Palnik uniwersalny

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Palnik uniwersalny

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #60726
      Kowalski
      Uczestnik

      WItam,
      czy planujecie wprowadzenie w pełni uniwersalnego palnika do kociołków z podajnikiem? Z tego co wiem palnik Bio może spalać miał i eko groszek tylko przez krótki okres czasu, Defro i Hef mają palniki Uni spalające z równą sprawnością zboża co miał i ekogroszek.

    • #60729
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Z tymi palnikami jest jak z każdą inną rzeczą, nie ma nic do wszystkiego, prędzej jest coś do niczego.
      Po pierwsze żaden palnik tzw. UNI nie spala każdego zboża i często potrzebne są domieszki węgla lub pelletu.
      Po drugie, węgiel najlepiej spala się w retorcie, w innych palnikach można spalać węgiel, ale jakość tego spalania jest kiepska. W palnikach typu BIO (taka nazwa obowiązuje w naszej firmie) droga spalania jest zbyt krótka i w przypadku, gdy chcesz uzyskać dużo mocy podawanie jest tak duże, że węgiel na tak krótkiej drodze nie jest w stanie się wypalić. Jeżeli dasz dużo powietrza żeby zdążyć dopalić węgiel to temperatura spalania powoduje wylanie szlaki na dnie paleniska. Szlaka ta blokuje dopływ powietrza i spalanie przestaje być dostateczne, nie mówiąc o dobrym spalaniu.
      Po trzecie w palnikach tych w przypadku węgla trudna do kontroli jest temperatura na rurze podajnika (kontrola cofania żaru)
      Wiemy to wszystko, bo pierwsze palniki typu BIO stosowaliśmy już sześć lat temu i jeszcze do dziś czerpiemy z nich doświadczenia w celu ich ulepszania. Pomyśl, że w palniku tym spalasz miał, który z palnika wyjeżdża w postaci walca i pali się tylko na zewnątrz.
      Najtrudniejsze jest spalanie w podtrzymaniu.
      Wielokrotnie sprzedawaliśmy kotły z dwoma głowicami (węglową i bio) gdzie klient decyduje co spala i w którym palniku. W palniku typu BIO (u innych producentów typu UNI) węgla spalisz do 20 więcej. Jeżeli na sezon spalasz 5 ton węgla to w tym przypadku spalisz o 1 tonę więcej, a jest to koszt około 800 zł, a tyle kosztuje dodatkowa głowica do węgla. Jak widać zwraca się ona w ciągu jednej zimy.
      Tak na marginesie w przeciągu miesiąca, najpóźniej dwóch wprowadzimy palniki BIO wykonane z żeliwa i będzie można stosować je do węgla, jednakże dalej będziemy zwracać uwagę na fakt, że węgiel lepiej spala się w retorcie.

      Jesteśmy chyba jedyną firmą, która podchodzi do tematu BIO tak zachowawczo, ale mamy na celu dobro klientów.

      Pozdrawiam

    • #60728
      Tomek
      Uczestnik

      O patrz – z niecierpliwością czekam na info.
      Można by też zrobić palnik częściowo zrzutkowy-tzn rura podajnika jest odrobinę wyżej niż palenisko, co może ograniczyć efekt cofania żaru? Podobnie jak w np Granpalu. Choć tam też alarmy podajnika są na porządku dziennym.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.