Obroty dmuchawy

Strona główna Forum Pomoc techniczna Obroty dmuchawy

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68609

      Witam
      Mam chyba problem z wentylatorem gdyż wydaje mi się że pracuje on całyczas na tych samych obrotach ponieważ zmieniałem obrty a są one umnie od 0do 5 a w palniku nadmuch był cały czas taki sam jedynie się zmieniał gdy zamykałem lub otwierałem przesłone wentylatora.Nawet jak ustawiłem na zero to wydawało mi się że pracował wentylator.Wentylator mam WPA 07 sterownik HT 500 a piec zakupiony jest w 2013r

    • #68622
      SERWIS
      Uczestnik

      Witam

      Wejdź do trybu serwisowego i sprawdź, jaki masz ustawiony typ dmuchawy?

      Pozdrawiam

    • #68621

      Typ dmuchawy ustawiony jest WPA 07 jak przełączałem na 06 to nie pracowała dmuchawa
      Więc co może być nie tak bo wydaje mi się że jak zmienia się obroty dmuchawy to powinno być widać różnice aja ją widzę dopiero jak odsłaniam lub zasłaniam przesłone wentylatora

    • #68620

      Typ dmuchawy ustawiony jest WPA 07 jak przełączałem na 06 to nie pracowała dmuchawa
      Więc co może być nie tak bo wydaje mi się że jak zmienia się obroty dmuchawy to powinno być widać różnice aja ją widzę dopiero jak odsłaniam lub zasłaniam przesłone wentylatora

    • #68619
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Dmuchawa WPA 07 ma bardzo płaską charakterystykę w początkowej fazie obrotów (do około12 z 14) więc zmiana obrotów nie jest widoczna w postaci spektakularnych zmian. (Dmuchawa z tym sterownikiem ma regulację do 24 jednakże świadomie została przez nas zablokowana aby nie dostarczyć zbyt dużej ilości powietrza do spalania – aby nie spalić palnika). Obroty dmuchawy do 5 są w zupełności wystarczające do osiągnięcia mocy maksymalnej kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68618

      Dobrze skoro niewidać różnicy zmieniając biegi wentylatora to czemu podczas pracy pieca jak przelązałem na zero wentylator dalej pracował?

    • #68617
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Skala pracy dmuchawy zaczyna się od „0” a kończy na „24” – więc „0” to też jest bieg dmuchawy. W nowym programie, który będziemy instalować w sterownikach skala zostanie zmieniona – od „1” do „25”.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68616
      MaciejM
      Uczestnik

      Witam

      Dmuchawa WPA 07 ma bardzo płaską charakterystykę w początkowej fazie obrotów (do około12 z 14) więc zmiana obrotów nie jest widoczna w postaci spektakularnych zmian. (Dmuchawa z tym sterownikiem ma regulację do 24 jednakże świadomie została przez nas zablokowana aby nie dostarczyć zbyt dużej ilości powietrza do spalania – aby nie spalić palnika). Obroty dmuchawy do 5 są w zupełności wystarczające do osiągnięcia mocy maksymalnej kotła.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

      Nie zgadzam się z serwisem. Wg mnie obroty dmuchawy w 5 stopniowej skali są za małe, jest to szczególnie uciążliwe przy spalaniu drewna. Kiepsko się rozpala i pali nawet przy nastawie 5, radzę sobie otwarciem dolnych drzwiczek. Instalatorzy, którzy montowali i rozpalali piec twierdzili, że kiepsko dmucha w porównaniu z piecami innych firm.

    • #68615
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Obroty dmuchawy o wartości 5 (kotły do mocy 25kW) są ustawiane tylko w przypadkach , gdy nie ma odpowiedniego ciągu kominowego, napowietrzenia kotłowni lub braku świadomości odpowiedniego ustawienia palnika. Obroty te zostały ustalone na podstawie testów i w 90 % kotłów ustawiane są na 1-2.
      Do palnika musi zostać dostarczona odpowiednia ilość powietrza potrzebna do spalenia dawki paliwa, a nie do uzyskania spektakularnego płomienia. W przypadku palników które „dobrze dmuchają” pozostaje kwestia sprawności spalania.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68613
      Grzegorz P
      Uczestnik

      Chciałbym podłączyć się pod temat. Posiadam kocioł Q EKO ze sterownikiem  ht tronic 500 i dmuchawą WPA 07. Ostatnio miałem problem z dmuchawą, nie za każdym razem startowała sama, czasami trzeba było ją „pchnąć”. Wymieniem kondensator w dmuchawie na identyczny 1uf . I tu mam problem. Po zmianie kondensatora dmuchawa startuje za każdym razem, ale niestety cały czas pracuje na najwyższych obrotach. W ogóle nie reaguje na zmiany biegów. Czytam w tym wątku, że Państwo programowo zmniejszacie moc dmuchawy. Może dlatego po wymianie kondensatora działa cały czas na maksymalnych obrotach? Na starym kondensatorze dmuchawa działa dużo wolniej i reaguje na zmiany biegów. Co mam z tym zrobić?

    • #68614
      Grzegorz P
      Uczestnik

      Chciałbym podłączyć się pod temat. Posiadam kocioł Q EKO ze sterownikiem  ht tronic 500 i dmuchawą WPA 07. Ostatnio miałem problem z dmuchawą, nie za każdym razem startowała sama, czasami trzeba było ją „pchnąć”. Wymieniem kondensator w dmuchawie na identyczny 1uf . I tu mam problem. Po zmianie kondensatora dmuchawa startuje za każdym razem, ale niestety cały czas pracuje na najwyższych obrotach. W ogóle nie reaguje na zmiany biegów. Czytam w tym wątku, że Państwo programowo zmniejszacie moc dmuchawy. Może dlatego po wymianie kondensatora działa cały czas na maksymalnych obrotach? Na starym kondensatorze dmuchawa działa dużo wolniej i reaguje na zmiany biegów. Co mam z tym zrobić?

    • #68611
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli masz możliwość to wymień jeszcze raz kondensator. Staraj się kupować sprawdzone elementy w sklepach elektrycznych – unikaj taniej chińszczyzny. Możliwe, że ten kondensator co założyłeś nie jest taki jak opis na korpusie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68612
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli masz możliwość to wymień jeszcze raz kondensator. Staraj się kupować sprawdzone elementy w sklepach elektrycznych – unikaj taniej chińszczyzny. Możliwe, że ten kondensator co założyłeś nie jest taki jak opis na korpusie.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 12 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.