Stal do produkcji kotłów – fakty i mity

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Stal do produkcji kotłów – fakty i mity

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60695
   Tomek
   Uczestnik

   W nawiązaniu do rozmowy z pewnym dość wiekowym klientem, odnośnie w/w tematu i chęci wysyłania mnie do szkoły celem douczenia… 😉 :

   (fragment publikacji w „Magazynie Instalatora” nr 11(135)/2009 Zawistowski J., Janiszewski S. „Wymienniki ciepła w kotłach małej mocy zasilanych paliwem stałym – fakty i mity”)

   „Bardzo chwytliwym argumentem marketingowym jest informacja o wymiennikach wykonanych ze stali kotłowej zamiast stali węglowej. Natomiast stal kotłowa to jest po prostu stal węglowa modyfikowana tak, że ma wyższą wytrzymałość (przede wszystkim zwiększoną odporność na działanie naprężeń termicznych) w wysokich temperaturach. Stale kotłowe wykazują swoją wyższość nad stalami konstrukcyjnymi dopiero w temperaturach przekraczających 400OC (patrz: Rudnik S., ?Metaloznawstwo?, PWN, Warszawa, 1983). Przeznaczone są one dla kotłów parowych oraz elementów urządzeń pracujących w tak wysokich temperaturach.

   W kotle wodnym na powierzchni ścianki wymiennika nie mogą wystąpić temperatury wyższe niż 150°C, gdyż z drugiej strony ścianki jest przecież woda o temperaturze poniżej 100°C. Nie jest to poziom wartości, przy których parametry wytrzymałościowe (granica pełzania, wytrzymałość na pełzanie, granica plastyczności) stali węglowej konstrukcyjnej i stali węglowej przeznaczonej do pracy w podwyższonych temperaturach (stali kotłowej) różnią się w sposób pozwalający na jednoznaczne określenie wyższości jednego rodzaju materiału nad drugim. W takich warunkach walory stali kotłowej są bezużyteczne.

   Stale kotłowe są droższe i wymagają utrzymania ostrzejszych reżimów w technologii ich spawania, co w sposób znaczący podwyższa koszty produkcji (patrz: Jakubiec M., Lesiński K., Czajkowski H., ?Technologia konstrukcji spawanych?, WNT, Warszawa, 1987). Konkurentem materiałowym stali węglowej może być w takim przypadku tylko żeliwo, które wykazuje istotnie lepsze własności w tych warunkach ”

   I to by było na tyle… 😉

  • #60697
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Nic dodać, nic ująć.

   Pozdrawiam

Oglądasz 1 odpowiedź wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.