Problem z piecem HT basic

Strona główna Forum Pomoc techniczna Problem z piecem HT basic

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71208
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      Mam problem z zapowietrzającymi się grzejnikami. Po odpowietrzeniu po kilku dniach przepalania grzejniki się trochę zapowietrzają i słychać jakby przelewanie się wody, do tego pompa pracuje na pierwszym biegu raz głośniej, a raz ciszej. Pompę mam założoną za zaworem czterodrogowym na zasilaniu, ciśnienie w instalacji prawie 0,4 Bara więc bardzo niskie. Co zrobić żeby problem ustąpił.

    • #71211
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Kilkukrotnie miałem tego typu problem i najczęściej był on związany z małą różnicą poziomów pomiędzy pompą a naczyniem wzbiorczym. Z tego co piszesz to naczynie masz na około 4 metrach wysokości więc ciśnienie nie jest wcale takie małe.
      Tak jak napisałem, sprawdź różnicę wysokości naczynia i pompy oraz spróbuj może przydławić jakiś zawór za pompą, aby zwiększyć jej opór.
      Niestety pojawiające się powietrze w instalacji nie jest winą kotła, ale w ostateczności będziesz musiał przełożyć pompę na powrót wody do kotła.
      Tam będziesz miał wyższe ciśnienie gdyż powrót jest niżej a i pompa będzie pracowała na chłodniejszej wodzie, co utrudni wydzielanie pęcherzyków pary.
      To co piszesz o pompie to znaczy że wpada ona w tzw. kawitację.

      Pozdrawiam

    • #71210
      vakoss156
      Uczestnik

      Witam.
      W kominie mam duży ciąg (12,5m. wysoki na fi 160) jak rozpalałem to temperatura na piecu dochodziła do 46 stopni i wtedy coś zaczeło syczeć w piecu, pompa ruszyła przy 50 stopniach
      trochę głośniej pracowała i po pewnym czasie wrciła do cichej pracy. Przed pompą mam zawór czterodrogowy przymknięty tak aby na powrót szła część ciepłej wody z zasilania tzn. jak na piecu jest 72 stopnie to na grzejniki idzie 50 stopni. Przed i za pompą mam zawory, czyli ten za pompą trochę przymknąć?
      Żeby zmniejszyć ciąg w kominie zamontowałem RCK na czopuchu, w instrukcji pisze że wymagany jest cią 18 Pa. czy to nie za duży ciąg? i czy mogę nastawić na 14 Pa, a jak nie to dlaczego? Po instalacji RCK piec trochę wolniej się rozgrzewa i nie słychać syczenia, mimo to raz na jakiś czas pompa pracuje głośniej tzn. jakby się w niej woda przelewała.
      Pozdrawiam.

      Aha różnica między naczyniem wzbiorczym , a pompą to około 3m.

Oglądasz 2 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.