Problem z piecem HT basic

Strona główna Forum Pomoc techniczna Problem z piecem HT basic

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71208
   vakoss156
   Uczestnik

   Witam.
   Mam problem z zapowietrzającymi się grzejnikami. Po odpowietrzeniu po kilku dniach przepalania grzejniki się trochę zapowietrzają i słychać jakby przelewanie się wody, do tego pompa pracuje na pierwszym biegu raz głośniej, a raz ciszej. Pompę mam założoną za zaworem czterodrogowym na zasilaniu, ciśnienie w instalacji prawie 0,4 Bara więc bardzo niskie. Co zrobić żeby problem ustąpił.

  • #71211
   SERWIS
   Uczestnik

   Witam

   Kilkukrotnie miałem tego typu problem i najczęściej był on związany z małą różnicą poziomów pomiędzy pompą a naczyniem wzbiorczym. Z tego co piszesz to naczynie masz na około 4 metrach wysokości więc ciśnienie nie jest wcale takie małe.
   Tak jak napisałem, sprawdź różnicę wysokości naczynia i pompy oraz spróbuj może przydławić jakiś zawór za pompą, aby zwiększyć jej opór.
   Niestety pojawiające się powietrze w instalacji nie jest winą kotła, ale w ostateczności będziesz musiał przełożyć pompę na powrót wody do kotła.
   Tam będziesz miał wyższe ciśnienie gdyż powrót jest niżej a i pompa będzie pracowała na chłodniejszej wodzie, co utrudni wydzielanie pęcherzyków pary.
   To co piszesz o pompie to znaczy że wpada ona w tzw. kawitację.

   Pozdrawiam

  • #71210
   vakoss156
   Uczestnik

   Witam.
   W kominie mam duży ciąg (12,5m. wysoki na fi 160) jak rozpalałem to temperatura na piecu dochodziła do 46 stopni i wtedy coś zaczeło syczeć w piecu, pompa ruszyła przy 50 stopniach
   trochę głośniej pracowała i po pewnym czasie wrciła do cichej pracy. Przed pompą mam zawór czterodrogowy przymknięty tak aby na powrót szła część ciepłej wody z zasilania tzn. jak na piecu jest 72 stopnie to na grzejniki idzie 50 stopni. Przed i za pompą mam zawory, czyli ten za pompą trochę przymknąć?
   Żeby zmniejszyć ciąg w kominie zamontowałem RCK na czopuchu, w instrukcji pisze że wymagany jest cią 18 Pa. czy to nie za duży ciąg? i czy mogę nastawić na 14 Pa, a jak nie to dlaczego? Po instalacji RCK piec trochę wolniej się rozgrzewa i nie słychać syczenia, mimo to raz na jakiś czas pompa pracuje głośniej tzn. jakby się w niej woda przelewała.
   Pozdrawiam.

   Aha różnica między naczyniem wzbiorczym , a pompą to około 3m.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.