nie dopala węgla

Strona główna Forum Pomoc techniczna nie dopala węgla

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71415
      PIOTR
      Uczestnik

      WITAM
      Jestem od tygodnia szczęśliwym posiadaczem Q EKO DUO 17. Uważam że piec nie dopala ekogroszku , zamiast popiołu ma czarne ale lekkie grudki węgla , pozatym działa prawidłowo,osiąga temperaturę jaką mu nastawie.Dodam jeszcze że mam nastawy że tak powiem fabryczne.Nienormalne za to jest mam nadzieje, że piec w 5 dni spalił 100 kg ekogrochu, jakiej jakości jeszcze nie wiem bo to mój pierwszy zakup paliwa.Dom ok 150.m2 grzejniki + górna łazienka w podłogówce
      ocieplono 12 styropianem.
      pozdrawiam i prosze o porade

    • #71444
      SERWIS
      Uczestnik

      Proszę, abyś podał mi swoje nastawy z MENU UŻYTKOWNIKA.

      Pozdrawiam

    • #71443
      PIOTR
      Uczestnik

      nastawy fabryczna takie jak na nalepce na zasobniku

    • #71442
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wprowadź nastawy podane w poście na tej stronce forum:
      https://www.heiztechnik.pl/index.php?option=com_kunena&Itemid=16&func=view&catid=6&id=990&lang=pl

      Pozdrawiam

    • #71441
      PIOTR
      Uczestnik

      Witam
      Wprowadziłem nowe nastawy 2 składowe były nieznacznie inne.Jadę po nowy zasyp paliwa.Zobaczymy co nastąpi.Czy firma wasza posiada autoryzowany przez was skład opału ? jeżeli nie to czy możecie polecić rzetelnego dostawcę ?
      dziękuje za pomoc o wynikach poinformuje
      pozdrawiam

    • #71440
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam Czarny!

      Niestety nie jesteśmy w stanie polecić zwłaszcza że nie wiem skąd piszesz.
      Napisz z jakiej jesteś miejscowości i może akurat będę mógł coś poradzić.
      Z reguły najlepiej jest dopytać się u sprzedawcy kotła, oni najczęściej wiedzą, gdzie sprzedają dobry węgiel.

      Pozdrawiam

    • #71439
      PIOTR
      Uczestnik

      WITAM
      PIEC NADAL NIE DOPALA WĘGLA A WYPRÓBOWAŁEM JUZ CHYBA WSZYSTKIE PALIWA STAŁE CHYBA ŻE TAK POWINNO BYĆ????
      MOZE PO PROSTU NIE WIEM JAK POWINIEN WYGLĄDAC POPIÓŁ
      U MNIE WYGLĄDA TO TAK 40% POPIOŁU 40% SPIEKI 20% NIEDOPALONY WĘGIEL NIE WIEM CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ? ZAUWAŻYŁEM PODCZAS CZYSZCZENIA ŻE
      NIEDOPALONY WĘGIEL JEST TYLKO Z JEDNEJ STRONY KOTŁA
      PROSZĘ O USTOSUNKOWANIE SIE DO TEGO .
      NASTĘPNE PYTANIE TO CZY POWINIENEM ZAUWAŻAĆ ŻE RETORTA SIĘ OBRACA U MNIE OD TYGODNI JEST W TAKIEJ SAMEJ POZYCJI.
      I JESZCZE JEDNO PALĄC NA GÓRNYM RUSZCIE DREWNEM
      NIE JESTEM W STANIE UTRZYMAĆ TEMPERATURY NAGRZEWA SIE DO NP. 80 ST. PO CZYM DREWNO SIE WYPALA NIE ZAŁANCZAJĄC DMUCHAWY DMUCHAWA USTAWIONA NA 1 POZA TYM CZY DO PIECA PRZY NIE DZIAŁAJĄCEJ DMUCHWIE POWINNO PRZEDOSTAWAĆ SIE POWIETRZE ? U MNIE MOŻNA WYCZUĆ RĘKĄ ŻE PRZEZ NIE DZIAŁAJĄCĄ DMUCHAWĘ ZASYSANE JEST DO PIECA POWIETRZE
      PROSZE O ODPOWIEDŻ

    • #71438
      PIOTR
      Uczestnik

      ponawiam pytanie właściwie pytania
      pozdrawiam

    • #71437
      SERWIS
      Uczestnik

      A czy pytałem Ciebie o klejenie palnika, bo z tego co piszesz wynika, że masz palnik bez obrotu, a on musi być uszczelniany.
      Zapewne węgiel masz niedopalony po przeciwnej stronie od zbiornika patrząc.

      Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

    • #71436
      PIOTR
      Uczestnik

      WITAM
      RETORTA WG. ZAPEWNIEŃ DOSTAWCY I MONTARZYSTY KOTŁA MIAŁA BYĆ OBROTOWA. JAK TO SPRAWDZIĆ ?
      NIE ROZMAWIALŚMY W TEMACIE KLEJENIA PALNIKA
      NATOMIAST PRAWDĄ JEST ŻE WĘGIEL NIE DOPALANY JEST PO STRONIE PRZECIWNEJ DO PODAJNIKA
      CZYM TO JEST SPOWODOWANE ?

    • #71435
      PIOTR
      Uczestnik

      JESZCZE JEDNO PALĄC NA GÓRNYM RUSZCIE DREWNEM
      NIE JESTEM W STANIE UTRZYMAĆ TEMPERATURY NAGRZEWA SIE DO NP. 80 ST. PO CZYM DREWNO SIE WYPALA NIE ZAŁANCZAJĄC DMUCHAWY DMUCHAWA USTAWIONA NA 1 POZA TYM CZY DO PIECA PRZY NIE DZIAŁAJĄCEJ DMUCHWIE POWINNO PRZEDOSTAWAĆ SIE POWIETRZE ? U MNIE MOŻNA WYCZUĆ RĘKĄ ŻE PRZEZ NIE DZIAŁAJĄCĄ DMUCHAWĘ ZASYSANE JEST DO PIECA POWIETRZE

    • #71434
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Najlepiej różnicę pomiędzy palnikiem stałym (standard), a palnikiem obrotowym (duo) możesz zobaczyć na stronie producenta palników: http://www.pancerpol.com.pl/dokumentacja.html.
      Palnik stały ma górny talerz płaski i patrząc na niego od góry widzisz tylko jeden element.
      Palnik obrotowy ma górny talerz z pierścieniem po obwodzie, a ponadto jak patrzysz od góry to widzisz dodatkowy element w środku tego talerza, który normalnie co któryś obrót ślimaka powinien się obracać i można go bez problemu wyjąć do góry pozostawiając główny talerz nie naruszony.
      Jednak z tego co piszesz to masz palnik stały.
      Jak pobierzesz sobie instrukcję palnika standardowego to pod koniec będziesz miał zdjęcia i pokazane będzie gdzie masz włożyć sylikon.
      Po tej operacji całe powietrze pójdzie przez środek palnika i dopali węgiel nie wychładzając kotła.

      Podczas palenia drewnem należy przymknąć przysłonę na dmuchawie po to, aby kocioł się nie wzbudzał. Otwór dmuchawy jest na tyle duży, że nawet przy wyłączonej dmuchawie przedostaje się tam tyle powietrza, że może zagotować kocioł.
      Dlatego przymknij dmuchawę i zwiększ obroty dla poprawnego spalania.

      Pozdrawiam

    • #71433

      Czy jest gdzies instrukcja w jaki sposob uszczelnic palnik nieobrotowy? Na ile jest to konieczne? Wydaje mi sie ze chyba wiekszosc instalatorow tego nie wykonuje, malo jest informacji na ten temat. Ja chyba tez tego nie mam uszczelnione. Wydaje mi sie ze bez wzgledu czy mam obroty dmuchawy na 1 czy na 5 (dmuchawa WPA-07)spielkiny i brak popiolu sa zawsze takie same.

