DasPell – ustawienia i instalacja CO

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell – ustawienia i instalacja CO

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71178
      Patrol
      Uczestnik

      witam
      od niedawna użytkuję kocioł DasPell 15kW. Mam kilka pytań odnośnie ustawień na sterowniku kotła (RControl EM890), jak i samej instalacji.
      Zacznę od parametrów sterownika:
      1. co oznacza moc kotła wyświetlana na sterowniku? czy jest to faktycznie przybliżona moc kotła czy raczej moc palnika?
      2. jak ustawić wydajność podajnika pelletu – fabrycznie mam 10,5kg/h, przez co przy aktualnym zużyciu przekłamuje licznik zużytego paliwa (liczonego od godzin pracy) – czy jest sens przestawiać ten parametr na bliższy rzeczywistemu?
      3. fabryczna nastawa pojemności zbiornika paliwa to 50kg; wg instrukcji standardowy podajnik ma chyba 200kg – czy ten parametr ma wpływ na cokolwiek/czy zmieniać nastawę?
      4. w ustawieniach jest zaszyta opcja wymiennika ciepła TAK/NIE – na co wpływa ten parametr?

      Kolejne pytania dot. m.in. czujnika temp. zewn. (pogodowy) i termostatu pokojowego w odniesieniu do mojej instalacji.
      Obecnie mam 'prostą’ instalację (oczywiście układ otwarty) z płytkowym wymiennikiem ciepła i dwiema pompami CO, zasobnik cwu z pompką cyrkulacyjną; nie mam zaworu mieszającego. Instalator twierdzi, że w prostocie leży siła i proponuje zrezygnować z termostatu pokojowego, jak i czujki pogodowej, także bez zaworu mieszającego, bo wystarczy sam płytkowy wymiennik, a i po co kocioł ma pracować z temp. 65-70 stopni zużywając więcej paliwa, jak może „pyrpać” na 50st, bez zaworu temperaturowego.
      Jestem więc w kropce, bo moje doświadczenie z tego typu instalacjami jest bliskie zeru, a chciałbym wiedzieć co warto wykorzystać/zainstalować, żeby praca kotła była optymalna i przy okazji bezpieczna. Mam podpięty czujnik pogodowy, mam też zakupiony termostat pokojowy auraton 2025.
      Instalację chciałbym przerobić, bo w obecnym stanie temperatura ciepłej wody użytkowej jest praktycznie równa temperaturze zadanej na kotle, czyli jak nastawie na kotle 55 to temp. cwu ma tez w okolicach 55 st, a w zupelności wystarczyłoby niewiele ponad 40st dla cwu. Jak aktywuję termostat pokojowy to po osiągnięciu zadanej temp. rozłącza mi pompki CO i przy okazji pozbawiam się ciepłej wody, czyli muszę załączać w zasobniku grzałkę elektryczną.
      Czy w tej sytuacji najkorzystniej byłoby rozbudować układ o kolejną pompę dla niezależnego obiegu CWU? Jak ponadto wygląda opcja z czujnikiem pogodowym, czy muszę mieć mieszacz, żeby korzystać ze sterowania pogodowego? Jak instalacje wyglądają u Was? Z góry dzięki za porady,

    • #71200
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Odpowiedzi na pytania:
      1) Moc pokazywana na pulpicie jest przeliczana na podstawie parametrów zadanych w Ustawieniach Serwisowych. Jest ona wiarygodna w przypadku gdy zważymy ilość podawanego pelletu w jednostce czasu oraz znamy kaloryczność. Teoretycznie pokazywana jest moc palnika. W przypadku przeprowadzenia uruchomienia z analizatorem spalin i doregulowaniu spalania możemy widzieć moc kotła.
      2) Jest to parametr mówiący ile pelletu jest w stanie podać podajnik przy ciągłej pracy w ciągu 1 godziny. Aby sprawdzić rzeczywistą wartość należy włączyć podajnik na np. 6 min odbierając pellet z rury podajnika do woreczka. Po tej czynności należy go zważyć i pomnożyć wagę razy 10. Wartość uzyskaną wpisujemy w sterowniku.
      3) Ten parametr ma wpływ tylko na informacje o stanie paliwa wyświetlanym sterowniku.
      4) Parametr ten po włączeniu na TAK przemianowuje pompę CO na pompę „wymiennika” czyli pompę która pracuje zazwyczaj prze wymiennikiem. Pompa ta pracuje wtedy niezależnie od Trybu pracy CWU (nawet w trybie LATO).

