17 Bio Eco Duo owies i pellet

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem 17 Bio Eco Duo owies i pellet

Oglądasz 27 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77795
      westos
      Uczestnik

      Witam, mam pytanie do serwisu lub do innych użytkowników którzy maja jakieś informacje na temat nastawień dla palenia owsem i pelletem w piecu z palnikiem Bio Eco Duo. Szukam wszelkich informacji o nastawach dla palenia owsem lub pelletem w opcjach LATO i ZIMA

    • #77823
      SERWIS
      Uczestnik

      Witaj Westos!

      Przepraszam, że tak długo musiałeś czekać na propozycję ustawień, ale do rzeczy.

      Ustawienia dla pelletu – lato:
      – czas pracy podajnika – 10 sek
      – czas pauzy podajnika – 50 sek
      – obroty dmuchawy (przysłona przymknięta na 1 cm) – 0
      – czas oczekiwania – 5 – 10 min
      – czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu – 5 sek
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0
      – krotność podawania – 2

      Ustawienia dla pelletu – zima:
      – czas pracy podajnika – 10 sek
      – czas pauzy podajnika – 30 – 40 sek
      – obroty dmuchawy (przysłona przymknięta na 1 cm) – 1
      – czas oczekiwania – 5 – 10 min
      – czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu – 5 sek
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0
      – krotność podawania – 2

      Ustawienia dla owsa – lato:
      – czas pracy podajnika – 10 sek
      – czas pauzy podajnika – 50 sek
      – obroty dmuchawy (przysłona przymknięta na 1 cm) – 0 – 1
      – czas oczekiwania – 10 min
      – czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu – 10 sek
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0 – 1
      – krotność podawania – 2

      Ustawienia dla owsa – zima:
      – czas pracy podajnika – 10 sek
      – czas pauzy podajnika – 30 sek
      – obroty dmuchawy (przysłona przymknięta na 1 cm) – 2 – 4
      – czas oczekiwania – 10 min
      – czas pracy dmuchawy w podtrzymaniu – 10 sek
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0 – 1
      – krotność podawania – 2

      Gdyby coś było nie tak to pisz lub dzwoń.

      Pozdrawiam

    • #77822
      westos
      Uczestnik

      Witam serwis ,
      na razie udało mi się przetestować nastawy dla opcji lato z owsem. Z tego co zauważyłem to, jak by owies za mało się wypalał i nie jestem pewien co do temperatury zadanej, mam 55 st. a cwu 50st. Wnętrze pieca jest bardzo osmalone w takim stopniu ze aż wycieka z rury kominowej. A czasami z podajnika wydobywa się dym, tak jak by się cofał. i to chyba tyle, proszę o porady.

      Pozdrawiam

    • #77821
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Podnieś pilnie temperaturę kotła na minimum 70 stopni i kocioł Ci się wysuszy.
      Co do ewentualnej sadzy (a przy Twoich nastawach temperatury – smoły) to zwiększ o jeden obroty dmuchawy lub odchyl delikatnie przysłonę powietrza na dmuchawie.

      Pozdrawiam

    • #77820
      westos
      Uczestnik

      Witam,
      podniosłem już temperaturę według Twoich zaleceń. A co myślisz o tym niedopalonym owsie ?

    • #77819
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Niedopalony owies może występować w niewielkiej ilości.
      Teoretycznie, aby spalanie było zupełne należy dostarczyć większą ilość powietrza. Jednakże w tym przypadku nie zawsze idzie to w parze. Zbyt duży podmuch powietrza powoduje wydmuchiwanie nadpalonego ziarna do popielnika.
      Ziarno jest trudnym materiałem do spalania. Aby spalało się ono w odpowiedni sposób powinno być ono jako ziarno najgorszej jakości (mało mąki a dużo łuski). Łuska jest zapalnikiem i daje wysoką temperaturę i dopiero pod wpływem wysokiej temperatury mąka zaczyna odgazowywać i spalać się.
      Dlatego też w przypadku zbóż czy też samych ziaren jeśli są one o małej zawartości łuski warto dodać do spalania około 20% pelletu lub węgla ekogroszku.

