Modyfikacje panelu uzytkownika

Strona główna Forum Miejsce na sugestie Modyfikacje panelu uzytkownika

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #60571
   Comfort2_lub
   Uczestnik

   Witam,

   Kolejne propozycje dla zmiany sw przy pompie ciepla:

   1. Temp wody powinna mieć niezależny harmonogram tak jak taryfy dla grzania. Jeżeli pompa pracuje non stop to jedynie Woda jako priorytet wchodzi w grę. Inaczej nigdy jej nie nagrzeje. W przypadku oddzielnego harmonogramu można ustawić godziny cieplej wody w taniej taryfie oraz przed kąpielą. (Niezależnie od co)

   2. Współczynniki scop i cop oraz liczby uruchomień powinny być widoczne dla użytkownika, BTW czy scop zawiera tez uruchomienia grzałek i defrosty?

   3. Ilość pobranego prądu oraz w przeliczeniu x scop byłyby kolejnym atutem

   Chyba tyle 🙂

  • #60580
   Patrol
   Uczestnik

   Cześć, mógłbyś przy okazji napisać coś więcej o swojej pompie – jaka moc, co ogrzewasz (ewent. czym grzałeś wcześniej jeśli to kolejne źródło ciepła)? jak rozumiem z poziomu użytkownika nie zobaczysz COP ani liczby uruchomień tylko z poziomu serwisowego ?

  • #60579
   Comfort2_lub
   Uczestnik

   Hej, verde comfort 2, 5kw, 110m2, wcześniej byl kominek z płaszczem ale nie wiem jak to się ma do tematu 🙂 odpowiadając na pytanie to tak, z poziomu użytkownika nie widać takich danych a skoro Heitztechnik na swojej stronie zamieszcza informacje o wysokim scop, miloby bylo zeby dalo sie to sprawdzic 🙂

  • #60578
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   A możesz napisać jak się sprawuje ta pompa.
   Zastanawiam się nad comfort 2 9kW do grzania około 150m2. Grzejniki + 4 pętle podłogi.
   Jakie masz ocieplenie domu i skoro comfort 2 to masz też głównie grzejniki. Jaką temperaturę puszczasz na układ?

  • #60577
   Patrol
   Uczestnik

   cześć, to załączanie grzałki następuje u Ciebie przy spadku temp. zewn, już poniżej 0C i wtedy na grzejniki idzie 45C czy inne warunki  ?

  • #60576
   Serwis2
   Uczestnik

   Pompa ciepła z założenia pracuje w priorytecie cwu, to najbardziej optymalne rozwiązanie. Choć można to rozwiązać u nas także inaczej – zamiast zaworu przełączającego co/cwu zbudować układ z buforem, zasobnikiem cwu, oraz pompą cwu jak w kotłowniach gazowych sprzed 10 lat. I mieć układ równoległy:) Tylko w jakim celu? Kocioł gazowy o modulacji 6-24kW dałby radę w ukł równoległym ogrzewać budynek i cwu, ale nie pc o mocy nawet 9kW. Mogę za to podpowiedzieć, jak ustawić cwu, żeby woda grzana była tylko w taniej taryfie – sam mam tak ustawione:) 1. funkcja obniżenie temp poza taryfą musi być aktywna. 2. w menu cwu temp komfortu ustawiasz na np 40 C, a temp ekonomiczną na np 30 C. 3. w menu taryfy wybierasz albo gotową G12, G12w albo klikasz dowolne godziny /wtedy automatycznie masz taryfę user, czyli na wyświetlaczu – usr/. Temperaturę komfortu masz w taniej taryfie, a w drogiej pozwalasz na wychłodzenie zasobnika do 30C minus histereza /ja mam 3C, czyli do 27C wychładzam/ jeśli to nastąpi, to nawet w drogiej taryfie cwu zostanie włączone, ale tylko do 30C plus histereza 3C, czyli do 33C. W praktyce nigdy niw włącza mi się cwu w drogiej taryfie, ale z cwu korzysta tylko 2 osoby. Musisz wypraktykować nastawy temp komfortu i ekono. cdn…

  • #60575
   Serwis2
   Uczestnik

   2. Współczynniki scop i cop oraz liczby uruchomień powinny być widoczne dla użytkownika, BTW czy scop zawiera tez uruchomienia grzałek i defrosty?

