Rwie mi zawleczkę na slimaku

Strona główna Forum Pomoc techniczna Rwie mi zawleczkę na slimaku

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #71002
   misiek
   Uczestnik

   Witam
   Jak w temacie. Piec nowej generacji 48 kW, ekogroszek wysokoenergetyczny (ten sam co w ubiegłym roku).
   Pierwsza zawleczka poszła, ponieważ piec chodząc na temp 68 stopni zaworem 4D puszczał w grzejniki 34 stopnie (ciepło na dworze) – mniemam, że palenisko się obnizyło i spiekami zablokował palnik.
   Nie rozbierałem niczego, tylko zruszyłem kluczem 19 wałek ślimaka i odblokował się. Nałożyłem nową zawleczkę, zwiększyłem odbiór ciepła z pieca na dom a nowa zawleczka po 2 dniach się znowu urwała. Wałek ślimaka obrócony za pomocą klucza 19 odklinował się i założyłem trzecią zawleczkę.

   Teraz pytanie; czy po zerwaniu zawleczki nie trzeba tego wszystkiego rozebrać i jakoś wyczyscić? Czy jak jednak już bez czyszczenia ruszyło to ma chodzić i samo się „wypłuka” z ew spieków? Czy spieki (takie pomarańczowawe) to efekt za dużej ilości powietrza?

  • #71006
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Jeżeli po założeniu nowej zawleczki podajnik pracuje normalnie oznacza to, że nie zablokowało go ciało obce lecz zaniżenie się żaru przegrzało elementy wewnętrzne palnika powodując chwilowe zablokowanie (żeliwne elementy pęcznieją i haczą jeden o drugi).

   Profilaktycznie proszę poprawić parametry:
   1) Czas pauzy podajnika – „- 5 s”
   2) Obroty dmuchawy – „-1”
   3) Czas oczekiwania – 8 min
   4) Krotność podawania – 2
   5) Czas dmuchawy podtrzymania – 5 s
   6) Obroty dmuchawy podtrzymania – 1
   7) Obroty dmuchawy wzrost – 1

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #71005
   misiek
   Uczestnik

   Witam w Nowym Roku

   Dziękuje za odpowiedź, podane przez Was wartości sam wcześniej zmieniłem wg intuicji (wygląda na to że zaczynam czuć temat ;-)). Teraz piec trochę „ostrzej” pracuje.
   Mam jeszcze jedno pytanie; jak objawiałoby się ew uszkodzenie ele. palnika wewnętrznych (pęknięcie)? Czy w takim przypadku piec mógłby dalej pracować, nie budząc większych wątpliwości?
   Pytam dlatego, że po otwarci klapy zasobnika wyczuwam dziwny zapach jakby siarki, nie dymi się tam nic ale nie mogę sobie przypomnieć czy w zeszły sezonie też tak smierdziało.
   Czy po sezonie grzewczym trzeba rozebrac palnik i go czyścić, czy wystarczy wybrać popiół z tej „miseczki”?

  • #71004
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Uszkodzony palnik będzie przerywał pracę zrywaniem zawleczki.

   W przypadku wydobywania się dymu lub dziwnego zapachu ze zbiornika sugeruję zweryfikować drożność kanału napowietrzającego kotłownię oraz ilość żaru znajdującego się na palniku (kopiec żaru powinien mieć wysokość około 3-4 cm).

   Palnik warto przejrzeć przed sezonem, aby nie zdarzyła się żadna niespodzianka w okresie, gdy nie możemy się obyć bez ogrzewania. Warto wyczyścić wtedy cały palnik wyciągając ślimak i żeliwa paleniska.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 3 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.