      Pozdrawiam

    • #77818
      zientas
      Uczestnik

      Witam
      Przymierzam się do tego kotła i z tąd moje pytania:
      1. Jak się on ogólnie sprawuje zarówno latem jak i zimą?
      2. Ile spala owsa w okresie letnim?
      3. Jak wyglądają sprawy serwisowe, czy wymaga jakchś specjalnych przeglądów, czyszczeń w których trzeba coś wyciągać z pieca?
      4. Troszkę martwi minie cena owsa, ale na to nie mamy wpływu.
      5. Jak ze zterowaniem, czy jest jakaś pogodówka, czyjniki w domu lub coś takiego?
      pozdrawiam
      zientas

    • #77817
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Trudno jest mi odpowiedzieć na Twoje pytania. Będziesz musiał poczekać na odpowiedzi od innych użytkowników gdyż ja nie muszę być do końca obiektywny.
      1. Nie mamy jakichś większych problemów serwisowych z tymi akurat kotłami, więc chyba wszystko jest OK. Jeżeli chcesz przeczytaj jeden z postów na tej stronce od forumowicza: WKOZAZ
      http://forum.muratordom.pl/showthread.php?110442-dobre-domy-Ambrozja-I/page50&highlight=heiztechnik
      2. Niestety nie jestem w stanie dokładnie odpowiedzieć, ale wydaje mi się że powinno być około 150 kg owsa.
      3. Nie ma konieczności przeprowadzania przeglądów serwisowych, ale warto jest raz na rok zdemontować ślimak i zobaczyć jak wygląda i raz na jakiś czas odkręcić dolną pokrywę komory powietrznej w celu wygarnięcia z niej popiołu. Oprócz tego jeżeli się pojawi szlaka na palniku to trzeba ją zgarnąć, ale to betka.
      4. Ehe.
      5. Za niewielką dopłatą masz sterownik HT tronic 500 z pogodówką, mieszaczem i możliwością podłączenia aż dwóch termostatów pokojowych.

      Pozdrawiam

    • #77816
      westos
      Uczestnik

      Witam Serwis,
      od nastawienia temperatury na 70 st. nie ma poprawy a propos smoły ( asfalt ) w zewnętrznej części kotła. Nadal jest cały oklejony i wydaje mi się ze wpływa to negatywnie na temperaturę kotła. Możne trzeba go jakoś ręcznie wyczyścić ?? Co do spalania owsa to nie jest źle, ale na dole palnika bardzo często robią się takie twarde spieki z popiołu i blokują wyloty powietrza. Czy jest na to jakiś sposób aby się tak nie robiło ? No i ostatnim problemem jest cofający się dym do podajnika, jaki możne być tego powód ?
      Pozdrawiam

    • #77815
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Nie wiem czy pytałem, ale czy masz dobry nawiew powietrza do kotłowni?
      Twój kocioł zachowuje się tak, jakby brakowało mu tlenu.
      Jeżeli to nic nie pomoże, to zgłoś problem w postaci zgłoszenia reklamacyjnego i któryś z doradców pojawi się u Ciebie celem weryfikacji.

      Pozdrawiam

    • #77814
      westos
      Uczestnik

      Witam, po podwyższeniu temperatury jak by trochę ta smoła odpuściła… Pale na dal owsem i nawet dobrze to wychodzi. Od pewnego czasu zauważyłem ze owies się przesypuje z palnika,jak by za dożo go podawał. Próbowałem trochę przedłożyć pauzę podawania, ale nic to nie pomogło. co można z tym fantem zrobić ??
      Pozdrawiam

    • #77813
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Proszę abyś rzucił ponownie okiem i napisał mi, czy ten owies w popielniku to efekt przesypu czy może efekt wydmuchiwania przez nawiew.
      Niestety często podczas spalania pelletu przy niższych mocach, kiedy głowica nie jest rozgrzana jest poważny problem z jego dopalaniem i wtedy jedynym lekarstwem jest dołożenie około 10 do 20% węgla. Daje to naprawdę dobre efekty.

      Pozdrawiam

    • #77812
      westos
      Uczestnik

      Witam, na pewno jest to efekt przesypu. Poza tym obroty dmuchawy mam nastawione na 1 i przysłona odchylona na 1 cm. Wczoraj na wieczór było bardzo dużo przesypane wiec, nastawiłem czas pauzy na 45s. Dzisiaj rano nie było już przesypane, ale wydaje mi się, że na palniku nadal było zbyt dużo owsa. Ale za to w popielniku było mniej popiołu i był lepiej wypalony. Zastanawiam się czy nie zwiększyć jeszcze czasu pauzy. Co Ty na to?

