HT DasPell- problem z rozpalniem

Strona główna Forum Pomoc techniczna HT DasPell- problem z rozpalniem

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68415
      Karol Wenta
      Uczestnik

      posiadam kocioł Ht dasPell 20KW
      problem polega na tym iż kocioł po rozpaleniu dochodzi do zadanej temperatury 70 stopni natępnie w tryb nadzoru na 30 minut (wg ustawień) nastepnie się wygasza czyli do momentu wygaszenia wszystko ok, ale zaraz po wygaszeniu kocioł podejmuję próbę rozpalenia kotła i tak do 3 razy każda próba kończy się nieudanie.
      czym to jest spowodowane? dodam że kocioł z tymi samymi ustawieniami co w zeszłym sezonie i do wczoraj było wszystko ok.

    • #68438
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W pierwszej kolejności sprawdź czy palenisko nie jest zanieczyszczone poprzez szlakę pozostałą ze spalania niezbyt dobrego pelletu. Wyjmij blachę paleniska i zweryfikuj czy otwory na niej są drożne (ważne jest aby dokładnie włożyć tę blachę w zamek na początku paleniska).

      Problemem u Ciebie może być nagromadzona duża ilość drobnych trocin na końcu ślimaka w zbiorniku co spowodowałaby zmniejszenie ilości podawanego paliwa.
      Musisz wysypać pellet ze zbiornika i otworzyć rewizję w dolnej części zbiornika w celu wyczyszczenia zbiornika do końca.

      Trzecią ewentualnością jest zastosowanie innego pelletu co bedzie wymagało skorygowania ilości podawanego paliwa do Rozpalania jak i też w Pracy.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68437
      Karol Wenta
      Uczestnik

      nie wiem czy się zrozumieliśmy jeżeli chodzi o rozpalanie kotła to wszystko jest ok . kocioł w pierwszej próbie się rozpala bez problemu może źle opisałem problem z jakim się borykam.
      chodzi o to że dwukrotnie zdarzyła mi się sytuacje tego typu: kocioł się rozpalił, doszedł do zadanej temperatury 70 stopni, przeszedł w tryb nadzoru na 30 minut a następnie się wygasił- do tego momentu wszystko ok.
      Tu pojawił się problem że zaraz po wygaszeniu kocił podejmował próbę rozpalenia,(nie po spadku temperatury kotła 50 stopni) każda zakończona nieudanie. taka sytuacja identyczna zdarzyła sie także dwa dni wcześniej że po przejściu w tryb postoju 75 stopni kocioł podejmuje próbę rozpalenia niemalże od razu zaraz po wygaszeniu

    • #68436
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Z tego co piszesz wynika, że kocioł stoi w nadzorze i nagle się wygasza z powodu braku odpowiedniej ilości paliwa na palniku po czym próbuje się rozpalić.
      Zwiększ delikatnie dawkę podawania w nadzorze (o 1 s).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68435
      Karol Wenta
      Uczestnik

      zwiększyłem dawkę o 1 sek (aktualnie dawka 2.8)
      lecz problem ponownie się powtórzył- nie wiem tylko bo nie było mnie w domu czy kocioł z trybu pracy przeszedł w tryb nadzoru (ustawione mam na 30 min) i po upłynięciu czasu kocioł przeszedł w tryb postoju i zaraz po przejściu w postój podjął próbę rozpalenia kotła czy też przed wejściem w tryb nadzoru podjął próbę rozpalenia.
      zauważyłem także że po 3 próbach rozpalenia zakończonych alarmem podajnik pierwszy nie pracuje dopiero po wciśnięciu STB zacznie pracować. czy to standardowe zabezpieczenie?
      co ewentualnie zrobić odnośnie prób rozpalania w trybie nadzoru? ponownie dawkę zwiększyć?

    • #68434
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      STB odcina napięcie do podajnika tylko w przypadku, gdy temperatura n kotle wzrośnie powyżej 94 stopni C.

      Sprawdź czy czujnik temperatury kotła jest włożony do końca w mufie za kotłem.

      Jeżeli będzie włożony prawidłowo to zmniejsz Moc Minimalną FL o 10% (jeżeli trzeba będzie go wsunąć głębiej to nic nie zmieniaj).

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68433
      Karol Wenta
      Uczestnik

      za kotłem w tej rurce termometrycznej są włożone dwa czujniki, jeden na czerwonym kablu to pewnie czujnik temperatury a drugi na cieńszym czarnym kablu na końcu z jakimś miedzianym elementem. element ten jest wsunięty do końca tej rurki natomiast wielkość tego elementu nie pozwala na wsunięcie czujnika temperatury do końca- wystaje z rurki jakieś 1.5 centymetra. czy jest to prawidłowo umieszczone? zauważyłem także że przez to iż czujnik nie jest w całości w rurce termometrycznej przekłamuje trochę właśnie ze wskazaniami.

      Po drugie chciałbym zapytać by aby gwarancja kotła była aktualna jest potrzeba robienia przeglądów kotła, jak często jeśli potrzeba i jaki wiąże się z tym koszt.

