DasPell 20kW – kilka spraw związanych z uruchomien

Strona główna Forum Pomoc techniczna DasPell 20kW – kilka spraw związanych z uruchomien

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68319
      YAQB
      Uczestnik

      Dzień dobry.

      Jestem świeżo po uruchomieniu kotłowni w moim domu. Piec jako taki działa, bo przesypuje pellet jak zły 🙂 Jednak moja ekipa, dziarska przy rurach, kształtkach, pompach, zaworach itp, nie bardzo była w stanie ogarnąć to „cudo” (według wypowiedzi instalatora – inne piece, nie mające tyle opcji ustawień, uruchamiali bez problemu) i wiele tematów jest nadal nie tak jak powinno.

      A więc po kolei. Może zacznę od tego co mam w kotłowni (jestem osobą „techniczną”, ale w branży informatycznej, więc być może nie będę w stanie opisać sytuacji dostatecznie „hydraulicznie”).

      1) Piec DasPell 20kW + czujnik pogodowy + termostat pokojowy + dodatkowy moduł „B”
      2) Bufor o pojemności 500L z wydzielonym wewnętrznie zbiornikiem 160L na CWU
      3) Instalacja solarna podłączona do w/w bufora
      4) Podstawowe ogrzewanie domu za pośrednictwem grzejników
      5) Dodatkowo obieg ogrzewania podłogowego w wybranych pomieszczeniach

      Sterownik A (główny):
      – pod złącze sterownika A opisane jako „pompa CO/bufora” podłączona jest pompa tłocząca wodę CO do bufora (do „sekcji” 340L, która odpowiada za CO)
      – pod złącze sterownika A opisane jako „pompa CWU” jest podłączona pompa CWU tłocząca wodę do bufora (do „sekcji” 160L, która odpowiada za CWU).
      – pod złącze sterownika A opisane jako „mieszacz” podłączona jest pompa CO na wyjściu z bufora (a więc CO kaloryferami w całym domu).
      – pod złącze TB (pin 28/29) podłączony termostat pokojowy (uniwersalny)

      Moduł B (dodatkowy):
      – pod złącza T3 (pin 21/22) i T4 (pin 23/24) (odpowiednio czujnik bufora góra i dół) podłączone czujniki.
      – pod PM (pin 5/6) podłączona pompa obiegu ogrzewania podłogowego.

      Moduł „B” jest „widoczny” w głównym panelu (można odczytać numer wersji oprogramowania). Ponad to w oknie informacyjnym są widoczne temperatury BUFOR GÓRA i BUFOR DÓŁ, także zakładam poprawność komunikacji modułów A i B.

      No i teraz kilka „problemów” związanych z ustawieniami:
      – zupełnie nie udało się uruchomić ogrzewania podłogowego (pompa nie włącza się)
      – w menu USTAWIENIA MIESZACZA 1 w opcji OBSŁUGA MIESZACZA nie da się nic przestawić (zaznaczona opcja to WŁĄCZ POGŁOG.) – a wydaje mi się, iż powinno być TYLKO POMPA
      – w menu USTAWIENIA BUFORA w opcji OBSŁUGA BUFORA nie da się nic zmienić, a zaznaczona opcja to WYŁĄCZONA
      – w menu USTAWIENIA KOTŁA w opcji WYŁ. OD TERMOSTATU nie da się nic zmienić, a ustawiona opcja to NIE

      Ponad to kocioł (jak na moje „oko”) cały czas intensywnie grzeje (wyświetlana moc 10kW i więcej) pomimo, iż termostat pokojowy przekroczył już zadaną temperaturę. Pytanie czy powinien być on podłączony do sterownika A – jako termostat pokojowy kotła czy jako termostat pokojowy mieszacza czy też powinien być podłączony do sterownika B?

      Wydaje mi się też, że w MENU powinien się pojawić MIESZACZ 2 (czyli osobno dla podłogówki).

      Ponad to instrukcja podłączenia modułu B dla ecoMAX850 (a zdaje się taki jest w DasPell-u) nie nie mówi jak podłączyć czujniki bufora, więc zostały one podłączone zgodnie ze schematem dla ecoMAX800.

      Dużo tego i mam wrażenie, ze coś jest nie tak podłączone względnie źle ustawione.

      Prosiłbym serdecznie o pomoc.

    • #68327
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      1) Po wyjścia termostatu 28 i 29 podpinamy termostat jeżeli pompa ta pompuje wodę na instalację a nie na bufor. Termostat trzeba przepiąć na przykład na styki 28 i 30 aby termostat sterował mieszaczem 1.
      2) W celu modyfikacji w Ustawieniach serwisowych należy wejść do nich hasłem 1992. Funkcja tylko pompa w tym wypadku może nie spełniać swojej roli ponieważ będzie ona wyłączała pompę w przypadku osiągnięcia temperatury zadanej przez czujnik (załączy ją ponownie 2 oC poniżej).
      3) Funkcję Obsługa bufora można włączyć po wejściu w serwis odpowiednim hasłem.
      4) W przypadku pracy z buforem termostat należy skonfigurować dla mieszacza – podłączyć pod odpowiednie styki i w ustawieniach mieszacza ustawić jego funkcje (np. obniżenie od termostatu temperatury zadanej mieszacza).
      5) Każdy następny mieszacz (2 i 3) pojawi się po podłączeniu czujnika dodatkowego mieszacza. W przypadku, gdy standardowe czujniki zostały wykorzystane bufora zabraknie ich dla dodatkowo mieszaczy (należy je dodatkowo zamówić).
      Instrukcję dodatkowych modułów możesz pobrać z naszej strony (zakładka do pobrania > instrukcje do automatyk.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68326
      YAQB
      Uczestnik

      Witam

      1) Po wyjścia termostatu 28 i 29 podpinamy termostat jeżeli pompa ta pompuje wodę na instalację a nie na bufor. Termostat trzeba przepiąć na przykład na styki 28 i 30 aby termostat sterował mieszaczem 1.