    • #77811
      SERWIS
      Uczestnik

      Wydaje mi się logiczne, że wydłużenie pauzy powinno pomóc. Nasuwa się jedynie pytanie, czy po zmniejszeniu ilości paliwa nie spadnie Ci moc kotła. Dlatego sugeruję, abyś nieznacznie podwyższył obroty dmuchawy lub uchylił przysłonę na dmuchawie.
      I jedno i drugie powinno prowadzić do tego samego efektu.

      Pozdrawiam

    • #77810
      westos
      Uczestnik

      Witam,
      zrobiłem tak:
      czas pauzy: 35s.
      obr. dmuchawy 4
      przysłona 2cm.
      czas oczekiwania 12min.
      temp. zadana 65
      Efekt tego jest taki, ziarno wypalone do zera, popiół bialutki, nic się nie przesypało a temperaturę 65st. osiąga bez problemu. Wygląda to teraz całkiem dobrze tylko, martwię się czy te obroty dmuchawy nie są zbyt wysokie. Bo wyczytałem gdzieś ze w taki sposób można spalić palnik. Z drugiej strony, jeśli ziarno ładnie się wypala, nie wydmuchuje go z palnika i w chacie ciepło to chyba nie mam się, co przejmować… Proszę o Twoją opinie.

      Pozdrawiam

    • #77809
      SERWIS
      Uczestnik

      Super. Tak jak napisałeś, najważniejsze jest aby dobrze się spalało i aby było ciepło.
      Z tego co się domyślam to masz palnik z głowicą żeliwną i z nią nic złego nie powinno się stać.
      Jeśli idzie o nadmiar powietrza to są dwa mankamenty z nim związane. Pierwszy to spadek sprawności spowodowany wentylowaniem kotła przez nadmiar powietrza, a drugi to ryzyko cofania żaru, ale przy owsie raczej to się nie zdarza, problem ten występuje głównie przy pellecie.
      Popatrz, ajką masz temperaturę kosza.

      Pozdrawiam

    • #77808
      westos
      Uczestnik

      ok, wiec postaram się trochę zredukować nadmiar powietrza.A przy tych nastawach temperatura kosza jest ok 15-17 stopni. Wiec nie powinno być problemu z cofaniem się żaru. Jeszcze jedno, jak sprawdzić czy mam palnik z głowicą żeliwną ? Wolał bym się upewnić…

      Pozdrawiam

    • #77807
      SERWIS
      Uczestnik

      Po temperaturze podajnika widac że rzeczywiście nastawy są chyba OK!
      Jak spojrzysz na głowicę to od razy zauważysz, czy jest to odlew czy są to blaszane elementy spawane.

      Pozdrawiam

    • #77806
      westos
      Uczestnik

      Z tego, co mi się wydaje to pod palnikiem jest taki wiszący kwadrat i on chyba jest wyspawany, a jeśli chodzi o sam palnik to nie wiem, ale dzisiaj jeszcze się upewnię. Bo nie chciałbym zostać bez ogrzewania w środku zimy…

      Pozdrawiam

    • #77805
      Tomek
      Uczestnik

      Czy pokażecie na stronie nowe palniki szufladowe, ale żeliwne (taki montowałem w okolicach Kolbud)?
      Na razie widnieje tam nadal „rynna” nierdzewna.

    • #77804
      zientas
      Uczestnik

      15-20 stopni na podajniku to mam jak piec jest ze 3 dni wyączony. Palę peletem
      Mój problem to cofanie się żaru i temperatury na podajniku 50-60 stopni.
      wzrosty zauważam wtedy kiedy nagrzeją sie wszystkie odbiorniki (podłogówka i cwo) i piec jest na podtrzymaniu.
      przysłona dmuchawy zakręcona na maxa, obroty na pierwszym biegu. Dobrze jest jak jest zapotrzebowanie na energię jak się wszystko nagrzeje to i podajnik się przegrzewa.
      Mam szufladę żeliwną.

      Wydaje mi się że tak jakby pelet był za suchy i się spalał mimo braku powietrza.
      Aby wyłaczyć piec na tym pelecie to muszę wypalić wszystko z podajnika bo inaczej będzie się cofać.
      lepiej było jak paliłem mieszanką z ziarnem wtedy bez dmuchawy się nie paliło.
      A jak juz podłączę sterownik pokojowy to się zupełnie wszystko rozjeżdża. Odłącza on pompki jak temperatura w pomiwszczeniu jest osiągnięta, a że to podlogówka to zanim spadnie to 4-5 godzin przy dzisiejszej pogodzie, w tym czasie podajnik osiąga 99 stopni.
      czy macie jakieś rady?