      Ewentualnie jaki by był koszt wezwania serwisanta np do czyszczenia kotła oraz sprawdzenia poprawności ustawień parametrów kotła.

      pozdrawiam i dziękuję za szybkie odpowiedzi

    • #68432
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Jeżeli czujnik nie wchodzi do końca to wyjmij czujnik STB (metalowa kapilara) i włóż najpierw czujnik temperatury kotła. Następnie włóż kapilarę STB – w sytuacji, gdy się nie zmieści zamocuj ją przylgowo do rury zasilającej instalacje za kotłem.
      Przeglądy okresowe nie są wymagane do gwarancji jednakże co najmniej raz w roku należałoby sprawdzić kocioł w celu zapewnienia bezproblemowej pracy.
      Przeglądu może dokonać przeszkolona firma instalacyjna, firma serwisowa lub serwis fabryczny. Wykonanie przeglądu przez serwis fabryczny to koszt 492 zł brutto.
      Serwis fabryczny nie wykonuje usług czyszczenia kotła; dokonuje przeglądów, regulacji i ewentualnych napraw.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68431
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam
      położenie i zamocowanie czujników zostało poprawione, a co za tym idzie kocioł się rozpala dochodzi do zadanej temperatury( 70 s) przechodzi w tryb nadzoru (na 30 min) i po upływie 30 minut się wygasza. Wszystko dobrze gdy jest pobór ciepła.
      Natomiast tu pojawia się problem gdy w pomieszczeniach domu jest zadana temperatura, a kocioł po spadku temp. z zadanej (70) spadnie do 55 następuje rozpalenie kotła.
      szybko dochodzi do zadanej temp i przechodzi w tryb nadzoru. Nadzór 30 minut czas podawania 1,2 s. Dalej temperatura wzrasta do 90 s następnie kocioł przechodzi w tryb wychładzania- załącza pompy by oddać ciepło.Problem w tym iż na zasilaniu grzejników jest zawór 4D sterowany automatycznie który się nie otwiera, a na podłogowe ogrzewanie nie ma zaworu więc w pomieszczeniach , gdzie znajduje się podłogowe jest ciepło ,a gdzie są grzejniki temperatura jest niższa.
      próbowałem obniżyć czas podawania w nadzorze lecz poniżej 1,2 s dawki paliwa są zbyt małe następuje wygaszenie kotła w trybie nadzoru i powtórne rozpalanie. Zastanawiałem się nad obniżeniem temp. zadanej kotła na 65 s byc może w trybie nadzoru nie dojdzie do 90s a następnie nie będzie musiał się wychładzać.
      Co ewentualnie radzi serwis w tym przypadku.
      Pozdrawiam

    • #68430
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Spróbuj wydłużyć Czas cyklu w nadzorze.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68429
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam
      otóż wydłużyłem czas cyklu do 35 s czas podawania 1,5 s (mniejsza dawka jest zbyt niska i dochodzi do ponownego rozpalenia w trybie nadzoru), lecz musiałem obniżyć także temp. zadaną kotła do 65 stopni, teraz kocioł bez odbioru ciepła dochodzi do 87-88 stopni i następuje jego wygaszenie.
      Informacyjnie opisałem być może komuś innemu się przyda .
      Dziękuje za pomoc i pozdrawiam

    • #68428
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Wydłuż czas cyklu do 180s, a czas podawania do 3s.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68427
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam

      Co spowoduje zmiana czasu cyklu na 180s i czasu podawania na 3s? A co za tym idzie czy temp kotła zadaną przywrócić do poprzedniej 70 s?

      Chciałbym jeszcze zapytać o pewną rzecz którą zaobserwowałem. Otóż w trakcie odbioru ciepła (np. pompa ogrzewania podłogowego pracuje) kocioł pracuje do zadanej temperatury 65 s, gdzie następnie przechodzi w tryb nadzoru. jak opisałem wyżej (czas cyklu do 35 s czas podawania 1,5 s) w trybie nadzoru kocioł dochodzi do temp. około 70 s, gdzie następnie temp. kotła spada z powodu odbioru ciepła do zadanej min. temp. kotła 50 s i tu moje zdziwienie, że kocioł się wygasza a następnie rozpala. Czy jest możliwość zmiany ustawień by kocioł z trybu nadzoru bezpośrednio przeszedł w tryb praca, bez jego wygaszania i ponownego rozpalania? Chodzi o eksploatację palnika oraz utratę ciepła przez kocioł w trakcie rozpalania.

      Pozdrawiam

    • #68426
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Czas cyklu w nadzorze określa sumę czasu pracy podajnika i czasu przerwy podawania.

      Temperaturę kotła ustaw na 70 o C .

