Alarm w sterowniku

Strona główna Forum Pomoc techniczna Alarm w sterowniku

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71264
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   W ciągu 3 dni dwukrotnie zapala się lampka alarmu w sterowniku. Za pierwszym razem obajwem były gorące kaloryfery pomimo, że włączona na CWU była opcja LATO. Na piecu było 48 stopni przy zakładnym 65. Musiałem rozpalić ponownie eko groszek. Wczoraj wieczorem podobna sytuacja z tym że objawem był ciągle lu prawie ciągle pracujący podajnik. Podejrzewam, że podajnik podawał węgiel ponieważ temperatura na piecu spadała. Czy może to być problem z dmuchawą?
   Piec EKO DUO 25kW sterownik Menuet

   Pozdrawiam
   Sebastian

  • #71278
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Na pierwszy rzut oka wydawałoby się że jest to efekt przegrzania kotła, jednak trudno ocenić jednoznacznie po dwóch różnych zachowaniach kotła w trakcie alarmu.
   Jeżeli masz sterownik typu HT tronic 500 to po pojawieniu się alarmu i przy próbie jego skasowania sprawdź na którym czujniku występuje alarm. W tym momencie będziemy znali przyczynę problemu.

   Pozdrawiam

  • #71277
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   Sterownik to Menuet, a komunikat dla alarmu to „czujnik kosza”. Przez dłuższy czas na piecu było 63 st. zadane, a i tak miałem 90% czasu ok 75 st., czasami i 83 st. miałem otwarte tylko 3 grzejniki więc odkręciłem teraz w całym domu, żeby miało gdzie ujść to ciepło, ale niestety wczoraj ponownie alarm mimo że na piecu było 59 st nastawy, Teraz mam 57 st a rano miałem 78 st. Oczywiście przy alarmie włącza mi się na 5 min przesypywanie (zastanawiam się czy nie zmniejszyć do np 2 , bo może wtedy nie wygaśnie mi piec,ale chyba wolę rozpalać piec niż gasić dom w przypadku pożaru).
   Może jakieś ustawienia trzeba zmienić? Raczej staram się utrzymywać te, które są sprawdzone.
   Pytanie1 – czyściłem piec z sadzy 4 zasobniki temu, czy wyczyszczenie pieca spowoduje że będzie lepiej oddawał ciepło?
   Pytanie 2 – czy alarm może być też dzwiękowy? Zazwyczaj jestem w domu jak zaczyna wariować, ale trudno wyczuć moment kiedy zaczyna przesypywać, szczególnie w dzień gdzie wiele rzeczy jest włączonych
   Pozdrawiam
   Sebastian

  • #71276
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Ustaw na początek następujące nastawy:

   Czas pauzy podajnika – 50 s
   Obroty dmuchawy – 1 (gdy masz wentylator WPA 06), 2 (gdy masz wentylator WPA 07)
   Czas Oczekiwania – 10 min
   Krotność podawania – 2
   Czas Dmuchawy podtrzymania – 5 s
   Obroty dmuchawy podtrzymania – 0
   Obroty dmuchawy wzrost – 1

   Otwórz całkowicie przysłonę dmuchawy. Po zmianie tych nastaw odczekaj kilka godzin i zobacz ile węgla jest na palniku. Jeżeli kocioł będzie cały czas stał w podtrzymaniu powinien być lekki kopczyk powyżej poziomu paleniska. Żar powinien być przygaszony (bez płomienia).