    • #77803
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Mam propozycję, abyś przesłał mi swoje nastawy z MENU UŻYTKOWNIKA.
      Doraźnie proponuję, abyś otworzył drzwi wyczystki kominowej.
      Czekam na Twoje nastawy

      Pozdrawiam

    • #77802
      zientas
      Uczestnik

      czas pałzy podajnika 30sek
      czas dmuchawy podt: 15 sek
      krotność podawania: 2
      czas oczekiwania 30 min

      z menu serwisowego:
      czas podawania 10sek

      dziś otworzyłem wyczystkę
      dmuchawa zakręcona
      nastawa kotła 55C
      pogodówka steruje temperaturami na podłogówkę.

      w menu dmuchawa nastawione jest wpa 07 a podłaczona do pieca jest wpa 06
      sterownik HT500

      Jak coś jeszcze potrzeba to dopiszę

    • #77801
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Twoje nastawy są z kosmosu. poniżej podaję prawidłowe:
      – czas pauzy – 30 sek
      – czas dmuchawy w podtrzymaniu – 5 sek
      – krotność podawania 1
      – czas oczekiwania – 10 min
      Oprócz tego powinny pojawić się nastawy dotyczące dmuchawy, ale to ktoś Ci wyłączył i dmuchawa pędzi z mocą maksymalną.
      Powinieneś ją zredukować i ustawić następująco:
      – obroty dmuchawy – 10 -15 (dla zamkniętej przysłony)
      – obroty dmuchawy w podtrzymaniu – 0.
      Jeżeli nie poradzisz sobie z obrotami dmuchawy to zadzwoń w tym celu do serwisu.

      Co do Twego problemu to jest on związany z brakiem podawania paliwa w podtrzymaniu. U Ciebie w podtrzymaniu paliwo było podawana jeden raz na godzinę postoju i dlatego cofał się żar.
      Według moich ustawień paliwo w podtrzymaniu będzie podawane raz na dziesięć minut. Ponadto w podtrzymaniu będzie bardzo mała ilość powietrza i żar nie będzie rozdmuchiwany.

      W MENU SERWIS odnajdź parametr TYP DMUCHAWY i zmień na WPA 07

      Mam nadzieję, że moje nastawy się sprawdzą i napisz coś o rezultatach.

      Pozdrawiam

    • #77800
      zientas
      Uczestnik

      dmuchawę w menu mam wpa 07 ale do pieca dokręcona jest wpa 06.
      w menu serwisowym dostępne dmuchawy to:
      wpa 07
      wpa 120
      i tylko te dwie.

    • #77799
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      W związku z tym ustaw dmuchawę WPA 120, to jest ten sam typ silnika co WPA 06.

      Pozdrawiam

    • #77798
      zientas
      Uczestnik

      Zastosowałem ustawienia – prawie:
      dmuchawę ustawiłem na wpa 120
      dmuchawa nie ma wszystkich podawanych przez Ciebie ustawień
      obroty dmuchawy (0-5) ustawiłem na 3
      obroty dmuchawy w podtrzymaniu zakres (0-24)
      przy ustawieniach 0 w podtrzymaniu po 3-4 godzinach zaczyna lecieć kondensat z rury łączącej piec z kominem.
      przy takich ustawieniach czujka kosza 50-55 i nadal otwarta wyczystka
      przy zamknięciu wyczystki temperatura kosza dochodzi do 65-68 stopni.

    • #77797
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Tak jak napisałem, aby zmienić zakres obrotów dmuchawy musisz zadzwonić do serwisu.
      Rozumiem, że przysłony w tym momencie nie zasłoniłeś całkowicie.
      Lecący kondensat jest efektem wysokiej sprawności wymiany ciepła. W tym czasie widocznie masz niskie zapotrzebowanie na ciepło.
      Zadzwoń na telefon serwisowy i poproś do telefonu kolegę od forum, czyli mnie lub niech podadzą Ci mój numer. Spróbuję Ci pomóc przez telefon.

      Pozdrawiam

Oglądasz 27 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.