   3. Ilość pobranego prądu oraz w przeliczeniu x scop byłyby kolejnym atutem

   hmmm… spotkałem się już z taką sugestią:) widziałem nawet na wyświetlaczu u pewnego producenta COP 20 – to nie żart:( . W rzeczywistości jednak w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko roczne wskazanie zewnętrznego podlicznika w kWh. Jeśli chodzi o liczbę uruchomień – nie mamy potrzeby ich liczyć, nasza automatyka chroni sprężarkę przed nadmierną liczbę załączeń – parametr nie wpływa na gwarancję ani na żywotność sprężarki. SCOP zawiera grzałki i defrosty.

   ad 3. Dla Ciebie byłoby to atutem, i pewnie dla 99% rozsądnych użytkowników pc. Ale wróćmy do lekcji miernictwa, klasy przyrządów pomiarowych i błędów:)  Mam w domu kilka termometrów, zwykłych, na drewienku. Nie ma już rtęciowych dokładniejszych, zostały alkoholowe. Rozbieżności wskazań sięga 2C. Powiesz mało, a ja powiem że przy 20C to 10%. Podlicznik z allegro masz od 30 zł w górę, bezklasowy:), licznik w sterowniku można byłoby zaprogramować podobnie bezklasowy. Czemu? bo przyrząd pomiarowy po prostu kosztuje. /Mamy w komorze czujniki temp kalibrowane, koszt jednego ok 6000PLN – jeśli ktoś zechce w swojej pc takie – chętnie zamontuję nawet 8szt:)/I teraz – jeśli podlicznik z allegro ma błąd i skompensuje się on z błędem sterownika – jest ok. Ale wyobraź sobie reakcję użytkownika, któremu pc pokazała 5000kWh, a podlicznik 6000kWh !! Nie chciałbyś być wtedy w skórze instalatora ani producenta:) /oszuści i złodzieje/ Takie przypadki znam z przed wielu lat w pc innych producentów. Ja nie mam zamiaru dochodzić, który licznik mówi prawdę, poza zaplombowanym, klasowym, który jest zamontowany w skrzynce w płocie….w następnym odcinku o zużyciu prądu przez moją 9kę Comfort II:)

   pozdrawiam Cię Comfort II i służę pomocą i radami, jeśli oczywiście uważasz, że na coś się przydają…

  • #60574
   Patrol
   Uczestnik

   Cześć, Serwis2 – możesz opisać jakie są możliwości sterowania cwu w przypadku opcji z własnym zasobnikiem cwu? Jaki czujnik jest tu potrzebny i czy poza ustawieniem Tzadana +histereza można również wysterować z poziomu sterownika PC załączanie grzałki w zbiorniku? Pytam m.in. pod kątem opcji podniesienia temp. cwu lub po prostu szybszego podgrzania wody. Drugie pytanie czy planowana jest wersja w rodzaju 'lux’ z wbudowanym podlicznikiem i ciepłomierzem czy opomiarowanie zostanie wyłącznie po stronie użytkownika? Pozdrawiam

  • #60573
   Mateusz Żurek
   Uczestnik

   A ja bym jeszcze zapytał czy da się jakoś wysterować ogrzewanie cwo aby zniwelować przekroczenie 250V z paneli PV. Tak aby na przykład załączyć grzałkę w zbiorniku comfort II. Choć ty by się przydała wersja 3 fazową.

   Co do grzania cwu tylko w taniej taryfie. U mnie to nie przejdzie. Tauron w taryfie G12 i G12w ma niekorzystny sposób rozliczania energii oddanej z PV

Oglądasz 8 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.