DasPell 30Kw, duze spalanie, kilka problemow

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell 30Kw, duze spalanie, kilka problemow

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #71048
      Kowol Marek
      Uczestnik

      Witam, od tygodnia posiadam piec DasPell 30Kw. Mam taki problem. Piec aż do osiągnięcia temp nastawionej cały czas pracuje w trybie 100%, gdy osiągnie zadaną temp (65stopni) przechodzi w nadzór, po czasie temp spada do 59 stopni i piec przechodzi w pracę znowu w trybie 100%. Tak jakby opcje 50% i 30% były pomijane. Dodam że dopiero po załączeniu trybu nadzór piec się nie wyłącza, przedtem po osiągniecu temp zadanej przechodził w tryb wygaszanie. Załączony mam fuzzy logic.

      Obecnie mam takie nastawy:

      Dla 100%

      Nadmuch 95

      Podajnik 12sek

      Dla 50%

      Nadmuch 50

      Podajnik 5 sek

      Dla 30%

      Nadmuch 35

      Podajnik 3sek

      Używam dobrego pelletu, nie napiszę firmy ale według tego co wyczytałem na innych forach to tylko trzy w Polsce są dobre i mam jednen z nich. Problem mam również z spalaniem, zużywam około 40 kg pelletu na dzień, co przy tych temp wydaje mi się być o wiele za dużo. Dom jedno piętrowy, nie ocieplony.

      Doradzcie co zrobić aby wszystko chodziło jak należy, w tej chwili piec spala pelletu za okolo 3500 miesiecznie, jednym slowem TRAGEDIA, prawie uda mi sie zarobic na opał w okresie zimowym…

    • #71056

      Witam, od niedawna korzystam z kotła DasPell 20KW. Mam taki sam problem jak przedmówca – duże zużycie pelletu (testowałem już 4 różne odmiany). Przy temperaturach na zewnątrz 10 do 15 stopni, bez grzania CWU piec zużywał około 100 kg na 3 dni – kocioł pracował na utrzymywanie temperatury zadanej kotła (przy takich temperaturach rzadko kiedy grzało CO). Teraz przy niższych temperaturach na zewnątrz zużycie pelletu znacznie wzrosło.
      Zastanawiam się czy można coś z tym zrobić? Jak przyjdą mrozy to wygląda, że grzanie olejem będzie rozwiązaniem dużo tańszym.
      Teraz do kotła mam podłączony czujnik pogodowy. Czy sterowanie pokojowe może coś pomóc? Jeśli tak to jaki sterownik Panowie polecacie?
      Czy serwis od Państwa może przyjechać, aby sprawdzić ustawienia pieca i parametry spalania? Zakładam, że ponad 30 kg pelletu na dobę tylko dla utrzymania temperatury zadanej kotła to jakiś błąd w ustawieniach. Ustawienia fabryczne sprawdzałem i są zgodne z przesłanym przez Panów zestawieniem.
      Pozdrawiam Dm

    • #71055
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Marek 85
      W pierwszej kolejność zmniejsz nadmuch w 100% na 70%, w 50% na 40% a w 30% na 30%. Po tych zmianach sprawdź czy pellet jest spalany do końca. Zakładam, że masz odpowiednie napowietrzenie kotłowni.
      Następnie ustaw Tryb regulacji na Fuzzy Logic, Moc minimalną FL na 30%, Moc maksymalną FL na 90%.
      Ustaw Temperaturę zadaną na kotle na 70 stopni C i jednocześnie zredukuj temperaturę na instalacji zaworem mieszającym.

      Kwestia zużycia pelletu odnosi się do ogrzewanego budynku – kubatura, rodzaj i jakość izolacji, żądana temperatura w pomieszczeniach itp.
      Nie wiem jakiej wielkości budynek ogrzewasz więc nie wypowiem się czy 40 kg/dobę to dużo lub mało. Pisząc o spalaniu rzędu 40 kg/dobę zakładam że się pomyliłeś z tym 3500 zł /miesiąc (40kg x 30 dni = 1200kg/miesiąc).

