej cena.

    • #77977
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Cena katalogowa takiego pulpitu wynosi 250 zł netto.

      Pozdrawiam

    • #77976
      Pawel
      Uczestnik

      A chcialem zapytac o taka rzecz.Posiadam sterownik Ht tronic 500 i w instrukcji obslugi jest napisane ze dmuchawa w podtrzymaniu i w pracy ma zakres od 0-24.
      A tylko w podtrzymaniu jest taki zakres a w pracy jest tylko zakres od 0-5.Czy to znaczy ze mam uszkodzony sterownik?
      I jeszcze chcialem zapytac o czujnik temp kotla.
      Czy da cos zalozenie jakies zaslepki na przewod ktory wchodzi w krociec? Czy zwiekszy sie dokladnosc odczytu temperatury.I jezeli nie posiadam takiej zaslepki to czy ewentualnie moge uzyc troche poxiliny i zalepic go?

    • #77975
      westos
      Uczestnik

      Witam, mam pytanie do serwisu odnośnie tych ustawień na lato. Czy mogę je tez zastosować do Eko Bio 17 w zasobniku pellet ?

    • #77974
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam cię Kornik

      Nie masz uszkodzonego regulatora. Faktem jest, że parametr mocy dmuchawy w trybie praca masz ograniczony do pięciu.
      Jest to ograniczenie systemowe i w każdej chwili telefonicznie możemy ten zakres zwiększyć.
      Ograniczenie to wprowadziliśmy, aby użytkownicy nie ustawiali zbyt dużej ilości powietrza, co w efekcie mogłoby spowodować wypalenie i uszkodzenie palnika.
      Dla kotła o mocy do 25 kW moc dmuchawy należy ustawić maksymalnie na „2”.

      Pozdrawiam

    • #77973
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj, Westos!

      Dla palnika BIO sugerujemy inne nastawy.
      W palniku typu BIO występują mniejsze opory powietrza a ponadto pellet jako drewno potrzebuje tego powietrza mniej. Dlatego podczas pracy proponuję ustawić moc dmuchawy na 0 – 1 przy centymetrowej szczelinie na przepustnicy powietrza na wentylatorze.
      Sugeruję, abyś w podtrzymaniu ustawił następujące parametry:
      – czas oczekiwania – 5 min,
      – moc dmuchawy w podtrzymaniu – 0
      – krotność podawania 1 lub 2
      – czas dmuchawy w podtrzymaniu – 5 sek.

      w razie problemów pisz lub dzwoń.

      Pozdrawiam

    • #77972
      Pawel
      Uczestnik

      A jezeli chodzi o ten krociec czujnika?

    • #77971
      westos
      Uczestnik

      Witam,
      przez weekend miałem ustawione te nastawy które podałeś wcześniej dla kolegi Kornika, i przyznam ze chodziło to całkiem dobrze. W tej chwili skończył mi się pellet i zasypałem samego ekogroszku,zamiarem sprawdzenia jak będzie się zachowywał. Czy mógł byś jeszcze podać mi nastawienia na zimę? Nie wiem jeszcze czym będę palił, pellet, owies czy groszek, ale każda rada się przyda. Chciał bym się do tego czasu przygotować…

      pozdrawiam.

    • #77970
      Pawel
      Uczestnik

      A mam takie pytanie odnosnie zaworu 4-drogowego.
      Posiadam zawor Womix Mix M ze sterowanie recznym.
      I chcialem zapytac czy warto dokupic do takiego zaworu silownik dokladna nazwa Napęd zaworu mieszającego WOMIX MP 06. Czy sa duze kozysci z zastosowania takiego silownika i jakie sa roznice odnosnie recznego sterowania? Czy zmniejszy sie spalanie?

    • #77969
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj Kornik!

      Jeśli idzie o czujnik to nie należy go niczym zaślepiać ani też nie należ nalewać tam żadnych płynów.
      Nadmieniam, że czujnik powinien być wyposażony w sprężynkę, która ma powodować przyleganie go do stalowej ścianki pochwy czujnika.
      Jego bezwładność oczywiście jest jakaś, ale nie jest na tyle duża żeby była konieczność poprawy jego dynamiki.
      Co do dokładności to nie jest to stacja meteo i dokładność 2 – 3 stopni jest w zupełności wystarczająca.

