Dymienie z kotła RED EKO GL

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Dymienie z kotła RED EKO GL

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #79866

   Witam

   Posiadam kocioł RED EKO GL 20 KW. Palę nic trzeci sezon, jak do tej pory bez problemowo. W tym sezonie mam kocił zaczął strasznie kopcić. Po otwarciu drzwiczek wydobywa się duża ilość czarnego dymu. Kocioł bardzo szybko się brudzi. Jest bardzo dużo popiołu. Ustawienia jakie mam to: Temp. na kotle 65 stopni (zalecana według producenta), temp. zaworu 1: 40 stopni, CWU: 45 stopni, przerw w podawaniu 58 sec, podawanie 10 sec (i tutaj jest stały czas, nie można go zmienić), wydajność dmuchawy 21 %. Posiadam w tej chwili ekogroszek z PGG o nazwie Retopal 24-25 Mj. Dodaje zdjęcia kotła z dziś, czyli cztery dni po porządnym czyszczeniu czyszczeniu (około dwóch tygodni temu czyściłem też cały wylot do samego komina), w kotle jest dramat, ponadto temperatura która jest zadana czyli 65 stopni nigdy nie zostaje osiągnięta, najwyższa jaka jest to 63 stopnie przez co kocioł cały czas pracuje i ekogroszek znika w zastraszającym tempie (w poprzednich sezonach miałem problem z za wysoką temperatura). Ponadto dodaje zdjęcie deflektora, dziś go wyjąłem no i zaskoczył mnie jego stan.

   Bardzo proszę o pomoc, ponieważ już nie wiem co zrobić.

   Załączniki:
  • #79884
   SERWIS1
   Uczestnik

   W pierwszej kolejności otwórz komorę powietrzną pod palnikiem i sprawdź czy nie jest pełna (okrągła pokrywa pod palnikiem).

  • #79888

   Komorę też czyściłem przed tym jak rozpaliłem piec na sezon zimowy. Jutro wygasze piec i wyczyszczę ta komorę. A ten deflektor może powodować to że tak się dzieje? Chce jeszcze dodać że mam bardzo szeroki płomień, wcześniej tak nie miałem. Po otworzeniu drzwiczek ogień wydobywa się poza piec. Też mnie zdziwiło ostatnio że przegroda Komory paleniskowej ta niżej pod którą jest deflektor mocno się nagrzewa, aż do czerwoności, wcześniej nigdy tego nie zauważyłem.

  • #79896
   SERWIS1
   Uczestnik

   Deflektor nie spowoduje takiej zmiany. Duży płomień świadczy o braku powietrza w palniku (problem z przepływem powietrza napowietrzenie kotłowni – kocioł – komin) – sprawdź drożność napowietrzenia kotłowni.

  • #79908

   Wyczyściłem komorę powietrzną pod palnikiem. Nie była bardzo zabrudzona. od około 6 godzin pali się, jednak nadal jest dymienie ale trochę mniejsze. Ogień jest nadal bardzo duży, widać go nawet po otwarciu środkowych drzwiczek. Załączam zdjęcia. Jeśli chodzi o drożność napowietrzenia kotłowni to jest ok, dodaje zdjęcie w jaki sposób mam zrobione doprowadzenie powietrza. Plus mam zamontowany wentylator o średnicy 150 mm, który zamontowałem jakiś czas temu, wcześniej miałem po prostu tylko otwór. W ten sposób kotłownie mam od trzech lat i nigdy nie było żadnego problemu. Dodam jeszcze, że kotłownia jest bardzo mała około 2,5m x 1,7 m, bez okna i z wejściem wewnątrz domu.

   Załączniki:
  • #79916
   SERWIS1
   Uczestnik

   Do czego jest ten wentylator? Na napowietrzeniu? Na wentylacji wywiewnej kotłowni – jeżeli wywiewnej to go wyłącz  zdemontuj.

   Kanał nawiewny musi być grawitacyjny – sprawdź np. zapalniczką czy dmucha z niego powietrze do kotłowni?

  • #79921

   Nie nie. Wentylację mam całkowicie osobno, włączam ją tylko jak mi się zadymi w kotłowni lub jak czyszczę piec. Sprawdziłem zapalniczką i nadmuch jest bardzo dobry. Wystarczy nawet rękę przylozyć i czuć powietrze.

  • #79932
   SERWIS1
   Uczestnik

   Możesz jeszcze sprawdzić łopatki wentylatora – są półokrągłe, w części wklęsłej przykleja się osad i robią się płaskie – trzeba ten osad usunąć.

  • #79940

   Odkręciłem wentylator. Było w nim trochę syfu, wyczyściłem go. Po odkręceniu w tym wlocie do kotła gdzie przykręcony jest wentylator również nazbierało się dużo drobnego węgla. Nie wiem czy otwór nawet nie był zasłonięty. Bo skreceniu dymienie z pieca prawie zniknęło. Ale nadal ten ogień jest taki dziwny szeroki. No i ten kopiec na palniku jest płaski czyli nie taki jak powinien być. W instrukcji to wygląda jak taki stożek. Ustawiłem tryb pracy na automatyczny HT-logic. Mam nadzieję że będzie dobrze ba tym trybie pracował.

  • #79947
   SERWIS1
   Uczestnik

   Ten drobny węgiel w miejscu montażu wentylatora świadczy o tym, że kolano żeliwne w palniku jest skorodowane i dziurawe. Do końca sezonu może jeszcze popracuje (musisz tylko regularnie czyścić to miejsce).

  • #79951

   Czy to jest cześć która podlega gwarancji?

  • #79953
   SERWIS1
   Uczestnik

   Gwarancja jest na wady. Korozja i przepalenie elementów to nie jest wada.

   Kolano może się uszkodzić w przypadku stosowania mokrego węgla – węgiel odparowuje w gorącym kolanie i woda ta inicjuje korozję, która jest wycierana przez węgiel.

   Do podajnika należy wsypywać węgiel suchy o wilgotności do 10-12% (wizualnie to jest całkowicie suchy węgiel), jeżeli na węglu jest widoczna wilgoć to jego wilgotność na pewno jest wyższa  od 12%.

Oglądasz 11 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.