      Drat
      Po wprowadzeniu ustawień sugerowanych ustaw tryb regulacji na FuzzyLogic. Następnie Moc minimalną FL na 20% a Maksymalną na 85%. Zweryfikuj czy z palnika wychodzi duży żółto pomarańcowy płomień. Jeżeli jest bardzo jasny i krótki to zmniejsz nadmuch o około 5-7% w 100% i 3-5% w 50%.
      Temperaturę zadaną na kotle ustaw na 70 stopni C, Histerezę kotła na 15 stopni C a temperaturę na instalację zredukuj zaworem mieszającym.
      Nie bez znaczenia jest tu temperatura w pomieszczeniach. Montaż termostatu pokojowego jest jak najbardziej wskazany, ponieważ w przeciwnym wypadku kocioł grzeje bez ograniczeń.
      Do sterownika można podłączyć zarówno EcoSter 200 (fabryczny firmy Plum) oraz każdy uniwersalny działający na zasadzie włącz /wyłącz ( o ile nie masz już termostatów na grzejnikach).
      Serwis fabryczny może przyjechać w celach regulacyjnych jednakże serwisant ustawi tylko spalanie na palniku. Musiałbyś zamówić taką usługę wysyłając maila na serwis.Sugeruję abyś najpierw spróbował zastosować się do wytycznych z tego postu.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71054
      Kowol Marek
      Uczestnik

      Wprowadziłem ustawienia, był nawet Pan z serwisu. Piec pracuje lepiej, płynniej, wszystko bylo by ok gdyby nie te spalanie, ciągle 45 kg na dzien, czasem nawet więcej. Dom mały, fakt faktem nie ocieplony, grzejniki ustawione na 40 stopni, w domu raczej zimno bo tylko 21 stopni. Nie wiem czy tak ma byc czy nie ale trochę mnie to przeraża…

    • #71053
      Kowol Marek
      Uczestnik

      W ramach oszczednosci praktycznie w calym domu mamy przydławione grzejniki na termostatach, w pokojach okolo 20 st Celsjusza (nie jest przyjemna temperatura) a piec spalil 75 kg pelletu w jedna dobę! Katastrofa jednym slowem, powiem szczerze ze coraz bardziej żałujemy zakupu. A co będzie w mrozy? Sokoro teraz jest średnio 3 st q

    • #71052
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Napisz jakiej wielkości budynek ogrzewasz, w jakiej technologii jest wykonany. Czy kocioł osiąga zadaną temperaturę, jeżeli tak to w jakim czasie od momentu rozpalenia po postoju? W jakim czasie od momentu wygaszenia palnika (przejścia w stan Postój) temperatura spada o wartość Histerezy do ponownego rozpalenia się palnika (przejścia w stan Praca)?

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #71051
      Kowol Marek
      Uczestnik

      Budynek stary z cegły, mur 40cm. Powierzchnia około 210m2. Temperature zadana osiąga. Postój trwa około 10minut, uruchamia się gdy temp spadnie o 2 stopnie poniżej zadanej, po czym temp dalej spada o około 15 st ponizej zadanej. 50 minut trwa ponowne uzyskanie temp zadanej. Sterowany jest równiez przez czujnik pogodowy, krzywa temperatury ustawionsa na 1.6 + 3 st C

    • #71050
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wyłącz sterowanie pogodowe dla kotła i ustaw temperaturę zadaną na 70 stopni C, a Histerezę kotła na 15 stopni C. Według krzywej, którą ustawiłeś kocioł przy +5 stopniach na zewnątrz pracował ustawiony na około 50 stopni C. W związku z tym, że zwiększymy Histerezę kotła podnieś temperaturę załączenia CO na 55 stopni C.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.