    • #71432

      Znalazlem w instrukcji gdzie i jak uszczelnic palnik. Mam pytanie czy w zwiazku z tym ze teraz nie jest uszczelniony palnik to jest jakas zasada zmniejszenia obrotow dmuchawy np o 2 jednostki w dol?
      Np jezeli jest uszczelniony palnik do obroty 5 a jak nie jest uszczelniony palnik do obroty 3?

    • #71431
      fomicz
      Uczestnik

      Standardowo zalecane są obroty 1-3, więc raczej powinieneś je zmniejszyć.

    • #71430
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Tak, jeżeli przed uszczelnieniem miałeś spalony węgiel w całości i oprócz tego miałeś spieki to po uszczelnieniu powinieneś znacznie zmniejszyć ilość powietrza, az do momentu gdy zamiast spieków będziesz miał sypki popiół.

      Pozdrawiam

    • #71429
      Marcin
      Uczestnik

      Witam. Ja posiadam Q eko 15 też mam problem z dopalaniem węgla. Pali mi w ustawieniach fabrycznych 25kg. Zjechalem podawanie paliwa do około 20kg węgiel dopalal wtedy i dużo spieków. Ale już skala się skończyła w częstotliwości podawania paliwa. Prubowal em też logic ale nic się nie zmienia. Co jest nie tak?

    • #71428
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jaki jest palnik – stały czy obrotowy?
      Jakiej wielkości jest kanał napowietrzający kotłownię.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71427
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jaki jest palnik – stały czy obrotowy?
      Jakiej wielkości jest kanał napowietrzający kotłownię?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71426
      Marcin
      Uczestnik

      Racaej obrotowy bo się obraca. Kotłownie mam w piwnicy. O jaki kanał chodzi napowietrzajacy piwnice?

    • #71425
      Marcin
      Uczestnik

      Nie mam napowietrzania. Kotłownia ma około 25m2

    • #71424
      Markus
      Uczestnik

      W kotłowni powinna być „Zetka”. Więcej tutaj.

    • #71423
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Kanał napowietrzający kotłownię to kanał z zewnątrz budynku, przez który dostarczane jest powietrze do spalania. Kanał wykonuje się w formie tzw. „zetki”.
      Każdy kocioł spalający jakiekolwiek paliwo (pellet, węgiel, gaz , olej , drewno itp.) do spalania potrzebuje tlenu. Każdy 1m3 spalin wychodzących kominem musi być uzupełniony poprzez kanał napowietrzający powietrzem z zewnątrz.

      W przypadku braku takiego kanału spalanie nie zachodzi prawidłowo oraz tlenek węgla ulatnia się na kotłownię co grozi tzw. zaczadzeniem domowników. W rzeczywistości kotłownia bez napowietrzenie nie jest kotłownia i należy kocioł wyłączyć – używanie kotła w takim przypadku jest zabronione. Kotłownia bez kanału napowietrzającego nie przejdzie odbioru kominiarskiego.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71422

      Uwaga serwisu dot kanału jak najbardziej słuszna. Obowiązkowo do zrobienia kanał napowietrzający. Bardzo pospolity błąd szczególnie w przypadkach adaptacji gotowych projektów, które to w 99% są projektowane do kotłów gazowych (wtedy często nie ma kanału napowietrzającego, czasami jest wentylacja ale to za mało) a fizycznie adaptuje się kotłownię na ekogroszek i wtedy niezbędny jest kanał napowietrzajacy, chociaż zwykła dziura w ścianie a najlepiej tzw zetka.
      Z pewnościa brak tego napowietrzenia może być częściową przyczyną niedopalania ale dodatkowo pytania:
      1. czy piec „dochodzi” do temp zadanej? jaką masz ustawioną temp na piecu?
      2. jak długo utrzymuje i pracuje w trybie podtrzymania?
      3. jaki jest popiół? sypki czy są spieki?

      Krystian
      Użytkownik QEKO 15 kW ekogroszek od 7 lat.

