Nowe ustawienia w sterowniku

Strona główna Forum Pomoc techniczna Nowe ustawienia w sterowniku

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #70984
   Wiesław Terebus
   Uczestnik

   Witam
   Kupiłem do regulacji temperaturą w mieszkaniu Termostat pokojowy Auraton 2030 RTH oraz Siłownik zaworu. Dotychczas temperaturę ustawiałem ręcznie za pomocą zaworu 3 drożnego. Proszę o podanie jakie dodatkowe ustawienia mam wprowadzić w moim sterowniku HT500.
   Kocioł HT Q ECO DUO17.
   Ogrzewanie tradycyjne bez podłogówki.

  • #70997
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Po podłączeniu siłownika zaworu mieszającego ustaw parametry:

   Menu zawór:
   Tryb pracy zaworu – Normalny CO
   Histereza zaworu – 1
   Sugeruję ustawienie nastawy kotła na 65 stopni C, a nastawy zaworu na 45-50 stopni C.

   Podłącz następnie termostat pod styki Termostat pokojowy kotła (pierwszy wolny styk od strony czujnika zewnętrznego) – termostat będzie wyłączał pompę w przypadku zadziałania termostatu.
   Włącz funkcję : Termostat pokojowy kotła w Menu Termostaty.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #70996
   Wiesław Terebus
   Uczestnik

   Podłączyłem i ustawiłem jw.
   Po osiągnięciu temperatury w mieszkaniu wyłącza się pompa a piec po osiągnięciu temp.65 st. wyłącza się ale z rozpędu dochodzi do temp 85st C. Zawór się otwiera i pakuje mi tą wodę na grzejniki, co sprawia podniesienie temp w pomieszczeniach

  • #70995
   misiek
   Uczestnik

   Witam
   U mnie było identycznie ;-), teraz regulator pokojowy służy jako termometr. Dużo korzystniej jest sterować piecem z uwzględnieniem czujnika zewnętrznego.

  • #70994
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Wiesławie kocioł podbija Ci wysoko temperaturę powyżej nastawy, ponieważ w ostatniej fazie pracy pozostaje duża ilość paliwa na palniku. Kocioł, aby wygasić palnik musi spalić pozostałe paliwo. Zmniejsz wstępnie Pracę podajnika 30% o 0,5 s, a jeżeli jeszcze temperatura będzie bardzo rosła to o kolejne 0,5 s. Taki zabieg ustabilizuje temperaturę kotła.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #70993
   Wiesław Terebus
   Uczestnik

   Witam
   Regulacja czasu pracy podajnika jest zablokowana.
   Czas pracy podajnika 10 s

  • #70992
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   Przepraszam Wiesławie ale podałem Ci nastawy do innego sterownika.

   Skoryguj parametry podtrzymania:

   Obroty dmuchawy podtrzymania – 0
   Czas dmuchawy podtrzymania – 5 s
   Czas oczekiwania – 10
   Krotność podawania – 2

   Przymknij przysłonę na dmuchawie w taki sposób, aby pozostała szczelina w najszerszym miejscu około 1,5-2 cm.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #70991
   Wiesław Terebus
   Uczestnik

   Witam
   Ustawienia podtrzymania mam ustawione takie same.
   Temperatura na piecu wzrasta po osiągnięciu temp. kotła i gdy wyłączona jest pompa . Regulacja”czasem podawania” może przyniosłaby spodziewane efekty ale niestety została zablokowana. Sprubuje przełączyć termostat pokojowy na Termostat pokojowy zaworu.

  • #70990
   77martino
   Uczestnik

   Dzień dobry, Mam podobny zestaw, z tym, że sterownik pokojowy euroster + siłownik essbe. Obecnie zdemontowałem siłownik z zaworu. Zawór trójdrożny mam ustawiony na „środku”. Miałem tą samą sytuację, że piec się grzał a siłownik zamykał zawór bo miał w pomieszczeniu temp 22. Ja w nerwach, bo temperatura na piecu wysoka, zawór się zamyka. Nie ma co odebrać mocy z kotła bo kaloryfery odcięte. Może za jakiś czas zdecyduję się na ponowny montaż siłownika. Mam teraz pytanie co ma dać dobrego taki układ sterowania. Czyli mamy pogodówkę w piecu, sterownik pokojowy w domu + siłownik na zaworze.

   Dodatkowo wczoraj trafiłem na interesującego posta i myślę, że jest to element wyjściowy do ustawienia i regulacji:

   „Dla domu dobrze ocieplonego około 200 m2 (ocieplona podłoga, ściany , dach ) zapotrzebowanie na moc przy zamkniętych oknach, drzwiach, firankach w oknach w ZALEŻNOŚCI od TEMPERATURY NA ZEWNĄTRZ. Węgiel o poprawnej kaloryczności. Jak zmiana parametrów pieca nie pomaga – kup małą ilość dobrej jakości węgla i sprawdź na nim.

   TEMPERATURA na zewnatrz MOC
   Od 10 do 5 C 14 kW
   Od 5 do 0 C 17 kW
   Od 0 do – 5 C 20 kW
   Od –5 do – 10 C 23 kW
   poniżej –10 C 25 kW ”

   Czy w przypadku HT również możemy mówić o podobnym zapotrzebowaniu na moc?

  • #70989
   Slawek
   Uczestnik

   Witam

   mi kiedyś też się przegrzewał, zamontowałem regulator ciągu komina. Taka klapka z maleńkim odważnikiem na wyczystce ( był kiedyś ten temat ) i pomogło jak ręką odjąć. Podbija mi tera max 5-6 stopni..od nastawionej temperatury.

   Pozdrawiam

  • #70988
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   77 martino sterowanie pogodowe za pomocą siłownika daje zmienną temperaturę instalacji zależną od temperatury zewnętrznej. Termostat pokojowy dodatkowo odcina ogrzewanie w przypadku nagrzania się pomieszczeń.

   Sterowanie siłownikiem mimo sygnału nakazującego zamknięcie poprzez termostat pokojowy jest w pierwszej kolejności zależne od temperatury kotła. W przypadku wysokiej temperatury kotła zawór zostanie otwarty w celu schłodzenia urządzenia.

   Co do postu, który cytowałeś to myślę, że poszczególne moce dla wybranych zakresów temperatury zewnętrznej są w nim stanowczo zawyżone.

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

  • #70987
   77martino
   Uczestnik

   Dziękuję, za odpowiedź na moje pytania. Jeżeli chodzi o podane moce potrzebne do ogrzania powierzchni ok 200 m2 w zależności od temperatury na zewnątrz budynku to jak Pan myśli ile procent są zawyżone te wartości.

  • #70986
   SERWIS1
   Opiekun forum

   Witam

   W zależności od stopnia zaizolowania budynku oraz jakości wykonania średnio można przyjąć 0,7-1 kW na 10 metrów kwadratowych. Dokładne wartości wynikają z obliczeń zapotrzebowania cieplnego budynku uwzględniającego również rodzaj i ilość okien, mostki termiczne (np. balkony bez izolacji itp).

   Pozdrawiam
   Serwis Heiztechnik

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
 • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.