      Kocioł po postoju w nadzorze powinien przejść bezpośrednio do pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy płomień spadnie poniżej detekcji na dłuższy czas.
      Palnik może przejść do trybu wygaszania po przekroczeniu czasu nadzoru. W momencie, gdy wejdzie w tryb wygaszania musi przejść ponownie przez cykl rozpalenia nie biorąc pod uwagę możliwości przejścia do pracy (nawet, gdy na palenisku się nadal pali).

      W przypadku, gdy zauważasz dużą utratę ciepła podczas postoju lub rozpalania zweryfikuj czy nie masz zbyt mocnego komina. W przypadku przewymiarowania komina sugeruję montaż regulatora ciągu kominowego.

      Pozdrawiam
      serwis Heiztechnik

    • #68425
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam

      odnośnie czasu cyklu przy ustawieniu 180 s , kocioł w trybie nadzoru po podaniu pierwszej dawki przeszedł do rozpalania ponieważ czas między dawkami 180 s jest zbyt długi, a ilość paliwa zbyt mała. Spróbowałem z poniższymi ustawieniami:
      czas cyklu 105 s czas podawania 4,5 s, jak dotąd czas nadzoru 30 minut dochodzi do 87-88 s i wygasza się

      Co do utraty ciepła przy rozpalaniu spowodowane było to iż mieszacz i pompa otwierał się gdy kocioł dochodził do 40 s, zmieniłem ustawienia na 50 s.
      W trakcie postoju kocioł wychładza się w przedziale około 3 godzin- średnica systemu kominowego schreyer wynosi 180 mm.
      Ewentualnie jaki jest koszt o ile jest potrzeba założenia regulatora ciągu kominowego przy takim kominie?

      Pozdrawiam

    • #68424
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      W Ustawieniach Nadzoru mamy możliwość regulacji mocą dmuchawy.
      Tryb nadzoru należy ustawiać indywidualnie, ponieważ podawanie pelletu jest różne w przypadku różnych marek pelletu.

      Regulator ciągu kominowego stabilizuje ciąg kominowy (wichury itp).
      Regulator można zakupić w dowolnej hurtowni z akcesoriami kominowymi.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68423
      Walery05
      Uczestnik

      Witam również posiadam daspella 20 kw i mam pytanie.
      W domu chodzi tylko podłogówka ustawiona na 25 stopni ,grzejniki pozakręcane dom ocieplony ale jeszcze niezamieszkały.
      Piec chodzi na FL temperatura zadana 55- 70. Nagrzewa się średnio 40 min ale schładza się moim zdaniem w miarę szybko bo też ok 40 min.
      Czy tak powinno być ?
      Czy przyczyną może być ciąg komina wys. 8 m i śr 200 cm i jak to z niwelować

    • #68422
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Komin jest stanowczo zbyt duży do tak małej mocy kotła – ma on realny wpływ na ilość spalanego paliwa ponieważ wychładza kocioł podczas postoju oraz wymaga zmniejszenia mocy nadmuchu podczas pracy (w przypadku braku zmniejszenia mocy nadmuchu kocioł pracuje z mniejszą sprawnością.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68421
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Witam
      Mam pytanie,otòż doczytałem się w instrukcji że można podłączyć dodatkowy modół a mianowicie sonda lambda. Jaki jest koszt i czy sonde można podłączyć do każdego kotła? Jaki ma ona wpływ na pracę kotła? Domyślam się że reguluje spalanie paliwa w kotle.
      Pozdrawiam

    • #68420
      Walery05
      Uczestnik

      biper 74
      Witam jakie masz ustawienia bo u mnie kocioł wychładza się z zadanej do minimalnej przeciągu 45 min. temp na piecu 60 st. i hist. 6 st. Nadzór mam ustawiony na 60 min. Po tych 45 przechodzi z nadzoru w tryb pracy. Fakt ,że komin mam 200 mm i nie wiem jak na to jeszcze zaradzić.

    • #68419
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Biper 75 nie oferujemy sondy Lambda do małych kotłów, ponieważ posiadają dodatkowy ruszt, na którym spalanie przy niewłaściwej eksploatacji może zabrudzić lub uszkodzić sondę.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68418
      Karol Wenta
      Uczestnik

      Walery05
      Ja aktualnie mam takie :
      42%- 7,5s
      36%- 4,5s
      28%- 2,0s
      Min FL- 25%
      Max FL- 75%
      Histereza1- 4
      Histereza2- 8
      Czas cyklu Praca -23s
      Temp kotła zadana 65st
      Histereza kotła 15st

      Nadzór
      Czas nadzoru 30 minut
      Czas podawania 2.5 s
      Czas cyklu 60 s

      Komin średnica 180 mm wysokość 8 metrów
      Strumień paliwa na godz. 3.4 kg
      U mnie kocioł zawsze wychładzał długo około 2-3 godzin na postoju

    • #68417
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Walery nie napisałeś jakie masz podawanie paliwa na godzinę. Jeżeli nie przeważyłeś podawania to takie parametry jak strumień paliwa nie mają związku z rzeczywistością.
      Po przeważeniu paliwa wpisz wartość w serwisie i będziesz miał realne wartości.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 22 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.