   Aby alarm informował również dźwiękiem musiałbyś wymienić pulpit na nowy model (koszt 200 zł netto) oraz zaktualizować oprogramowanie (tylko jeżeli posiadasz płytę główną z procesorem ATMEGA 32).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #71275
   sebastianek76
   Uczestnik

   OK dzięki za szybkie info
   Zobaczę i dam znać
   Miłego dnia

  • #71274
   Anonim
   Gość

   Firstly, Determine so how do you much in the way your family want to learn more about spend some time everywhere in the everywhere in the dash GPS fix the problem gorgeous honeymoons as well your auto, based on your personal financial situation. This not only can they be of assistance all your family members narrow to the ground your good debt consolidation moves in GPS systems, and setting a multi functional spending limit. It will help consumers avoid over-spending for those times when buying an all in one GPS navigation repair.

   led grow lights led light panels flood light bulb led highbay led light bulbs

  • #71273
   Anonim
   Gość
  • #71272
   mixerman
   Uczestnik

   Witam.
   Mam piec Q ECO DUO 17 ze sterownikiem MENUET H4171.

   Paląc drewnem na ruszcie awaryjnym ustawiam pracę ręczną , bez dmuchawy. grzejąc ciepłą wodę.
   gdy w sieci energetycznej występują skoki napięcia piec, a konkretnie sterownik ustawia piec w stan spoczynku , wyłączając tym samym pompę CO i następuje gwałtowny wzrost temperatury na piecu aż do złączeniu się alarmu. Alarm to świecąca się czerwona dioda.

   Moje pytanie :

   Dlaczego sterownik MENUET nie wydaje dźwięku alarmu,czy można to jakoś ustawić, czy jest to po prosu wada tego urządzenia, lub posiadanego przeze mnie sterownika.

  • #71271
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   Jednak coś chyba albo ze sterownikiem, albo z węglem.
   Wyłącza się co jakiś czas, ciągle jest komunikat czujnik kotła, a temperatura max jaką zaobserwowałem na czujniku temp. kosza to 55 st. Druga dziwna sprawa to przy restarcie (wyciągnięcie i włożenie wtyczki) sterownika, dwa razy zmienił parametry wcześniej ustawione. Za pierwszym razem czas pomiędzy podawaniem zmienił się z 50 sek na 1 sek. Za drugim razem włączył mi tryb Priorytet CWU – wcześniej nie był włączony. Zastanawiam się czy czujnik temperatury kosza nie jest uszkodzony. Czy były przypadki wadliwych sterowników?
   Może to jednak przegrzewanie kotła, choć nie zauważyłem na piecu więcej niż 78 st. Aktualnie chodzi mi podłogówka, która pobiera bardzo mało energii, a jak włączę kaloryfery to piec chodzi normalnie, tylko jest to za krótki okres żeby stwierdzić, czy jak włączę kaloryfery to piec się nie zatrzyma. Muszę to przetestować w dłuższym okresie.
   Jak piec zatrzyma się jeszcze raz to prześlę aktualne ustawienie – może ustawienia są NOK
   Pozdrawiam
   Sebastian

  • #71270
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   Piec zatrzymał się na parametrach podanych przez serwis. Co dodatkowo mnie niepokoi. Na początku zaraz po ponownej zmianie parametrów na sugerowaną węgiel był za nisko, ale po jakiejś godzinie kopczyk był taki jak zostało to opisane przez serwis. Czujnik kosza wskazuje pomiędzy 45 a 55 st, a dodatkowo rura jest bardzo ciepła, ochładza się dopiero jakieś 10 cm od czujnika w kierunku kosza – czyli aż do połowy rury ze ślimakiem węgiel jest ciepły lub bardzo ciepły.
   Z innej beczki – czy opcja termometr pokojowy zaworu powinienem mieć włączony? Przy zatrzymaniu miałem i na wejściu do zaworu czterodrożnego na c.o. miałem 70 st a powyżej niecałe 40 st. Jak wyłączyłem tą opcję to temperatury nie są takie rozbieżne.
   Mam układ jak w instrukcji menuet rys 6.
   Pozdrawiam
   Sebastian