      Zatem przepnę. Co „zrobi” piec po tym jak termostat stwierdzi, że żądana temperatura została osiągnięta? Zmniejszy moc i wyłączy pompę mieszacza 1?

      2) W celu modyfikacji w Ustawieniach serwisowych należy wejść do nich hasłem 1992. Funkcja tylko pompa w tym wypadku może nie spełniać swojej roli ponieważ będzie ona wyłączała pompę w przypadku osiągnięcia temperatury zadanej przez czujnik (załączy ją ponownie 2 oC poniżej).

      Spróbuję zaktywować możliwość wyboru.

      3) Funkcję Obsługa bufora można włączyć po wejściu w serwis odpowiednim hasłem.

      Opisywany przeze mnie „problem” z niemożliwością włączenia obsługi bufora był właśnie z poziomu menu serwisowego.

      4) W przypadku pracy z buforem termostat należy skonfigurować dla mieszacza – podłączyć pod odpowiednie styki i w ustawieniach mieszacza ustawić jego funkcje (np. obniżenie od termostatu temperatury zadanej mieszacza).

      A jak to się ma do wpółpracy z czujnikiem pogodowym? Mam takowy i rozumiem, że muszę aktywować STER. POGOD. MIESZ. ?

      5) Każdy następny mieszacz (2 i 3) pojawi się po podłączeniu czujnika dodatkowego mieszacza. W przypadku, gdy standardowe czujniki zostały wykorzystane bufora zabraknie ich dla dodatkowo mieszaczy (należy je dodatkowo zamówić).

      Rozumiem, że chodzi poprostu o fizyczne czujniki tak?

      Instrukcję dodatkowych modułów możesz pobrać z naszej strony (zakładka do pobrania > instrukcje do automatyk.

      Tak, pobrałem i dla modułu B i C jest kilka schematów. Jeśli dobrze się doczytałem, to DasPell posiada ecoMAX850, a w schemacie podłączenia modułu B do tego sterownika nie ma wskazanego podłączenia czujników bufora. Podłączone to zostało według rysunku i opisu umieszczonego na samym module B.

    • #68325
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      1) Termostat może wpływać na nastawę mieszacza (obniżanie w przypadku nagrzania pomieszczeń) lub wyłączenie pompy mieszacza. Moc kotła zmniejszana jest tylko w przypadku, gdy temperatura na kotle zbliża się do zadanej temperatury.
      3) Poziom serwisowy jest edytowalny po wpisaniu hasła 1992, kod 0000 służy jedynie do podglądu.
      4) Sterowanie pogodowe konfigurujemy z mieszaczem włączając Sterowanie pogodowe mieszacza- zmiana nastawy mieszacza.
      5) Tak. Fizycznie należy podpiąć czujniki.
      Na module B nad nazwą EcoMax 850 jest podany typ: Eco Max 800 P2 – podłączenia wykonujemy według schematu nr. 7.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68324
      YAQB
      Uczestnik

      Super!

      Jak tylko wrócę do domu, napewno zabiorę się do poprawiania tego i owego.

      Jeszcze pytanie – czy nie uruchamianie się pompy podłogówki (podłączona do modułu B) wynika z tego, że sterownik główny nie „widzi” mieszacza nr 2, który to z kolei nie jest aktywny bo nie ma czujnika tempetatury?

      W zasadzie to nie pytanie tylko prośba o potwierdzenie czy dobrze rozumuję 🙂

    • #68323
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Działanie modułów dodatkowych jest uzależnione od podłączenia do nich czujników. Bez czujnika moduł staje się nieaktywny.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

    • #68322
      YAQB
      Uczestnik

      Witam.

      Czujnik dotarł do mnie wczoraj i go podłączyłem Rzeczywiście od razu pojawił się MIESZACZ 2. Wszystko niby cacy natomiast zupełnie nie reaguje on na fakt istnienia termostatu pokojowego. Doszedłem do wniosku, że termostat podłączony do modułu A w żaden sposób „nie daje znać modułowi B” o swoim istnieniu. Czy dobrze rozumuję, że tak to działa?

      Teraz zastanawiam się czy można „rozgałęzić” przewody od termostatu pokojowego, tak aby były podłączone i do modułu A (złącze TM) i do modułu B (złącze T)?

    • #68321
      SERWIS1
      Opiekun forum

      Witam

      Możesz podłączyć przewody od termostatu z modułu A identycznie do modułu B i wtedy ten sam termostat będzie sterował zarówno modułem A i B.

      Pozdrawiam
      Serwis Heiztechnik

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.