Zasypuje mi palenisko

Strona główna Forum Kotły z podajnikiem Zasypuje mi palenisko

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #79029
      ROBERT
      Uczestnik

      Witam . Mam od paru dni zamontowany piec q eko 20kw . Pierwszą dobę było wszystko dobrze . A teraz gdy przychodzę po kilku godzinach palenisko jest zasypane ekogroszkiem a piec wygasł jedynie ślimak podaję ekogroszek . Nastawy mam ustawione fabrycznie . Piec po rozpaleniu dojdzie do 60 stopni tak jak ustawione przejdzie w tryb postoju do pierwszego uruchomienia ślimaka po tym czasie temp spada i utrzymuje się w przedziale 55 – 58 stopni i nie umie już dojść do 60 stopni . Przychodzę rano i jest już na piecu 36 stopni całe palenisko zasypane ekogroszkiem. I tak każdego dnia . Mam piec uruchomiony od tygodnia i już 4 razy go rozpalałem na nowo

    • #79031
      SERWIS1
      Opiekun forum

      W pierwszej kolejności należałoby sprawdzić kiedy palenisko się przepełnia – podczas pracy kotła, czy podczas trybu podtrzymania żaru.

       

      Warto zweryfikować również drożność kanału napowietrzającego kotłownię oraz szczelność komina i przyłącza kominowego (zamknięte wyczystki, połączenia rur itp).

       

    • #79777
      ROBERT
      Uczestnik

      Witam ponownie . Proszę o pomoc w ustawieniach pieca q eko 20 KW .  Dom mam jeszcze w trakcie wykończenia ale już palę . Na piecu Mam zadaną temp. 65 stopni na cwu 30 stopni zawor1 23 , zawor 2 23 , temperatura powrotu utrzymuje się na temp 48- 49 stopni , temperatura podajnika między 38- 45 stopni

      Wentylator ustawiony na maxa 30% ( bo gdy jest mniej to nawet do 60 stopni nie umie dobić)

      Przerwa podawania co 30 sek ( nie idzie już wydluzyc )

      Palnik w trybie standard

      Ekogroszek 28Mj ( mam ekogroszek z Chwalowic)

      Temperatura dojdzie do 60 stopni wtedy piec zwalnia i podajnik podaję co 120sek jak i wentylator też schodzi z obrotów.  Lecz piec nie potrafi dojść do zadanych 65 stopni . Spala około 30 kg na dobę i jest dużo nie przepalonego węgla jak i spieków.  Proszę o pomoc w ustawieniach . Dlaczego nastawy przerwy w podawaniu są zablokowane i nie można ich wydluzyc ?

    • #79783
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Wydłużając przerwę podawania zmniejszysz moc palnika i wtedy wogóle nie będzie rosła temperatura na kotle. Kilka stopni poniżej temperatury zadanej kocioł zmniejsza moc do 30% mocy nominalnej i dlatego temperatura nie idzie w górę. Wzrost temperatury zależy od mocy generowanej przez palnik i odbiorów ciepła – jeżeli odbiory ciepła przez budynek są większe od mocy z palnika to temperatura na kotle będzie spadała.

       

      Przed przystąpieniem do ustawiania kotła warto sprawdzić czy w kotłowni wszystko jest ok.

      W pierwszej kolejności komin – dopasowany do kotła przez projektanta – zazwyczaj stalowy izolowany 160-180 mm. W przypadku nieodpowiedniego komina będzie problem z ciągiem kominowym i spalanie nie będzie optymalne.

      Napowietrzenie kotłowni – stale otwarty kanał napowietrzający kotłownię (kanał zetowy) doprowadzający powietrze do spalania. Brak napowietrzenie to brak spalania i wtedy jakiekolwiek próby regulacji warto sobie odpuścić. Warto sprawdzić czy kanał jest drożny oraz czy powietrze płynie w nim do kotłowni a nie odwrotnie (zdarzały się fuszerki budowlane, że kanał był ale nie działał).

    • #79814
      ROBERT
      Uczestnik

      Tylko dziwne jest ze ostatnio na tych ustawieniach dobijał do 65 stopni i przechodził w  postoj aż do momentu czyszczenia pieca :/ po czyszczeniu już nie dobił do 65

Oglądasz 4 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.