    • #71421
      Marcin
      Uczestnik

      Witam. Kocioł stoi w dużej piwnicy z oknami które mogę otworzyć. Okna są oczywiście na wysokości oczu.
      – temperatura zadania to 65 dochodzi do tej temperatury.
      – nie rozumiem pytania do końca. Dość rzadko się włącza pompa.
      – spieki gdzieś w 30%

    • #71420

      pyt nr 2 dotyczy tego jak dlugo po dojsciu do temp 65 utrzymuje > 65 temperature i podajnik pracuje z czestotliwoscia ok 8-10 min tylko dla podtrzymania żaru w piecu
      Wg mnie to okna powinny być przynajmniej na rozszczelność otwarte zeby cokolwiek dochodzilo do srodka. Ale zdecydowanie polecam wywiercić koronką średnicy 100mm gdzies na wysokosci okna (mozna taka usluge zamowic w firmach ktore wykonuja wiercenia w betonach) i zrobic potem zejscie rura PCV na dol wzdluz sciany tzw zetka.
      Jezeli masz spiekow 30% to bardzo dobry wynik. Duza robote ze masz tylko 30% daje ta retora obrotowa.
      Jezeli moge cos tylko jeszcze doradzic to przeslone na wentylatorze bym jeszcze zmniejszyl ale to dopiero po infomracji na pyt 2.

    • #71419
      Marcin
      Uczestnik

      Podajnik na podtrzymania ma przerwę 18min

    • #71418

      Z tego co napisales wczesniej i teraz to moje spostrzezenia sa takie:
      1. niedoplajacy wegiel byl z powodu zbyt duzego ustawienia ilosci wegla, jak zmniejszyles do 20kg to prawdopodobnie osiagnales optymalna sprawnac kotla dla potrzeb ilosci wody w instalacji i ogrzania domu. Moze byc tak ze te 15kW jest nawet zbyt duzy na potrzeby Twojego domu dlatego nie masz mniejszej juz skali.
      2. spieki sa spowodowane tym ze jest podawana zbyt duza ilosc powietrza ale nie w trybie pracy ale w trybie podtrzymywania, czasami przy kominach o dł wiekszej niz 7-8m jest tak duzy „cug” ze slychac lekkie gwizdanie (przez szparki w dzwiczkach lub nawet przez klapke wentylatora) nawet jak wentylator nie pracuje i wtedy wlasnie nastepuje zbyt szybkie wychlodzenie popiolu na krawedzi retory i powstaja spieki.
      3. proponuje klapke wentylatora przymknac do min zostawiajac ok 1cm w najszerszym miejscu.
      4. jedyne co bym jeszcze sprawdzal i probowal zmieniac to co 2-3 dni zwiekszajac lub zmniejszac obroty wentylatora i obserwowac czy jest mniej spiekow i czy wegiel sie dopala. Jezeli niedopalony wegiel bedzie sie pojawial to wiecej powietrza a jezeli wegiel bedzie spalony w calosci to troche zmiejszac i tak az zauwazysz tzw optimum.
      I jeszcze jedna uwaga patrz na wielkosc „kopczyka” zaru na palenisku zeby nie byl „wylewajacy” sie z retory oraz zeby nie byl zbyt maly. W instrukcji sa rysunki jaki powinien byc. Ale z tego co piszesz to prawdopodobnie bedziesz mial raczej mniejszy niz wiekszy jezeli moje spotrzezenie co do zbyt duzej mocy pieca w stosunku do wielksoci Twojego domu sa uzasadnione.
      P.S. Ja na samym poczatku bylem „zielony”. Troche poczytalem, troche popisalem na forum, troche posiedzialem w kotlowni i po okolo 2 latach ustawilem piec w ten sposob ze teraz odwiedzam kotlownie tylko jak trzeba zasypac zasobnic wegiel i wyczyscic. Czasami zdarza sie ze zapomne i dopiero jak jest zimno albo jest zimna woda to przypomne sobie o piecu. Zycze abys tez doszedl to takiego momentu. Powodzenia.
      Nie zapomnij o kanale nawietrznym!!!!

    • #71417
      Marcin
      Uczestnik

      Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Ja palę dopiero pierwszy sezon. Dzięki za dodanie otuchy.

Oglądasz 28 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.