  • #71269
   sebastianek76
   Uczestnik

   No sam pytam sam odpowiadam, mam nadzieję że serwis przez to przebrnie.
   Znajomy kupił ten sam węgiel i praktycznie od razu musiał zrewidować ustawienia w piecu. Teraz mam przerwę 42 sek. a czas pracy podajnika 11 sek. Czas Oczekiwania – 6 min
   Krotność podawania – 4.
   Jak na razie kopczyk jest na dobrej wysokości. i w miarę się dopala – poczekam z dwa dni i spróbuję zniwelować szlaka, ale muszę być pewny tych ustawień przy obecnej pogodzie.
   Czujnik temp. kosza wskazuje między 44 a 50 st.
   Może serwis będzie miał dodatkowe uwagi
   Pozdrawiam

  • #71268
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Kolego Sebastianek, sprawdź, czy przypadkiem nie masz jakichś nieszczelności na zbiorniku lub połączeniu zbiornika z podajnikiem.
   Jeszcze jedno, napisz jak masz ustawioną przysłonę na dmuchawie.
   Często okazywało się, że po przymknięciu przysłony komin zaciągał powietrze nie przez dmuchawę, a przez nieszczelności na zbiorniku i to było powodem podnoszenia temperatury na rurze podajnika.
   Niestety nie da się zrobić zbiornika całkowicie hermetycznego.

   Pozdrawiam

  • #71267
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   Nie mam żadnych nieszczelności, sprawdzałem wszystkie newralgiczne punkty.
   Co do przesłony topróbowałem na różnych wysokościach mieć przesłonę ale z tego co kojarzę, to przy małej szczelinie temperatura jest w okolicach 45 st, a po otwarciu ok 50-52 stopni – to sobie teraz jeszcze sprawdzę bo pamięć ludzka wadliwą jest :).
   Jak pisałem wcześniej znajomy teraz ma ten sam węgiel co ja i diametralnie musiał zmienić parametry, pomimo nastawy kotła na 65 ma on ok 75 st i długo trzyma. Ja miałem podobnie, teraz mam 60 a i tak temperatura w 90% czasu to ok 68-69 st.
   Przy normalnej pracy w trybie zima wszystko chodzi elegancko, a temperatura kosza to ok 40-43 st.
   Pozdrawiam
   Sebastian

  • #71266
   sebastianek76
   Uczestnik

   Witam,
   Po dokręceniu wszystkich śrub wokół podajnika, wyczyszczeniu miejsc łączeń zbiornika i rury z piecem ponownie wyłącza się piec, nie ma śladu żeby była jakaś nieszczelność. Alarm ten sam „czujnik kosza”, na sterowniku wszystkie parametry temperaturowe OK, oczywiście nadal temperatura kosza waha się od 42 do 52 st ale nastawa na czujniku kosza to 70 st i chyba około tej temperatury powinien zareagować piec?
   Pytanie 1)
   – czy były jakieś problemy ze sterownikiem Menuet (piec z 2011 r)? Zauważyłem, że czasami sterownik włącza podajnik na dłużej niż czas określony w programie – kilka razy gdy byłem przy piecu rozpoczął podawanie węgla i trwało to 25-30 sek a nie założone np 10. Po natychmiastowym restarcie nie włączył podajnika mimo, że odczyt z parametrów był taki sam jak podczas załączenia – czy jest możliwe „zawieszanie się” sterownika? Ustawienia już miałem różne, a problem nie znika, trudno też wypośrodkować wielkość kopczyka, bo jak podawanie mam 10 s co 50 s, to kopczyk jest zbyt mały, jak mam 12 s -50 s to robią się spieki, a jak 15-50 to za duży kopczyk i często nie dopala węgla (mógłbym go wrzucić z powrotem do podajnika). Węgiel jest bardzo dobrej jakości (znajomy jak pisałem też miał ten problem ale wiadomo inny system ogrzewania i ocieplenia domu i wyłącza się rzadziej).
   Pytanie 2
   – czy mając 3 obwody (c.o z sterownikiem, CWU i ogrzewanie podłogowe na zwykły termostat) mogę wyłączyć pracę „pogodowe c.o” i pozostawić tylko dwa obwody? Pytanie tylko czy przestawić na „wyłącz” czy na „zwykłe c.o”?
   Pozdrawiam
   Sebastian

Oglądasz 13 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.