Q Pellet Duo 25kW

Strona główna Forum Pomoc techniczna Q Pellet Duo 25kW

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Autor
    Wpisy
    • #68295

      Dzień dobry
      Jestem nowicjuszem na forum. Jestem nowicjuszem jeśli chodzi o obsługę JAKIEGOKOLWIEK kotła, w związku z tym pewien brak wiedzy (który mam nadzieję zostanie tu uzupełniony, przynajmniej jeśli chodzi o mój kocioł) i nerwowość związana z tym, że chciałbym już zacząć mieszkać sprawią, że będę miał trochę pytań.
      Męczyłem panów serwisantów spod dostępnych w instrukcji obsługi kotła o pewne rzeczy, pomagali na bieżąco już nieraz, za co bardzo dziękuję.
      Najważniejsza odpowiedź serwisu dotyczyła zbyt dużego spalania w wietrzny dzień, piec wtedy zjadł cały zasobnik (max 100kg) w dwie doby i wyłączył się z braku paliwa. Od tamtej pory zachowuje się znośnie, ale…
      Czy normalne jest, że przy ustawionej żądanej temp. kotła 65C, podczas osiągnięcia 50C kiedy to kocioł załącza się w tryb pracy, po 10 min nawet temp. wciąż jeszcze spada i potrafi spaść do 35 – 37C. Nie stoję przy piecu całą dobę, więc zaznaczam, że są to wyrywkowe obserwacje, podczas których kręcę trochę zaworem czterodrogowym (tak to się chyba nazywa) AFRISO o mniej więcej 10% w górę lub w dół. Innej regulacji póki co nie ma, a zawór i pompa reguluje podłogówkę. Temp na dworze to +1C nocą, w dzień około 5C. Podczas wietrznych dni zaobserwowałem min temp nawet 32C

    • #68303
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Co do spalania, masz dom już docieplony? Może wiatr gdzieś hula.
      Druga sprawa, taki spadek temperatury na kotle może świadczyć o tym, że masz niską temperaturę powrotu. W całym domu masz ogrzewanie podłogowe?

    • #68302
      Patrol
      Uczestnik

      Pierwsza sprawa to temp. zadana 65 i z opisu wynika, że histereza ma 15st, więc bym ją zmniejszył na początek. Nie wiem czy kocioł przechodzi w postój, czy jest tylko w nadzorze, ale jeśli przy 50 st ma powrócić do pracy to odbywa się to z opcją czyszczenia palnika i przez kilka minut nie ma podawania paliwa, jest za to maksymalny nadmuch powietrza, a to dodatkowo wychładza kocioł. Inna kwestie to już sama regulacja zaworu 4D.

    • #68301

      Podlogowki tylko na parterze. Dom docieplony 15cm styropian i 20cm wata na poddaszu. Zauważyłem ze podczas dużego wiatru przy tych samych zestawieniach zaworu 4D temperatura na wyjściu zwiększa sie choć w domu ma się wrażenie większego wychlodzenia.
      Kocioł przechodzi w postój.
      Regulacja zaworu 4D? Przy 10 C na dworzu na jedynce bylo za gorąco. Teraz trójka za mało. Co to znaczy regulacja zaworu 4D – ustawienia elektroniki na pompę? Szczerze powiem (wstyd) nie wiem jaką jest temperatura na powrocie 🙁

    • #68300
      Sławomir Bociek
      Uczestnik

      Co do pomiaru temperatury powrotu możesz podłączyć jakikolwiek termometr przylgowy. najlepiej elektroniczny lub wykorzystać czujnik temperatury zaworu.

    • #68299

      To będę musiał tak zrobić bo nie mam na razie nic do pomiaru zamordowanego ani też nie wiem czym sie reguluje temperaturę powrotu.

    • #68298

      Witam. Życzę forumowiczom i serwisowi wszystkiego najlepszego w Nowym Roku. Oby nam kotły paliły jak najmniej i działały jak najdłużej!

      Właśnie w tej kwestii jeszcze podrążę, bo wiało od czterech dni i od środy znów zapowiadają.

      Sytuacja podczas wichur powtórzyła się, tzn. zjadło mi cały zasobnik (ok 100kg) w dwie doby. Po przyjeździe do pieca już nawet jakiś czas nie pracował – na termometrach była temp. ok. 10 stopni C. Złości mnie to trochę, bo nie ma poważnego kominiarza na terenie, a z drugiej strony dziwi mnie że na wyjściu do komina (czopuch, tak?) nie jest w standardzie zamontowany szyber, którym można by zgrubnie regulować ciąg. Piec na pellet 35kW HT ma takie coś w standardzie – widziałem.
      Teraz jestem przekonany, że głównym winowajcą jest wiatr, bo w domu jest ciepło jak w uchu, a im bardziej wieje tym jest cieplej. Przy dużo niższych temperaturach i bezwietrznej pogodzie spalanie jest o co najmniej połowę mniejsze. Czy przy włączonej „pogodówce” na głównym mieszaczu mogę spalanie regulować tylko krzywą grzewczą i jej przesunięciem? Nie podam z pamięci wszystkich parametrów, ale w razie potrzeby skopiuję je z regulatora.
      Ktoś podpowiedział mi, żeby dopytać na forum lub w serwisie czy HT Q Pellet Duo 25kW ma w standardzie wentylator z klapą zwrotną czy nie. Więc pytam. Podobno wymiana na wentylator z klapą zwrotną w piecu którego wentylator jej nie posiadał rozwiązała problem „cofki” i tym samym zbyt dużego spalania. ??? Sam się zastanawiam, czy istnieje jakiś związek między „cofką”’ a spalaniem.

      A może ma z tym coś wspólnego zamontowanie nawiewów powietrza? Zrobiłem jak każe instrukcja 200cm2

    • #68297
      Patrol
      Uczestnik

      Regulator ciągu powinien rozwiązać problem. Tu masz kilka propozycji:
      http://www.darco.com.pl/oferta/p,82,regulatory-ciagu-kominowego.html
      Ja wkrótce montuje wersję do wyczystki.

Oglądasz 7 odpowiedzi wątku
  • Musisz się zalogować by odpowiedzieć w tym temacie.