      Rezygnując z zaworu mieszającego i termostatów pokojowych kocioł pracuje na niskiej temperaturze i można go po krótszym czasie niż u użytkowników z poprawnie zrobioną instalacją wymienić na nowy. Kocioł na paliwa stałe pracujący na zbyt niskiej temperaturze jest narażony na przyspieszona korozję chłodnych elementów wymiennika (Głównie w miejscu w którym wpływa zimna woda z instalacji), na których skrapla się kondensat. Korozja taka stopniowo niszczy blachę wymiennika doprowadzając do poważnych uszkodzeń a tym samym unieruchomienia urządzenia.

      Zawór mieszający umożliwi Ci regulację temperatury na instalacji. Montaż siłownika zaworu oraz czujnika pogodowego zautomatyzuje proces regulacji temperatury na instalacji. Termostat pokojowy ograniczy oddawanie ciepła na obiekt w przypadku gdy jest to niepotrzebne ograniczając tym samym zużycie paliwa. Kocioł powinien pracować z nastawą 65-70 stopni C.

      Pompa obiegu CWU jest niezbędna w sytuacji gdy chcemy niezależnie zasilać osobne odbiorniki (CO, CWU).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71199
      Patrol
      Uczestnik

      dziękuję za odpowiedź; co do modyfikacji mojej instalacji (rysunek w załączeniu) rozumiem, że najlepsza opcja to zawór 4D? jeśli tak to jak go 'ożenić’ z istniejącym stanem, czy wymiennik płytkowy może zostać?
      co jeszcze byłoby potrzebne, czy ewentualnie coś jest do usunięcia/poprawy ?
      pozdrawiam

    • #71198
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Sugeruję montaż zaworu 4D za wymiennikiem oraz podniesienie temperatury zadanej na kotle do 65 stopni.
      W celu sprawdzenia i ewentualnego poprawienia instalacji musiałbyś skontaktować się z firmą instalacyjną.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71197
      Wojtek
      Uczestnik

      W prostocie leży siła. Dobre:)
      Radzę jeszcze zrezygnować z pomp i automatyki. Słuchaj takich instalatorów, to daleko zajdziesz.
      Pozdrawiam

    • #71196
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      Od 4 tygodni użytkuję pellets duo 15kW w nowym domu. Piec pracuje obecnie na fuzzy logic jednak po włączeniu pogodówki cały sie zakopcił i muszę go co kilka dni skrobać. Proszę o podpowiedź jak użytkować i jek poustawiać piec aby się nie zanieczyszczał oraz zużywał rozsądne ilości pelletu. Przy obecnych temperaturach idzie mi około 15 kg na dobę.
      Mam również pytanie co ile czasu powinien zapalać się piec ? Czytając z liczników wychodzi, że mój rozpala się około 4 razy na godzinę.

    • #71195
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz jaki sterownik posiadasz a pomogę Ci o ustawić. Warto abyś ustawił temperatur zadaną kotła na 70 stopni C Histerezę kotła na 15-20 stopni.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71194
      Patrol
      Uczestnik

      witam ponownie,
      odnośnie mojej instalacji była wcześniej sugestia montażu zaworu 4D za wymiennikiem, ale proszę jeszcze o rzucenie okiem na schemat, który mi zaproponowano na forum i ewentualne uwagi:

      z innej beczki – jakie stosujecie patenty na montaż czujnika temperatury powrotu – pasta termoprzewodząca + jakaś izolacja od otoczenia? czy poza funkcją 'informacyjną’ ta czujka ma jakiś wpływ na działanie kotła, skoro zawór termostatyczny ma sztywną nastawę?

      pozdrawiam

    • #71193
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      Witam
      Posiadam sterownik Rcontrol EM890, instalacja na zaworze 4drogowym, podłogówka + grzejniki na oddzielnych termostatach które załączają pompy.
      Korzystając z okazji mam również pytanie jak używać rusztu wodnego. Po ostatniej prób mi sie odechciało, wrzuciłem karton i dechę i kocioł dojechał do 90st.C i musiałem wszystko wywalić na podłogę.
      W związku z tym mam równiez obawy czy aby bez wielkich mrozów i wychłodzenia domu odpalić kominek z PW 21kW bo co mi odbierze ciepło spalania ?
      Pozdrawiam

    • #71192
      Wojciech Deja
      Uczestnik

      Witam.
      posiadam od niedawna piec dasPell, bez żadnych zaworów, prosta instalacja dopiero co po usunięciu smieciowego pieca. narazie palę drewnem bo posiadam nadmiar, czasami włączam na pellet, ustawiłem na fuzyz logic. sam zastanawiam się jak optymalnie ustawić piec do palenia pelletem.

