Palnik uniwersalny

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Palnik uniwersalny

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60726
   Kowalski
   Uczestnik

   WItam,
   czy planujecie wprowadzenie w pełni uniwersalnego palnika do kociołków z podajnikiem? Z tego co wiem palnik Bio może spalać miał i eko groszek tylko przez krótki okres czasu, Defro i Hef mają palniki Uni spalające z równą sprawnością zboża co miał i ekogroszek.

  • #60729
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Z tymi palnikami jest jak z każdą inną rzeczą, nie ma nic do wszystkiego, prędzej jest coś do niczego.
   Po pierwsze żaden palnik tzw. UNI nie spala każdego zboża i często potrzebne są domieszki węgla lub pelletu.
   Po drugie, węgiel najlepiej spala się w retorcie, w innych palnikach można spalać węgiel, ale jakość tego spalania jest kiepska. W palnikach typu BIO (taka nazwa obowiązuje w naszej firmie) droga spalania jest zbyt krótka i w przypadku, gdy chcesz uzyskać dużo mocy podawanie jest tak duże, że węgiel na tak krótkiej drodze nie jest w stanie się wypalić. Jeżeli dasz dużo powietrza żeby zdążyć dopalić węgiel to temperatura spalania powoduje wylanie szlaki na dnie paleniska. Szlaka ta blokuje dopływ powietrza i spalanie przestaje być dostateczne, nie mówiąc o dobrym spalaniu.
   Po trzecie w palnikach tych w przypadku węgla trudna do kontroli jest temperatura na rurze podajnika (kontrola cofania żaru)
   Wiemy to wszystko, bo pierwsze palniki typu BIO stosowaliśmy już sześć lat temu i jeszcze do dziś czerpiemy z nich doświadczenia w celu ich ulepszania. Pomyśl, że w palniku tym spalasz miał, który z palnika wyjeżdża w postaci walca i pali się tylko na zewnątrz.
   Najtrudniejsze jest spalanie w podtrzymaniu.
   Wielokrotnie sprzedawaliśmy kotły z dwoma głowicami (węglową i bio) gdzie klient decyduje co spala i w którym palniku. W palniku typu BIO (u innych producentów typu UNI) węgla spalisz do 20 więcej. Jeżeli na sezon spalasz 5 ton węgla to w tym przypadku spalisz o 1 tonę więcej, a jest to koszt około 800 zł, a tyle kosztuje dodatkowa głowica do węgla. Jak widać zwraca się ona w ciągu jednej zimy.
   Tak na marginesie w przeciągu miesiąca, najpóźniej dwóch wprowadzimy palniki BIO wykonane z żeliwa i będzie można stosować je do węgla, jednakże dalej będziemy zwracać uwagę na fakt, że węgiel lepiej spala się w retorcie.

   Jesteśmy chyba jedyną firmą, która podchodzi do tematu BIO tak zachowawczo, ale mamy na celu dobro klientów.

   Pozdrawiam

  • #60728
   Tomek
   Uczestnik

   O patrz – z niecierpliwością czekam na info.
   Można by też zrobić palnik częściowo zrzutkowy-tzn rura podajnika jest odrobinę wyżej niż palenisko, co może ograniczyć efekt cofania żaru? Podobnie jak w np Granpalu. Choć tam też alarmy podajnika są na porządku dziennym.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.