EKO DUO 25 + HT tronic 500 – tryb ZIMA

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem EKO DUO 25 + HT tronic 500 – tryb ZIMA

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #77602
      ksz
      Uczestnik

      Sytuacja tyczy się układu z zaworem manualnym czterodrożnym (bez sterowania). Wedle instrukcji przełączyłem działanie CWU na tryb ZIMA oraz przełączyłem ZAWÓR na tryb NORMALNY CO. Nastawiłem temperaturę zaworu na 40 stopni a zawór czterodrożny przekręciłem tak, że całość wody idzie przez kaloryfery. Kocioł prawidłowo zagrzał najpierw zbiornik CWU a następnie załączył pompę CO.

      Proszę o informacje dlaczego pompa CO nie przestała pracować po osiągnięciu nastawionej temperatury ZAWORU. Nastawa wynosiła 40 stopni, temperatura zaworu osiągnęła 49 stopni. Histereza oraz amplituda nie była zmieniana i wynosza odpowiednio 2 oraz 5 stopni.

      Nie jestem pewien jaki związek z zaworem niesterowanym automatycznie ma parametr CZAS ODŁĄCZENIA POMPY CO ale podejrzałem jego wartość w MENU SERWIS i jest ustawiony na 0.

      Czy w obecnej instalacji z zaworem manualnym możliwe jest ustawienie parametrów tak, by pompa CO załączała się tylko przy temperaturze TEMP ZAWORU – HISTEREZA?

      Pomijam oczywiście sytuację przekroczenia temp max kotła, kiedy CO powinno się włączać i tak właśnie robi.

    • #77608
      ksz
      Uczestnik

      W skrócie w powyższym pytaniu chodzi mi o to, czy posiadając zawór czterodrożny bez sterowania (ustawiany ręcznie):
      A: pompa CO musi chodzić cały czas a temperaturę wody w obiegu kaloryferów ustawiam sobie regulując ręcznie zawór czterodrożny
      B: pompa CO powinna się wyłączać dopóki temperatura wody powrotnej z kaloryferów nie spadnie poniżej NAST ZAWÓR – HISTEREZA

      Poza czujnikiem kotła, czujnikiem kosza oraz czujnikiem zaworu (umieszczony przylgowo do rury powrotnej do kotła) nie posiadam podłączonych żadnych innych czujników (pokojowych, zewnętrznych itp).

    • #77607
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      W Twoim przypadku MENU ZAWOR nie ma nic do rzeczy. Abyś mógł wykorzystać oprogramowanie zaworu musiałbys mieć napęd do zaworu.
      Poprzez ten właśnie napęd mógłbyś uzyskiwać określoną temperaturę na instalacji, czyli na grzejnikach. W tej chwili czujnik zaworu pokazuje Ci jedynie tempetaturę powrotu do kotła.
      Za działanie pompy c.o. odpowiada termostat pokojowy, którego Ty nie posiadasz, a pompa ta miałaby się wyłączać po uzyskaniu zadanej tempetatury w pomieszczeniu.

      Pozdrawiam

    • #77606
      ksz
      Uczestnik

      Dziękuję za informacje. W takim razie pozostaje mi wyłączyć opcję zaworu. Termostat pokojowy doinstalowałem dzisiaj i wszystko działa jak należy.

      Dla zainteresowanych: w przypadku regulatora HT-TRONIC 500 w instrukcji mowa jest o parametrze CZAS PRACY POMPY (CO). Parametru tego nie ma w menu i wg informacji zasięgniętej w serwisie jest on ustalony na stałe, przypuszczalnie na około 5 minut. Parametr ten bierze udział w procesie cyklicznego załączania pompy CO w sytuacji sterowania termostatem pokojowym. Ustawienie z kolei parametru CZAS ODŁ. POMPY CO na wartość 0 min, powoduje nie załączanie cyklicznie pompy CO w stanie czuwania termostatu pokojowego. Czyli pompa CO włącza się tylko gdy dostanie sygnał od termostatu.

      W razie nieścisłości prosze mnie poprawić.

    • #77605
      bladawiec
      Uczestnik

      Dzień dobry.
      Mam pytanie do SERWISU-u. Pozwalam sobie zadać je w tym wątku. Mam piec Eko Duo 17 i sterownik HT tronic 500. szukam możliwości ustawienia parametru, który w instrukcji nazywa się „NASTAWA CO MAX”. W sterowniku nie potrafię namierzyć tego parametru. A wg tabeli z instrukcji istnieje możliwość jego regulacji w zakresie 70-90 stopni. teraz usynowione jest na 85 stopni.

    • #77604
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Ten parametr jest w Menu Serwis. 85 stopni to dobra nastawa. Parametr określa maksymalną możliwą nastawę kotła oraz określa temperaturę prewencyjnego schładzania kotła (włącza wszystkie pompy nie załączając alarmu).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 5 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.