    • #71191
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czynności wykonywane w przypadku spalania drewna na ruszcie dodatkowym:

      1) W Menu główne > Ustawienia Kotła> Tryb pracy ustawiamy na Ruszt.
      2) Rozpalamy ułożony na ruszcie wsad.
      3) Włączamy regulator w taki sam sposób jak przy uruchomieniu na palniku.
      4) Weryfikujemy ustawienie mocy dmuchawy (Menu główne > Ustawienia kotła > Modulacja mocy > Moc nadmuchu ruszt) obserwując intensywność spalania – ustawiamy odpowiednią moc dmuchawy.
      5) Po wypaleniu się większości wsadu przegarniamy pozostały żar na jedną stronę (aby nie rozpalił nam całej objętości nowego wsadu) i układamy kolejną porcję paliwa.
      6) Po zakończeniu palenia na ruszcie usuwamy popiół i pozostałości paliwa z rusztu oraz paleniska palnika.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71190
      Patrol
      Uczestnik

      to jeszcze pytanie do Serwisu odnośnie modulacji mocy – czy korzystniejsza jest
      a) praca ciągła palnika,
      czy
      b) wygaszanie i ponowne rozpalanie?
      doszedłem do ustawień kiedy kocioł pracuje non stop w okolicy temp. zadanej i się nie wygasza;
      a jeśli opcja b jest korzystniejsza to jaka jest optymalna ilość rozpaleń w ciągu doby, żeby nie zajechać za szybko grzałki?
      czy dla palnika (pellas x mini) można w ogóle przyjąć jakieś sztywne proporcje między mocą nadmuchu a czasem pracy, czy każdy sobie sam znajduje ten punkt G?

      Odnośnie czujnika temp. powrotu – jak prawidłowo zamontować ten czujnik? na razie mam możliwość regulacji temperatury powrotu tylko biegami pomp przy wymienniku płytowym (bez zaworu mieszającego) to czy w takim przypadku poza samym wskazaniem temperatury czujka ta będzie miała na coś jeszcze wpływ?

    • #71189
      Wojciech Deja
      Uczestnik

      mam podobny problem co Patrol piec na pellecie chodzi cały czas wogóle się nie wyłańcza
      Na fuzz logic 65c temp. zadaniowa a piec trzyma ciągle 63c i ciągle podaje pellet bez przerwy?
      To gdy paliłem drewnem to częściej wchodzi w nadzór po osiągnięciu temp. zadaniowej.

      Czy lepiej ustawić na ustawienia standardowe? ale jakie optymalne????

    • #71188
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli chcesz, aby kocioł przeszedł w postój podnieś moc minimalną w FL na 20% a jeżeli nie pomoże to na 30%.
      Praca kotła z temperaturą o kilka stopni niższą niż zadana wynika z modulacji mocy palnika – moc palnika spada wraz ze wzrostem temperatury. Optymalnie ustawiony kocioł (moc palnika) pracuje właśnie w taki sposób. Każde wygaszanie i ponowne rozpalanie panika generuje nieefektywne spalanie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71187
      Patrol
      Uczestnik

      witam


      @Serwis1
      : a jest jakieś 'krytyczne’ minimum dla mocy nadmuchu, bo ustawienia serwisowe limitują moc nadmuchu do 28%?
      jak możesz odnieś się jeszcze do mojego poprzedniego postu;
      z góry dzięki, pozdrawiam

    • #71186
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      to można tak krok po kroku aby optymalnie ustawić kocioł i chodził on ciągle?
      Czy jest to wogóle możliwe jeżeli pompy (podłogówka, CO CWU) )załączają co jakiś czas i czy się to opłaca ?
      Mój obecnie odpala się co około 20 minut i wciąga około 25 kg pelletu na dobę

