Możliwość włączania pieca z wielu termostatów.

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Możliwość włączania pieca z wielu termostatów.

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60666
      junges
      Uczestnik

      Witam,

      Chciałby zgłosić wniosek inowatorski o wprowadzenie prostej funkcjonalności, którego brakuje mi w HT Das Pell.

      Ćwiczyłem u siebie różne konfiguracje i najbardziej ekonomicznie sprawdza mi się taka konfiguracja, gdzie piec nie pracuje non stop tylko włącza się jak termostat zgłosi taką potrzebę (wył. od termostatu – NIE).
      Działa to niezle ale ma wadę po piec można załączyć tylko z jednego wybranego termostatu, który ustawiamy w term kotła.)

      Niestety w przypadku gdy ma się kilka obwodów jak u mnie w przypadku góra-grzejniki lub dół-podłogówka przez mieszacz) nie działa to dobrze.
      Problem jest taki, że mimo tego że temp na dole spadnie i termostat zgłasza próbę włączenia piec nie startuje, bo można go włączyć tylko z termostatu na górze a tam akurat temp. jest OK.

      Czy dało by się na Ekostrze lub w Piecu zrobić opcję Virtualny termostat np.: VTerm do którego można było by dodać wybrane dostępne w systemie termostaty.
      Chodzi o to by następował pomiędzy nimi warunek lub.
      Czyli jeżeli jakikolwiek termostat dodany do Vterm zgłosi żądanie (załączenia) tj: temp poniżej zadanej to Vterm zachowa się jak „termostat” i da sygnał żądanie grzania.
      Dodając taki Vterm jako termostat kotła, kocioł wzbudzał by się na żądanie dowolnego termostatu
      I takie rozwiązanie pozwoliłoby zachować komfort cieplny na wszystkich obiegach wzbudzając piec a nie tylko na tym jednym wybranym.

      PS: Gdyby trzeba było przetestować nowy soft z taką funkcjonalnością zgłaszam się na ochotnika.

      pozdrawiam
      Krzysiek B

    • #60670
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyłączanie kotła w okresie zimowym za pośrednictwem termostatu pokojowego nie jest do końca trafionym rozwiązaniem, ponieważ odbiór ciepła jest w tym okresie zazwyczaj duży co powoduje częstą pracę kotła z niskimi temperaturami.

      W Twojej sytuacji sugeruje ustawić funkcję Wyłączenia pompy od Termostatu na TAK. Termostat spowoduje wyłączenie się pompy CO, a kocioł cały czas będzie utrzymywał temperaturę.

      Drugą sprawą jest wyłączanie podłogówki – korzystniejsze byłoby ustawienie stałej niższej temperatury na podłodze lub sterowanie pogodowe.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #60669
      junges
      Uczestnik

      Tak jak pisalem cwiczylem rozne konfiguracje miedzy innymi taka jak Pan pisal, ale szlak mnie trafial jak piec dochodzil do tem max i sie wylaczal a nastepnie po spadku o histereze sie zalaczal. Przez 10h kiedy temp jest obnizona na termostatach (noc i wyjscie z domu) i nie ma potrzeby grzania piec odpala sie 10 razy i zbednie dogrzewajac bez sensu. Ogrzanie o histereze 10C trwa 10min przy zuzyciu 5,2kg/h czyli utrzymywanie pieca w gotowosci przez dobe kosztuje 8,5kg peletu czyli okolo 8zl miesiecznie daje to extra 250zl. Daje to tez miesiecznie extra 300 odpalen grzalki, ktora jest przewidziana na 2000cykli. Nie zgodze sie wiec ze ustawienie polecane przez Pana jest optymalne.
      Co do pracy z niska temp to tez sie nie zgodze sie z Panem bo przy ust. temp max na 72C zalaczeniu CO 60C i hister 10C. przy wlaczonej podlogowce i grzejnikach temp nie spada ponizej 52C. Przy tej konfiguracji piec sie odpala tylko 2razy na dobe.
      Prosze o sprostowanie jezeli w tym co napisalem jest jakies przeklamanie.

      Mam nadzieje ze udalo mi sie tym razem przekonac ze moj wniosek jest poparty namacalnymi korzysciami i warty rozwazenia i wdrozenia bo w moim przypadku pozwala na oszczednosci na poziomie 15-20proc (przy powierzchnie domu 250m)a kozysci porocentowe sa jeszcze wieksze w przypadku mniejszych powierzchni do ogrzania.

      PS. Jezeli ktos nie wierzy zapraszam do przetestowania.

    • #60668
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Założenia tego pomysłu są po części słuszne, jednakże dla kotła na paliwo stałe spadki temperatur i ponowne rozgrzewanie nie są niedobre dla żywotności wymiennika. Kocioł na paliwo stałe nie może pracować jak kocioł gazowy.
      Kocioł na paliwo stałe musi pracować na wysokich temperaturach w celu uniknięcia skraplania się wody na zimnych ścianach wymiennika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.