      W przypadku zaworu mieszającego warto jest zastosować napęd nie ze względu na oszczędności, a raczej ze względu na komfort cieplny.
      Stosując napęd zaworu możesz nastawić stałą wartość czynnika grzewczego bez dodatkowego kombinowania ręcznego lub wykorzystać krzywą grzewczą.
      Wykorzystując krzywą grzewczą temperatura czynnika grzewczego będzie samoczynnie dostosowywała się do warunków zewnętrznych tak, aby nie przygrzewać pomieszczeń lub też aby jego temperatura była wystarczająca do nagrzania tychże pomieszczeń.

      Pozdrawiam

    • #77968
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj, Westos!

      Nie jestem w stanie podać dokładnych nastaw gdyż nie wiem nic o Twoim budynku i o Twoich potrzebach cieplnych.
      Dla domu około 200 m2 proponuję przy podobnie ustawionej przepustnicy dmuchawy następujące parametry:
      – czas pracy podajnika – 10 sek
      – czas pauzy podajnika – 40 sek
      – obroty dmuchawy w trybie praca – 2 – 3
      Pozostałe parametry dotyczące podtrzymania zostaw bez zmian.

      Pozdrawiam

    • #77967
      westos
      Uczestnik

      Witam,
      do ogrzania mam 100 m² powierzchni użytkowej i 40m² garażu ( jeden grzejnik )W tym garażu stoi właśnie kocioł. Jeśli chodzi o dom to jest to budynek stary, z cegły ocieplony 100 styropianu. Garaz jest nieocieplony. Zasobnik CWU 120 L.
      Prosił bym Cie o podanie nastawień paru opcji. Dla palenia owsem, pelletem i jeśli to możliwe to groszkiem. W opcjach LATO i ZIMA.

      Pozdrawiam.

    • #77966
      SERWIS
      Uczestnik

      Cześć Westos

      Daj mi jeszcze odrobinę czasu a za moment prześlę Ci lub zamieszczę na forum wstępne nastawy dla poszczególnych mocy i poszczególnych paliw.

      Pozdrawiam

    • #77965
      Mocno Waldemar
      Uczestnik

      Witam mam problem z nie dopalaniem węgla, kocioł przedstawiony na lato, sterownik HT 500 POMÓŻCIE

    • #77964
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Zrób zdjęcie paleniska i zamieścić na forum.
      Według zdjęcia podpowiem Ci co zrobić.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77963
      Mocno Waldemar
      Uczestnik

      Tak to wygląda u mnie.

      Attachments:
    • #77962
      Mocno Waldemar
      Uczestnik

      Halo jest serwisant.?

    • #77961
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy do pomieszczenia kotłowni jest doprowadzone powietrze (kanał zetowy)?
      Ze zdjęcia wynika, ze palenisko wygasa z powodu braku powietrza.

      Jakie masz parametry pracy w podtrzymaniu?

      Ustaw Czas oczekiwania na 10 min i krotność podawania na 2.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77960
      Mocno Waldemar
      Uczestnik

      Mam tylko mały wentylator przy piecu wyprowadzony na zewnątrz, czas pauza miałem ustawiony na 8 min a krotnosc podawania na 4 ,podane przez serwisanta twlefonicznie,temperatura 60 zadana. Przysłona otwarta na 2 cm. Pozdrawiam

    • #77959
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czy do pomieszczenia kotłowni jest doprowadzone powietrze (kanał zetowy)?
      Bez powietrza nie ma spalania.

      Ustaw parametry podtrzymania tak jak napisałem.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #77958
      Mocno Waldemar
      Uczestnik

      Co do kanału to jak pisałem mam otwór na zewnątrz, mogę ewentualnie wymontowac wentylator, ustawienia jakie Pan podał, wczoraj wprowadziłem

    • #77957
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W takim wypadku jest jakiś problem z dopływem powietrza do paleniska. Należy wyczyścić palnik: otwory w wianku zębatym, komorę powietrza (pokrywa pod palnikiem) oraz łopatki wentylatora.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 37 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.