Diagnostyka kotła

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Diagnostyka kotła

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60674
      Wojtek
      Uczestnik

      Witam
      Od czasu do czasu czytam z zainteresowaniem problemy użytkowników kotłów i zauważyłem, że nie zawsze użytkownicy dobrze podają parametry jakie mają wprowadzone. Tak samo ze zużyciem opału i z prawidłowym spalaniem.
      Wiadomo, nie każdy się na tym zna… Wtedy trudno jest ustalić w czym tkwi problem.

      W związku z powyższym, można odrobinę rozbudować elektronikę w nowych kotłach. Polegałoby to na samodiagnostyce (jak w samochodach). Sterownik kotła, sam zbierałby i przechowywał informację o spalaniu (temp. czas osiągnięcia temp. zad., temp. spalin, zużycie opału, oczywiście wszystko przy uwzględnieniu czynników zewnętrznych itp.) np. na karcie pamięci. Mogłoby się odbywać bezpośrednio przez internet, to byłaby bajka.

      Gdyby takie coś funkcjonowało, to użytkownik, albo nawet sam kocioł mógłby przesłać zebrane informacje do serwisu, wtedy otrzymałby gotową konfigurację (wprowadzałoby się automatycznie), która gwarantowałaby idealne spalanie.
      Parametry mógłby dobierać prosty program. W takim wypadku można byłoby wprowadzić nieograniczone możliwości także w kotłach bez podajnika np.: kocioł (na podstawie pomiaru temp. kotła i spalin i czasu osiągania temp. zadanej) byłby w stanie sam rozróżniać rodzaj opału i dobierać odpowiednie parametry.

      Co myślicie o takim rozwiązaniu?

    • #60678
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Idea jest ciekawa, jednakże przy paliwach stałych nie do końca by się sprawdzała. Aby otrzymywać informacje dotyczące rodzaju paliwa i jakości spalania nie wystarczą czujniki pomiaru temperatury.
      W samochodach warunki pracy silnika są z góry ustalone na podstawie testów przy użyciu dedykowanego paliwa o z góry narzuconych parametrach (silnik posiada osprzęt dopasowany fabrycznie – doprowadzenie powietrza do spalania, układ wydechowy itp). Gama paliw stałych jest na tyle rozległa, że opracowanie automatyki diagnozującej proces spalania oraz rozróżniającej rodzaj paliwa byłaby skomplikowana.
      Użytkując kocioł na paliwa stałe należy wziąć również pod uwagę stopień zanieczyszczenia wymiennika, stan komina (odpowiedni przekrój, jakość wykonania i drożność), napowietrzenie kotłowni itp.
      Biorąc pod uwagę dużą ilość zmiennych zależnych od użytkownika myślę, iż diagnoza mogłaby nie być optymalna a tym samym rozwiązanie za pomocą algorytmów nie przyniosłoby oczekiwanych efektów.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #60677
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Ciekawe jest to co piszesz.
      Spróbuję zamienić słowo na ten temat z dostawcami regulatorów.

      Pozdrawiam

    • #60676
      Wojtek
      Uczestnik

      Witam
      A skąd wiadomo, że nie do końca by się sprawdzała? Były już robione jakieś pomiary, czy badania? A kto mówił, że wystarczą czujniki temperatury? Poza tym celem nie jest wykrycie rodzaju opału, tylko idealne spalanie i prosty serwis. Ja nie dałem gotowego projektu tylko przedstawiam część idei. To jest po prostu pomysł nad którym można popracować.

      Nie chodzi mi o wprowadzenie kilku algorytmów, ale o stworzenie super inteligentnej automatyki, która pozwoli dosłownie każdemu nieznającemu się na rzeczy użytkownikowi, osiągnąć zadowalający efekt przy zachowaniu minimalnego zużycia paliwa.

      Już nikt by nie narzekał na kocioł, że nie wie co jest nie tak, że tak dużo spala np. ekogroszku. To byłoby naprawdę super:)

      Pozdrawiam

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.