    • #71185
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Patrol
      1) Minimalna moc nadmuchu jest wartością regulowaną dostępną w Ustawieniach serwisowych. Można tę wartość obniżyć jeszcze o kilka procent lecz nie jest to konieczne.
      2) Grzałka jest przewidziana na około 2000 cykli rozpaleń.
      3) Sugerowane wartości mocy nadmuchu i pracy podajnika wynikają z doświadczeń. Podczas uruchomienia kotła rozpoczynamy od ustawień sugerowanych jednakże należy te parametry doregulować. Dokładna regulacja kotła może zostać przeprowadzona poprzez wykorzystanie analizatora spalin po uprzednim przeważeniu ilości podawanego paliwa (kg/godzinę). Regulacji można dokonać również obserwując proces spalania na palniku. W takim przypadku płomień powinien mieć barwę żółto pomarańczową, a pellet powinien być całkowicie spalony.
      Ilość podawanego paliwa określa moc jaką chcemy uzyskać więc regulacji należy dokonywać wstępnie mocą nadmuchu.
      Nie można określić sztywnych proporcji pomiędzy mocą nadmuchu i czasem pracy podajnika ponieważ każdą kotłownię charakteryzuje inny ciąg kominowy, jakość paliwa itp.

      Czujnik ochrony powrotu (montujemy przylgowo na rurze powrotnej instalacji) ma wpływ na pracę instalacji w przypadku montażu zaworu mieszającego z siłownikiem.

      Przemal00
      Po wprowadzeniu nastaw sugerowanych (przywrócenie ustawień serwisowych) i doregulowaniu spalnia włącz Tryb regulacji na Fuzzy Logic i ustaw Moc minimalną FL na 5-10%, Moc Maksymalną FL na 60-70%. Kocioł przy takich ustawieniach powinien oscylować w okolicach temperatury zadanej.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71184
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      Ustawiłem teraz tak:
      temp zadana kotła 65 st.C na FL
      histereza 20 st.C
      mieszacz na 1,4
      temperatura podłogówka 45 st.C
      Max moc FL 48%
      Min moc FL 5%
      histereza 50% – na 7st.C
      histereza 30% – na 5 st.C

      Kocioł chodzi w ciągu doby około 5-6 godzin na 50%, około 2 godziny na 30%, rozpala się na dobę około
      11 razy i obecnie spala około 20 kg peletu na dobę.(północny wschód Polski)
      Dlaczego kocioł pracuje z mocą minimalną około 8,6kW/h nie schodzi niżej tylko się wygasza z takiego poziomu ? W mocy deklarowanej przez producenta jest zakres (efektywny) od 5 kW – myślę że gdyby schodził do tych 5kW to by wydłużyło jego cykle pracy

      Czy sterownikiem ecoster200 można ustawiać parametry kotła, zadaną temperaturę, ustawiać parametry CWU, obserwować pracę pomp, włączać na pracę ruszt itp. ?

    • #71183
      Patrol
      Uczestnik

      na wyświetlaną moc ma wpływ wiele parametrów – sprawdź na wstępie jaką masz ustawioną wartość wydajności podajnika (standardowo było ok 9kg/h, a realnie mi wyszło 6,6), poza tym czasy podawania paliwa w trybach 30, 50 i 100% i tak samo czas pracy w ustawieniach serwisowych palnika (standardowo jest 20s) no i moc nadmuchu;
      przekonałem się też jak jakość pelletu wpływa na spalanie – miałem testowo 10 worków dobrego towaru w dobrej cenie, ale jak zamówiłem tonę to mi już jakieś gówno przywieźli – wszędzie kuźwa cwaniactwo… więc nie ma co oszczędzać na 'no name’- tanio wychodzi najdrożej, bo tańszy pellet to większe jego zużycie.

    • #71182
      Przemyslaw L
      Uczestnik

      gdzie można przeczytać znaleźć info o zalecanych startowych parametrach dla kotła pellets duo 15 kW?
      pelet mam z Pisza i wydaje mi się, że jest ok w porównaniu do tego w casotramie innych nie testowałem

      wydajność podajnika mam ustawioną na 10,5 kg/h

    • #71181
      Dawid
      Uczestnik

      Witam,
      jakie parametry należy ustawić w menu aby piec HT DasPell ogrzewał tylko CWU i czy należy zakręcić zawory na instalacji CO przed grzejnikami (instalacja w kotłowni)?

      pozdrawiam
      Dawid

    • #71180
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Aby kocioł podgrzewał tylko zasobnik CWU (przy założeniu, że obiegi CO i CWU pracują na osobnych pompach) należy przestawić parametr Tryb pracy pompy CWU (w Ustawieniach CWU) na LATO.

      W przypadku, gdy instalacja pracuje na jednej pompie należy skontaktować się z instalatorem w celu ustalenia procedury letniego podgrzewania CWU.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 21 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.